Krúžok a 4 ročné dieťa

doty1
2. okt 2013

Ahojte, chcela by som radu, názor, osobnú skúsenosť, ...mám dcérku, v júli mala 4 roky, do škôlky chodí od 2,5 roka. V polke septembra sme začali chodiť na gymnastiku. Prvé dva razy bolo všetko ok, tretí a teraz štvrtý krát mi už povedala, že sa jej tam nepáči. Keď som sa opýtala, čo sa jej tam nepáči, tak nepovedala nič konkrétne, len opakuje, že dievčatá mrzko cvičia, potom sa jej nepáči, že cvičia na koberci, keď vysvetlím, prečo tam musí byť koberec, tak sa jej nepáči zas niečo iné, a tak dookola. Včera som chcela zaplatiť poplatok a pani trénerka sa ma spýtala, či si to nechcem rozmyslieť a či to má pre nás význam. Na môj nechápavý pohľad spustila, že ona je také šidlo, že tam má 20 detí a napríklad neskôr zaregistrovala, že malá cvičí na parketách nie na koberci, a že sa stále pýta cikať, hoci sa jej nechce, že síce cvičí v pohode, ale ,...a že sa máme s ňou porozprávať či ju to baví, a či naozaj chceme platiť....Keď som sa spýtala, či si teda myslí, že to máme nechať tak, povedala, že mi nemôže radiť ani ma nechce vyháňať, len si to máme rozmyslieť 🙂 No, odišla som s dosť zvláštnym pocitom, keďže počas celého rozhovoru sa na mňa ani nepozrela, len neustále "hľadala" doklad na zaplatenie (ktorý radšej potom ani nenašla 🙂 ) a neviem čo vlastne robiť. Malá je naozaj živá, je fyzicky zdatná, zvedavá, od narodenia je to také indi-vindi dieťa, nie je to však "neriadená strela", nemyslím, že má problém s autoritami, na druhej strane chápem aj pani trénerku, že keď tam má 20 detí, tak asi nejaká disciplína tam musí frčať. Čo by ste robili? Daj ju preč, alebo ešte pár krát skúsiť tam ísť?

anjelicek26
2. okt 2013

@doty1 - dala by som par mesiacov pauzu. Sport je nieco, co dieta skutocne musi bavit, musi sa tam tesit a chciet. To, ze je pohybovo nadana je skvele, ale okrem gymnastiky mas xy moznosti, ktore mozete skusit, od ludovych tancov az po akrobaticky rock n roll ze ano... sportove kluby ponukaju cvicne 1-3 hodiny, takze sa moze pozriet a povedat, ci sa je paci, alebo nie.

moon1979
2. okt 2013

@doty1 ak nemusíš zaplatiť napr. na pol roka dopredu a platíš poplatok každý mesiac, tak by som tomu ešte jeden mesiac šancu dala, či si zvykne a zapáči sa jej ... ak ani po mesiaci neuvidíš zmenu k pozitívnemu tak potom ju už viacej nedaj ... dohodni sa tak aj s trénerkou ... je to pre ňu nové, tiež potrebuje čas, aby si na to zvykla ako na všetko nové 🙂 netreba hádzať hneď flintu do žita 🙂

tinki
2. okt 2013

@doty1 ja osobne by som počkala. Moja Saška chodila minulý rok na tanečný, ktorý ju bavil pol roka, potom už začala vymýšľať, že musia stále robiť to isté, že ju bolí bruško, nôžka...nakoniec tam bolo viac takých detí, tak sa ich veková skupina zrušila.
Tento rok som ju prihlásila do zakladnej umeleckej školy a už ju to veľmi baví, stále sa teší..
Možno treba rok počkať, alebo tak ako píše @anjelicek26 skúsiť niečo iné..
Inak je pekné od trénerky, že ti to povedala úprimne, lebo ako to na Slovensku chodí, niekde sú radi, že rodičia platia a pritom sa tam deti vlastne nič nenaučia..len tam sú..Chápem, že máš zvláštny pocit..ale nebrala by som to úrážlivo, skôr ako dobrú radu od učiteľky. 🙂 😉

prasiatko30
2. okt 2013

Neviem pokial ti aj sama dcera hovori ze ju to nebavi tak by som mozno hladala nieco ine - preco nevyskusas napr plavanie? Aj tak sa mi zda ze tam maju dost deti ak maju 20 deti tak to je teda az prilis tiez treba prizriet ci su tam take male dievcinky ako je tvoja dcera lebo je nieco ine skupinka s 3-4r detmi ako ked ju strcia uz s 5-6r do skupiny. Mozno ju to naozaj az tak nebavi.

Moja ma 4r a tento rok zacala s baletovou pripravkou ale uz asi od februara rucala ako tur ked sme nechavali starsiu na tanecnej - ale mne nevyhovovali dni ktore mali pre tieto najmensie deti a tak zacala az teraz a je na nej vidno ze sa jej to paci chodi do skupiny s 3 a 4r dievcatkami hodiny su 45min a robia to naozaj takym light systemom ze sa clovek na nich musi smiat ale ani raz mi nepovedala ze nechce pokracovat 😀 a potom chodi este na hudbu a tam sa napr riadim tym ako vyjde z triedy lebo ked ma ist na hodinu tak sa jej moc nechce ale ked vyjde von tak je cela nadsena 😅

doty1
autor
2. okt 2013

Zaplatiť musím za celý rok, mám na to ešte 8 dní 🙂 malá je v skupine detí 4-5 rokov, hodina trvá hodinu, piť sa môže cez prestávku, trénerka sa oslovuje pani trénerka, rodičia by nemali byť na hodine a telocvičňu po začatí tréningu už včera zamkli. Myslím si, že trvajú na disciplíne (čo je ok) a keďže má naozaj dosť detí, nie je priestor na nejaké individuálne prístupy. Malej sa nechce a má plno dôvodov prečo tam neísť pred hodinou, po hodine je to v pohode a povie, že sa jej páčilo. Ale samozrejme ráno sa hneď pýta, či ideme na gymnastiku a do škôlky 🙂
Nijak zvlášť som sa neurazila, len ma prekvapil ten prístup - nemôžem vám poradiť, nechcem vás vyháňať ale rozmyslite si to, ani jeden pohľad, nechce sa mi veriť, že 19 dievčatiek sa nevie dočkať dva razy do týždňa, kedy pôjdu na gymnastiku....neviem, príde mi to ako keď ťa niekde nechcú, len nevedia ako to povedať, aby si to pochopil na prvý šup 😉 ale možno nerozmýšľam dobre alebo až príliš 😀
Nechcem malú nútiť a tým jej znechutiť v budúcnosti akúkoľvek pohybovú aktivitu, ale tiež nechcem v nej pestovať pocit, že všade môžeš byť tri razy.

zuzkanik
2. okt 2013

@doty1 Asi by som na vašom mieste zvolila individuálny druh športu. Teda taký, kde bude len ona a tréner. Ale neviem, či je to možné aj z hľadiska financií. Čo sa týka gymnastiky, moja sestra začala trénovať ako štvorročná, ale tréneri tam mali na starosti možno štyri dievčatá, ktorým sa plne venovali. Moja dcérka zase začala chodiť na tanečnú v piatich rokoch, len ona bola dosť trpezlivá a pokojná. Ak vám trénerka povedala, že malá neobsedí, asi by som si dala pauzu. Možno vám to nechcela povedať narovinu, aby sa vás nedotkla, ale možno malá narušuje normálny chod tréningu. Mať na starosti 20 dievčat a niečo ich naučiť musí byť pre učiteľku dosť náročné aj bez toho, aby neustále upozorňovala neposednejšie deti. Podľa mňa sa trénerka zachovala dobre, pretože vám prakticky poradila, aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze. Mohla ju zobrať a jednoducho počas hodiny na ňu kašľať.

monyccka
2. okt 2013

@doty1 no podla mna ti trenerka velmi jasne naznacila, ze by ste mali najst pre malu nieco ine. Neviem si predstavit ako inak by to mala povedat. Vysvetlila, ze mala nerobi co a ako ma, snazi sa cviceniu vyhnut chodenim na wc a mala ti tiez vravi, ze sa jej tam nepaci. Nemusi to byt vina nikoho, proste nesadol sport, miesto, osoby, cas..... ja by som velmi nevahala. Hladaje nieco ine, toto zjavne nie je prave orechove. Nemyslim si, ze tlacit hned od zaciatku je sposob ako v dietati vypestovat vztah ku akemukolvek sportu. Ak by to bolo po pol roku, je to mozno trochu ine, ale teraz by este mala byt nadsena, ocarena a tesitsa.

avanti
2. okt 2013

Suhlasim s nazorom @zuzkanik.
Stvorrocne dieta este nemusi vediet obsediet - alebo teda trenovat na nejakom kuzku celu hodinu, aj ked je pohybovo nadane.
Napisem ti priklad - zaciatkom septembra sme boli na otvorenej hodine karate s takmer 6-rocnym synom a 4-rocnym (ale s tym, ze prihlasime iba starsieho, mladsi sa siel len pozriet). Najskor precvicovali starsi vysvetlovali, co sa budu ucit a podobne a nasledne vyzvali vsetky deti, ktore tam boli, nech si to idu cvicne s nimi skusit.
Sli obaja moji synovia - samozrejme starsi cvicil do konca otv. hodiny (asi 20 minut) a mladsi (hoci tiez nadseny tymto sportom a osobne si myslim, ze aj sportovo bude trosku na tom lepsie v buducnosti ako starsi) cvicil 10 minut, potom sa na vsetkych blahosklonne usmial a siel si sadnut a uz sa len dival. Rovnako je tomu aj teraz - chodime starsieho zaviest na trening, asi prvych 10 minut sa chce aj mladsi divat na nich ako cvicia (su otvorene dvere pocas treningu), potom chce ist prec a zase sa vratit na poslednych 10 minut treningu. Preto vidim, ze vobec este nema vyznam ho niekde davat, pokial nevydrzi aspon 45 min... - treba ho este nechat vybehat na ihriskach, preliezkach a podobne.

jankali
2. okt 2013

..ono gymnastika, to je riadna zaberačka - videla som sústredenie 4-5 ročných detí, to už bola samá šnúra, fakt bolestivo rozťahané a svalnaté - vytrénované už tie detičky boli... behali neviem koľko kolečiek okolo poľa na rannú rozcvičku. Aj keď je to u vás hravou formou a v ľahšom prevedení, tie detičky určite musia zvládnuť "základy" a asi aj "mrzko cvičia". Videla si celý tréning? a pozdával sa ti? Lebo keď je tam malá sama - teda maminy sú mimo telocvične, tak sa asi nedozvieš, že čo presne by jej mohlo vadiť.. možno aj niečo menej pravidelné al. záväzné by ste mohli pridať - napr. nejaký bláznivý tanečný večer niekde v materskom centre, zumbu apod., nech sa z pohybu naďalej a ve%lmi teší🙂) pa

doty1
autor
2. okt 2013

Kočky, ďakujem za cenné postrehy 😉

@jankali tiež som bola prekvapená, keď som minulý týždeň cvičila, robila som brušáky a malá mi povedala, jéééj to aj my robíme 😲
malá je tam sama, lebo keď som sedela na lavičke, tak zas sa obzerala len po mne, stále ku mne chodila, takže tiež celé zle 🙂
inak všetky máte v podstate pravdu - emócie sú už fuč (nebudem si nahovárať, že trochu nezapracovala aj ješitnosť 😉 ), a asi ešte nie je čas na krúžkovanie

jankali
2. okt 2013

@doty1 veď uvidíš, a možno je to takto fajn🙂

prasiatko30
2. okt 2013

Skus ju prihlasiit radsej na nieco light myslim si ze nejaky orisny trening pre tak male deti he od veci skor hladaj nejaku pohybovu pripravu kde sa budu skor jasit pod dohladom a budu robit rozne cinnosti a aj mala sa nauci ako to funguje a ak ju to bude bavit a v 6-7r ked tomu bude viacej rozumiet tak potom mozno bude lepsie

lubina
7. okt 2013

@doty1 aj ja som z LM a obe dcerky chodia na gymnastiku, ta mladsia zacala vlastne len teraz, tiez ma 4 rociky, mozno su aj spolu v skupinke. Ak ti mozem poradit, daj dcerke radsej cas, nasa starsia zacala ako 4-rocna a tiez sa tesila, ale cez rok uz vymyslala a mali sme aj dni ked som s nou jednoducho odisla lebo odmietala cvicit....mladsiu som ani nechcela este dat, ale zrazu si to rozmyslela, ze aj ona ide, ale ma uplne iny pristup, zrejme pod vplyvom starsej sestry a vidim, ze tam ozaj chce ist. Ak by sa netesila, asi by som ju tam nedavala, hlavne po skusenostich so starsou. Ono ju to preslo a ostala tam az doteraz a to je uz par rokov, ale obcas som si aj myslela, ze naco ju tam vodim,ked som videla, ze vobec nemala chut.....