Máte aj vy 3,5 ročné dieťa, ktoré nerozpráva?

mirko221
4. mar 2012

moja 3,5 dcera ma svoju rec a povie len tie slovicka co chce .neurologicka je predpisala encephabol 2,5 ml dene ma niekdo take skusenosti a pomaha to...dakujem ?

ivuska6
4. mar 2012

moj mal 4 ked zacal rozpravat dotedy nepovedal nic a tuje nicim som ho nedavkovala a teraz mu chodia usta jedna radost . za dva roky stihol vsetko este trochu R sa doucujeme. 🙂

mimirisi
4. mar 2012

@mirko221 ... tak my mame doma to iste, moj syn ma takisto 3,5 a pri dorozumievani pouziva svoju rec. Je zopar slov, ktore povie spravne ako ma, ale zvysok len jeho hatlaninka... uz sme boli aj na diagnostike v Dialogu, mame za sebou foniatricke, psychologicke aj logopedicke vysetrenie, momentalne cakame na vysledky... navyse ho vobec nebavia knizky, takze motivovat ho k rozpravaniu je o to tazsie, vacsinou to riesime formou hry a komentovanim vsetkeho co robime 🙂 myslela som ze sa to zlepsi nastupom do skolky, rozpravat zacal sice viac ale bohuzial nezrozumitelne... ma svoj vlastny slovnik, deti mu nerozumeju a ani ucitelka castokrat nie... to neurologicke vysetrenie vam odporucila obvodna lekarka, alebo uz mate tiez nejake vysetrenia za sebou? a k comu ma dopomahat ten encephabol? je to nieco na rozvoj reci, ci?

danjelca
4. mar 2012

PREEBOHA na všetko chémia ...už aj na reč?? načo to je liek? zistila si si???
Přípravek Encephabol se užívá k léčbě některých poruch mozkové činnosti a působí příznivě při poruchách pamětí.

má tvoj syn jedno alebo druhé???či už napchať do detí čokolvek, však skúšame čo je poruke??

zujanka
4. mar 2012

ahoj, ten prípravok zlepšuje látkovú výmenu v mozgovom tkanive a indikuje sa pri poruchách vývoja nervovej sústavy. Som špeciálny pedagóg, nie zdravotník. Myslím si, a poznám veľmi veľa prípadov zo svojej praxe, že dieťa sa "rozrozpráva" aj bez chémie, pokiaľ tam nie je neurologický problém. Neustále rozprávajte s malou, skúste odmeňovať aj malinké pokroky. Nesmie to byť formou učenia, ale hrou. Súkšaj rôzne spôsoby, maňušky, obrázky, veľa s malou kresli, rozvíja to hemisféry, jemnú motoriku a s tým súvisí aj reč. Skús piesne, rytmizovanie, básničky, riekanky, všetko formou hry. Prajem veľa trpezlivosti a radosti z rozviazeného jazýčka. 🙂

argyro
4. mar 2012

Súhlas s danjelca, nestačím sa čudovať, na čo všetko sa už dnes predpisujú lieky, skús sa na chvíľu sama zamyslieť, či veríš tomu, že existuje liek, ktorý naučí dieťa rozprávať? Pozorne si prečítaj príbalové informácie, tu ich máš: http://www.lekarna.cz/encephabol-1x200ml-suspenze/ odporúčam najmä časť, kde sa píše o možných vedľ. účinkoch, toto tu:

Přestaňte užívat ENCEPHABOL a okamžitě vyhledejte lékaře nebo jděte do nemocnice
jestliže se u Vás vyskytly poruchy chuťového vnímání nebo poruchy činnosti jater (
např. žloutenka).
Informujte ihned svého lékaře, jestliže se u Vás vyskytne některý z následujících
nežádoucích účinků:
Velmi časté (vyskytují se u více než 1 z10 léčených osob)
reakce z přecitlivělosti ( zčervenání kůže, vyrážky, kopřivka, svědění), nevolnost, zvracení,
průjem, zvýšení teploty.
Časté (vyskytují se u méně než 1 z10 léčených osob)
poruchy spánku
poruchy krvetvorby a ledvin zvláště u pacientů s revmatickým kloubním onemocněním
Méně časté (vyskytují se u méně než 1 ze100 léčených osob)
zvýšená dráždivost, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, závrať, únava.
bolesti svalů a kloubů, změny krevního obrazu, puchýřovité onemocnění kůže a jiné kožní
změny, vypadávání vlasů.

A potom si povedz, ak je čo i len 1% pravdepodobnosť, že by tvoje dieťa kvôli tomuto lieku mohlo mať niektoré z hore uvedených problémov, oplatí sa ho užívať?
Ona len nerozpráva, má 3,5 roka, no a čo? Rozrozpráva sa, daj jej čas, kým pôjde do školy, bude kecať o 106.
Nesústreďuj sa na to, nestresuj sa, nenúť ju do toho.. dieťa sa vie strašne zablokovať, ak cíti, že niečo musí, pričom na to ešte nie je pripravené. Upokoj sa ty, nemysli na to, buď k nej láskavá a uvidíš, ona ťa prekvapí. Držím palce 😉

kilian
4. mar 2012

ano ,mam syna co nerozprava,chodime logopedicke,ale to som este nepocula,ze sa na vyvoj reci predpisuju lieky!!!!!! 😕 😕

nikush
4. mar 2012

moj brat nerozpraval do 4rokov, ziadne lieky nebral, ved je to chore!!!!! u logopedicky krasne tvoril slova, akonahle vysiel z ordinacie tak spustil svoju rec...teraz je to uplne zdravy chlap, bez poruchy ktovie coho, usta sa mu nezavru a ma 21 rokov. ja sa cudujem poniektorym matkam, ze do svojich deti natrpu hociake svinstvo a pritom ani nerozmyslaju...
treba s nim rozpravat, komentovat vsetko co robis, motivovat, mozno ked sa bude pozerat na tvoje usta tak si bude potichu sam hovorit, moj syn to tak robil...

bets
5. mar 2012

moj syn v tom veku tiez nerozpraval, mal vlastnu rec a odmietal komunikovat slovensky. ale videla som, ze rozumie, len odpovedal svojou recou. v tom veku som to nechala volne plynut, ale mala som pomaly aj v plane cestu k logopedovi. . avsak v skolke casom pochopil, ze ked sa chce s detmi hrat musi komunikovat, tak aby mu rozumeli. teraz po rokoch to vnimam uz inak, zo syna sa vyklulo dieta s vysokym intelektom, vlastnym rozumom a s vysokou individualitou. toto bola asi jeho prva cesta ako sa potreboval navonok prejavit.

lucia2905
5. mar 2012

ahoj, určite je potrebné navštíviť odborníka - logopéda. Reč sa u detí vyvíja do 3 rokov, 3 ročné dieťa by malo vedieť normálne komunikovať. Môžu byť samozrejme aj výnimky ako píše bets - dieťa s vysokým intelektom.... Ale to musí zhodnotiť odborník, bola by škoda keby ste niečo zanedbali, čím neskôr to začneš riešiť tým je potom práca s takýmto dieťaťom náročnejšia pre lekára aj dieťa. Toto ti nepíšem len tak, že som to niekde čítala na nete, alebo od niekoho počula, niečo príbuzné mám vyštudované a zaoberám sa tým.

amadora
5. mar 2012

@mirko221 akože nechápem na čo lieky? 😕 môj syn má teraz 4 roky a tiež mu poriadne nikto cudzí nerozumie. chodíme pol roka k logopedičke, odvtedy sa výrazne zlepšuje každým dňom, doktorka vravela že hlavne u chlapcov je to časté že sa im nechce alebo ako u môjho syna sa boja zlyhania a potom sa zrazu rozhovoria. poruchu zdravotnú ani inú nemá žiadnu

tonka1977
6. mar 2012

dobry den,ja mam tiez ten problem mam syna ma 4,5 roka a nerozprava uz sme boli u psychologicky,logopedicky,neurologicky a nikto nam nevie povedat co mu je a len nas liekmi napchavaju-TEBOKAN,adt..Syn navstevuje specialnu skolku v Hlohovci od septembra a vidim ze mu to pomaha ze je z detmi v kolektive.

trixi
6. mar 2012

ahojte, nas Matej ma 4,5 roka a svoju rec. Ma s rozpravanim velke problemy, teda nie s rozpravanim ale s vyslovnostou. Ma tiez svoju rec. Navstevujeme logopedicku, cvicime a velmi pomalicky sa zlepsuje. Urcite by som nedavala lieky, ak je problem naozaj len v reci a nie je tam aj iny problem. Ak mozem odporucit - miesto liekov pravidelne logopedicke cvicenie cca 15-30 min. Najprv sa venovat cviceniu jazycka, mozu pomoct karticky,
napr. http://www.nomiland.sk/Shop/Didakticke-hry---Di...
Potom hravou formou cvicit slova. Ale cvicit podla postupov, ktore zvoli odbornik-logoped.
Pri cviceni doma mozu pomoct tieto stranky:
http://www.zsibrezolupy.biznisweb.sk/logopedick...
Mozu pomoct aj knizky ako napr. Logopedicke omalovavanky a ine, treba hladat a googlit. Vela pomocok je v cestine.
http://www.albatrosmedia.sk/logopedicke-maovank...

Chce to len trpezlivost, niekto sa rozrosprava zrozumitelne hned, niekomu to trva dlhsie. Aj ja som uz bola zufala, ked po dlhej dobe cvicenia som nevidela posun dopredu a zrazu, zo dna na den Matko zacal niektore slova rozpravat spravne. Nas este caka dlha cesta.

blondyblond
12. mar 2012

Ahojte moj drobec tiez nerozprava,doktorka nas poslala k logopedicke ,som velmi zvedava co tam s nim bude robit ,lebo on je velmi sikovny vsetkemu rozumie ale komunikuje len somnou aj to iba najdolezitejsie slova ako napr ham,mami, tati, be-ked ide kakat,gol,brma -je auto,tma.Ostatne mi ukaze,alebo si vezme sam.

sammy
13. mar 2012

Hadala som temy o tom ked dieta este nerozprava a hodilo ma to sem. Ale ja mam mensiu dcerku, bude mat iba 2 roky, no trapi ma ze skoro nic este nehovori a tiez som sa uz zamyslala nad tym, ci nema nejaky problem. Je este skoro s tym ist k logopedovi? Nechcem nieco zanedbat a cakat pridlho, no ani neviem ci je to este normalne pre tento vek, ze takmer nic nepovie (iba jednoduche slova typu mama, baba) , ale nepouziva ich, iba ked jej vyslovene povieme, ze povedz toto a chce sa jej. Sem-tam vidim snahu nieco zopakovat, ale je to bud len cast slova podobna tomu co ma povedat, alebo neidentifikovatelna skomolenina. A velakrat sa snazim naviest ju, aby nieco povedala, tym ze sa pytam "co je toto", ale jej sa nechce, zatne sa a nepovie nic. Aj preto sme znepokojeni, ze starsia dcera pouzivala prve slova od 13.-14. mesiacov a hned hovorila tak, ze tomu bolo rozumiet.

capricieux
13. mar 2012

moj maly tiez zacal rozpravat az medzi 3,5 a 4 rokom, lieky by som ani ja nedavala, moze ist o hociaku poruchu vyvoja reci, da sa na tom pracovat s logopedickou krasne. najprv je potrebne zistit o co ide, tych pricin tam moze byt viacej, casom to urcite pojde 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blanblan
13. mar 2012

Jej normalne sa tesim ze vas tu je tolko 🙂 my mame 4,5roka a s recou to ide tazko tazko, kym nezacala chodit do skolky tak prakticky ani slovo, ale kolektiv jej dost pomohol a samozrejme chodime k logopedicke, a je pekne vidiet pokroky i ked este stale evidentne zaostava. Ja neviem ci by som nemala navstivit aj psychologa lebo ona je strasne hanbliva, resp. nedoveruje si, v kolektive z nedostane nikto ani slovo, ma problem aj pozdravit sa menej znamim ludom a pod... 😒 Zato u logopedicky sa tak rozkeca ze ju nepoznavam, neviem ako to ta zenska dosiahla 😀 O liekoch som tiez este nepocula...

abbie
14. mar 2012

@tanapeta to uz preco hned autizmus?! to uz ludia fakt nepoznaju nic ine? co tak OVR? nic ti to nehovori?

zuzin78
28. mar 2012

ahoj aj nasa moc toho nenarozprava, ale hadam skolka pomoze, snazi sa hovorit, ma dvojjazycnu vychovu, chodime k logopedicke, boli sme tam zatial len dva krat 😀 , vidim trosku na nej pokroky, hlavne ze sa snazi....
@blanblan drzim palceky, nech sa nam deticky rozhovoria .
😵
🙂

bastyna
28. mar 2012

ahoj, môj synovec tiež mal tento problém do 4 rokov. Lekárka neurologička mu tiež predpísala ten liek, ale doporučila každodenne navštevovať detský kolektív. Sestra bola nútená ho zapísať do škôlky ale zabralo to oveľa viac ako nejaká chémia. A samozrejme pravidelná návšteva u logopedičky. Držím palce, určite sa o pár rokov iba pousmeješ, keď drobec bude strašne papuľovať 🙂 🙂

mummy01
28. mar 2012

ja mam synovca ktory do 3r vobec nerozpraval.Ziju v zahranici.Momentalne ma 5,5r-rozprava po slovensky,anglicky a teraz sa sam uci po spanielsky.Ma diagnostikovanu recovu dyspraxiu,navstevuje logopeda,psychologa a samozrejme velmi mu pomaha kolektiv,chodi do skoly.Je mu trocha horsie rozumiet ale velmi sa to z mesiaca na mesiac zlepsuje.Ale trvalo takmer 2 roky kym mu boli lekari schopny stanovit diagnozu a ujednotili sa na liecbe.Takze podla mna treba dieta vziat v prvom rade k psychologovi a logopedovi,lieky by som urcite nedavala

janasim
4. aug 2012

Ahoj,my mame skusenost so sirupom Nootropil.Nas syn 3rocny ale nerozprava vobec,ma alaliu,alebo inak povedane dysfaziu,zatial uplnu bezrecnost.Cize ani mama,ani baba,nepovie nic,preto som pristupila na ten liek,od detskeho neurologa.Preto chapem aj tych rodicov,co davaju lieky,aj ked to tu vela maminiek odsudilo.A ako zdravotna sestra poznam tieto lieky,davaju sa pacientom po porazkach,preto som to dlho zvazovala.Pravda je vsak taka ze najlepsie ucinkuju u takto starych detoch,dajme tomu v siestich rokoch by uz nemusel byt dobry vysledok.

janka1011
6. aug 2012

môj syn bude mať 3 roky a tiež nerozpráva, alebo teda áno, ale strašne málo a cudzí mu nerozumie nikto.Začali sme chodiť na logopédiu, len nemám pocit, žeby to nejak pomáhalo. Podľa mňa dieťaťu proste musí prísť jeho čas a kým to nepríde, nepomôže žiadny logopéd na svete.Chápem obavy mamičiek, aj ja ich mám, ale pokiaľ tam nie je žiadny zdravotný problém, niet sa čoho obávať,dieťa sa rozhovorí samé,aj my ideme už do škôlky, tak dúfam, že tam...Kamoškin malý do 3 rokov iba ukazoval prstom a vravel hm,hm, a ako prišiel do škôlky začal rozprávať, teraz má 4 roky a normálka.Hlavné je, aby dieťa rozumelo.Môj syn rozumie všetkému,len tá reč...
Ja dávam Pikovit IQ sirup na podporu vývoja mozgu...mastné kyseliny sú dôležité.

sofinka333
7. aug 2012

tiez si myslim, ze hned odsudit liek nie je spravne. Inak si velmi zodpovedna mamina, ze si s tym problemom isla k lekarke, pretoze su matky ktore nechcu vidiet ze s ich detmi nieco je v poriadku, a spamataju sa az ked je neskoro. Urcite nie je normalne ze v tomto veku nerozprava, takze urcite tam je potrebny odborny zasah, a rozpravanie , resp. nerozpravanie je bohuzial urcite spata s funkciou mozgu. Vlastne otazka bola polozena uz davno, tak ako ste na tom teraz? Bral tie lieky? Su nejake pokroky? Ale chcem ta este povzbudit, ze ak sa mu budes naplno venovat, urcite bude z neho bystry chlapcek 😉 a snad aj taky ukecany ze ta budu z neho boliet usi :D drzim prsty

berthy
9. sep 2012

Ahoj. Sú to dobré názory. Môžte mi niekto opísať neaké jednoduché cvičenia? Naša maličká má 3 rôčky a rozpráva len pár slov, ako mama ocko ahoj hej ano nie, lebo má pocit že je nervôzna keď nevie dať pochopiť čo chce, všetko nám chce ukazovať a to jej stčí nadosihnutie svojho cieľa. Len mi chceme aby nám to povedala tak sa tvarime akože nerozumieme čo chce,samozrejme len chvíľku a potom jej dáme čo bi rada. Viete neaké postupy poradiť na rozvoj reči? za každý názor budem vďačný.

anda2
9. sep 2012

Mala som, rozumela som mu len ja. Išla som na logopediu, a chodíme tam už 2 roky a máme r a sme predškoláci, začali sme ako 3,5 ročný. Len odporúčam

iguskova
9. sep 2012

@berthy, neviem či chodíte k logopedičke a ak nie mali by ste lebo ak sa vaša malá snaží rozprávať a nejde jej to a vy ju necháte aj keď nie dlho môže sa stať, že sa vám začne zajakávať. nám to povedala logo lebo sme a teda máme tento istý problém.

monikapalo
18. sep 2012

Ahojte mamicky, tiez mame podobny problem. Zacali sme chodit ku logopedicke, este sme iba v zaciatkoch. Neviete mi poradite nejake hry, alebo pomocky, ktore by nam trochu pomohli v rozvoji reci? 🙂

ascha
17. okt 2012

Ahojte maminy, aj ja mam syna 3r a 9mesiacov ma hatlaninku a len velmi malinku slovnu zasobu, zacal chodit do skolky v septembri a nieco malo pochytil z reci, ale vysvihol sa v socialnych veciach. nie ja vsak pozorny, nechce spolupracovat a nevydrzi robbit to co mu povedia.len vtedy ak je p.ucitelka pri nom. som z toho smutna a neviem ci to je len tym ze nerozprava a nevie to vyjadrit a tak trucuje, alebo....poradte mi aj vase nerozpravajuce deticky su troch problematicke?

majkapatko
30. okt 2012

Moj maly do troch rokov nerozpraval takmer nic, aj ked, tak len par slovicok a aj tie som mu rozumela len ja. Logopedicku absolutne odignoroval, odmietol jej odpovedat na to, ako sa volaju zvieratka na papierikoch, ktore mu ukazovala.... Proste nemal potrebu rozpravat. A cuduj sa svete, minuly september nastupil do skolky, maminka zrazu nebola v dosahu a ak si nieco zelal, musel si to vypytat. A zrazu uz rozpravat vedel............ Samozrejme nie hned, ale v skolke dojde na kazdeho rozpravacieho lenivceka 😀