Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám dať dcérku skôr do školy?

salome123
6. nov 2015

ahojte, mam oktobrovu dceru... je sikovna, ctiziadostiva, vytrvala. dlho som zvazovala ci ju dat skorej do skoly alebo nie. vcera ma vsak zastavila riaditelka v skolke a povedala mi, ze ona zvycajne nechce odporucat deti skor do skoly ale ze dceru odporuca, ze by bola skoda keby ostala dalsi rok v skolke. jej nazor bol pre mna velmi dolezity pretoze jej preslo cez ruky xy deti...

no lenze, aj ked si myslim, ze dcera ma predpoklady ist do skoly skorej, tak nie som tomu velmi naklonena kedze doma ma velmi zle spravanie... neposlucha, robi si co sa jej zachce (aj ked vie ze dostane trest), potom ma take divne vykyvy nalad... napr. vcera vecer zacala revat ze si nevie obliect pyzamo (pritom si ho obliect vie)...

a potom je tam plno dalsi drobnosti preco by som ju najradsej nechala v MŠ.. chodi do jednotriedky s mladsou sestrou, cize si tam (mozno) buduju vztah, logisticky je to pre mna velmi vyhodne kedze ZŠ je velmi odruky, spoluzziaci a ich rodicia s ktorrymi by sla neskor su v pohode, byvaju v blizkosti kdezto o tohtorocnych sa to neda povedat, prave naopak...
ako by ste sa rozhodli vY?

worker_falcon
6. nov 2015

@salome123 ženy ti povedia, že neposlušnosť je znak nadmernej inteligencie - neprimeranej veku.

A v škole by bola viac motivovaná. V škôlke sa pravdepodobne nudí a je to pod jej úroveň.

zuzik307
6. nov 2015

@salome123 oktobrove dieta bude musiet prejst testom skolskej zrelosti na pedagogicko-psychologickej poradni...oni doporucia, ci moze byt zaskolene 🙂 tak nam to hovorila psychologicka, moja je tiez oktobrova, len o budeme riesit az o par rokov...

lentilka46
6. nov 2015

ak váhaš, zájdi do centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie - psychologičky tam majú pravidelne takéto prípady skoršieho zaškolenia, príp. odkladu školskej dochádzky - vyšetria malú, porozprávajú sa s Tebou a poradia Ti 🙂

maminkynafazulka
6. nov 2015

nemali v triede ešte psychologičku?! aj môj bráško je oktobrový.. a musela ho posúdiť psychologička či je vhodné aby šiel už do školy alebo nie a nie riaditeľka..

anega79
6. nov 2015

ja by som tiez najskor isla do pedagogicko-psychologickeho centra, ale za mna by som dieta do skoly skorej nedavala. ma na to cas dozriet. v taliansku kde zijem idu deti do skoly v tom roku ako sa narodili od januara do decembra kedy dovrsia 6 rokov.

seahorse27
6. nov 2015

Ako bolo pisane vyssie, bude ju musiet vysetrit psycholog z CPPPaP a da odporucanie. Nie vsetko je IQ, ale dolezita je aj emocionalna a socialna zrelost, ale tak aj to dokaze riaditelka skolky hadam scasti posudit. Uvidis, co ti povie psycholog. Inak aj moja dcera bola v skolke, teraz je uz v skole ako anjel a doma hotove tornado...takze podla toho by som ju neposudzovala 😉 Skupinove normy dokazu deti nasmerovat k ziaducemu spravaniu a potom doma musia "vypustit paru" 🙂 Ja za seba by som ale oktobrove dieta do skoly dala len v tom pripade, ze by sa v skolke citilo zle z toho dovodu, ze by to uz pre neho tam bola nuda a nevedelo by sa zabavit s rovesnikmi (bola by tam diametralne ina komunikacna, emocionalna, socialna a inteligencna uroven) - cize ak by komlexne bolo velmi velmi popredu pred rovesníkmi. Inak si myslim, ze ten rok v skolke jej nijako neublizi, ak sa tam dobre citi. Ja viem tolko, ze 90% skor zaskolenych deti ma problemy s adpataciou a ucivom v 1. a 2. rocniku. Ako-tak sa to vyrovna az v 3. rocniku, co si myslim, ze je dost velke trapenie pre tak male dieta. Ja by som na to vysetrenie ale sla a dala na slova odbornika, ved prave mozno tvoja dcera bude patrit medzi tych 10%, ktorym skorsie zaskolenie pomoze. Nepoznam ju, nemozem posudit....

mawka
6. nov 2015

v januari robievaju depistaz, do skolky pridu psychologicky, deti otestuju, potom ked volaco vybehne, dohodnu si s tebou ked tak testy. z vlastnej skusenosti ti mozem povedat ale, ze na predcasne zaskolene deti sa u nas pozera cez prsty. su tam ako taki exoti, hoci dosahuju vysledky casto krat lepsie ako deti dokonca uz s odkladom. mam to cerstvo doma a mozem posudit. aj napriek tomu, ze moje dieta je sikovne a bavime sa o septembrovom dietati alebo lepsie povedane o 3 dnoch medzi 31.8. a jej 6 narodeninami, tak stale si nieco najde ucitelka v skole, co sa jej nezda. pritom psych. odporucala, riaditelka na zaklade toho prijala, dokonca uz ma ucka tak zmagorila, ze sme sli na kontrolu k psych. ci je teda vsetko ok, samozrejme, vsetko je ok. pise, cita, pocita, vsetko primerane, cita prekrasne teda, chape slabiky, spajanie a aj tak furt nieco. ja chapem aj ucitelku, mozno sa nevie odosobnit lebo ma celu triedu deti s odkladom, ale tak ona je proficka vo svojom fachu a mala by to brat trosku s nadhladom no.. ale co sa mna tyka, nebanujem, ze je v skole, lebo skolu miluje, je nadsena, ulohy robi s radostou, bavi ju to. to je velmi nadsena a ide jej to. dokonca si uz cita sama z knizky rozppravky, snazi sa, uci sa. v tomto smere som velmi prihliadala aj na to, co chce vobec to dieta, lebo u nas je to stale brane ako pasova vyroba. take tabulky, hentake, psychologovia a spec. pedagogovia, ale na dieta sa dost zabuda. co sa tyka malej, spravili sme dobre. v skolke by trpela. je skutocne vidiet, ze do skoly ist chcela a chce tam chodit, ide jej to. a co sa tyka spravania, tak su tam deti, ktore mali 7 rokov uz na jar, v lete a maju ovela vacsie problemy ako tie mladsie.

laura1804
6. nov 2015

Ak dieta odporuca skor zaskolit riaditelka skoly, a schvali to aj psycholog, prip. spec. pedagog, urcite by som ich posluchla...ako pisali dievcata vyssie, taketo spravanie ako vysite na dieta nadpriemerne inteligentne...prave v takych pripadoch sa po zaskoleni zvykne spravanie dietata upravit (uz sa nenudi, su na nu kladene urcite poziadavky, ma pocit uzitocnosti)
V praxi sa skor stretavam s tym, ze mnoho rodicov chce dat dietatu odklad, teda dat rok neskor a to vobec nerobi dobrotu (dieta sa uci rychlejsie, cim je mladsie, a neskoro zaskolene deti potom nevedia co od dobroty so sebou) - je toho strasne vela...
V kazdom pripade, konecne rozhodnutie je na vas 🙂

evita246
6. nov 2015

@salome123 ahoj. Urcite ju nechaj v skolke. Neber jej detstvo, ved nic nestrati. Mojho syna tiez odporucala psychologicka skor do skoly, ale nechala som ho este rok v skolke. Vobec nic nezmeskal, teraz je piatak.Ved ucit sa bude este dost. 😉

mawka
6. nov 2015

@laura1804 tak aj mne hovorili, ze pri nadpriemernom intelekte su deti zivsia, je tam adhd, ale s odstupom casu uz to vnimam inak, skor mam pocit, ze adhd si deti vyrabame my sami 🙂 ale suhlasim, neposednost moze byt sposobena nudou v skolke, ale aj v skole. syn ma adhd a vselijake dys a poruchu pozornosti a neviem co diagnostikovane, plus nadpriemerny intelekt, ale jeho nebavi ani skola, podla neho je to nuda no... len dvaja ucitelia ho beru aky je a rozoberaju s nim vselico navyse, nechavaju ho, nech povie svoje novoziskane infosky. ostatnych to skor obtazuje, narusa im to system. no co uz. dcera ma tiez nadpriemerny intelekt diagnostikovany, ale nema ani adhd ani pozornost narousenu a zatial nevyzera, ze bude mat dys. ked ich oboch porovnam, on siel do skoly takmer 7 rocny, tam od prvych ciar bolo vyrazne, ze bude dysgrafia, pri citani slabik ze dyslexia, to bolo nieco strasne a hlavne narocne. mala je predcasna a krasne pise, uhladne, cita v pohode slabiky, to je nebe a dudy. tam vela robi povaha. ona je hlbavejsia, vsetko si x razy premysli, co zase vidi ucitelka problem, ze nezrela. maly naopak skor robi a hovori nez si premysli. on je silny extrovert, mala neni celkom introvertna, ale premyslava. kym maly nevie casto, co chce, tak mala presne vie co chce, lebo ona nad tym dost premysla vzdy. v kazdom pripade dnes su deti uplne ine nez sme boli my. a myslim, ze aj skoly by sa konecne tomu mohli zacat prisposobovat.

laura1804
6. nov 2015

@mawka samozrejme, povaha vela robi...poviem vam pravdu, ja pracujem presne v tom odbore (som ucitelka a robim aj diagnostiku pri zapisoch) a som uz trochu alergicka na vsetky tie diagnozy...kedysi to bol tak, ze sa dieta jednucho nevedelo vpratat do koze a dnes to dieta nie je "zive, alebo neposlusne" dnes ma hned nejaku diagnozu...myslim, ze sa to trochu prehana...ja sama som bola strasne zive dieta...uzili si pri mne aj rodicia, aj ucitelia, no vtedy nikto ziadne adhd neriesil...mala som vzdy ciste jednotky, ale ked som nieco vytrelila, dostala som na zadok a vyrastla zo mna normalna zena (teda aspon dufam)... je jasne, ze kazde dieta potrebuje indicidualny pristup a je dobre, ak ucitelia neskatulkuju deti na skupiny, ale zaujimaju sa aj o to, v com je to dieta dobre a v tom ho aj podporuju...poznam pripad, ked som mala velmi sikovenho prvacika, no neskutocne zivy bol...ale ja som uz vedela, ako reaguje a brala som ho s rezervou, no a zaroven usmernovala tak, aby neublizil sebe, ani spoluziakom...siel do vyssieho rocnika, tam ho hned dali na vysetrenie - hyperaktivita, k tomu individualny ucebny plan (lebo vraj ked je superman v matematike, nemoze byt rovnako dobry aj v slovencine) a spoluziaci si ho hned zaradili do skupiny nenormalny, lebo chodi ku psychologicke...a dieta uplne stratilo zaujem o vsetko...takze ja by som volila taky zlaty stred...vsimat si osobitosti deti, ale neprehanat to s diagnozami....

0silvia0
6. nov 2015

@laura1804 škoda, že takýto postoj nedokáže zaujať viac pedagógov... hneď by sa lepšie fungovalo deťom, rodičom i samotným učiteľom. To neustále tlačenie do nejakých vzorcov a foriem musí byť pre decká veľmi demotivujúce 😒

akvi
6. nov 2015

@salome123 daj si otazku, co chces TY.. Nie co povie riaditelka, co povie psycholog, mamicky na fore a pod.. Ako to mas ty, od srdca.. .. to je podstatne..

mawka
6. nov 2015

@laura1804 pises mi z duse. tiez sio myslim, ze sa to s tymi dg. prehana. tak iste, niekedy je to opodstatnene, ale neni to take strasne ako je to teraz trendy. navyse s takymi detmi je riadna piplacka doma, cize aj rodicia sa nemozu spoliehat len na ucitela, ale musia sa s takym dietatom drvit a to doslova doma. dnes uz malemu chcu zrusit integraciu, aj tak podla toho nikto nejde, neni cas. a na to, ze nikto podla toho nejde a uci sa na 1 a 2, tak to bolo proste obdobie 1-3. trieda a od 4. sa to rapidne zlepsovalo. dnes cita ako lusk. iste, mäkcene, dlzne budu problemom vzdy, ale tak kazdy mame nieco. vidis, dcerka je predcasna a stale si musia nieco na nej hladat. mne sa nepaci ako teraz deti odkladaju, pomaly kazde a potom v prvej triede vyzaduju 100% zrele deti, ale az to s tou zrelostou prehanaju. 6-7 rocne dieta bude este dlho dieta 🙂

katka1981
6. nov 2015

@salome123, daj na nazor uciteliek a ci ona sama chce. Drz sa toho. Nasa nechcela doma robit nic skolske, tie pracovne zosity ani nic. Vsetko odmietala, len sa hrala. Je junova, pytala som sa vsak uciteliek aj riaditelky a povedali, ze je velmi sikovna. Mala som pochybnosti, lebo doma sa ucit nikdy nechcela a dala som ju do skoly ako ucitelky radili. Zatial vsetko super, klop klop, snad to tak vydrzi. Nie je popredu ako niektore deti, nevedela citat, pocitat ani pisat ked sla do skoly, ale aspon sa nenudi a je to pre nu velmi fajn v skole, hovori ze je dobre, ze je tam zabava. Ak sa tvoja dcerka chyta a ucitelky to doporucuju, tak ju daj skor. No a uvidis este na posudok od psychologa.

jumama
6. nov 2015

Teraz sa aj tak zapisy do skol posuvaju az na april. Vzdy to byvalo vo februari. Takze ja si myslim, ze este skoro rozmyslat 🙂 No ak uz teraz je sikulka a odporucaju ju pani ucitelky, ak nie je bojko nepriebojny, urcite by som ju do skoly dala skor - podla mna jej i tie testy vyjdu, ze ju odporucia. Ja som septembrovka a tiez som sla do skoly tak, ze v dany september som mala 6r. Podla mna su deticky v tomto veku v take faze testovania rodicov. Dievcatka si ovela viac uvedomuju a vsimaju rozdiely medzi pohlaviami a zacnu sa fintit, byt vyberave v obliekani a pod. Potrebuju nove povinnosti a zodpovednosti a tie s nastupom do skoly pridu, trosku ich zase skrotia naspat 🙂

mawka
6. nov 2015

@katka1981 ved na to je prva trieda, aby sa naucili citat, pisat. neviem, preco by to mali vediet ked idu do skoly. aj tak tam maju metodiku ako ich to naucit. takze je to podla mna normalne, ked ide dieta do prvej a zacina sa toto ucit 🙂

katka1981
6. nov 2015

@mawka, to mas pravdu, ale sak citas kona, nie? Co tie deti co idu do skoly uz vsetko vedia. A potom ked je dieta "klasicke" tak sa bojis ze ci je ok 🙂 Aj kamoska mi radila odklad, ze ona mala s dcerou velke problemy a to je aprilova. No zatial vsetko super, pise pekne, lebo kresli od roka a dlhoooo ale tak zas musime trenovat ine veci, ale bavi ju to, to sami paci, som sa bala ze ju skola bavit nebude. Lebo na otazku, ci sa tesi do skoly, vzdy odpovedala, je mi to jedno 🙂

mawka
6. nov 2015

@katka1981 no citam a pada mi sanka a je mi to na druhej strane aj smiesne. ze odlozime deti, nechame ich v skolke este rok aby sme im nebrali detstvo, ale pritom tie deti cielene ucia pisat a citat. trosku od veci mi to pride. deti nepridu o detstvo, ale nabehnu vcas na povinnosti, co je velke plus. a navyse predskolaci by mali mat tiez uz povinnosti a malo by sa s nimmi pracovat ako s pripravkarmi, no bohuzial, stale je vacsina skolok, ktore na to kaslu. v nasom okrese maju deti problemy s fonematickym uvedomenim a to rodic za to nemoze., to mali praveze riesit s detmi v skolke. a nerobili nic. neviem potom aky zmysel by malo nechavat este rok dieta v skolke, keby tam opat nerobilo nic. mame dost blby system u nas. ako som pisala, malokto sa skutocne zamysli nad tym, co chce to dieta. tu vyhravaju tabulky, papiere a spol.

katka1981
6. nov 2015

@mawka, tak toto je kazdeho osbna vec a nazor, nasa sla nacas ale by si sa divila ze ako rozprava odkedy chodi do skoly..... to je obrazok z mojho detsva, spominam si na svoje detstvo a taketo reci ze cumim. Maju tam druzinu, ja mam pocit, ze doobeda skola, poobede skolka. My sme spokojni. A inak predskolska priprava do skoly bola tiez v skole riadna.

mawka
6. nov 2015

@katka1981 to bud rada. lebo aj tu, keby som zmenila skolku, tak z kaluze do blata a to je na dve veci. hovorim, su skolky, kde to ide a su skolky, kde nie, co je skoda. lebo ak by sa im riadne venovali, tak kopa deti by nemusela mat odklady. som o tom presvedcena. a druzina, tiez ako kde. maly chodi do inej skoly, tam druzina asi tak, ze decka natlacene pri pocitaci a ucitelka mala na haku. a ako sa tam medzi sebou bavili, no otras. mala je v inej skole a tam su tie druzinarky zase perfektne, stale nieco vyrabaju, tvoria, venuju sa detom a vzdy do hry zakomponuju nejak aj ucivo. tam palec hore.

bibistec
6. nov 2015

a psychologicky zo skolky sa vyjadrili ako? ono toto by som asi radsej nechala na ne nech jej spravia nejaky psychotest lebo moze byt sikovna ale na druhej strane este nemusi mat zvladnutu emocku stranku a potom by si po case zistila ze je to chyba dat ju skor. tazko povedat. ja by som sa obratila na skolsku psychologicku

ivett1
6. nov 2015

@salome123 aj tak bude rozhodnutie na tebe🙂 ...my sme sa tiež rozhodovali podľa seba, posudok od psychologičky z cppp, ktorá robila depistáž v MŠ sme síce vzali na vedomie, ale svoje dieťa predsa len poznám lepšie .. ak ti riaditeľka MŠ odporučila, že by ste mohli dcérku predčasne zaškoliť, tak musíte absolvovať test školskej zrelosti ... zápis do ZŠ býva obvykle vo februári a pravdepodobne by ste už mali vtedy priložiť aj vyjadrenie z centra ... my sme to mali jednoduchšie, chceli sme odklad ...takže sme boli na zápise a priložili sme žiadosť o odklad s tým, že posudok od psychologičky bude dodaný neskôr, keď syn absolvuje testy ...
náš syn nemal žiadne tie poruchy dys a adhd, o ktorých tu kočky písali, len sa narodil predčasne (cs) a v 4 mesiacoch mu diagnostikovali poruchu pečene, ale to som až tak do úvahy nebrala, skôr sme videli, že vôbec nie je pripravený chodiť do školy - už len zmienka, žeby mal ísť do prvej triedy vyvolala u neho plač ... v škôlke dostal okrem svojej triednej aj novú učiteľku, ktorá bola prefektná, takže nuda nehrozila🙂 ... a pekne "dozrel" 🙂 je samostatný, šikovný a zatiaľ ho učiteľka chváli ako najlepšieho žiaka v triede ... učenie ho baví, sám si urobí aj niečo navyše ... my sme zatiaľ spokojní...
jeho bratranec je tiež októbrový a mal výborný psychologický posudok v MŠ a aj tak ho jeho rodičia dali do školy, tak ako mal ísť, t.j. chodil ešte rok navyše do MŠ ...keď som sa pýtala, či ho nedajú "skôr" mal by 5 rokov a 11 mesiacov 1. septembra, tak mi povedali, že o tom ani neuvažovali, že do školy sa nachodí ešte dosť a nič mu neutečie ...
PS: v podstate aj majú pravdu, keď bude chcieť študovať vš, tak ten jeden rok nehrá rolu ...

jarkam2
8. nov 2015

Budete musieť aj tak ísť ku psychológovi, ešte by som to neriešila. Skôr by som dovtedy skúsila nájsť nejaký krúžok, ktorý by mohla navštevovať. napr. základná umelecká škola - výtvarný, hudobný ,... aby mala aj aktivity mimo škôlky. Mne dcéra po 1. dni v štátnej škôlke oznámila, že sa tam celý deň nudila, lebo sa len hrali. Tak hold, museli sme zmeniť škôlku. A neustále robím program, lebo všetko je málo ... Z našej škôlky odchádzajú deti, ktoré píšu a čítajú už v 5.tich rokoch a keď im robia psychologické testy, vynikajú len niektoré a tie idú hneď do triedy pre nadané deti. Ostatné sú priemerné a idú do klasickej triedy. Ale píšu a čítajú všetky. Tak si myslím, že naozaj len psychológ dokáže posúdiť, či je dieťa celkovo zrelé nastúpiť do školy skôr. Ja osobne by som dieťa skôr do školy nedala a hľadala by som ďalšie aktivity pre dieťa mimo školy, kde by sa mohlo realizovať.

mimina00
8. nov 2015

@salome123 tak s tym placom to mam aj ja.place za blbost ze to nevie a dobre to vie.je trvdohlava musi byt vacsina veci tak ako povie ona....ked ti to tak vyhovuje a chodi do skolky so sestrou nechala by som ich spolu.moj nazor uzit si dectvo,v skole nastanu povinnosti a tie uz bude mat do konca zivota.

jolinka
10. nov 2015

@salome123 ahoj, mam pocit ze sa viac priklanas k tomu, dat ju do skoly v termine, cize takmer na 7 rokov. Co nemusi byt zle rozhodnutie, ale v tom pripade ten predskolsky rok pridaj dcere nejaku novu cinnost ci zataz ktora by ju posunula dalej, Inak bude pre nu dalsie rok v skolke len stagnaciaou a skor potom na skodu nez by bola popredu ako starsia v skole.

Poviem priklad, my sme najstarsej dcere dali odklad...z roznych dovodov, nezrelost, narodila sa predcasne s neurologickymi problemami, sama odmietala nastup do skoly, bola velmi placliva a nezrela. K odkladu sa priklonili vsetci, ucitelky v skolke, psychologicka, my rodicia , a dokonca v skole na prvom zapise ked videli dceru /cely zapis visela muzovi na krku =- a plakala ze nechce ist do skoly)/ nam okamzite odporucili psychologicke vysetrenie...

Co chcem ale povedat, psychologicka zhodnotila ze dieta je nezrele na skolu po viacerych strankach, ale odporucila nam aby tento rok nebol len opakovanim toho co uz dieta v skolke zazilo a pozna, tie iste zosity besiedky, pesnicky... mame ju zatazit niecim navyse.

Dopadlo to tak, ze kvoli stahovaniu sme zmenili skolku, dokonca to bola skolka s inym vyucovacim jazykom /madarskym/, takze dcera bola zaujata posledny rok v skolke novym jazykom, ktory za rok zvladla plynule , plus sme ju prihlasili na gymnastiku.

Cize ak das dceru do skoly az skoro na 7 rokov...novy kruzok, novy sport, nova aktivita...nieco co jej umozni dozriet zaujat ju, vsimla som si ze casto tie deti co idu do skoly 7 rocne je pre nich posledny rok v skolke doslova utrpenim, nevedia co so sebou, papuluju, neposluchaju...chyba im ZATAZ, mnohym by mozno bolo lepsie uz v skole. Takze to ako si niekto mysli, ze odklad neuskodi v ziadnom pripade, ze predlzi stastie , detstvo dietatu...nie vzdy plati, rok navyse v skolke moze pomoct, ale niekedy aj uskodit.

jolinka
10. nov 2015

@salome123 a inak mam aj najmladsieho augustoveho...a ten je zdravy, donoseny, sikovny, rozumny...takze na 6 rokov sup sup do skoly, ziaden odklad 🙂 🙂 Ten by nas v skolke rok navyse uz asi zozral.. 😀 😀

jolinka
10. nov 2015

inak ja si spominam na dve dievcatka v skolke, jedno septembrove jedno oktobrove, ktore sli do skoly v termine, takze skoro 7rocne. Obe vyspele dievcinky, velmi rozumne, sikovne, bolo to vidno aj na recovom prejave, aj kresby na nastenke daleko popredu pred ostatnymi predskolakmi, vystupenia v skolke uz len prevracali oci, ze aka nuda, no vobec nevyzerali stastne a vdacne za "predlzene detstvo" Ku koncu sa uz doslova distancovali od ostatnych deti, zdali sa im pridetske. Jednu z nich teraz stretam pri ZUS ke, je prvacka, vyzera spravanim aj vyzorom minimalne na druhacku, chodi sama zo skoly na kruzok /klavir/, aj cez rusnu krizovatku.

lili777
12. feb 2016

@salome123 Píšeš, že tvoja dcérka je narodená v októbri, moja je decembrová a tiež počúvam, aby sme ju dali do školy, že je pripravená. Aj dnes som si to vypočula od učiteľky. Pri decembrovom dieťati je to pre mňa dosť neprípustné, takže som nad tým neuvažovala ani trochu. Októbrové dieťa, neviem...keby moja bola v septembri, tak dávam, ale takto...bude robiť testy. Ale my máme teraz prváka, ktorý si v podstate doteraz zvykal v škole, pritom je veľmi šikovný, ale nezvládal to tam skôr tak duševne. Po týchto skúsenostiach ma neláka mať o rok prváčku, aj keď dcéra je veľmi šikovná. Dnes je móda nultých tried, do prvej prídu 7,5-ročné deti, ktoré majú odklad častokrát bezdôvodne a to už fakt nevedia, čo so sebou. Medzi takýmito deťmi je rozdiel pomaly dva roky, čo je v tomto veku strašne strašne veľa. Nehovoriac o tom, že už prváci sa šikanujú jedna radosť...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli