Lekár informoval učiteľku o zdravotnom stave dieťaťa

matta1
29. máj 2014

Možno to tu nepatry ale neviem kam s tým Zienky poprosim o radu co by ste robili keby učitelka v Mš si zistovala zdravotní stav u lekara a on by jej povedal
Dnes o 08:08 Pridaj kom

rakywanda
29. máj 2014

neoháňala by som sa trestnými oznámeniami a pokutami. veď nepovedala, čo konkrétne sa tá učiteľka pýtala, čo konkrétne jej lekár odpovedal. možno ju elegantne poslal do kelu a chudák už ho tu nahlasujete všade možne.
najprv si zistím stav u učiteľky, u lekára a potom robím závery. Aby ešte nakoniec nemala mamička problémy za poškodenie dobrého mena jedného aj druhého.

matta1
autor
29. máj 2014

@0silvia0 lebo mne doktor povedal na pohotovosti ze moze ist do skôlky a ked mu volala učitelka tak povedal že nic také nepovedal .☹ ale preco by som ja klamala ved ja som taka že s každým peřím idem ku lekarke co uzsa doktorka zo mna ssměje že mao tu zas

sissy27
29. máj 2014

@matta1 ty vlastne ani nevieš, čo lekár učiteľke povedal, že? nakoniec sa dopracujeme k tomu, že lekár jej vlastne povedal len toľko, že jej nič nepovie, ale dobre, že už mu šibenicu nestaviate... v každom prípade, celé je to len o tvrdení proti tvrdeniu, takže byť tebou vychladnem a nabudúce, ak s dieťaťom navštívim pohotovosť, budem o tom vecne informovať učiteľku v škôlke (ja som to tak robila, aby učiteľka na malú trošku viac dohliadla, keby sa niečo udialo)...keď o tom vieš informovať na fb a na koňovi, tak nechápem, prečo je problém informovať o tom učiteľku...

0silvia0
29. máj 2014

@matta1 je to tvrdenie proti tvrdeniu, z pohotovosti vám nedali žiadny papier?

eeffka
29. máj 2014

@matta1 nuz neviem kolky krat si bola na pohotovosti ale tam ta vysetria VZDY dole napisu do 3dni sa hlasit u miestne prislusneho lekara, bol by debil keby to vzal na seba
dalsia vec, tak ti treba ked mas kazdeho na FB v priateloch, kkso ja ani neviem ako sa vola uradne dcerina ucitelka v skolke len ze "gabika" a ani nevidim dovod naco by mala vidiet co komu kde pisem a tretia vec ak vie ze si bola u lekara ma opravnenie pozadovat potvrdenie o tom ze dieta moze byt v kolektive.
To ze iniciativne niekde volala je ina vec to ries s riaditelkou, to je cez ciaru ale keby si jej nedala zbytocne informacie, inak zdelat na FB diagnozy a meno osetrujuceho lekara verejme je naozaj take .... hmmm detinske? este nejaka selfie v tangacoch a obraz je dokonaly.

maznacik007
29. máj 2014

@matta1 našla som si tu na fore fotky ako vyzeralo tvoje dieta v nedeľu rano předpokládám že to viděla aj ta učitelka prepáč ja sa jej nečudujem podla mna ju vôbec nemala vziať do školky ako neist s dietat riešiť taku vážnu alergický reakciu a to myslím len na pohotovosti je teda riadna odvaha s tou foto si malá v pondelok rano nabehnut pediatricke a ver že hned by vás brali na alergo ak ti hentak opuchne dieta to neni sranda. nejde mi přidat link s naobile ale kto chce si najde a prepáč ale pedoatricka co povie že henri je nič tak takú by som zmenila

eeffka
29. máj 2014

@maznacik007 to dieta bolo viditelne spuchnute??? no konecnaaaa

lorela
29. máj 2014

@7zahrad
@hucko44
@zeriempizzu
Nejedná sa o porušenie zákona o ochrane osobných údajov, ale primárne o porušenie "zákona o zdravotnej starostlivosti".

Tento zákon zabezpečuje ochranu údajov o zdravotnom stave. Konkrétne ide o časť zákona, ktorá pojednáva o mlčanlivosti zdravotníckych pracovníkov, § 11 ods. 8 písm. g), a tiež § 24 a § 25.

maznacik007
29. máj 2014

@eeffka daj si nick a najdeš tu diskusiu ako dieta vyzeralo v nedeľu a pridaj to tu prosím mne to nejde cez mobil

marse
29. máj 2014

aj moje dieta opuchlo v troch rokoch takto, ale vtedy sa zistilo ze ju stipol komar a ma to z toho, takze u na alergia na postipanie hmyzom.. 2 tyzdne sme ju davali dokopy , aj ked opuchy na druhy treti den zmizli do kolektivu v ziadnom pripade... nam ju aj do nemocky chceli vziat, ale urobili sme to tak, ze sme kazdý rano chodili na kontrolu k dr. a tak bola sledovana..

marse
29. máj 2014

@maznacik007 dala som link vyssie

sirinka
29. máj 2014

@matta1 podaj staznost aj na konanie ucitelky aj na konanie lekara.

Mozem vediet, preco nemala ucitelka prebrat to dieta do skolky? Podla matky vpondelok uz nebolo po alergickej reakcii ani stopy.

marse
29. máj 2014

a vlastne z coho mala tu reakciu? z jedla? z pelu? z hmyzu?
uz len v tom pripade trebalo oboznamit s tym ucitelku aby vedela pri nejakej zmene reagovat okamzite...

moja starsia ma u triednej aj lieky v pripade ze ju daco postipe, vedeli to v skolke, vedia to v skole, vie to cela rodina, aby sa predislo znova takej situacii..

maznacik007
29. máj 2014

@sirinka ja som asi uzkostliva matka mam dieta silno alergické a dobre viem že neexistuje aby dieta bolo v takomto stave v nedeľu doobeda a v pondelok rano už nemálo ani stopu rovnako nevěřím že lékař na pohotovosti povie v nedeľu matke že dieta o necelých 24hodin môže ísť do školky bez návštěvy pediatra a odoslania na ďalšie vyšetrenia nevěřím. ako mozno samylim ale ta máma je na rs s dalším dieťaťom co jej bránilo ísť v pondelok k lekarke so správou z pohotovosti a doriešiť to ďalej Sak lékařka by jej papier dala a učitelka by bola kryta

marse
29. máj 2014

@maznacik007 suhlas, nakolko mam tiez doma alergičku, uz len to svedomie by mi nedalo ju dat do MŠ, a zaujimave ze v nedelu takyto opuch a v pondelok bola v poriadku..

eeffka
29. máj 2014

@marse
@maznacik007

nuz take decko by som ani ja nepustila cez dvere , moja tiez spuchla raz z dakeho komara ale ma ani nenapdlo ju dat s takou tvarou do skolky. a tiez sme s tym boli na pohotovosti a ako som pisala, podane lieky na alergiu a dieta odoslane do starostlivosti pediatra!!! ziadne ze poslite spuchnute decko do skolky. ani by ma nenapadlo sa take nieco opytat a to ked mala sopel do skolky sla, ale s alergou nie je sranda.

ivett1
29. máj 2014

tak, moment, o zdravotnom stave dieťaťa sa môže informovať aj pedagóg, ak má podozrenie z týrania, šírenia nákazy a pod. ... kto chce dôvod si nájde...asi učiteľku rozčúlilo, že si ju vôbec neinformovala o tom, že ste boli na pohotovosti ...
a medzi nami, takúto vec by som ja učiteľke určite povedala, keď už ochraňuješ záujmy dieťaťa...ak by sa to malej vrátilo, rýchlejšie by zareagovala ... opuch ako alergická reakcia, je už dosť vážny príznak, môže viesť k uduseniu, ak by to malo agresívny priebeh ... tvrdiť, že dieťaťu nič nie je, je dosť odvážne ... nechápem, ako ti mohol lekár na pohotovosti s kľudom povedať, že dieťa môže ísť na druhý deň normálne do škôlky ... 🙄 mám dve deti, jedno z nich ešte stále chodí do škôlky a vždy informujem o zdravotnom stave ... tým myslím, že poviem napr. cez víkend kašľal, ale preliečili sme to, horúčku nemal , ale ak by niečo bolo, tak volajte... (deti tiež nedávam do škôlky, keď sú choré a tiež všetko konzultujem s dr.) potvrdenie od dr., že môže ísť do kolektívu, je samozrejmosťou, keď boli liečené ambulantne ...
a teraz k učiteľke... určite by som si s ňou pohovorila a zaujímalo by ma, prečo volala doktorovi, namiesto nám - rodičom ... a až potom by som to rozoberala tu ... a tiež by nebolo od veci zistiť do "akej miery" ju doktor informoval o zdravotnom stave ..t.j. či jej fakt "prezradil lekárske tajomstvo"... a tým porušil pár paragrafov ...
potom by som postupovala tak, ako ti to poradil @hucko44 😉

gumimaci
29. máj 2014

@matta1 ahoj, ja som mala raz v zivote uz ako dospela alergicku reakciu z kozmetiky. Podobny opuch ako tvoja dcerka. bola som 7dni PN, a opuch mi mizol asi 3dni. Podla mna ucitelka s tym ma tiez skusenost, preto sa chcela informovat, predstav si ak by tvoja dcerka dostala v skolke anafylakticky sok.
Okrem toho ani nevies, co vlastne ten lekar naozaj povedal. Ja osobne po navsteve pohotovosti s dietatom idem v pondelok este k pediatricke. Az po jej vysetreni sa rozhodne, ci dieta ide do skolky.
Aspon do budúcna budes vediet, a preditete nedorozumeniam. Na tvojom mieste by som isla s malou k pedine, a priniesla to potvrdenie. Oi si na RD, takze ti nemoze robit problem ak dcera nepojde jeden den do skolky.

ivett1
29. máj 2014

@gumimaci úplný súhlas...

7zahrad
29. máj 2014

@lorela Nikto nemoze bez Tvojho pisomneho suhlasu zistovat osobne udaje, teda aj zdravotny stav Tvojho dietata. To je ako keby Tvoja susedka volala Tvojmu gynekologovi, ze ake mas diagnozy. 🙂

A ak Tvoje udaje teda ziska, tak musi na ne mat register a dat Ti ich kedykolvek k nahliadnutiu. To ucitelka neurobila, takze je to porusenie aj zakona o ochrane osobnych udajov.

sirinka
29. máj 2014

@maznacik007 jednorazova reakcia...nie silny alergik. tiez si myslim, ze na pohotovosti dostali odporucenie hlasit sa u svojho lekara, ale neverim, ze na alergologii ich budu nejako riesit, ked tam pridu s dietatom po jednej reakcii bez inych priznakov ako kratkodobe opuchnutie, najskor asi by cakali, ci sa bude opakovat a sledovat, co moze byt pricinou...v tomto som trosku skepticka...

simca06022011
29. máj 2014

@matta1 Ako sa dozvedela uciteleka, ze ste boli na pohotovosti? Kontaktovala teba a oyptala sa vas ako rodicov blizsie info, alebo si rovno zavolala lekara (ako vobec vedela, koho ma kontaktovat??). Moze sa informovat, ved predsa ide o zdravi aj ostatnych deti a bezpecnost tvojej dcery... ale pride mi to divne cele... URCITE by som si to vybavila v skole a nie u lekara, ako si mozu dovolit takto zasahovat bez vasho vedomia do vasho sukromia... (ak teda nenadiktoval diagnozy dietata a celej rodiny, ja si myslim ze iba povedal, ze je ok a moze ist do kolektivu, ze to bolo iba to a to... na co ine by mal aj cas? Nic katastrofalne na tom nevidim. Ja tiez musim do skolky nosit peciatku, dokonca ked ideme z pohotovosti, najblizsi den (zda sa mi ze do 3 dni) sa ma ist ku vlastnej lekarke, jednak na kontrolu a potom zalozit papier z pohotovosti.. to vobec nie je pre srandu takto urobene.

maznacik007
29. máj 2014

@7zahrad pozor nehovoria pravdu pri nástupe do školky rodič podpisuje súhlas so spracovaním osobných udajov a školka má možnost konzultácie s lekárom rovnako by toto mohla oznámit na sociálku ako zaanedbanie starostlivosti lebo na pohotovosti dávajú stanadrdne formulku že sa máš hlásit u pediatra oni su kryty jediný kto z tohto vyjde ako bob je ta matka a ďalšia věc ak je tam alergia je rodič povinný toto škôlke hlásit najlepšie s papierom od pediatra kde je postup ako konat v případě takejto reakcie oni na toto pravomoc maju ja by som nerypala radšej do toho a splnila si svoje povinnosti teda návštěvou pediatra a potvrdením pre škôlku a s velkým ospravedlnenim

maznacik007
29. máj 2014

@sirinka tak ale minimálně jej dá pediatricka papier pes škôlku a lieky npri reakcii plus ju objednají na alergo co som ale čítala v tej inej téme na alergo už predtým bolí tak asi nějaký dôvod tam je písem z mobilu skáče im to tu

lorela
29. máj 2014

@7zahrad Ako som písala, primárne ide o porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý zabezpečuje OCHRANU ÚDAJOV O ZDRAVOTNOM STAVE.

Údaje, ktoré netvoria obsah zdravotnej dokumentácie pacienta a zároveň sa týkajú jeho zdravotného stavu - môže sa na ne uplatňovať aj zákon o ochrane osobných údajov.

sirinka
29. máj 2014

@maznacik007 maju kontakt na pediatra dietata, nie na lekara na pohotovosti a hlasit sa u neho odporucaju vacsinou do troch dni, teda matka nepresvihla v pondelok lehotu... ani skolka nemoze takto konat kedykolvek sa jej zachce, existuju urcite pravidla, kedy mozu kontaktovat priamo lekara.

matta1
autor
29. máj 2014

@maznacik007 ona v pondelok nebola uzopuchnuta a ani moja dokt. Nevydela dovod ist ku nej a yo povedala aj ucitelke mala sirup a bolA a je s ním chranena takze tak

lorela
29. máj 2014

@gumimaci Ale učiteľka sa nemá čo informovať u lekára, ale u rodiča. A cez rodiča požadovať prípadne nejaké potvrdenia,ktoré ale zas lekár nemusí vydať len na základe toho, že si to žiada učiteľka.

matta1
autor
29. máj 2014

@sirinka ani na nej nebolo nic vidno ved my vydela aj doktorka q vsetko oki bolo