Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám podporiť, alebo nechať nadané dieťa byť dieťaťom čo najdlhšie?

babatkoling
31. okt 2015

Ahojte, malicko kontroverzna tema a prosim berte to s nadhladom...
Ak ste mali sikovne dieta v skolkarskom veku - snazili ste sa podporit ho a rozvijat, bravali na kruzky, hladali 'lepsiu' skolu / skolu alebo ste jednoducho nechali na prirodzeny vyvin a mozno sa nepriamo snazili, aby Vase dieta ostalo dietatom co najdlhsie?
Mam doma 3-rocne dieta, ktore toho vie dost na svoj vek. Nejde len o vedomosti ako take - pocitanie, farby, slovna zasoba a a pod, ale aj schopnost vcitit sa, vie podakovat, poprosit, pomaha s vacsinou veci doma, ktore zvladne, chape casove suvislosti... Je okrem toho bilingualny.
Ja viem, kazdy si vychvaluje svoje dieta.... 🙂
Moja dilema prichadza v momente, ked je v malej dedinskej skolke ako jediny chlapec, ktory vie povedat suvislu a rozvitu vetu. Je medzi rovesnikmi, od ktorych sa toho vela uz nenauci.
Mame moznost dat ho do inej skolky, ktora je pri skole a standard je trosku vyssi - deti sa stale hraju, ale den je viac strukturovany, vela hier je so zamerom deticky nieco naucit.
Prosim ziadne utoky, ja nie som mama, ktora chce mat z maleho genia, dostava sa ale do stadia, ze sa zacina v terajsej skolke nudit.
Prosim najma o osobne skusenosti, ak ste urobili tak alebo onak a ci sa to osvedcilo.
Dakujem.

maminuska
31. okt 2015

@babatkoling riešim niečo podobné a aj som riešila. Momentálne riešim to kam dať 6 ročnú dcéru do školy, ktorá vykázala vysokonadpriemerné výsledky IQ. Ja sa prikláňam k bežnej štandartnej škole nechcem aby od útleho veku robila projekty, riešila príklady , matematické hlavolamy .... chcem aby behala vonku s deťmi , športovala, robila detské kraviny a ked bude chciet nech si číta atlasy, kreslí to čo ju baví . Je bilnigválna, ako jediná zo školky nechodí na žiadny jazyk , nevláčim ju po krúžkoch.
Som odporca osemročných gymnázii .....
Na tvojom mieste by som syna nechala v školke kde chodí , spolužiaci sa tiež vyvíjajú , ich reč bude dozrievať a dedinské školky su k nezaplateniu , mnozstvo ludí dáva teraz prednosť lesným skolkam kde su deti celý den vonku , hraju sa , skumaju prírodu .

zuz02
31. okt 2015

Ak mas takuto moznost podporit synceka, tak by som podporila. Mam neterky, ktore uz teraz chodia do skoly pre nadane deti,ale ked boli v skolkarskom veku, tak v beznej skolke mali problem. Problem bol najma v tom, ze ucitelky nemali zaujem dievcatam davat individualne ulohy, ktore by boli zaujimave pre ich intelekt. Jednoducho to pri velkom pocte deti v triede nestihali. Deti v ich veku boli na inej urovni ako oni, tak to tiez bol pre ne problem. Vyriesilo sa to tak, ze ich svagrina dala do sukromnej skolky, kde bol maly pocet deti a kde sa s dievcatami individualne pracovalo. Potom uz problem nebol.

adulla2
31. okt 2015

@babatkoling Moja najstaršia bola tiež veľmi šikovná, keď mala dva roky vedela oveľa viac ako rovesníci, nemyslím si že je nadpriemerne inteligentná to asi nie, ale k téme poviem len toľko že ja som ju neučila nič navyše, nechávala som to na ňu, neučila som ju ani písať ani čítať popredu aj keď viem, že ako škôlkárka by to hravo zvládla, deťom v živote nič neujde, na všetko majú čas, nech si užijú detstvo 😉 A súhlasím s názorom
@maminuska

emocka
31. okt 2015

Tiež si myslím, že niet nad šťastné detstvo. Už od takéhoto veku dieťaťu život nejako komplikovať zmyslel nedáva. Majú predsa rodičov pre podporu ich rozvoja. Nič im neujde. Nech sú šťastné. A to géniovia málokedy bývajú, a ten život ide cez EQ a nie IQ, myslím radosť, šťastie, pohoda. Samozrejme, že inteligencia a bystrosť napomôžu k inému levelu v živote. Moje deti chodili na bežnú školu a vedeli to dotiahnuť vysoko-ďaleko. 🙂

silaviat
31. okt 2015

to ze pojde do skolky kde miesto klasickych hraciek bude mat hracky na podporu inteligencie neznamena ze pride o detstvo ..hrat sa bude stale len s inymi hrackami.. pokial je naozaj nadane a nielen ze si to rodicia myslia a nutia dieta do niecoho na co nema tak taka skolka/skola mu prospeje a dieta sa bude citit lepsie v spolocnosti deti na jeho urovni... no pokial je o len rodivovsky pohlad na inteligenciu dieta moze byt nestastne a lepsie by mu bolo v beznej skolke.. za mna by som sa porozpravala s ucitelkami z lepsej skolky popripade psychologa zistila ci na to dieta ma a ak ano ako rodic by som ho v tom podporovala..

cecil36
31. okt 2015

Ako mama nadanej dcery ti poviem, radsej skolka, kde dieta bude napredovat. V skolke dietatu vyslo napriemerne IQ, hoc je narodena koncom leta. Psychologicka mi odporucala dat ju do triedy pre nadane deti, ja som odmietla a dala ju do normalnej skoly, ale trieda jazykova. Mala skvele vysledky, same jednotky... Bohuzial museli sme sa prestahovat do ineho mesta a tak som vybrala skolu najblizsie k bydlisku. Chyba! Dieta sa mi v normalnej skole nudilo a tak vyrusovalo. Odpozeravalo spravanie od nie velmi bystrych spoluziakov...este na konci 6 rocnika cerpala vsetko z toho co sa naucila na prvom stupni, takze uroven skoly katastrofa. Prelozila som ju na tazsiu skolu a upss, decko sedelo jak 5 penazi v skole. Ucitelky ich dokazali motivovat, zamestnat... Teraz studuje na bilingvalnom gympli a ani neviem kedy sa uci 😀 Neboj dietatu prelozenim na kvalitnejsiu skolu/skolku urcite nekradnes detstvo 😉

nada1326
31. okt 2015

Ahoj. No ja som riesila podobne. Syna odporucili do nadanej triedy,dala som ho do obycajnej,ale neviem ci to bol dobry napad. Este je len dva mesiace v skole a pride mi ze sa nudi... No uvidime

bambibam
31. okt 2015

Presne nadpriemerne dieťa som riešila s odborníkmi (pedagóg ,psychológ - psychiater) ,a nakoľko ako 4r. čítala a 5r.už písala a počítala ako v 2ročníku. Múdrosť a pochabosť (hyperaktivita) bolo riešené fúúú...nekonečný kolotoč kam s dieťaťom ...ale odborníci sa vtedy zhodli - nechať v bežnom prostredí - v Mš bola šikovná a v škole 1-4 klobúk dole pred učiteľkou ,lebo dokázala jedno dieťa rozvíjať nad rámec ,a tak dostávala úplne iné učivo čo ju posúvalo v pred. Pridali sme len divadelný odbor ...Perfekná pamäť bola a je trénovaná dodnes . Teraz končí školu gymnázium a jednu diaľkovo študuje v UK , popri toho divadlo a tak sa to už konečne ako tak ukľudnilo a už sa stane ,že aj nestíha. Ale aktívna ostala dodnes.

certi
31. okt 2015

Mna by zaujimalo, v ktorych skolkach a ako meraju IQ...kto to testuje? Lebo este som take nepocula

certi
31. okt 2015

@bambibam akoze zacala z nicoho nic sama od seba citat, pisat, pocitat? ci ste ju to drvili kazdy den?

bambibam
31. okt 2015

@certi ja som bola pred 15 rokmi na detskej psychiatrii v BA , a tam sa akože hrali ...a jedna stále zapisovala ,merala čas, a tak zistili IQ , potom rozhovor...ako sa to robí teraz v škôlkach netuším ,ale mám predškoláka tak hádam sa dozviem .

bambibam
31. okt 2015

@certi nie ,nerobili sme nič pre to. Ona prišla za tebou ,opýtala sa čo je to a všetko si ukladala ako na disk ,a zrazu slabikovala ...a začala čítať...prišlo to tak samo

timea7
31. okt 2015

@babatkoling dala by som ho do škôlky, kde má možnosť napredovať. Tým mu predsa detstvo neberieš, je fajn, že takto uvažuješ, že ti nie je jedno, v akom prostredí bude tvoje dieťa väčšinu dňa. Daj si záležať aj neskôr pri výbere základnej školy. Nie som veľmi za školu pre nadané deti, ale školy majú rôznu úroveň. Zároveň mu ponechaj priestor na hry, lietanie po vonku, skrátka na neorganizovaný voľný čas.
@certi nie je výnimkou dieťa, ktoré sa naučí čítať samé od seba, stačí ak sa pýta a ak je v jeho okolí niekto, kto odpovedá. Vôbec to nie je o drilovaní, aj keď viem, že aj takí rodičia sú 😝 😝 😝 😝 😝 . Dieťa jednoducho príde za dospelým a pýta sa na písmená, všíma si nápisy na obchodoch, veciach, neskôr začína písmená spájať, dnes je bežné, že čítajú päťročné deti, aj mladšie, skrátka majú viac podnetov okolo seba, ako bolo kedysi a ak je niekto ochotný odpovedať na ich otázky a oni majú túžbu po poznaní, ide to rýchlo.

cecil36
31. okt 2015

@certi ak sa pytas mna boli to testy skolskej zrelosti kedze dieta bolo narodene koncom leta + ked videli ako dopadli testy porobili este dalsie, aby nas spravne vedeli odporucit. I ked ja i ucitelky v MS sme videli, ze dieta bude asi nadpriemerne inteligentne, do skoly som to neriesila, teda az na tie testy, ktore boli viac menej povinne. A ak si myslis, ze dieta, ktore sa nauci samo pisat a citat museli k tomu dokopat rodicia si na omyle. Moj syn ma tiez vysoke IQ (testovany bol niekolkokrat kvoli NKS) a my namiesto vecernej rozpravky citame encyklopediu 😀 Mozem zobrat do ruk rozpravky a donutit ho, ze mu ich budem citat, ale malo by to zmysel? Alebo mam dat na kniznicu zakok? Vybral si sam 😉

lulistek
31. okt 2015

@babatkoling zaujimava tema. neviem ci mam nadane dieta, ale zaujima sa o vsetko, najradsej sa rozprava, od roka kresli, od roka a pol sa dorozumievame posunkami, do 2 rokov vedela napodobnit 30 zvierat, teraz ma 2 a pol a uz vie asi polovicu pismenok, ratat do 5, zvieratka po anglicky,vie podakovat, ked nieco robime , povie aj ja chcem pomoct. zaujima ju vsetko, myslim ze netreba potlacit to, ze sa dieta zaujima, uz rodic dava svojmu dietatu vela tym ze sa mu venuje, ukazuje mu, uci ho. Uz dalej co, to neviem 🙂

magg424
31. okt 2015

ja by som urcite hladala pre dieta prostredie v ktorom ma moznost napredovat , skusila napr. monte sklku alebo aspon skolku kde monte aspon z casti preferuju, jednak si diata vyberie aktivitu ktora sa mu paci a skusi ju zvladnut , casto sa stava ze 2,5 rocne dieta si vyberie aktivitu pre 5 + , samozrejme pani ucitelka mu tu aktivitu da lebo si ju vybral a potom s uzasom sleduje ako to dieta zvladne ! to iste aj skola, poznas sukromnu ZS ktora ked zacinala mala malinko deti ze sa prvaci ucili s druhakmi , ten skok deti bol neskutocny, ti prvaci sa ku koncu roka tak dotahovali na druhakov, v citani, v pocitani ... skusila by som pozriet skolu podporujucu heyneho matiku, co je matika hrou, nepridu o detstvo , na tie deti nie su vyssie naroky, len su im poskytovane ine hracky, ktore ich vedia posunut o uroven vyssie ako su, podla mna ak ma byt 9 hodin denne v prostredi ktore mu uz nema co ponuknut tak ho to skor uzemi, zakrpatie ...
ja mam taku ukazku: mam znameho, zili v ba, syn chodil na 8 - rocne vyberove ( matematicke) gymnazium, syn patril k najlepsim v triede, po rozvode sa syn odstahoval do maleho mesta, prestupil na obyc 8 rocne gymnazium a z jednotkara sa stal v priebehu dvoch rokov priemerny trojkar, ked som sa s chlapcom ( dnes uz dosplym chalanom) rozpravala povedal mi , ze ked na gymnazium presiel bol proste top v triede , matiku co oni riesili v 2 rocniku , on riesil este v kvarte ( 8 ZS) , a tak nemal potrebu sa ucit posuvat , lebo ved vsetko vedel... cerpal z tej skoly v ba, no potom prisiel zlom, on uz nemal potrebu tak excelovat, lebo zistil ze moze byt taky normalny chalan, nie najlepsi , v ba bboli podporovani a tu nol len ziakom gympla....zakrpatel a nemal ho tu kto posuvat vpred, kedze aj spoluziaci boli ,,len ,, priemer

cecil36
31. okt 2015

@magg424 presne tak toto sa stalo aj nam. Prostredie dieta neskutocne ovplyvnuje. My sme nastastie skolu zmenili....

adusska1209
31. okt 2015

@babatkoling moj syn tiez pojde do dedinskej skolky ma 2.5r.rozprava plynule od 2.rokov abecedu povie aj po anglicky aj pocita do 10.a po slovensky do 20.samozrejme pozna farby.aj dcera chodila na dedinu a teraz je na 8.rocnom gymnaziu.zalezi ake su ucitelky kolko sa venuju detickam.kazdy ma strasil ze dcera sa uci na jednotky lebo je na dedine ze na gympel nespravi primacky a ak spravi ze bude zaostavat no zatial jej to ide ma same jednotky dvojky.

janinah
31. okt 2015

na odľahčenie...samí géniovia a ak treba dať opraviť auto,vymaľovať balkon,vymurovať garáž tak nenájdeš remeselníka,len samý doktor,inžinier,magistra.... 🙂

sheila72
31. okt 2015

Tak to potom je aj moje dieťa nadané keď vie to isté v 2 rokoch? :D To som teda nevedela, neviem, mne to až taký extrém nadanosti nepríde, síce nepoznám malého osobne, len dedukujem z úvodného popisu. Ja som napr.ako 2-ročná vedela vraj toto isté a ešte abecedu, detailne kresliť ale rodičia ma od škôlky neviedli k tomu že som "niečo viac". Podľa mňa sa takéto veci riešia až v škole, napr.dať dieťa do matematickej triedy, jazykového kurzu atď . Ja svoju dcérku, síce toho vie tiež dosť a preto si s rovesníkmi nemá veľmi čo povedať, nechávam v dedinskej škôlke. Nemá rada zmeny a preto na to prihliadam. A hlavne, tieto škôlky pre nadané deti nie sú až pre také nadané deti ako by sa zdalo, teda aspoň nie u nás. Tu si dávajú deti skôr ľudia pri peniazoch, čo nechcú dať dieťa do obyčajnej škôlky, s nadanosťou to nemá nič.

uankab
31. okt 2015

@babatkoling moja dcerka je tiez na svoj vek ovela vyvinutejsia, mala 6 rokov v septembri, kedze sme v UK, skolu zacala minuly rok... teraz sme mali rodicovske a ucitelka nam povedala ze uz teraz dosiahla to co mala dosiahnut na konci roka a zacne ju hodnotit podla vyssieho rocnika.. davaju jej narocnejsie veci, lebo inak by sa nudila... ja by som presunula, pretoze dieta potrebuje podnety... bolo to vidiet aj na nej ked chodila do skolky a bola zaradena v nizsej skupine, tak tam nebola velmi spokojna... akonahle ju presnunuli do vyssej, kde mohla sama tvorit a mala priestor, bola ovela spokojnejsia, mali strukturovany den (kazdu pol hodinu ine aktivity) co sa jej velmi pacilo... ja inak neriesim ci je nadana alebo nie, je spokojna a to je dolezite, zaujima sa o vsetko, vela cita a stale sa pyta 🙂

sense
31. okt 2015

neviem ci je to nadpriemerne inteligentne dieta, moja ma dva a pol a to co opisujes ze vie tvoje v troch rokoch vie aj moje....myslim ze v tomto veku je este dost skoro oznacovat dieta aako nadpriemerne nadane... ak si ale myslis ze v druhej skolke mu bude lepsie tak skolku zmen....ja by som sa mu venovala viac doma ...

jeennyv
31. okt 2015

@babatkoling Ja som rozpravala a nemala som ani rok, a to co popisujes ty som tiez v troch rokoch ovladala, len som nebola bilingvalna mam pocit, ze to ovlada aj dost deti, ktore ne su hamblive a nerobia si z nicoho nic a su take otukane.... preto by som sa v tomto veku nesalila ani ja ani to dieta...daj ho do skolky a uvidi sa ako sa bude spravat co robit...je jasne, ze ak na dedine mate skolku aku mate, dajho do mesta, ved kazde dieta, ktore vie hovorit dobre atd. a je ostrielanejsie by sa medzi detickami, ktore na tom este nie su tak, ale idu si svojim tempom nudilo...ale nehrot to.. ja suhlasim so @sheila72, ze v nasom skolstve to vyzera vseliak a predsa nejake vyraznejsie nadanie sa aj tak ukaze az neskor v skole....

malabiba
31. okt 2015

@babatkoling nech napreduje, nech má nové podnety, to môže byť pre dieťa prínosné, môže robiť výraznejšie pokroky....detstvo nadaných detí je iné ako u priemerných - majú iný pohľad na svet a veci okolo seba...netreba sa toho báť...máme nadaného syna, výberová škola v meste mu veľmi pomohla a posunula ho inde, veď v škôlke čítal, písal, počítal...oproti bývalým spolužiakom má úplne odlišné záujmy, hlavne o prírodné vedy a postoje a necíti sa byť "iný"

katarina_k11
31. okt 2015

Kamarátka má nadpriemerne inteligentného synčeka a vozia ho do BA do školy pre takéto detičky, chodí tam 4-tý rok a on je tam prešťastný. Keby môj synátor z takou radosťou chcel chodiť do školy 😒

barcelona94901
31. okt 2015

@babatkoling daj ,je to rozdiel,ked ostane v normalnej moze sa zacat nudit a v skole ist aj do priemeru a neznasat skolu,skolku,cest vynimkam,ale mnohe pani ucitelky maju este stale problem s nadanymi detmi v beznych skolach ,suvisi to aj s icj povahami,crtami,bazia po informaciach,pytaju sa a bohuzial prave ten stary pristup icj mozr uplne znechutit,dokonca odstavit od kolektivu,,,moj nemal ani dva ked mi odhesloval pocitac ,miloval lego,skladal hracky ako trojrocny urcene pre osemrocne deti,riesil recyklaciu,ako skolkar smrt,elixir zivota ,rad sa hral sp starsimi detmi,nespaval od roka,vedel ratat,uvazoval logicky,mal tri roky naratal do dvesto,atd,na druhej strane ach ta povaha ;)

babatkoling
autor
31. okt 2015

Dakujem babenky...
Len tak mimochodom, ja som vyraz nadane dieta nepouzila, niekto pozmenil nazov mojej temy, ja som dala uplne iny nadpis, toto sa stava pri temach opakovane ☹
To patri najma Vam,
@sense
@sheila72,
najma
@sense si pouzila vyraz, ktory v mojom uvodnom prispevku vobec nie je... ☹

sense
31. okt 2015

@babatkoling myslis nadpriemerne inteligentne alebo nadane...ale v tvojom nazve temy vyraz nadane je....urazit ani dotknut som sa ta nechcelaa a nemala to byt ani provokacia...ak to tak vyznelo za to sa ti ospravedlnujem....

babatkoling
autor
31. okt 2015

@sense
Ja viem, ale ani jedno ani druhe slovo som nepouzila ja, admini upravuju nazvy tem...
Ja si vobec nemyslim, ze je 'nadany', len je velmi vnimavy, zvedavy, vela sa pyta...
Skor ide o to, ze sa zacina nudit a lepsie vyjadrovanie maju v jeho skolke len dievcatka o rok starsie...
Neurazila som sa, neboj 🙂 Len ma v tom momente vytocil fakt, ze mojej vlastnej teme niekto prerobil nazov. A to s gramatickou chybou a pouzitim slov, ktore som vobec nepouzila...

sense
31. okt 2015

@babatkoling ak si myslis ze mu viac prospeje druha skolkaa a nema velky problem s adaptaciou v novom prostredi tak ho tam daj....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli