Mám povedať učiteľke, aby nenútila syna jesť?

gabikaluisa
25. okt 2013

Ďakujem všetkým za Vaše reakcie ...a teraz k včerajšej situacii.
Syn po odchode zo skolky nic nechcel pit ani jest ...bolelo ho brusko.Vecer plac ..on do skolky nechce ist.A aby toho nebolo malo,ma nocny des a ten mal v noci co bolo vrcholom vsetkeho.Rano som ho ako tak namotala na vselico mozne,tak bolo vsetko ok.
Rano som sa ako tak ukludnila po strasnej noci a s chladnou hlavou som isla za pani ucitelkou,ze ....ach jaaaj,este teraz mam stiahnute hrdlo a slzy a ...proste povedala som jej vsetko od momentu ako som ho tam uplakaneho videla sediet,ako sa bal postavit zo stolicky,o nuteni,o bezpecnosti,o zodpovednosti,o vsetkom ...Hlas som velmi nemohla zvysovat lebo som mala na rukach 6 mes.syna ale raznym hlasom som jej opakovala,ze si neprajem aby ho do nieco nutili.Ci uz do jedenia alebo pitia(my pijeme len cistu vodu).Myslim,ze pani ucitelka si uvedomila svoju chybu lebo bola cervena ako paradajka.Na vela sa nezmohla ale ...keby kazda jedna mamka,tak mala reagovat,tak im deti chodia so skolky hladne ...rozum sa mi na chvilu zastavil a tak som isla za riaditelkou.Ospravedlnila sa mi za kolegynu a porozpravaju sa ...Poobede tam uz nebola ...som zvedava co sa bude diat v pondelok.

salome_82
25. okt 2013

Všetko bude OK, neboj 🙂 Super, že si sa ozvala, viem si predstaviť, čo si prežívala 🙂 Prajem aby mal synček už len pozitívne zážitky zo škôlky 😉

shopoholocka
25. okt 2013

TRebalo to hned riesit u riaditelky?Nestacilo to povedat ucitelke?

gabikaluisa
autor
25. okt 2013

@salome_82 Ďakujem ...musim verit,ze uz bude vsetko v najlepsom poriadku.Vsetko dobre aj Vam 🙂

gabikaluisa
autor
25. okt 2013

@rozpravala som sa s nou a napisala som aj jej reakciu ...tak az potom som sa rozhodla ist za riadielkou.

babulina
25. okt 2013

Ale pani uitelka tiez mala pravdu, ak jej tam zacne pri obede spekulovat co len jedno dieta ze jest nebude a maminka povedala ze nemusi tak ver ze sa kopec dalsich deti sa prida ze ani oni a pritom by za inych okolnosti by jedli, ak dieta je natolko precitlivele ze nezvlada "nutenie" do jedla tak emocne nie je vyzrete na skolku a treba pockat dalsi rok, a to ze si este utekala aj za riaditelkou tak na to uz radsej nic nepoviem lebo co je vela to je vela

gabikaluisa
autor
25. okt 2013

@babulina Precitajte si moju vcerajsiu otazku ...mam povedat ucitelke ... a budete vediet o com tu teraz pisem.Dakujem.

babulina
25. okt 2013

@gabikaluisa ok precitala a stojim si za tym co som napisala aj tak, povedala si ucitelke ok, riaditelka bola v tejto debate uplne zbytocna a ked toto nevie stravit tvoje dieta tak je preicitlivele, srry ale bude musiet celit "horsim" veciam nez nedojedeny puding

gabikaluisa
autor
25. okt 2013

Beriem ... je to Vas nazor.Prajem Vam aby ste v zivote nemuseli riesit nic podobne 🙂

sissmiss
25. okt 2013

@babulina precitlivele ze nezvlada nutenie do jedla? Akoze vselijaki sme ale ty kde zijes? To je v poriadku ze dieta MUSI jest na povel a dospely si moze vybrat co mu chuti a co nie? Moj maly mal tiez taku pribrzdenu ucitelku ze ho nutila jest a potom mi po skolke grcaval. By som napchala do gagora jej nasilu. Povazujem to za tyranie tlacit do decka zvanec len aby bolo vsetko tak ako ma byt. Moj syn nejedol miesto jedla sladkosti, ak mu nieco nechuti a nieco nechce ma pravo povedat nie. Stravuje sa velmi zdravo, zboznuje dusenu zeleninu, polievky, je stihly a zdravy. Ak nejake jedlo odmieta respektujem to, bavime sa o tom co je zdrave a co nie ale respektujem jeho chute a nechute. Toto je velmi nebezpecne nasilu nutit dieta jest. Je to vstupenka k dospelej obezite a dusevnej frustracii, je to dusevne znasilnovanie, ak nerespektujem NIE od dietata v otazke toho co prijima do seba davam mu najavo ze JEHO NIE nema vahu, je to nebezpecne pre dieta, pretoze nabuduce to NIE nebude ani pouzivat lebo nevie ze ma pravo. Ako prevencia pred zneuzivanim sa pouziva prave to ze sa NIE od dietata respektuje

sissmiss
25. okt 2013

@gabikaluisa cista voda detto. Pili caj osladeny cukrom 🙄 Maly to neda do ust, nastastie ma zdrave chute, nie je pokazeny ako vacsina dospelych a tak nepil. Poobede som ho prevzala dehydrovaneho. Vodu mu totiz miesto caju nedali. Doniesla som mu kazdy den cistu vodu vo flasi, odmietli mu to davat lebo ze hygiena. Rozhovor u riaditelky pomohol a odrazu mohol dostat na pitie vodu

sissmiss
25. okt 2013

@gabikaluisa definitivne s tebou suhlasim ze si si syna zastala. Rozpravajte sa o tom, hovorte o tom, aby vedel ze si na nom nedopustila ten nasilny sposob, ze v tebe ma oporu. To ma pre dieta velku vahu. Ze v tom pocite ako tam sedel nie je sam, ale mama prisla a mama nedovolila ublizovat mu. Drzim palce

babulina
25. okt 2013

@sissmiss beriem to podla svojej skusenosti, nasa dcera je nejedlik, pokial ju niekto naozaj doslovne nedonuti nieco ochutnat neda nic do pusy a od viacerych mamiciek viem ze na veci co nie su zvyknute doma lebo ved hold kazdy inak vari tak ani omylom nestrcia tie deti lyzicu, takze trochu natlak je urcite nutne vyvinut bez toho budu naozaj tie deti o hlade tak ako povedala ucitelka a to je potom dalsia dilema rodicov lebo dieta co neje cele dni najskor len chore z toho bude

sissmiss
25. okt 2013

@babulina kazdy ma inu spotrebu, mam sesternicu baletku, od detstva malo jedavala, ma proste taku aj genetiku aj spotrebu aj postoj k jedlu. Nie je anorekticka, len velmi stihla. Nukanie jedla a jemne navadzanie je jedna vec, ale nechat dieta same za stolom skoro hodinu a v slzach to je trestuhodne. Ja som tiez viac krat vyuzila napriklad to ze ked moj syn pomaha pri vareni tak zje aj nieco co inak nechcel predtym ochutnat. Takze som ho nechala pomahat, miesat a davat suroviny do hrnca a on sa potom tesil na jedlo a zjedol. Ak by mu to potom nechutilo tak ho nenutim. To uz musi byt asi nejaka diagnoza ak dieta ma zdr.problemy preroze neje, nie? Ak nejedava vobec ziadne sladkosti tak zdrave dieta jedava jedlo. Ak su tam akekolvek sladkosti a ma mensiu spotrebu tak jest "normalne" jedlo nebude

sissy27
25. okt 2013

@babulina žiadne dieťa ešte dobrovoľne od hladu neumrelo... asi tak... len netreba normálne denné jedlá meniť za piškotky, keksíčky aby "aspoň niečo zjedlo" ... moje dieťa tiež bolo jedno z tých, čo žilo takpovediac zo vzduchu, ale vždy mala ukážkové proporcie, žiadne choroby, ani problémy, len proste nepotrebovala jesť... občas mi bolo do plaču, lebo som mala pocit, že nemôže takto prežiť, ale povedala som si, že ju nikdy v živote nebudem trestať jedlom tak ako to robili kedysi mne - musíš to zjesť, musíš a musíš... dodnes niektoré jedlá nedám do úst, lebo som kedysi musela... dnes má dcéra 10rokov a sama sa rozjedla úplne luxuusne, pomaly nestíham variť, jednoducho rastie, vyvíja sa, telo si vypýta svoje.... takže o choroby u detí si podľa mňa koledujú práve tí, ktorí deti jesť nútia nasilu 🙄

sisaka
25. okt 2013

@babulina absolutne nesuhlasim.
Ako mala som bola nutena do jedla v skolke, aj v skole. S este jednym dievcatkom sme tam pravidelne sedavali nad taniermi, kucharka nad namy ziapala, ze to musime zjest, kedze si to rodicia zaplatili a my sme len sedeli a revali. Nezlomili nas, ale vybudovali odpor k jedlu. MOji rodicia sklopili usi a miesto aby si otvorili usta ma odhlasili z jedalne ....
Moje deti nie su nutene jest ani doma, ani syn v skolke, pretoze viem, ze to nikam nevedie. Rano ked prichadza do skolky ucitelka sa ho spyta, chces ranajkovat? Ak syn povie nie, tym to konci, ak povie ano, kaze mu umyt si ruky a da mu jest. To iste na obed, detom naberu to, co chcu, ked niekto povie, ze si neprosi mrkvu, tak ju nedostane, ked si niekto vypyta navyse, lebo je este hladny dostane. Takisto pitie. Mozu si vybrat vodu alebo mlieko. Chces? Nechces? Nechaj tak. Deti z toho nemaju traumu ani som si nevsimla, ze by koli tomu, ze niekto nema nieco rad prestali aj ostatne deti to jest. Ked su deti hladne, tak sa najedia, aj ked bude okolo nich 10 deti sediet zo zalozenymi rukami a ked niekto nechce jest nieco, tak to mozu mat vsetci naokolo a dieta to nezje. A co sa tyka pudingu, dobry humus - skrob, cukor, prevarene mlieko, nastastie taketo srajdy u nas v skole detom nedavaju a keby to syn odmietol, tak mu este zagratulujem, ze sa dobre rozhodol.
Taktiez nesuhlasim s nazorom, ze dieta je nezrele a precitlivele,ked sa nenecha prinutit do jedla. To co je za blbost? Dieta vie,ked je hladne a kedy nie, nutenie dietata do jedla vedie akurat k este vacsiemu odporu k jedlu a k vytvoreniu nespravnych stravovacich navykov (jedenie, aj ked uz nepocituje hlad)

babulina
25. okt 2013

@sisaka nikto nevravi ze tam ma dieta sediet hodiny ale zjest tri styri lyzicky urcite nikoho nezabije

sisaka
25. okt 2013

@babulina ked niekto nema nieco rad, tak toho nezje ani lyzicku! Co sa tam ma z toho povracat?
Ja si viem predstavit dietatu opatovne ponukat nejaku zeleninu, ovocie a to zdoraznujem ponukat, nie nechat ho nad tym hodinu sediet ale nutit ho zjest puding? to je ako nutit dieta zjest zakusok, ci lizatko. Cim viac sa robi circus okolo jedla, tym horsie, takto bude mat dieta to jedlo znechutene ak nie na cely zivot, tak na dost dlho.

babulina
25. okt 2013

@sisaka Kto nema dieta, ktore nechce jest to fakt nepochopi, skoda si tu pismenkovat

abbey1
25. okt 2013

@gabikaluisa Reagovala si správne. Slušne, ale dôrazne sipovedala, čo sa ti nepáčilo a aký postoj by si od učiteľky nečakala. Jej správanie nebolo vhodné. Snáď tvoja debata s ňou padla na úrodnú pôdu a uvedomí si,, že možno aj nevedomky, ale ubližuje malým dušičkám. A úplne zbytočne. Že si hovorila aj s riaditeľkou považujem za primerané. Je jej priama nadriadená, má vedieť ako to u nej v škôlke funguje a dohliadnuť na to. Možno niektoré deti nemajú asertívnych rodičov, alebo rodičov, ktorí si svoje dieťa zastanú, a ak sa slušne vysvetlí, v čom je problém, môže učiteľka svoj postoj prehodnotiť, i na úžitok iných detičiek.
Najväčšia blbosť je dieťa do jedla nútiť. Jedlo sa má ponúkať, niečo sa dieťa naučí papať a niečo nedá do úst nikdy. Takí sme i my dospelí, len my už si vieme samotní "vydupať" čo sa nám páči a čo nie. 😉

melesmeles
25. okt 2013

@gabikaluisa podla mna si urobila spravne!!! nutit niekoho do niecoho vobec nie je spravne!!! si super mamina, ze si si zastala synceka! drzim ti pale! a ta ucitelka je velmi zly pedagog, mala by si asi este raz zopakovat skolu, pripadne si najst inu pracu....

katrinka8
25. okt 2013

Ahoj, moja dcerka ma ten isty problem - v skolke odmieta jest aj pit. Prvy den bol tazky, nechcela naozaj ani pit. Druhy den jej teda povolili doniest vlastnu flasku s vodou (cistou), takze aspon pit uz trosku zacala. Je slaby jedak, ale viem, ze toto je psychickej povahy, co sa skolky tyka. Ona je schopna sa nechat doslova vyhladovat, cely den v tej skolke do ust nic neda, doma potom by zjedla aj pol bytu. Prave kvoli tomuto mi pani ucitelky doporucili ju nechavat len na 1/2 dna, nech si zvykne trosku, ze radsej takto postupne. Jedlo stale odmieta (pravda je taka, ze ona je vlastne cca 2, max. 3 dni v skolke - kedy absolutne neje, je vycerpana z toho asi, takze potom hned ochorie a je vyse 2 tyzdnov doma, kym sa vystrabi ☹ - cize si mozes zratat, kolkokrat bola v skolke od septembra), ale nikdy ju nenutia. Hlasia mi aj maly pokrok v tom, ze si vobec sadla k stolu k ostatnym detom - na zaciatku ani to nechcela. Proste ponukaju, snazia sa motivovat, ale nenutia ju. Nemalo by to aj tak zmysel (poznam z vlastnej skusenosti), iba co by ju este viac vystresovali. Cize ja si tiez myslim, ze nutit deti jest je absolutne zbytocne a neefektivne. Nase pani ucitelky si to myslia, chvalabohu, tiez.

adriana7
25. okt 2013

@gabikaluisa , dobre si urobila...ako inak sa má niekto dozvedieť, že jeho konanie sa mi nepáči?
ja učím v škôlke a desiata je poväčšinou chlebík s nátierkou, vraj má byť vždy a za každých okolností mlieko, kontroluje to hygiena aj inšpekcia...úplne choré a zle...takže my deťom varíme aj čajík a sú aj deti, čo chcú len čistú vodu...k tomu je vždy ovocie, jabĺčko, hruška, to zjedia naozaj bez výnimky všetci...takže ak zje naraňajkované dieťa jabĺčko a zapije ho čistou vodou je to určite lepšie ako traumy z teplého mlieka so šupou 😖
na obed sa s deťmi dohodnem, že zjedia pol taniera toho, čo ľúbia (tí, čo im to nechutí), takže buď ryžu, alebo mäsko, alebo šalát, buchty, palacinky, špagety s kečupom zjedia tiež všetci...
vždy sa dá dohodnúť a myslím si, že aj učiteľka je normálna, len vedenie a strach z kontroly ťa niekedy nútia robiť veci proti svojmu presvedčeniu...konečne by mohli aj rodičia iniciovať výzvu kompetentným orgánom, aby sa dookola prepisované jedálne lístky pomaly z päťdesiatych rokov začali meniť podľa reálnych potrieb dnešných detí

bubulacka
25. okt 2013

Ja len pridám vlastnú skúsenosť - v škôlke ma učiteľka nútila jesť špenát, raz jej asi prdlo v hlave, uz nemala na mna nervy, tak ma začala napchávať sama lyžicou. Cela som sa pozvracala, vrátane stola a nejakých deti okolo. Výsledkom je, ze ma napína uz len ked zacitim tu "vôňu", nedokážem ho ani navarit, aj ked ho priateľ zboznuje, nebudem schopná ho variť ani mojim deťom. Aj ked nehovorím - trosku sa prihovorit a povzbudiť dieta v jedení nemusí byt najhoršia vec...

adriana7
25. okt 2013

@bubulacka , no vidíš, načo to bolo dobré...ja by som takto posadila školské inšpektorky 😀

bubulacka
25. okt 2013

Inak ked si to tak vezmem spätne, je to uz 20 rokov a stále si na to pamätám, akoby to bolo včera... Jediná chybička pani učiteľky a u mna je to hotová "špenátová trauma" 😀

quaxi
25. okt 2013

@babulina to, ze ma jedno dieta jest aby nezacali vymyslat aj ostatne, je absolutny nezmysel. Takto sa moze vyhovarat akurat neschopna ucitelka, ktorej jedinou vychovnou metodou je stadovitost. Taka osoba nema co robit na pozicii ucitela - nech ide past ovce alebo kravy, tam treba take metody. Ak by aj polka deti nechcela jest - co to ma co ucitelke vadit? Ved jej to nestrhnu z platu a odpratavat to budu kucharky, ona za to hladna ani chora nebude a nie je jej naplnou prace zabezpecit, aby vsetky deti vsetko zjedli. Vacsina deti sa v skolke tak vybeha, ze su hladne a zjedia vsetko, co im nie je vyslovene protivne. Tie ostatne by mozno par krat vymyslali, ale velmi rychlo by zistili, ze tym nie su zaujimave, a jedli by podla svojej chute - tak je to najzdravsie, lebo zjedia primerane mnozstvo. Jedine spravne riesenie nejedenia dietata je konzultacia s rodicom a prisposobenie sa jeho poziadavkam. Ak dieta nezje nic, alebo len velmi malo, kazda normalna ucitelka to rodicovi povie. A ten uz podla toho, ako pozna vlastne dieta, moze povedat, ci ma radsej trochu pritlacit, alebo ho nechat tak. Nie je to nic narocne a nerealizovatelne - ved deti, problemovych v jedle, je v triede len par, a navyse takto usetri ucitelke pracu s tlacenim jedla do dietata.
Posudzovat zrelost do skolky podla toho, ako dobre zvlada psychicky teror... dakujem pekne, to by tam ani vacsina dospelakov nemohla chodit. Uspeli by jedine tyrane deti, ktore uz rezignovali na nasilie, ktore je na nich pachane.
A mimochodom, riaditelku je dobre informovat pre dobro ucitelky - aby nerobila ucitelke problemy ak uvidi, ze necha dieta nejest.

lubina
25. okt 2013

@gabikaluisa zachovala si sa uplne normalne a podla mna aj spravne, ved co je to za blbost nutit dieta jest, ked nechce.....moje nervy.....som vdacna ako sa k tomu stavaju u nas v skolke, dieta respektuju, ak povie ze nechce tak nechce...........no to by omja dcera plakavala stale, kedze ona vela veci nema rada......ale nastastie ucitelky su normalne a chapu, ze deti maju svoje prava a tak sa vzdy malej opytam ci nieco zjedla a ci jej chutilo, alebo ci musi mat nieco teple varene doma........a funguje to. Dcerka sa neboji mi povedat, ze nezjedla, lebo jej nechutilo.........ved ani doma ju nenutim jest a to ocakavam aj v skolke.Tiez bysom nejedla nieco co nemam rada, ani keby ma nutili....Dieta si treba zastat, dobre si urobila....

adriana7
25. okt 2013

@quaxi , máš pravdu, je to treba povedať nadriadenému a kľudne aj na školské zariadenia mesta...lebo niekedy učiteľka, ktorá nenúti je čierna ovca, žiaľ...
...a deti sú úžasné v tom, že sa s nimi dá vždy dohodnúť na nejakom kompromise...

rybka13
25. okt 2013

moja 3,5 rocna dcerka mala prvy mesiac uplnu traumu zo skolky, lebo musela chodit do jedalne.. nielenze neje ziadne chlebiky s pomazankou, ale odmieta sa na to jedlo aj pozerat a aj na ostatne deti co to jedia, no fakt extrem... 😅 nastatie pani ucitelka ju nenuti, obcas mi povedala, ze ju nutili neviem ci tety kucharky nech aspon ochutna, kazdopadne kedze vobec nic nezjedla, tak som ju odhlasila z obedov a tym padom musime pre nu chodit pred obedom.
Najhorsie je, ze na statnych skolkach nepripustaju kompromis, suchy chlebik jej nedaju, lebo podla zakona jej ho musia natriet, vlastne jedlo z domu jej mozem doniest az po tom, co mam potvrdenie od lekara, ze ma zdravotne problemy... akoze chapem, ze nechcu riskovat, ze zacnu vsetky deti vymyslat v jedalni, ale fakt velka flexibita tu nie je, hlavne teda, ze ten chlebik jej fakt musia natriet, lebo tak hovori zakon, lebo vlastne zakon sa stara o to, aby som mala zdrave dieta s vyvazenou stravou... a dorazia to osladenym cajikom alebo malinovkou nie? 😀 ale nato nepindam, lebo nie som ten typ co dietatu upiera vsetky sacharidy a cukry.. nech radsej vypije ten cajik ako byt o hlade 😀

rybka13
25. okt 2013

tiez rozmyslam, ci som ju nemala viac nutit do jedla, zeby mozno nevymyslala, obcas ju muz napcha niecim co nechce jest a napina ju... najhorsie ze ona nechce nic kasovitej konzistencie, dokonca ani napr. rizoto nechce, pretoze je to pomiesane dokopy, ani na maso s ryzou jej nemozem dat stavu, skratka je iba to co je kusovite... napr. suche cestoviny bez akejkolvek omacky, zemiaky iba v hranolkovej forme, zeleninu iba cele kusocky a ked zbada sardinkovu pomazanku alebo parizsky salat, tak krici, ze mamiiii schovaj tooooooooo... mate niekto podobne skusenosti? myslite ze z toho vyrastie? niektore kamaratky maju opacny problem, ze ich deti nechcu praveze kusky potravy, nevedia pozut maso, musia mixovat polievky...kazdopadne nutit ju nechcem, neznasala som tiez, ked nas kucharky posielali spat s tackami aby sme dojedli, ked si nato spomeniem, chyti ma taky vzdor, ze just jej dovolim nejest co nechce jest... hm