Mám v tomto dcéru obmedzovať?

kasandra80
4. dec 2015

ahojte maminy.
.mam 5 rocnu dceru a ako to byva u deti v tomto veku zname..tak sa radi spovedajú medzi sebou respekt. sa tzv. chvalia..co maju,kde boli,so dostali a podobne..a
Mám trosku problem s mojou znamou,ktora ma vzdy upozorni ked sa mame stretnut,aby som dcere naznacila,ze nema moja malá jej dcere nieco povedat, ze napr. niekde bola,alebo niekde ide,alebo nieco dostala,lebo jej dcera bude plakat,alebo bude smutna..Podotykam to dievcatko je o rok starsie ako moja dcera...Uz sa vela krat stalo ze ked sme s nimi sli von,tak som dcere zakazovla,aby dotycnemu dievcatku nic nehovorila kde bola,alebo neukazovala nejaku hracku co prave dostala. Nemam pocit ze ju nejak rozmaznavam..som dost prisna a za niektorymi vecami si skratka stojim..
Len toto ma už dlhšie trápi a ja neviem či som ozaj niekde zlyhala ja, alebo mam naozaj dcéru obmedzovať v tom zmysle,že bud ticho nikomu nič nehovor kde si bola a čo máš,aby náhodou nebol niekto neplakal..Ja mám ako kazdy rodic vždy neskutočnu radosť ked na nejaku prilezitost dostane nejaku malickost a ona sa z nej vie tak nadsene radovat a ona ma skratka z toho radost, ze to moze vykricat do celeho sveta co zazila,alebo co dostala..proste som stastna ked je ona stastna..Nie vzdy je to samozrejme vhodne sa s niecim chvalit,ale myslim ze ked sme kamosky a aj oni dve su kamosky tak si medzi sebou take veci jednoducho povedia..urcite by to nerozpravala kade komu cudziemu..ale proste aj v skolke si decka medzi sebou hocico povedia..kazdy ma nejake tie zazitky ,alebo hracky o ktore sa chce podelit s ostatnymi kamosmi..len ja som z tohto uplne zufala..lebo mam stale pocit ze robim nieco zle..a neviem ci mam dceru obmedzovat v tomto veku a napomínať ju za to,alebo skratka čo...Chapem aj to ze je vela deti ktore su z chudobjensich rodin a taketo veci sa im nepocuvaju lahko,ale dcera ma vysvetlene,ze v takychto situaciach sa to nehodi ,lebo by boli deti smutne,co pochopime..ale konkretne toto dievcatko je z takeho priemerneho standardu ako my,,tak preto trocha nechapem to kázané obmedzovanie od mojej znamej..proste neviem co robit ,nerobit
Baby napiste mi na to svoj nazor,co si o tom myslite,lebo sa zamotam ked budem dalej pisat..dakujem 😝

jana_eyre
4. dec 2015

Ja svojim detom nekupujem malickosti, dostavaju iba na sviatky darceky..

robim to tak preto, ze v rodine mam priklad kam az dokaze zajst kupovanie malickosti a tak svoje deti viest nechcem..

Preco to ale pisem - moj starsi syn si uz zacina uvedomovat, ze ine deti dostavaju hracky len tak.. Ale na to som tu ja aby som ho viedla a vysvetlovala mu, preco to my robime inak ako ostatni.. Nevyzadujem od ostatnych aby mojho syna drzali v bubline.. Preto nechapem ziadost tvojej kamaratky, ved ona je rodic a ona ma svojej dcere vysvelit preco to u nich funguje inak ako u vas..

Ak svoju dceru chces viest takymto stylom, tak by som ju neobmedzovala..

Kamaratkine dievcatko si predsa musi zvyknut na fakt, ze nemoze mat vsetko to co ostatni a musi aj poznat preco sa jej mama tak rozhodla.. Takze by som hodila rec s kamaratkou,je to na nej nie na tebe..

nikawero12
4. dec 2015

Ja osobne nevidím absolutne nič zlé na tom, že tvoja dcéra povie svojej kamarátke kde bola, alebo jej ukáže novú hračku. Pokiaľ jej to samozrejme nepovie nejakým uštipačným spôsobom " aha čo mám a ty také nemááááš ". Pokiaľ je to len v rámci komunikácie, tak je to ok, na tom nie je nič zlé, takže nemáš prečo svojej dcére zakazovať a prikazovať, čo má a nesmie povedať !
Problém nie je u teba a tvojho dieťaťa,ale u tej druhej maminky. Jednoducho jej povedz, že tvoje dieťa nerobí nič zlé a ak sa to tvojej známej nepáči, tak to je jej problém, nech si ho vyrieši sama so svojím dieťaťom. Alebo sa jednoducho nestretávajte a basta.
A úprimne povedané aj ja som alergická na to, keď niekto odo mňa očakáva prejavy takéhoto falošného humanizmu. To len preto, že známi nemajú financie na zahraničnú dovolenku, tak im nemôžem povedať, že kde som bola na dovolenke ja s rodinou? Alebo si mám dať vypnúť elektriku len preto, že mojich susedovcov odpojili od elektriky a aby som bola humánna, tak mám byť bez elektriky aj ja? 🙄

jeennyv
4. dec 2015

Pre mna je na rodicoch, aby v tomto veku usmernovali svoje deti, cize je na danej mamicke, aby adekvatnou formou vysvetlila, ze proste kazda vychova a rodina je ina, kazdy robi veci inak a kazdy si moze dovolit ine veci, podla mna to dieta cim skor pochopi tym bude lepsie, lebo porovnavaniu, ci prosto zivote v skupine, triede a pribehom ludi sa nevyhne....ty ani tvoja dcera nie ste zodpovedne za ich styl vychovy ci spravanie alebo preco by ste mali citit previnilo vy co svojmu dietatu doprajeme to je na kazdom....ja si pamatam, ked ja som bola mala, ze rodicia, ako mi stale dopriali dajaku malickost alebo neico vacsie a som velmi chcela a nebolo to mozne, tak normalne povedali, prinesie jezisko, bude na narodky , ci iny sviatok alebo ze bude po vyplate.....proste nikdy sme u nas v rodine pred nicim nezatvarali oci...lebo tak hned dieta lepsie pochopi suvislosti zivota....

katka0905
4. dec 2015

jasne, ze ju v tom neobmedzuj, ved to je medzi nimi, detmi, nech si to vyriesia. Taky je zivot, ze niekto ma nieco ine ako druhy. Ak kamaratku zoziera zavist, tak vec nevyriesi tak, ze okoliu zalepi usta a svojmu dietatu usi...

slnecnica174
5. dec 2015

Bud si na to zvyknu, alebo by som sa s nimi nestretavala. Ta kamoska este tebe diktuje co moze a co nie tvoja dcera jej malej povedat 😕 Toto milujem, ked si matky nevedia rady so svojimi detmi a tak obmedzuju spravanie druhych deti. Ty nic zle nerobis, ani tvoja dcera. To druhe dievcatko je nejake velmi precitlivele. Co bude robit, ked narastie. Vzdy bude niekto kto bude mat viac ako ona, omg 😕

cairka
5. dec 2015

Zakázané ovocie najlepšie chutí, takže keď ju pred stretnutím upozorníš, že nech v žiadnom prípade "Zuzke" nehovorí, že bola niekde, tak s najväčšou pravdepodobnosťou to vytrúbi miesto pozdravu 😉
Ale problém nemáš ty, ale kamarátka. Veď keby malo dieťa plakať za každým darčekom,alebo výletom kamarátov, tak nerobí iné. A by ma zaujímalo,či zo svojho darčeka,abo výletu má potom aj inú radosť ako to, že to povie kamarátom....

evelynm
5. dec 2015

neviem, ci na toto existuje jednoznacna odpoved, keby si to dala ako diskusiu, mohli sme to viacere a viac rozobrat 🙂 . Asi by som sa o tom porozpravala s kamarátkou, lebo ako uz pisu dievcata predo mnou, toto je aj o rodicoch, ako svoje deti vedu. Deti sa rady pochvalia svojimi hrackami, zazitkami, to je prirodzene. Treba vsak dcerku usmernovat, aby to robila primerane, prejavit naplno svoju radost moze doma, medzi najblizsimi. Kamaratkina dcerka sa tiez potrebuje naucit, ze nemusi mat vsetko a ze sa moze tesit z radosti svojej kamosky. Ale toto je pre deti este dost narocne. Pre kamosku je to prilezitost ucit svoju dceru vazit si to, co ma, ved urcite tiez niekedy nieco dostane, nieco pekne prezije.

step13
5. dec 2015

Osobne si myslim,ze nieje dvovod nato aby deti nekomunikovali otom co dostali,ke boli.Podla mna by svoju dcerku mala kaoska zobrat na par reci a povedat jej ,ze kazda rodina zije inak,kazda rodina ma iny financny prijem.Proste jej vysvetlit ,ze tvoja dcerka bola ta a tam ma to a to a jej dcerka masa ine veci ine zazitky samozerejme vysvetlit jej to detskym slovo aby to pochpila.

dominika6
5. dec 2015

Nemas preco svoje dieta obmedzovat co komu moze a nemoze povedat...nech si ta druha strana obhajuje preco to u nich tak nieje...ked pojde do skoly to sa ma 20deti prisposovat co jej mozu povedat?...nik sa s nou nebude nakoniec bavit

bosoriak
5. dec 2015

Akoze nech sa na mna nikto nehneva, ale toto je taka blbost, ani by som sa tym nezaoberala. Ako asi mas ovplyvnit o com sa deti rozpravaju prekristoverany?? 😀 😀

horana
5. dec 2015

Povedz mamine dievcatka ze v tomto veku sa ete deti nevedia tak konktrolovat aby nehovorili na pokyn, prave to com im zakazes povedat im bude just behat po rozume...

Okrem toho aj prakticky. Dievcatko ma 5, za rok pojde do skoly, a tam mu bude 20 + deti hovorit kde boli a co dostali denne, najvyssi cas aby zacala "trenovat"...btw nechodi jej dieta do skolky lebo tam to frci teda poriadne takze nechapem ako ju chce uchranit. Moja bezne chodila s tym co kto ma, a odkial (Francuzsko, Rakusko - to si bezne tie zabky vymyslali aj na obyc. veci z Tesca...), ale otuka sa pri tom..
Jedine vychovou - jej vlastnej dcery, ze socialne rozdiely su a budu, dieta sa s tym musi vysporiadat...nemoze zit pod sklenym zvonom. Skor ju naucit vnimat tie prave hodnoty, postupne...

cecil36
5. dec 2015

Aj v dospelosti jej mamicka bude zakryvat oci ked pojde okolo lepsie auto ako ma dospela dcera? Alebo s kamaratkou XY sa bude dospele decko stretavat v kaviarni lebo mamicka zistila, ze kamaratka XY ma krajsi byt a dcera bude plakat? 😀 Ci potom uz prepne zazrakom decko do ineho rezimu a nebude jej to vadit?

elusive
5. dec 2015

Prepáč, ale rozhodne by som ju v tom neobmedzovala, však je to smiešne 😅
Samozrejme, jedine ak by sa vysmievala iným deťom, že aha ja mám toto a ty nemáš nič, ale pochváliť sa je normálne však to robíme aj my dospelí keď si niečo kúpime však viď tu na MK 🙂
Daná mamička musí svojej dcére vysvetliť, že nebude mať všetko v živote a ak plače, že aj ona chce tak prepáč, ale teba to nemá čo zaujímať. čo potom ak sa takto stretneš s piatimi deťmi a každému bude prekážať niečo iné? Nakoniec budeš dcéru obmedzovať vo všetkom?
Skôr by som sa porozprávala s danou mamičkou a ak s tým má problém, tak nech sa jednoducho stretáva s deťmi čo nevedia rozprávať 😅

mawka
5. dec 2015

moje deti si ucim, ze povedat mozu, ale nie sa vychvalovat. mala povie vselico, maly napriklad takmer nic. minule som sa ho pytala, ci sa bavili v skole co vsetko videli cez prazdniny, zazili a tak a on ze naco by som take hovoril 😀
a ostatne veci - co preberame doma, v rodine si deti ucim tak, aby o tom nehovorili. lebo aj ucitelia maju tendencie vytahovat info od deti ze co doma a tak. a zatial sa mi dari. sukromne veci nepretriasaju.
a ze sa 5 rocne dieta pochvali? no a co. len skor AKO sa pochvali. ked je to medzi recou ok, ale vychvalovanie uz moze byt otravne, to je fakt. osobne som take decka moc nemusela, ked ja som bola decko. radsej som mala tie podobne mne. ze sme dali rec co kto ma, ale nikto sa nevychvaloval ani nevyvysoval.
pokial sa tvoja mala nevyvysuje a vylozene takto neprovokuje, neriesila by som to. tvoja znama ma problem ocividne sama so sebou 😉

miriam11
5. dec 2015

Zvlastne spravanie tvojej znamej, tvoja dcera sa sprava normalne, povie, co ma na srdci, je detsky úprimná ku kamaratke. Neobmedzuj ju, vsak co by z nej vyrastlo? Zakriknute dieta. Znama nech si pohovori so svojou dcerou, nie ty. Ona je pripad pre psychológa. Teraz uz zostava len na tebe, ako to milo povedat znamej, ze s jej dcerou nieje vsetko ok a nie s tvojou malou. Nic si nevycitaj a netrap sa

siska53
5. dec 2015

Podla m a mas ty uplne normalnu dceru,ja som tiez vsetko vykecala,aj syn i jeho spoluziaci sa radi pochvalia co maju ci kam boli.
Skor vidim problem u dcery tvojej kamaratky. Nepripada mi normalne,ze sa jej nik nemoze povedat,kde bol ci co dostal ako darcek k sviatku.. Ved aj my dospeli sa o tom rozpravame...
Ako dcerke mozes vysvetlit,ze teda nech jej nic take nehovori,ale vsak moze zabudnut... Ale uplne v poriadku u tej kamosky mi to nepripada.

miadi
5. dec 2015

problem ma kamoska a jej dcerka.. moja mama mala kamosky co mali lepsie zarabajucich manzelov a chodili sme k nim a tam nam rozpravali kde vsade boli na dovci a deti mi ukazali barbie dom a barbie auto a pocitacove hry a mna nikdy nenapadlo plakat ze ja take nemam 😀 mozno som sa opytala mami preco take nemozem dostat ona mi vysvetlila ze na zbytocnosti nema financie a bolo..ja som si svoje domy a auta na baterky stavala z predstavivosti..madrace plachta a bolo naj..na dovcu sme chodili "len "do chorvatska ale chapala som ze su aj deti ktore sa nedostanu nikam.. treba deti naucit aby boli stastne stym co maju nepozerat na druhych nezavidiet nelutovat sa.. tesit sa aj s kamaratmi ze zazili dostali nieco dobre..dopriat aj druhym

sisi71
14. jan 2016

Kasandra,
si uzasne empaticka osoba. Zamyslas sa nad tym co ako urobit, aby si niekomu neublizila. Myslim, ale, ze ublizis svojej dcere, ak ju zacnes obmedzovat v tom co ma a co nema hovorit. Tvoja dcera sa tesi, predpokladam, ze to nehovori preto aby tu druhu nastvala. Neber jej tu radost. Povedat nieco z coho mam radost je uplne prirodzena vec. Problem nie je na vasej strane, ale na strane mamicky, ktora nevie ako svojmu dietatu vysvetlit ako zvladat zavist. Naucit ju, ze nie vzdy v zivote mozeme mat vsetko, ale je este mlada a moze so svojim zivotom urobit nieco, aby mala to po com tuzi a aby bola stastna. Mozno raz v zivote pochopi co sama chce a nebude sa riadit tym co maju ini. V kazdom pripade by som danej mamicke vysvetlila, ze chapem, ze je pre nu tazke, ze je jej dieta smutne, ale cesta nevedie tym smerom, ze jej nieco zataji, pretoze by ju musela zatvorit do vakuovej bubliny, kde sa nikto a nic nedostane. Praveze ma dana mamicka jedinecnu prilezitost vysvetlit svojmu dietatu, ze je to vo svete normalne, ze jedny maju to a ini nieco ine. Kazdeho robi stastnym nieco ine a je dolezite to vediet v zivote najst. A snazit sa si vlastne sny naplnit, a tie vobec nemusia byt materialne. Niektori ludia sa snazia cely zivot niekoho dostihnut a na konci zivota zistia, ci sa im to uz podari alebo nie, ze premarnili cely zivot hladanim niecoho co ich vobec nerobi stastnymi. Co sa tyka obmedzovania vlastneho dietata, co si myslis, ze sa z toho tvoje dieta nauci? Ze nieco mat, alebo niekam ist nie je dobre a spravne, pretoze tym niekomu ublizujeme? Sama musis uznat, ze je to hlupost a nemozeme sa riadit tym, ze niekomu vadi nasa radost resp. nasa existencia. Druha strana sa musi snazit najst samu seba a to co vlastne chce.

smatka
14. jan 2016

Problém je u nich nie u vas. Neobmedzuj ju.

snopkulka
14. jan 2016

😕 😕 😕 😕 už som teda počula, čítala kadečo, ale toto je fakt terno 😀 😀 😀 Nebudem sa opakovať, už ti to tu mamičky napísali, chyba je fakt v tvojej kámoške, asi nedokáže určité veci predýchať. Ak mi vadí, že moja kamarátka je solventnejšia, chodí na dovolenky, kým ja si močím nohy v lavóre na balkóne a kupuje deťom hračky pre radosť kedykoľvek chce, ale ja nemôžem, tak to okolo PRIATEĽSTVA veľmi nešlo.... Prehodnotila by som to. Áno, ľudia sú všelijakí, aj závidia, aj im je ľúto, že sa iní majú lepšie, ale priateľstvo je o inom...

moniciak
14. jan 2016

Veď je to dieťa 🙂 Moja Monika má tiež skoro 5 rokov a teší sa s kamarátkami, napr. Simonka dostala peknú školskú tašku, ideme ju poobdivovať 😀 Veď aj dospelí sa chváli (a ešte ako) novými topánkami, mužom deťmi...Povedať, že mám niečo nové nie je výsmech 🙂