Koľko a ako sa má rodič venovať dieťaťu?

libertine
19. máj 2014

Ahojte, v suvislosti s tym, ze dcera je uz tretikrat za 6 tyzdnov chora a do toho to hrozne pocasie a nemozme teda chodit von, cele dni sme zavrete doma, ma napada otazka aktivit rodica s dietatom. Moja dcera je uz z toho bytia doma a asi aj zo mna dost znudena. Snazila som sa jej vymyslat nejake cinnosti, aby to bolo pre nu zaujimave, nech sa nenudi, no ma to skor opacny efekt. Uz ju nic nebavi, co jej vymyslim, ignoruje, alebo sa diva dve minuty a strati zaujem, radsej sa vala po zemi a tvari sa otravene alebo robi neplechu. Som z toho dost nestastna, citim sa neschopne, ze ju neviem zaujat atd. Na druhej strane mi pripada, ze cim viac jej nieco vymyslam, tym viac bude znudena a nic so ani nemyvysli sama, lebo je zvyknuta, ze ju stale niekto zabava. Ked nie je stredobodom pozornosti, tak sa uraza.
Poradte mi prosim, ako to je spravne, kolko sa jej venovat tak, ze ju usmernujem ja a kolko nechat vyber cinnosti na nu, alebo co robit, ak ju nezaujima, co jej vymyslim a iba vymysla hluposti a robi zle. Ako vyplnate cas detom vy? Aky mate na to nazor?

sendy182
19. máj 2014

@libertine ahoj a čo všetko robíte cez deň keď ste doma.....je chorá staršia dcérka alebo mladšia?.....

libertine
autor
19. máj 2014

@sendy182 starsia je chora, bude mat 3 r. Ked je chora, tak len take kludne cinnosti, skladanie skladaciek, lega, kreslenie, lepenie, plastelina, citanie, rozpravky, hranie s hrackami.

sissy27
19. máj 2014

@libertine podľa mňa rodič nie je animátor... jasné, treba sa s dieťaťom zahrať, tráviť s ním nejaký čas, ale nie non stop, treba deti nechať aj "dýchať" a nech si potrápia trošku tie malé hlavy, zapoja fantáziu a vymyslia aktivity, ku ktorým sa ako rodič môžeš pridať, prípadne len očkom sledovať, aby si neublížili... neviem, ja si ako dieťa nepamätám, žeby okolo mňa niekto skákal a vymýšľal, čo mám robiť, a to všetci veľmi dobre vieme, že sme nemali také množstvo super hračiek a hier ako majú dnes naše deti... len asi zmizlo čaro toho, že vytvoriť si robota z kamienkov a drievok, keď ho dostať hotového, na baterky... hrať sa s barbinami je dnes nuda, lebo všetko je hotové, len sa to postaví a je... ja som si komplet celý dom aj víkendovú chatu zariadila s kamoškou sama - z lega, krabičiek, šaty pre bábiky sme si šili... ako menšia som donekonečna fičala na plastelíne, nožnice, farbičky, lepidlo, handričky, korálky, sem tam išla v telke nejaká rozprávka, mali sme knižky... stavali sme bunkre doma aj vonku, čítali knižky, lebo v telke aj tak houby dávali a dobre bolo... nehovorím, že rodičia sa mi nevenovali, ale určite mi nerobili animátorov... asi som už fakt stará, no 😅 pri trojročnej úplný súhla s @libertine a nechať ju aj samu, nech si robí čo chce podľa vlastnej fantázie...

sendy182
19. máj 2014

@libertine má pekné aktivity.....moje deti keď boli malé a boli choré......boli v posteli..... prezerali sme knižky a rozprávky...... 😉 ........ja si skôr myslím že je nervózna svojou chorobou......tiež by bola najradšej von s kamarátmi......viem že niektoré deti vedia v čase choroby pekne ležať........ja som bola taká aj starší syn......no mladší ten leží iba ak má teplotu kašle a pod..... 😀 😀 😀 😀 ,,,,,,,čo keby ti pomáhala v kuchyni..?...kúpiť detský riad.....dávala by bábikam ochutnať.....neako ju zapojiť .........no v prvom rade sa treba poriadne vyliečiť....aby ste mohli na slniečko......skoré uzdravenie........ 🙂 ....

libertine
autor
19. máj 2014

@sissy27 no ved toto uz si zacinam mysliet. Vsade sa vyvolava dojem, ze sa dietatu treba venovat nie na 100, ale rovno na 200% a zda sa mi, ze to ma skor opacny efekt, potlaca to vlastnu kreativitu... Tiez si nepamatam, ze by okolo nas tak skakali, ked som bola mala.

sissy27
19. máj 2014

@libertine menej je niekedy viac 🙂

25daniela
19. máj 2014

Ja uz na moju skoro trojrocnu nechavam, co bude robit, co si sama vyberie, zvycajne sa rano po vybaveni nevyhnutnosti zacne hrat s duplom, prijde ukazat co postavila,alebo pyta rozpravku, tak raz denne ked je cas, pustam neake dvd, potom pyta papier, kresli, vyberie krabicu s hrackami, hra sa, podla toho aku krabicu vyberie, sem tam ma zavola ze mam s nou hrat karty, u nas pexeso alebo zjednodusena verzia kvarteta a ja popri tom urobim vsetko co potrebujem. Ked vesam pradlo, donesie mi oblubenu knizku s basnickami detskymi, tak vtedy jej citam. Proste niekedy ani neviem, ze je so mnou v byte, ale my mame dve starsie, ked su v skolke a skole, ona sa hra tak, ako sa hraju starsie, nenici, nerozhadzuje, krasne oblieka babiky, ma odpozorovane, co ma robit, ako sa zabavit... Ved ja stale vravim, ze toto moje tretie mam za odmenu 😀 😀 😀

monicm
19. máj 2014

naše deti určite ako trojročné vymýšľali hry najmä samé.jasné,že nie všetko a vždy,ale väčšinu hej.v podstate sme ich k tomu viedli od malička,zapájala sme sa len vtedy,ak som videla,že sa už nudia,resp. nevedia,čo vymyslieť.neviem,ako je chorá tvoja dcérka,ale momentálne je vonku pekne a ak nemusíte byt silou mocou zavreté doma,tak chodte na prechádzku.nie medzi deti,nie do nákupného centra,ale prejsť sa padne dobre obom.a ak ju nezaujíma,čo si vymyslela,tak nech si vymyslí niečo ona sama,skús sa jej opýtať,čo by chcela robiť,ak nevie,skús ju nasmerovať,kresliť,skladať,plastelínu,knižku....................skús vymyslieť nové veci,urobte si vlastnú plastelínu,pečiatky,masky,upečte spolu koláč.zahrajte sa na modelky (nech si sama oblečie,čo ju napadne a urobí ti modnu prehliadku),vyskúšajte napr. farby na sklo,na stenu,alebo na dvere jej daj veľký kus papiera a nech je z nej maliarka..........................,skús jej vymyslieť aktivitu,kde bude musieť pracovať sama.ale hlavne,ak naozaj nemusíte byť doma,chodte von,slniečko je zázračný lekár aj na nudu

libertine
autor
19. máj 2014

@monicm nemozme ist von, mladsia ma horucku. Ale dakujem za tipy 🙂

jamabe
19. máj 2014

Moja má 2 roky a 2 mesiace a už pár mesiacov sa vie pekne zahrať sama.. Začalo to tým, že jednoducho som si povedala, že je dosť veľká a ja si ráno môžem niečo rýchlo uvariť (jasné, že nie som celé dopoludnie zavretá v kuchyni). Najskôr mi sama pomáhala, lúpala cibuľu, krájala mrkvu príborovým nožíkom, podávala veci, atď. Potom ju to prestalo baviť, tak jednoducho odbehla do obývačky a začala sa hrať sama. Navyťahovala si hračky, ale sa s nimi aj hrala. Zahrala sa s vecami, s ktorými by ma to nenapadlo, že sa dá. Už teraz na nej vidno, že je kreatívna, má fantáziu. Sama na detskom interiérovom ihrisku našla taký kútik vo veľkosti výťahu, zavolala ma a predstierala, že šťuká tlačítka na výťahu a ide hore 🙂
Tiež si myslím, že deti majú byť schopné sa samy zabaviť na nejaký čas, podporuje to fantáziu, samostatnosť... Dať im možnosti, prostriedky, ale nechať ich, nech sa realizujú. Inak bude dieťa len celý deň mrnčať: Mamííí, ja sa nudíííím! 🙄

22beba
19. máj 2014

no ja nedam moc tomu venovaniu sa ... 😀 aj ked pridem s práce domov moj sa hrá a uhrá sam ... dokonca ma vyhadzuje ked mu skladam kocky atd... ale zato ma počuva ked mu spievam a spieva somnou 😀

libertine
autor
19. máj 2014

@22beba
@jamabe
Mate pravdu, baby. Ja to teraz vidim, ze to venovanie sa ma opacny efekt. A este aj ked je niekedy s babkou, tak je potom este horsia, lebo tam jej nonstop vymyslaju zabavy, zahlcuju hrackami a doma je potom stale iba oduta.

ivetoy
20. máj 2014

podla mna ju treba nechat samu,nech sa uci hrat sama...ja to robim od utla a teraz nemam problem,rano mi dieta vstane a caka na mna v postielke kym sa zobudim a sa pekne hraje,alebo tancuje ked zapnem radio...netreba naucit dieta na stalu pozornost,potom ani nic doma neurobis a aj tak nebudes dost dobra....ma az privela ked sa tak sprava...davas jej az nad ramec a uz to vyuziva a nevazi si....treba krotit...ma hracky?,ma pastelky?...tak potom...??? ODCHOD!!!

tina2010
25. máj 2014

podla mojich skusenosti, treba robit rozdiely medzi chlapcami a dievcatami Moj 3 a pol rocny chlapec sa doteraz sam zahra len velmi zriedka a aj to len chvilku, pricom neterka v rovnakom veku bola ovela zrelsia

sbenkova
25. máj 2014

urcite prehnana pozornosť deťom škodí na druhej strane deti veľmi radi pomáhajú a robia veci, s dospelými napr. piecť, pomáhať variť, upratovať, potrebuje mať pocit že je dôležité ale nie je stredobodom vesmíru okolo ktorého sa všetko točí

nervacik83
25. máj 2014

@sissy27 krásne ste to napísali... 🙂

sissy27
25. máj 2014

@nervacik83 😉 ďakujem

xarra246
25. máj 2014

@libertine Tiež som názoru, že rodič nie je animátor a niekde som dokonca čítala, že deti lenivých rodičov sú kreatívnejšie 🙂 Nehovorím, že sa dcérke nevenujem, ale robím to tak, že chvíľu sa s ňou hrám a keď vidím, že ide mysľou do svojho svetíka, tak si idem po svojom. Keď chce opäť moju pozornosť, tak sama za mnou príde 🙂 A v dni, keď chodia starí rodičia úplne vypínam a robím si svoje :D