Mám odložiť nástup do škôlky?

jasminka7
22. júl 2012

Ahojte, ako z mojho profilu vidno, mam dve dcerky, jedna bude mat v oktobri 3 roky, druha ma 10 mesiacov. Starsia je prijata od septembra do skolky. A prave s tym suvisi moj problem. Aj ked v poslednom case uz dost rozprava, hovori len asi s 10 ludmi, ktorych dobre pozna. Susedom a podobne neopoveda na otazky, aj ked to v jej recovych schopnostiach je. A celkovo je hambliva, mozno bojazliva, naviazana na mna. Tak vaham, ze nepockat s nastupom do skolky. Na druhej strane si uvedomujem pozitiva skolky, vela sa tam nauci, okrem tvorenia, kreslenia, basniciek atd., mozno jej to moze pomoct prave po socialnej stranke. Ale nemusi. Nechcem jej ublizit.

Hodilo by sa mi mat cez den viac casu na mladsiu, takto je casto tazke sklbit ich program.

Riesili ste takyto problem? Co by ste mi poradili?

Dakujem za rady.

6katka10
22. júl 2012

Ahoj, ako učiteľka ti určite odporučím malú dať do škôlky... 🙂 určite jej tým neublížiš, aj keď začiatky môžu byť ťažké... ale určite sa to zlepší... držím prsty... 🙂

slivka3
22. júl 2012

@jasminka7 Ja by som určite dala.Aj môj malý bol strašne hamblivý,málinko,teda skoro vôbec nerozprával a škôlka mu v tomto veľmi pomohla.Aj keď netvrdím,že to bolo bez problémov,ale stálo to za to.Zo začiatku si celkom dobre,zvykol,aj keď možno preto,že tam chodil s najlepším kamarátom,ale ten prvý rok sme mali asi 2 krát obdobie,že vôbec nechcel chodiť do škôlky,boli to večné plače ráno,ale prešli sme cez to.

fedorkaa
22. júl 2012

Ahojky, ja by som ti tiež odporučila ju dať do školky. Tak ako píšeš budeš mať viac času na mladšiu. Škôlka jej neublíži, začiatky budu možno troška ťažšie, ale časom to prejde, a zlepší sa to. Troška sa aj osmelý. Ja som bola cca pol roka doma bez práce a peňazí, živil nas len manžel, a naša Karinka išla do školky tiež keď mala 3 ročky, a vôbec som neuvažovala nad tým, že ju do školky nedám, aj keď ja som bola doma. Vedela som, že v školke jej bude určite lepšie, ako so mnou doma. Každý deň sa v školke niečo nové naučila. Veď uvidíš ako sa v tej školke zabýva, ako sa jej tam bude páčiť. Držím pršteky 🙂 🙂 🙂

gubcikova
22. júl 2012

určite dať

katren
22. júl 2012

@jasminka7 ja by som tiez dala....moja sestra nerozpravala vobec a mamina ju dala do skolky a behom polroka sa jej nemohli usta zatvorit 😀 😀 😀 😀

jarus1
22. júl 2012

ja mám tiež hamblivé, bojácne dieťa....a išlo v 19 mesiacoch do jasličiek. Dala som nám mesiac čas na adaptáciu, pre prípadné negatívne reakcie, kým som nastúpila do práce. Ja som bola na mašľu a malá relatívne v pohode. Teraz už chodí normálne do škôlky, tam mala pri nástupe chvíľkové problémy a tieto prázdiny som riešila dilema dať či nedať dieťa do náhradnej škôlky. Nedala som, no náhle zdravotné komplikácie ma donútili dať ju do úplne inej škôlky. Bola som tam s ňou ukázať jej kde bude chodiť (2x) a malá je absolútne spokojná. Ráno sa ma vždy pýta - mami, ideme do našej alebo do novej škôlky? 🙂
A stále je to hamblivé dieťa 😀 😀 😀

Som "za" za nástup do škôlky

jasminka7
autor
22. júl 2012

@6katka10 @slivka3 @fedorkaa @gubcikova @katren @jarus1
mile maminy, velmi pekne vam dakujem za vase nazory, vniesli trochu kludu do mojej hlavy 🙂

katren
22. júl 2012

@jasminka7 😉

luciferkax
22. júl 2012

Ahoj, môj doma rozpráva vkuse a vonku máločo. Určite ju do škôlky daj, aj ked prvé dni budú možno ťažké, určite si nájde v škôlke aj niečo pekné. Ja som nikdy nelutovala, že som ho tam dala, v škôlke sa mu venujú, ja som doma na neho kvôli mladšiemu tolko času nemala, príde zo škôlky , recituje bástničky, spivea pesničky :D

jarus1
22. júl 2012

@jasminka7 joj a ešte som zabudla, hoci mám hamblivé dieťa, nepriebojné, soboty a nedele ak sa trávia iba pri domácich prácach, tak to sú pre ňu "zabité" dni. Stále mi spomína kamarátky, kto čo urobil a čo povedal...to je ich detský svet, tomu my dospelí nerozumieme 😀

digysa
23. júl 2012

@jasminka7 No ja uz to len zhrniem.....

Odpoved na tvoju otazku je jednohlasny: Nie, neodkladaj nic a daj ju do skolky 😵

cestovatelkaandrea
23. júl 2012

@jasminka7 praveze skolka by mohla odburat dane problemy. urcite by som neodkladala nastup do skolky.

kokorunecka
23. júl 2012

Ako všetky predomnou... Som ZA škôlku.. A vlastne, som učiteľka pre MŠ 😀 Takže asi sa skôr ty viac toho obávaš ako tvoja malá? 🙂 Bude to ok 🙂

cairka
23. júl 2012

@jasminka7 , Ešte napíš, že malá bude mať 3 roky konkrétne piateho a budem si myslieť, že píšeš o mojej 😀 U nás je to jednoduchšie, lebo sme chodili do škôlky po staršiu aj s malou, takže ona sa do škôlky pýta, ale mám dosť obavy, ako to zvládne. lebo tiež, keď nechce, tak nehovorí. Ak ju niekto osloví, tak sa väčšinou tvári, že ona tam nie je 😝 Bude ju mať pani učiteľka, čo mala staršiu celý čas v škôlke (tá už ide do školy) takže ju už pozná a tiež už sama p. uč. skonštatovala, že to bude sranda s ňou 😅 A tiež ako sa to blíži váham, čo a ako...

cairka
23. júl 2012

@katren , ale tam nie je problém, že by malá nevedela rozprávať, ona vie rozprávať v norme (teda aspoň moja) , ale nekomunikuje s okolím. A moja napríklad ani sa netvári nejak hamblivo, že by sa skrývala, alebo čo, ona sa normálne hrá, dokonca keď sa jej ten človek páči, alebo ho už trocha pozná, tak komunikuje pohľadmi, úsmevmi...ale slovko nepovie 😅 Pritom medzi "svojimi" sa jej pusa nezavrie 😝

marcellka32
23. júl 2012

Mám take isté obavy,syn má nastúpiť v apríli do škôlky (3roky),ale-je na mňa silno viazaný,na ruky nejde nikomu,ani manželovi,dokopy povie 10 slov,aj tomu rozumiem len ja a muž 🙂,s inými sa nechce bavit len so staršou dcérou,sám nechce papat,preto raz vyhlasim este ho nedám do škôlky,potom rozmýšľam a neviem sa rozhodnut,asi to skúsime a ked to nepôjde,ostane este doma.

katren
23. júl 2012

@cairka no ved dobre, ja som napisala priklad mojej sestry, nenapisala som, ze by jej nevedela rozpravat..... 😉

jasminka7
autor
23. júl 2012

@luciferkax @jarus1 @digysa @cestovatelkaandrea @kokorunecka @cairka

dakujem, dakujem, velmi ste mi pomohli. Vasa jednoznacna odpoved sa zhoduje s odpovedami ludi z mojho okolia, ktorych som sa pytala osobne. Takze istu nervozitu z toho co bude pripisem tomu, ze to je normalne, ze sa mama boji o svoje deti, navyse ked prve z nich ide urobit prvy verejny krok. Musim sa naladit pozitivne, lebo dcera to vyciti, ze sa bojim. A do skolky pojdeme. 🙂

@cairka nooo, nie piateho, ale trinasteho, ale to ako pises, ako Tvoja dcera komunikuje, sa uplne zhoduje s mojou

jarus1
23. júl 2012

@jasminka7 popísala si to správne...keby mala dcéra ísť prvýkrát od teba a hoci by mala 10 rokov, tvoje pocity by boli rovnaké ako dnes 😵 😵
sme maminy a len ťažko prijímame, že sa nás deti začínajú púšťať 😵 😵 😵

luciferkax
24. júl 2012

@jasminka7 ja som prvý týžden neustále pozerala na mobil, či mi nevolá učitelka, či sa niečo nestalo atak 🙂 trpla som, ked som odchádzala, či zas bude plakať :D
Po mesiaci to prešlo, teraz už verím učitelkám, že je všetko v najlepšom poriadku :D niekeedy sa až zabudnem, že :"jaaj, tri hodín, už aj treba ísť 🙂

katia7
3. aug 2012

tak ja som asi ina ale ja by som nedala 😉 a ani nedam uz druhy krat 😎 syn nastupuje v septembri ako predskolak na pol dna inak ho mam doma a aj ked som vahala a prvy rok bol tazky nemenila by som 😀 dcerku si tiez tak necham aj ked cakame tretie babatko

monikapalo
13. aug 2012

Ahojte, aj ja som zvazovala ci dat, alebo nedat syna do skolky. Tomi nerozprava, iba pomrncuje, nechce pit z pohara, iba z flase zo sosacikom, polovica jedla skonci na podbradniku 🙂 , odmieta sa obuvat, obliekat....Je dost nesmely, aj ked chodievame medzi deti, no vidim, zeje nepriebojny. Cumlik uz nema, plienky na den tiez nie, cez obedny spanok, sa obcas pocika, je to na striedacku, ale plienku mu uz nedavam, aby si zvykal. No ide to pomaly ☹ . Preto mam obavy, ci este nepockat. Neviem, ako sa k tomu vsetkemu postavia ucitelky, kedze v triede nebude sam.

angellinka
14. aug 2012

@katia7 suhlasim,aj moj syn ked mal 3 roky,a dcerka rok bol s nami doma.Aj zacal chodit na pol dna,ale sme prerusili.Teraz nastupuje v sept,ale tiez len na pol dna.Viac nechce,a ja ho nenutim,som doma s malou,nerobi mi to problem 😉