Kritéria výberu materskej škôlky a základnej školy

rencakm
14. aug 2014

Chcela by som sa opytat, podla coho si vyberate matersku skolu a potom zakladnu skolu pre svoje dieta. Co rozhoduje vo vasom vybere? Ake mate poziadavky na skolku, skolu? Dakujem za reakcie. 🙂

siska53
14. aug 2014

@rencakm ja budem rada,ked nam konecne nasho 4,5r.syna do nejakej skolky vezmu...a o polroka neskor aj dceru...
Ak by som bola bohata,dam do francuzskej skolky.
Skolu neriesim zatial..popytala by som sa mamiciek a mnohokrat zavisi aj od konkretnej ucitelky..ja som mala prvacku strasnu a sestra,co chodila do tej istej skoly mala prvacku perfektnu..aj mama videla rozdiel..
Mozno kvoli synovi,ze ma plno energie,by sme zvazili daku sportovu....ale to je este daleko...najskor sa musi vobec dostat do skolky..

hajajanka
14. aug 2014

@rencakm Pri skolke som si velmi nenavyberala, lebo u nas su zaradene deti podla bydliska a nic s tym nenarobis.

Skolu riesime prave teraz. Vnimam povedomie ludi v meste (znami, kolegovia) o tej-ktorej skole. Mam odsledovane vysledky sutazi, olympiad, monitorov, mimoskolskych cinnosti, uspesnost absolventov s prijatim na stredne skoly a pod.

bonaqa2013
14. aug 2014

My bývame na dedine, sice veľkej 4500 obyv., ale keď to takto pojde tak za chvíľu aj školu zavrú. Škola veľká a žiakov čoraz menej. Za mojej éry v triede 36 detí a v ročníku 3 triedy, teraz celý ročník 35 - 40 detí.
Takže my si moc nevyberáme, čo máme v dedine - tam deti chodia.
Syna už mám dospelého, a jeho sme dali po 4 triede na 8 roč. gymn. Nevedel si vynachváliť... V súčasnosti chodí na VŠ.

pribinak
14. aug 2014

Neviem ako v iných mestách, ale v BA si cela šťastná ak sa dieťa vôbec dostane do MS, vyber? Štátna za normálne prachy, alebo súkromná za otrasne prachy, asi tak

siska53
14. aug 2014

@pribinak ved to..tu chyba x skolok a inde zatvaraju pre nedostatok deti...

ichbinich
14. aug 2014

@rencakm:
Skolu budem riesit o rok 😉
Skolka:
Sli sme na den otvorenych dveri, do skolok, ktore boli blizko bydliska alebo roboty alebo po ceste. Pozerali sme, ake je zariadenie, ako sa prezentuju, aky je system desiat/olovrantov, co hovoria o spanku/oddychu, a v neposlednom rade aj sympatie.
Jasle sme vybrali podla brucha. Tie pred oknom nie, to nam nesedelo viacero veci (deti piju sirup, kazdy rodic je raz za mesiac na rade, aby nakupil podla ich priania desiaty a olovranty pre celu triedu, a v neposlednom rade jednoducho nesympatia s riaditelkou). Jasle su super, skolku sme brali aj podla blizkosti, ale realita je ina ako sa prezentovali, bohuzial. Ale nie je to tragicke, takze skolku synovi nemenime. Ale dceru tam uz nedame... Super je, ze zaplatime raz za mesiac poplatok a oni kupuju desiaty a olovranty, deti piju vodu a maximalne caj, ziadne sirupy. Kazdy den maju ovocie a zeleninu, su kazdy den (no, skoro 😉) vonku, maju velku zahradu,... ALE mam dojem, ze si trochu sadli na syna, nevedeli, ako nanho, a on je ako osol tvrdohlavy, nezaberaju ziadne "tresty" (musi sediet a nesmie behat, a podobne, podla mna presne nepedagogicke riesenia). Ale syn sa nestazuje, a ked tam nie je riaditelka, tak nie su vsetci nervozni 😉 Mam dojem, ze prave ona je ten stresovy faktor, ma toho vela, aj vedenie skolky, aj ako pedagogicka ma byt v triede, a podla mna to ju stresuje a to sa prenasa na deti.

Skolu budem vyberat podla referencii, zase pojdeme na den otvorenych dveri, podla dodatocnej ponuky, a samozrejme podla brucha. A ano, vsetko stoji a pada ucitelom/ucitelkou. Priklad? Ja som v prvom rocniku gymnazia ledva presla so stvorkou z fyziky a matematiky. Nakoniec som z matematiky maturovala za 2 a vystudovala technicku univerzitu. Lebo ta neschopna zevraj ucitelka nas mala nastastie iba v prvom rocniku...

katarina644
14. aug 2014

no skolku si vybral muz, pretoze prostredie aj vsetko sa mu tam pacilo, je to na dedinke, primestska cast mesta a skolu si vybrala dcera, kedze sa jej tam na skolke pacilo velmi, tak chcela tam zostat. na sidlisko ku nam, kde by jej to trvalo peso pat minut nechcela, ani my sme ju nechceli davat, kedze na nasom sidlisku sa teraz velmi preferuju narkotika a to pri skole a skolke.

sladkasue83
14. aug 2014

Kriterium?!
Bola som rada, ze nas zobrali 2 km od bytu... Co sme boli na zapise, nikam nas nezobrali - mali plno...

Nijaka skolka predsa nemoze byt az taka zla!

horana
14. aug 2014

Blizkost k domovu kvoli lahkemu dochadzaniu,a aby malo kamosov zo skolky aj skoly aj v dosahu stretavania sa. Nastastie skolku aj skolu mamu tu najblizsiu dobru.

quaxi
14. aug 2014

Keby som si mohla vyberat:
skolka - pristup uciteliek, ako casto chodia von, aka je strava, ci sa vedia individualne prisposobit napr. ak dieta nechce spat alebo inym nestandardnym poziadavkam, pocet deti v triede, samozrejme casovo aby bola otvorena kedy potrebujeme a aby nebola prilis od ruky
skola - pristup k ziakom, ucitelky, vysledky skoly, doraz na vyucbu nami preferovanych predmetov, strava, problemovi ziaci, vyhovujuca poloha

Realita:
skolka - dali sme dieta do jedinej, kde sme mali sancu na prijatie. Skola - ide do jedinej, ktoru zvladame z logistickeho hladiska sklbit so skolkou. V skolke uz viem co nas caka, chodil tam aj starsi, nie je to zle ale ani dobre. Skola netusim, ma dobre vysledky, tak snad budeme spokojni...

libka1
14. aug 2014

skolka - vzdialenost a skusenosti od znamych, den otvorenych dveri a hlavne kde prijmu, kedze to nie je jednoduche dostat sa
skola - vzdialenost, pocet deti v triede, den otvorenych dveri, skusenosti od znamych

babulina
14. aug 2014

ms - podla bydliska, tam moc nenavyberam vzhladom na nedostatok miest
zs - referencie, uspenost ziakov skoly - olympiady, sutaze, monitor, prijatie na 8rocne gymnazia, dotacia hodin na jazyky, dod, stretnutie s vedenim, sposob komunikacie, materialove vybavenie skoly, skd - kruzky

bubelko
14. aug 2014

vzhladom na skolsky system, ktory mame, neriesim vyber ani skolky ani skoly. skolka je povinna ako skola, takze riesi obec.
a kriteria, ktore obec ma su:
- nesmie byt velmi daleko, aby dieta zvladlo cestu do skolky/skoly same
- malo by mat zo svojho smeru deti, aby mohli chodit v skupinkach
- priblizne rovnako vela dievcat ako chlapcov

meluela
14. aug 2014

@rencakm ms som vyberala z viacerych v okoli .. vylucila som tie, co nemaju samostatne spalne a tie co maju nejaky technicky problem (padajuca omietka, plesen na stenach atd.), dalej taku kde som predpokladala ze je najvacsia tlacenica, hodnotila som aj velkost dvoru, vhodnost priestorov, komunikaciu pri preberani prihlasky. rada by som hodnotila aj na zaklade uciteliek, ale nikto vopred nepovie kto bude mat dieta na starosti, ucitelky rotuju medzi triedami a v kazdej skolke je nejaka ta psychopatka ci aspon vyhoreta alebo totalne vypatlana zena, v tej nasej su vraj dve strasidla, uz som pocula z viacerych stran. Rada by som si vyberala aj podla kvality stravy, ale kedze je to vsade rovnake, tak je to za jedno. Tam, kde sme dali prihlasku sme sa dostali. potom som sa dozvedela ze je tam katastrofalana chorobnost, deti musia lezat 2 hodiny aj ked nevedia zaspat a dalsie veci ktore ma moc nepotesili, uvidime ako to bude 😒

rencakm
autor
14. aug 2014

Dakujem, takze dolezita je vzdialenost skoly a skolky, a pristup ucitelov, vysledky skoly, strava.....a co kruzky, vybavenie skoly, dedinske skoly so skolkou blizko mesta,kde je menej deti, rodinne prostredie?

babulina
15. aug 2014

- kruzky mna ako rodica prilis nezaujimaju, nakolko si mysli, ze nedosahuju velku kvalitu, ale mozem sa mylit,
- pristup ucitelov tazko posudit, nakolko vo viacerych skolach v case zapise netusia kto bude ucit konkretnu triedu, stretnutie s pripadnymi ucitelmi je pomaly nemozne dohodnut s vedenim, ochotni boli stretnut ale iba so zastupcom alebo riaditelom skoly,
- menej deti bolo by fajn, ale mne nepride ze 22 ziakov na prvu triedu je mnoho tak toto som neriesila
- rodinne prostredie - aj velka skola zasluhou kvalitneho pedagoga vie vykuzlit rodinne prostredie