Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Má moja 3,5 ročná dcérka psychickú poruchu?

sandra_sul
7. máj 2015

Dcera,3,5 roka.Najmenej 20x za den,sa pyta,kde je tatik.Aj ked sedi vedla nej.Neviem,ci je to zvyk,lebo pracuje ako vodic a niekede je aj tyzden prec.Ale okrem toho este vsade,nabytok,dvere,proste vsade,kresli kruhy v jednej rovine,aj napriek tomu,ze vie,ze sa kreslilen na papier a ked ju upozornim,tak aj tak to spravi,potom akoby sa jej ulavilo.Dalej ked sa hra,tak veci ma tiez ako podla pravitka a nedajboze,aby som jej s tym pohla.Inac je bordelar,izba ako po vybuchu.A este ma strasny problem kakat na zachod,kaka do gati a nemozeme sa k nej priblizit.Pisat chodi na wc.Taketo spravanie,okrem kakania,to je tak vzdy,pozorujem u nej niekolko dni do tyzdna.Strieda sa to.Jeden den uplne v pohode a na druhy chyti take neviem ako to nazvat.Jo a este pripada mi,ze viac zije v rozpravke ako v realite.Niekedy hovori uplne z cesty a ruky si nazvala Plena a Flena a tak sa hra.Na rozpravky nepozera cely den,tak primerane.Ale mozno ma len bujnu predstavivost.Spravaju sa tak aj vase deti v tomto veku,alebo to mam riesit s odbornikom?Som vdacna za vsetky nazory a dakujem.

katarinamarkova
7. máj 2015

@sandra_sul ja mam len otazku: ako casto je v kontakte s inymi detmi? rovesnikmi?
deti maju riadne bujnu fantaziu, to ze rucky nazve menami a hra sa s nimi je podla mna uplne normalne
to ze stale dookola troj rocne dieta opakuje jednu vetu - je tiez podla mna normalne....pockaj ked pride cas a bude sa pytat stale dookola preco? preco? preco? to ze sa pyta na tatinka aj ked sedi vedla nej...napada ma dalsia otazka: ako sa jej venuje? hra sa s nou? venuje sa jej aktivne ked je doma?
s tymi kruhmi - mne to pride akoby len rada putala tvoju, vasu pozornost 🙂
cele mi to pride ako by len putala vasu pozornost.....nenudi sa nahodou doma? nechodi do skolky? hrava sa casto s rovesnikmi? ako sa jej venuje tatinko ked je doma? ma surodencov? predpokladam ze je jedinacik, pravda?

peneloppe
7. máj 2015

@sandra_sul
chodi do skolky? co hovoria pani ucitelky o jej spravani tam?

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@katarinamarkova
@peneloppe do skolky chodi,tam s nou nie je ziaden problem,vonku chodime casto,ma aj kamaratov,medzi detmi je v pohode,s tym tatikom je to tak,ze sa jej venuje podla nalady,je pravda,ze aj ja sa jej venujem menej ako kedysi,chodim do prace,koncim skolu,mam toho dost,kedysi som jej fakt nedavala moznost nudit sa,az mi to ludia vycitali,nech ju trochu necham aj samu a nech nerobim vsetko za nu...cize asi mi je na zaklade vasich otazok vsetko jasnejsie...dakujem...len ked ja sa niekedy fakt neviem premoct,aby som fungovala na 100% aj doma s nou,kedze pracujem s detmi,tak bohuzial,mam niekedy dost a este som nervna,kvoli skole atd. Dufam,ze ked skola skonci,uz budem kludnejsia...A pravdepodobne som robila chybu,ze som vsetko za nu robila,lebo teraz je na nervy,ked nieco odmietnem urobit,to co by uz zvladla sama...Ale robila som to s najlepsim umyslom...A ako to mam teraz riesit?Nechat ju revat a stat si za tym,aby sa napr obliekla sama atd.Ja som z nej nejaka domotana.Dakujem

katarinamarkova
7. máj 2015

@sandra_sul vidis 🙂 ved ty presne vies kde je problem....kde treba pridat pozornost a lasku a aj to v akych pripadoch byt rodicom co trva na urcitych pravidlach.....
to upratovanie - jasne ze ak doteraz maminka vsetko upratovala za nu je pre nu akymsi sokom preco to teraz od nej vyzadujete a hnevate sa ze to nerobi, preco zrazu, ked doteraz to maminka robila inak? to 3rocne dieta to presne este nechape.....ani pochopit nemusi, len trvaj na tom, ze hracky si upratuje ona - lebo su jej napr......ona to mozno hned nepochopi a nebude chciet upratovat, ale casom si jednoducho zvykne a bude to brat ako nieco uplne automaticke.
skoro 4rocne dieta co chodi do skolky sa musi vediet obliect samo - samozrejme nejake tie gombiky a snurky, ci poprevracat rukavy atd s tym treba pomoct. nechaj ju kludne par krat trochu potrucovat.....myslim ze aj v skolke sa oblieka sama....ci?

vies....pre to dietatko to bolo doteraz tak, ze maminka tu bola vzdy a stale, vsetko za mna robila, stale sa so mnou hrala.......a zrazu bum....uplne iny system......ja chodim do skolky, maminka do prace, do skoly, ked sme doma venuje sa mi len ked ma nahodou cas.....tatinko rovnako......
nehovorim ze nieco robite zle - jednoducho toho mate veeeela, tak ako x dalsich rodin, tak ako aj my doma....len ti chcem objasnit, to, ze tvoje dieta je uplne v poriadku a ziadnu psychicku poruchu zrejme nema....len pre jeho mozocek je nepochopitelne preco to je vsetko zrazu inak 🙂
skuste si na nu najst viac casu - ono aj ked doma nieco bude stat - 100x sa ti to vrati v podobe spokojneho dietatka a tym padom budes spokojna aj ty a zrazu na vsetko bude viac casu a nalady.
naopak v niektorych veciach - ako to obliekanie, kakanie, upratovanie by ste mohli byt viac neustupni.

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@katarinamarkova Dakujem.

mawka
7. máj 2015

@sandra_sul chod k psychologovi. 3 a pol rocne dieta sa nema uz vobec pokakavat. a urcite nie do gati a cielene. este nocne pokicavanie sa v tomto veku toleruje, ale kakanie urcite nie.
tie kruhy mi pridu zvlastne, mozno ma nejake nadanie na nieco alebo tym nieco vyjadruje. normalne chod s nou k psychologicke, uvidis. hanba to nie je. ale pri tom kakani teda alarm preveliky. to by som riesila..

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@mawka vraj ma talent na kreslenie,podla ucitelky...ale napr u babky ide na zachod,len doma nie...ani za nic...

natalym
7. máj 2015

@sandra_sul Ale to je zaujímavé, že u babky ide na záchod a doma nie? Nebojí sa Vášho záchoda?
Alebo u babky má viac pozornosti a doma si ju vydobíja týmto?

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@natalym ja uz neviem...pozornosti ma fakt menej ako kedysi...zeby to zaslo do takeho extremu?

mawka
7. máj 2015

@sandra_sul no len asi to sama nevyriesis. podla mna je odbornik na mieste. aspon ti poradia co a ako..

maria1989
7. máj 2015

@sandra_sul nie som odborník, takže sa nedes. Len mi napadlo - skús si niečo prečítať o Aspergerovom syndróme.

ali08
7. máj 2015

@sandra_sul chod k psychológovy môže sa jednať o Aspergerov syndróm,môj syn má niečo podobné A psychologicka povedala ze ma črty aspergera a ze ak chceme tak je jedna pani dr.ktorá robí z deťmi čo majú tento syndróm A vlastne aj podľa jej znalosti stanoví diagnózu ale najprv musíš prejsť cez psychológa bo svojom meste čo on na to povie.
Nenechaj to len tak určite to rieš,nechcem ťa strašiť ale ja som si pri synom zažila kadečo A odteraz všetko riesime hneď pokiaľ nieje neskoro,predsa len je to dieťa A ono ešte samo nevie vysvetliť že sa s nim niečo deje.

natalym
7. máj 2015

@sandra_sul atk rozmýšľaj, rozoberaj situácie pri ktorých sa to deje. Čas, priestor, pri nejakej predošlej situácii a prídeš na to.
A čím kreslí na tie steny a nábytok?

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@natalym vsetkym,co najde...pero,fixa,krieda

natalym
7. máj 2015

@sandra_sul Aj keď vie, že sa to nerobí?

natalym
7. máj 2015

@sandra_sul Skryť akékoľvek písadlá.

katrinka8
7. máj 2015

Baby, mne to nepripadá až také čudné, že na psychológa - ako nechcem podceňovať psychológov, to v žiadnomprípade - len sa mi zdá, že toto nie je hrozné, veď má len 3,5 roka, je to ešte dieťa . Veď keď v škôlke nemá problém - tam by si vari učiteľky nejaké veci všimli, či nie?
Napr. to, že kreslí po nábytku - tak to robí veľa detí, po stenách a pod. Aj x-krát vysvetlíš, vie, a aj tak robí - môže to byť presne to pútanie pozornosti. Plus ten poriadok - že chce mať niektoré veci presne uložené - to má aj moja, že presne má niektoré veci uložené a neznáša, keď jej to dáme inak - ale to len preto, že ja som trochus treštená v tomto (priznávam si chybu), že mám rada veci na mieste, lebo nemám rada, keď sa potom jeduje, keď niečo nevie nájsť tam, kde to má byť a ja ozaj netuším, ktorý kút izby mám prehľadávať - proste mám rada veci na poriadku a tak k tomu vediem aj deti.
To, že si nazvala ruky menami - to je podľa mňa tiež normálne, deti v tomto veku žijú v magickom svete, hocičo si pomenujú (minule som tu mala tému, že máme doma škriatka...), majú imaginárnych priateľov.
Jedine to kakanie je netradičné. Ale zase ona vie, kam má ísť, keďže u babky ide normálne. Takže to by som asi riešila nejako - možno pre začiatok skúsiť viac pozornosti na ňu. Tiež píše maminka, že tieto "fanty" nemá dievčatko každý deň - tak porucha to zrejme nebude, či? Treba asi zistiť, kedy takéto správanie nastúpilo a od toho sa skúsiť odvíjať.
A ešte mi napadlo, s tou samostatnosťou - je dobré, keď sa deti k tomu vedú, nám aj v škôlke prízvukovali v 1 ročníku, že nemáme za deti robiť činnosti, ani ich obliekať - aby sa naučili byť samostatné. Naša sa sama musí obliekať, my len pomáhame. Odkedy chodí do škôlky sme sa snažili stále menej a menej pomáhať a viac učiť, ako sa veci obliekajú. Hoci niekedy zúrim v duchu ja nad tým, aké veci vedia v dnešnej dobe pre tie deti vyrobiť, že sa im to ťažko oblieka.
Inak, mne sa z toho opisu nezdá, že by tá malinká mala nejaký problém so sebou v zmysle, že by bola nešťastná, že by sa cítila "iná" - podľa mňa sa ona ozaj dožaduje zvýšenej pozornosti. Možno ako píše maminka, začala chodiť do škôlky, ona do roboty, jej škola... tak dieťa sa s tým takto po svojom vyrovnáva a treba jej len s tým pomôcť.
Mne kamoška - psychologička - poradila, keď sme mali problém s extrémnou hanblivosťou dcérky (nechcela ani rozprávať v škôlke, ani s deťmi), že keď ona je v pohode, že necíti potrebu s deťmi komunikovať, necíti sa nepohodlne sama, že jej nemáme brať pocit bezpečia tým, že budeme na ňu tlačiť, že jej máme len dať pocit istoty, že áno, môžeš mať tieto pocity. Nehodnotiť, nenútiť.
Ja by som asi riešila len to kakanie. Najprv len s dcérkou by som to skúsila poriešiť, ak by to nešlo, tak potom by som šla za psychologičkou - asi najskôr sama. A ako dlho to trvá? A čo robíte, keď sa tak pokaká? @sandra_sul

katrinka8
7. máj 2015

Ešte s tým kakaním mi napadlo - ak to tak robí stále, odjakživa (predtým nikdy nekakala do záchodu či nočníka), nemá ona napr. problém, že sa jej niekedy v období učenia sa na záchod nedalo vykakať do záchodu či nočníka a teraz má problém tiež s tým (už akoby blok, že sa jej nebude dať) a preto to robí, že sa jej jednoducho lepšie tlačí po stojačky - že už to má ako zvyk? Toto mávajú niektoré deti, síce menšie, ale tak zase ak jej to takto ostalo, či aj toto nebude príčina. V škôlke ako to riešite? Či tam nekaká asi, že?

natalym
7. máj 2015

Ja by som to tiež neriešila psychológom a hneď tu aspergera spomínať. Presne tak rozobrať si tie situácie, odkedy to nastalo, za akých okolností, uvidíš, že na niečo prídeš.

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@katrinka8 To kakanie odkedy som sa ju snazila oducit od plienok,aj s pisanim to tak bolo.S odporom sadala na zachod,lebo v skolke sa im podarilo ju na neho aspon dostat.A postupne sa naucila pisat do neho.Za co vdacim fakt ucitelkam.Ale to kakanie mi nejde do hlavy,preco ked tam pisa,tak kakat nechce.A reakcie su rozne.Dlho sa snazim byt kludna,ale obcas sa vytocim,ked sa nechce potom ani umyt a dat ho von z gati...

natalym
7. máj 2015

@sandra_sul Ona má niečo proti tomu záchodu. 😀 Nebojí sa splachovania? Naša sa strašne báli. Musela som splachovať až keď bola preč a aj to až ďaleko potom a potajomky som to stiahla.

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@natalym nie,praveze rada splachuje...napadlo ma,ze asi citila z mojej strany pri oducani tlak a preto pri mne nekaka...lebo mala nastupit do skolky a ja stres,ze je este plienkovana...A ako by som to mala zmenit?Ci len jej dat cas a neriesit?Podla mna by to potom trvalo az do nastapu na ZS...

natalym
7. máj 2015

@sandra_sul No tak asi. A čo robíš keď sa pokaká? Kričíš na ňu alebo to nejako komentuješ?

tomiholjubavi
7. máj 2015

@katrinka8 ja som carbala po obkladackach na zachode az do puberty. nemohla som si pomoct, aj teraz ma veru obcas láme, aspon kvetinku primalovat 😀

podla mna len dievcatko rado kresli...a na vacsie plochy to lepsie vynikne. plus ta radost zo zakazaneho ovocia 😝 netreba za tym hladat nieco patologicke. teda aspon za tymto bodom. skor ci neskor z toho vyrastie.

sandra_sul
autor
7. máj 2015

@natalym akokedy...niekedy nemam chut sa rozculovat,inokedy zas len skonstatujem,ze by uz mohla na wc a ked je akurat v najnevhodnejsom case,tak to som vo vyvrtke,lebo u nej je to proces na polhodinu...

katrinka8
7. máj 2015

@sandra_sul - no tak to isto nie je psychologický problém, že by mala nejakú poruchu 😉 Proste "má niečo proti záchodu" - alebo ako to definovať. Moja veľmi dlho nechcela kakať do záchodu tiež, cikať áno, ale kakať len do plienky po stojačky - keď mala na noc plienku, radšej sa ráno vykakala hneď, aby nemusela do záchodu. Prečo - nevieme doteraz. Nám pomohla motivácia - za každé vykakanie do záchodu nálepka (malá odmena, proste hocičo, niekto to rieši aj lentilkami, keď inak nejde), ak sa jej podarí ísť 10x za sebou do záchodu kakať, tak si môže vybrať hračku v Dráčiku. 😉 U nás to zabralo. Keď už tých 10x vydržala, tak už potom to ostalo nastálo (a bez odmien, samozrejme) - asi potom už pochopila, že je to pohodlnejšie, keď sa nemusí zakaždým celá umývať atď. + bola aj sama asi na seba pyšná, že to dokázala.
Ja viem, ono je to na nervy - byť kľudný a nerozčúliť sa, ale skús zaťať zuby a vydržať, neboj sa, nebude to večne trvať, naučí sa aj kakať do záchodu.

sandra_sul
autor
7. máj 2015

Pardon.Blbne mi tel.Velmi pekne vam vsetkym dakujem.Prisla som,vdaka vam,ze na 99% je problem vo mne a mam zacat od seba.Najst v sebe opat ,,tu mamku,aka bola predtym" ci ako to mam nazvat.Kazdy si prechadza vselijakymi obdobiami a preco by mal trpiet cloviecik,ktoreho najviac milujem.Trochu som rozcitlivena,lebo...Este aspon raz dakujem,za vase triezve a objektivne nazory.
P.S. Podla wikipedie to Asperger nie je 😀 Ale aj tak dakujem.Zacnem na sebe ,,makat".

lilitela
7. máj 2015

@sandra_sul Z vlastnej skusenosti ti poviem jedno. Aj ked kazda z nas ma obcas neopodstatnene obavy, pokial vnutorne citis, ze nieco nie je ok, pravdepodobne je tvoj instinkt spravny. A to aj za okolnosti, ze ti vsetci okolo, aj najblizsi budu hovorit, ze je vsetko ok. Tiez by som odporucala vysetrenie v centre pre autizmus - "obycajnu" psychologicku by som preskocila - pre nas to bola iba brzda, zabrzdila ma o cca cely rok v tom, aby som konala, co som nakoniec aj tak musela.

natalym
8. máj 2015

@sandra_sul Bez komentárov okolo toho chodiť. Vybrať z gatí, umyť a bodka. Kľudná, prívetivá tvár. Príp. povedať, o.k. nabudúce určite pôjdeš na záchod, ja tomu verím. Povzbudzovať.
Hádam do 18 to do gatí nebude robiť. 😀
Aj naša kakala do gatí, schovala sa do kúta a tam tlačila. Ale mala možno 1,5 - 2 už si to nepamätám. Jedného dňa to prestalo.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli