Mám dať 3 ročnú dcérku po narodení súrodenca do škôlky?

veronikavaneska
28. jan 2013

Mamičky neviete mi poradiť aké máte skusenosti?? Dcerka bude mať v novembri 3 roky, chodi bez plienok ( len na spinkanie ešte dávame plienočku), rozpravat sa snaži, vie už dosť slov, obliecť sa ešte nevie sama... Som tehotna a v septembri by sa malo narodiť :o)) Kedže vo februari sa maju davat prihlasky do školky, neviem sa rozhodnuť či dať malu alebo nie.... Kedže by nastupila v septembri pravdepodobne a tiež by sa male narodilo v septembri to by bolo strasne naročne..... A nechcem aby sa citila zle že prišlo druhe babo a ona musi ist do školky....... Ale zasa na druhej strane miluje deti, je zlatučka a hrozne rada sa hra, myslim, že by jej školka vela dala ( nenudila by sa tak doma...).... Ale zase školkarske choroby a male babo doma ???? Poradte prosim DAKUJEM 🙂

andrejka1974
28. jan 2013

urcite ano

sissy27
28. jan 2013

@veronikavaneska ak ti ju zoberú, tak daj... pozerám, že si z BA, no dostať dieťa pred dovŕšením 3rokov do štátnej škôlky v BA je v podstate nemožné, tak to asi vyriešia za teba, ale možno motyka vystrelí...

stastnamamulka
28. jan 2013

ja by som dala,ale nastup by som posunula napr.od januara.zalezi aj od toho,ci ti bude mat kto pomoct,rano vozit malu do skolky,poobede pre nu a tak.na druhej strane,ak sa babo narodi,bude mat doma zivu babiku,moze ale nemusi zacat ziarlit,opät si pytat plienku,mliecko atd atd ako bude mat babo.ked starsia nastupila do skolky ako 3r a 9m,mladsia mala skoro 3mes,takze boli "zoznamene".so "skolkarskymi" chorobami sme problem nemali,max sople,ak by bolo nieco vaznejsie,tak ju nechas doma 😉

quaxi
28. jan 2013

Pozeram ze si z BA, to mas velmi malu sancu, ze ju vezmu ani nie 3rocnu, navyse ked potom zostavas na MD. Ved daj prihlasku, ak by ti ju nahodou zobrali, budes mat do septembra na vyber, ci naozaj nastupi, alebo nie - keby nenastupila, nic sa nedeje, nahlasis riaditelke a ona zavola nahradnika. Do septembra sa moze este vela zmenit, mozno uz bude tak velmi potrebovat kolektiv, ze ju das bez vahania, a mozno zistis, ze este rok treba pockat... Co sa tyka chorob, nie je to take hrozne, treba ratat ze budu, ale babatko snad bude kojene a potom ich bude lahsie znasat, alebo ani vobec neochorie. Mozes ju davat iba na doobedia, take deti nosia menej chorob, ked su tam len 4h a z toho este nejaku hodinu su vonku, a ani by sa necitila taka odstrcena ako keby bola hned na cely den.

veronikavaneska
autor
28. jan 2013

@stastnamamulka manžel by mi ju vozil rano do školky a pobode domov :o) ja som skor myslela, ze bude žiarliť ked pojde do školky, že babo moze byt s maminou a ona nie.... a to do prihlašky sa pise kedy by som chcela aby nastupila, ze az v januari ? ci to sa dohodnem az potom?

veronikavaneska
autor
28. jan 2013

@quaxi asi by mi ju zobrali mame v skoke znamu ucitelku :o) ona slubila, že bez problemov :o) Na pol den to by bolo super.... ale pred par mesiacmi sme kupili dom asi 25 km od blavy tak chodit na obed pre nu s malym by asi nebolo lahke vzdy..... a mame tu aj dedinsku skolku ale no neviem ci by ju tam zobrali kedze nemame tu trvali pobyt este, a to su take nijake skolky aspon sa mi zdaju........

stastnamamulka
28. jan 2013

@veronikavaneska tak s mm to by bola velka pomoc 😉to ziarlenie velmi neovplyvnis,ale mozno ta mala este prekvapi 🙂 a ano,v skolke sa ma pytali,ci bude nastupovat od septembra alebo inokedy.

gabkostanka
28. jan 2013

@veronikavaneska my sme nedali prave kvoli chorobam, starsi mal nadchu a mladsi ju od neho chytil ako 6 tyzdnovy, inak ziadne choroby uz nemal, starsi zacal az teraz chodit do skolky, mensi ma pol roka, tak uz bude lepsie znasat aj lieky, pre pre male babo ani na horucku neviem co dat atd...ja by som ti poradila zapisat ju, ale pockat aspo do 3 mesiacov a potom ju dat, zo zaciatku ti male bude spinkat, nebude to take narocne s dvomi...moj nazor 😉

gubcikova
28. jan 2013

ja keby som mala doma malé bábo tak by som ju od septembra do škôlky nedala.my sme večne chorí a malí to chytá stále 😒

salome123
28. jan 2013

a nemozes ju dat uz od augusta? aby sa fakt necitila vytlacena?

veronikavaneska
autor
28. jan 2013

@gabkostanka dakujem za radu :o) prave toho sa bojim aj ja, ze by mala bola stale chora a starat sa o nu a ked to chyti este babo fuuu....

veronikavaneska
autor
28. jan 2013

A ako to vlastne funguje v školke? to nejaky cas tam chodim s nou kym si zvykne alebo na par hodin ci ako???

gubcikova
28. jan 2013

@veronikavaneska nie hned od začiatku na celý deň

martinka0031
28. jan 2013

@veronikavaneska ...ahoj,ak ti mala do skolky chce ist a ma rada deti tak ju do skolky daj kd ju zoberu.moja dcera ma v oktobri 3,doma zostavam s maldšim(1rok)synom,ale tiez idem ju zapisat a ked ju zoberu budem rada,ked nie....počkame si dalši rok 🙂 🙂 😉

sonkab
28. jan 2013

@veronikavaneska moj maly mal teraz v januari 2,5 roka. O mesiac sa nam ma narodit druhe babatko a kedze som si chcela aj ja pred porodom este oddychnut a dat do poriadku nejake veci, maly isiel od januara do skolky. Tym, ze isiel skor ako sa ddieta narodi, nebude pocitovat skolku ako nieco kam musel ist lebo mama sa stara o surodenca. A tiez je dobre to, ze za tie 2 mesiace sice pochyta vsetky skolkarske bacile, ale ked bude drobec doma, snad uz bude vacsi syn na tieto bakterie imunny a nebude mi nosit choroby domov.
Na tvojom mieste by som tiez riesila skolku skor ako bude surodenec, v tvojom pripade je vsak nevyhoda to, ze v lete moc skolky nefunguju

gabkostanka
28. jan 2013

@veronikavaneska my sme boli raz spolu, popozerat triedu, porozpravat sa s ucitelkou, asi tak na pol hodinu, potom uz nastupil, najskor na cely den, ale nevedel tam spavat, zaspal ku koncu a potom ich budili, tak som to po tyzdni a pol zmenila, ze po obede chodi domov a vyspi sa, teraz v zime je to narocne, ale mam manzela, ktory robi na smeny, takze chodi po maleho on 🙂

veronikavaneska
autor
28. jan 2013

@sonkab to mas super premyslene :o) ja by som to skor nevedela asi nijako riesit ved len teraz sa posielaju prihlasky na september.....

veronikavaneska
autor
28. jan 2013

@gabkostanka a to ste poslali prihlasku a co kedy sa vam ozvali a kedy ste si to mohli ist pozret? jeeej tak to si krasne zvykol hned prvý den cely a sam :o)) sikovný cize aj pocas roka ste si to vedeli skratit ? na polden ? to je super :o)))

viacmiesta
28. jan 2013

@sonkab ja som to vyriesila presne tak ako ty 🙂

gabkostanka
28. jan 2013

@veronikavaneska podali sme ziadost, nejako pred letom prisla odpoved, ze ho prijali, potom som telefonicky nahlasila, ze nastupime od januara a v decembri sme boli za p. riaditelkou a potom aj v jeho buducej triede....treba sa porozpravat ako to funguje vo vasej skolke. V nasej mozu deti nastupit aj od aprila a jedna kamoska dava dokonca od maja, len my sme platili cele zapisne a triedny fond. Ti co neskor maju mensiu sumu.

Oni maju vlastne doobedu program - hraju sa, ine aktovity, desiatuju, potom vychadzka, alebo telocvicna/herna a potom po 11 obeduju a o pol 12 uz chodime vyzdvihovat a ostatni uz idu spat....ani sa to nezda a ubehne to raz dva.

buffinko
28. jan 2013

@veronikavaneska, veď daj prihlášku a v septembri sa rozhodneš...inak naša nastúpila v septembri, v októbri sa narodil malý a prerušili sme cez zimu dochádzku kvôli bacilom.

zuzuj
28. jan 2013

@sonkab Kukam ze si z BA to prezrad kde ti zobrali 2,5r dieťa do školky???.

Ja riešim podobne...ale narodi sa už teraz v marci....a davame prihlašky, ale nedávam tomu velku nadej...ked ma všade s bruchom vidia...je jasne že ostatne mamičky maju prednosť....aj ked tajne dufam, že sa podari...
Ja osobne kebyže sa narodi v septembri by som nedala do školky....jednak choroby, unava po porode, male bude male, aj ked bude manžel pomahať.,...tak budeš musieť aj ty chodiť...a nevedela by som si to predstaviť zladiť...ak maš školku pod domom niekde tak sa dá...my nemame...takže cestovať...
A čo sa tyka psychiky, tak presne aj ja som nad tym rozmyšlala, že začiatky môžu byť naročne a deti beru citlivo narodenie druheho surodenca...
ja by som ale prihlašku určite dala...lebo ak ti ju nezoberu...tak potom o rok už budeš podavať druhy krat a je ovela vacsia sanca..kedže tolko čakáš....potom môže sa stať že sa uvolní počas roka...Pre Vás by bolo tak idealne od januara...resp. nejake mesiace po aklimatizácii na babo....Ak ti ju zoberu od semptembra tak uvidíš podla situácie....ale ja by som sa hned velmi nehrnula...však uvidíš...

gabkostanka
28. jan 2013

@veronikavaneska skratenie nebol problem vobec, len so stravou bolo, lebo platis podla toho ako dlho tam je - len desiatu, alebo desiatu a obed alebo des., obed a olovrant....nakoniec nam to veduca kuchyne nejako preratala, lebo tyzden mal cele jedlo a potom sme to zmenili na des. + obed. - toto sme mali rozpisane aj v prihlaske na jedlo, mohli sme si vybrat...ale vsetko zavisi od konkretnej skolky ako to maju urcene, napr. zmenit stravu mozno len od noveho mesiaca atd. treba sa porozpravat s nimi 🙂

gabkostanka
28. jan 2013

@zuzuj presne ani kamoskinej sestre v BA nevzali malu kvoli druhej dcerke a to mala tiez uz 3 roky

ja som zo zaciatku nosila rano maleho, mame to pomaly peso cca15 minut, teraz ho uz vezme aj manzel, lebo on tam chodi rad a ani raz sme nemali rev, ze nejde 😕

sana15
28. jan 2013

my sme mali podobny pripad, mladsia sa narodila na konci augusta, syn mal 2,5 roka a do skolky som ho nedala. Vedela som,ze pri jeho hyperaktivite a babatku to bude doslova drina, ale ovela viac som sa bala prave tych chorob. Dali sme ho teda az vlani v septembri ako 3,5 rocneho a dcera uz mala rok. a teraz lutujem tiez,ze sme ho dali. Vek sice na to ma, problemy ze nechce do skolky sme nejak ustali, ale hned po prvom mesiaci zacal domov nosit choroby a bacile. takze jeho 3 dnovy pobyt stoji potom komplet celu rodinu 3 tyzdne marodky na ATB 😝 O vyhodenych peniazoch za lieky,sirupy atd nejdem ani pisat, lebo cez 200 euro za 3 mesiace to bolo. Skolku musim kazdy mesiac platit tak ci tak,ci chodi,ci nechodi. Teraz sme ho mesiac nechali doma a konecne sme sa zo zacarovaneho kruhu dostali. necham ho aj dalsi mesiac, tiez na odporucenie pediatricky. On celkovo z tych bacilov vyjde nastastie v pohode, so spolikami a pripadne Pamyconom ale mladsia dcera si to odskala najviac. V skolke sa takymto stylom aj tak novym veciam nedostane a za mesiac sa naucil akurat tak otrcat nad jedlom, ze "FUJ" - to sme doma nikdy nepoculi 😕

quaxi
28. jan 2013

@veronikavaneska ak to mas po znamosti, tak sa da dohodnut asi na viac veciach, tak mozno skus dohodnut nastup o mesiac-dva neskor, pripadne az od januara. Bezne to v skolkach nepovoluju, teda prednost maju ti, co nastupuju od septembra, a tymi sa zaplni cela kapacita, takze nikto nema sancu ist az od januara, ale po znamosti to asi vybavis. Da sa aj prerusit, ze nastupi od septembra a ak by to zle znasala kvoli babatku, alebo nosila privela chorob, tak povedzme na 2 mesiace nebude chodit. Ak v nejakom mesiaci nie je ani raz v skolke, tak neplatis ani skolne.
Prve dni ma kazda skolka inac zorganizovane, ale bezne byva take, ze tito krpci su prvy den len 1-4h, potom 4h niekde aj par dni, a az potom na cely den. Niekde aj moze zostat mamicka s dietatom. Vsetko je na dohode.

dodkap
28. jan 2013

a nebudes to mat lepsie, ked budes mat chvilu cas len pre svoje babo? Kamoskina mala je narodena v septembri, isla do skolky a na zaciatku novembra sa jej narodilo babo a je rada, ked je mala v skolke chvilu pocas dna. Nedalo by sa dohodnut, ze by tam chodila obcas uz v lete? Skolky jeden mesiac v letnych prazdninach byvaju otvorene. Alebo ju daj do skolky v oktobri, novembri, namiesto septembra. Alebo ju nechaj doma, ak to Ty zvladas....To zavisi, aka si mamina 😉

sonkab
28. jan 2013

@zuzuj my teraz byvame v Trnave, ale tiez mi ho do statnej nevzali. Dali sme ho do sukromnej - skolka je vo vedlajsej dedine 5km, muz to ma po ceste do Ba, tak povodny plan bol, ze ho bude on rano vozit po ceste do roboty. Ale to by tam musel byt maly uz o 7.00 rano a toto je tak "divna" skolka, ze rodicia tam nosia deti najskor o pol deviatej . . . Zatial ho teda vozim rano ja - na tu pol deviatu, ale uz od buduceho tyzdna skusime na siedmu, ved pri malom baby to uz nebudem mat ako inak riesit

sonkab
28. jan 2013

@veronikavaneska no my sme ho davali do sukromnej, tam beru deticky aj pocas roka ak je volne. Volala som aj do statnej (kam pojde od septembra), ale riaditelka mi ho nevzala - ze je maly.

cat
28. jan 2013

@veronikavaneska ja som nedala, dcéra sa narodila a syn mal 3 roky a do školky nastúpil až ako 4- ročný, nič nezmeškal a ušetrili sme si rok chorôb.. akonáhle do tej školky nastúpil, bol viac chorý ako zdravý a všetky choroby mi nosil domov, malá všetko schytala od neho...vrátiť čas tak sa rozhodnem rovnako.