Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Moja 6-ročná dcéra začala byť hrozne drzá....

VýchovaPredškolák (3 - 6 rokov)
zoeazari
7. mar 2020

Ženy,chcem sa len opýtať, či máte aj vy takýto problém.
Mám doma 6rocnu predskolacku,je múdra, zlatá, šikovná, nadaná na hudbu,tanec, spev, skrátka nieje s ňou žiaden problém... Až na jeden...Je hrozne drzá..Nebolo to takto, začalo to asi pred pol rokom.. Keď sme sa dozvedeli, že čakáme druhé bábo.. Všetka pozornosť sa ale aj naďalej upiera iba na ňu(keby sme už bábo mali doma a zrazu sa naša pozornosť upriami na súrodenca, chápala by som zmenu správania)..Ma doma nadštandardné podmienky a berie to ako samozrejmosť.Nic si neváži,papuluje,nielen mne,ale aj mužovi, ktorý sa doteraz na ňu iba škaredo pozrel a zabralo.Bohuzial..Uz sa môžme postaviť aj na hlavu, nič nezaberá.Rano vstane a ja mám nervy v prdeli s prepáčením.Reve za všetko.Za to, že si musí ísť umyť zuby,za to, že sa nemôže korčuľovať po byte,za to, že sa má prezliecť z pyžama,za to, že si na raňajky nemôže dať čokoládu,Úplne za všetko.Musim jej ,neprehanam,20krat povedať,inak neurobi,potom urobí,ale s revom.Ked jej niečo nedovolím, chodí a reve,ako je doma zle,ako ona doma nič nemôže.... Keď už mi rachnu nervy a kričím,ona sa ľutuje, hodí taký ksicht, že by ste nechápali,a tenuckym hlaskom so slzami že dobre dobre nekrič, normálne tak manipulatívne, že sa sama seba pýtam, prečo kričím..Aj keď viem, že mám právo sa hnevať,lebo proste sa cítim,akoby som mala doma 15rocnu pubertiacku, ktorá sa za všetko zduva, všetko neguje a za všetko trieska dverami na detskej izbe..Presne toto mám doma.. Muž zvýši hlas,ako sa to správa a reve..Ale nie preto, že by si uvedomovala, že sa správa zle,ale preto,ako si vlastne my na princeznú dovoľujeme zvýšiť hlas...Chcem ísť do obchodu, mladá slečna zahlási nejdeme nikam,jej sa nechce a reve(samozrejme, že ideme do obchodu, len nechápem, prečo pred tým musí robiť výstup)..Vonku je zima,ja si dám šaty,lebo som v 9tom mesiaci tehotenstva a do ničoho iného okrem šiat a pancuch sa nezmestim,a ona reve..Lebo aj ona chce šaty a pančuchy a ako si dovoľujem si niečo také obliecť, keď ona nemôže.(a mne behá hlavou, hádam sa nebudem soplacky pýtať, čo si môžem obliecť)Ide ma z toho poraziť..Je toho strašne veľa...To sú také veci,pri ktorých prichádzam o zdravý rozum,nikdy to nerobila, myslím, že 6 rokov je už dosť na takéto vystúpi a mala by chápať určité veci....
Toto robí iba mne a mužovi... Akonáhle sme s babkami,s kamoškami,na návšteve, správa sa úplne normálne...Som z toho smutná....

limetka69
7. mar 2020

@zoeazari no bude to vychovou, moj mal teraz nerdavno 4 a zacina s tym, ze nie, jemu sa nepaci, on nechce a nie, 72x poviem a ak trva na svojom nie, tak nekricim, nebijem, vypnem televizor, zoberem hracky, a reve jak pavian, zavriem dvere a dovidenia, nebudem sa bavit, muz to zle znasa, ale nechcem sa dopracovat k vasmu pripadu, vela detom dovolujeme, kde ja som mala to vsetko co moj syn, a jemu sa mali stale, a mysli si, ze je pan situacie, ale ja ho raz dva vyvediem z omylu, predpokladam, ze mi aj ruka vyleti, lebo ked toto stvara 4r tak neviem co bude neskor, ale hranice mu dam jasne na javo, moj syn to dokonca robi len ked sme doma traja, ja manzel a on, ked je s nim malnzel, alebo len ja tak ziadny problem, neviem...asi chce aby sme sa rozviedli :D

zoeazari
autor
7. mar 2020

@limetka69 práve toto robím aj ja..Neupraces? Nemusíš, zabalím do vreca a hodím do koša, smrteľne vážne...Neumyjes zuby?Neumy,ty budeš mať pokazené,ne ja..Aj ju natacam keď reve, že ukážem v škôlke ako sa správa kamošom,a to prosí ne ne maminka,to je hanba..Tak prečo to do riti robíš???Ja tiež nedovolím,beriem, vypínam telku..Za to sa nehnevá,mne najviac vadia tie upistane vystupi 6rocnej veľkej baby,to mrncanie za všetko, biť ju nebijem,aj keď nehovorím, že už nedostala,ale tvári sa ako týrané dieťa a mňa to privádza do šialenstva,ako sa vie ona ľutovať,aj keď ona urobi zle 🤦🤦🤦🤐😬

bettymacd
7. mar 2020

@zoeazari chcela som napísať príspevok iný až som sa dostala do bodu v tvojom statuse, že ju natacas a strašíš ju že to ukážeš deťom v škôlke😭😭😭😭😭žena daj si pohov asi ti fakt preplo 🤷🤷🤷

zoeazari
autor
7. mar 2020

@bettymacd to si sa ako vytočila nad čím?🤣🤣🤣🤣 Čo natacam tvoje decko?🤔

bettymacd
7. mar 2020

@zoeazari nádych výdych, myslím že to je absolútne choré kontretne túto jednu vec robiť, hovorím to s maximálnou vážnosťou....
Myslím že si v strese a prenášas to na malú
Choďte do lesa,prírody hrajte sa s bábikami tak si ju pripravis na príchod súrodenca....
Každá máme doma občas vreskluna, podchyt si to a bude dobre

Ako hovorí I.Stur-netreba veľmi vychovávať, stačí pekne žiť, dieťa sa pridá....držím palce

zoeazari
autor
7. mar 2020

@bettymacd máš doma tuším ročného syna..Ozvy sa, keď budeš mať doma uvrieskaneho predškolaka.Lebo keď vrieska 2rocny,je to ok,aj to už treba podchytiť,ale nevyjadruj sa k niečomu,s čím zatiaľ nemáš skúsenosť,lebo to je tak na dve veci...A ďakujem za radu, určite sa s dcérou po 6rokoch skúsim aj zahrať 🤦🤦

bettymacd
7. mar 2020

@zoeazari no po kom bude malá taká drzá?????

zoeazari
autor
7. mar 2020

@bettymacd pointa ušla.. Nevadí, stáva sa 🤭 pekný deň.... 🌞🌞

erickatt
7. mar 2020

@zoeazari moja ked trieskala dverami, tak sa jej zobrali. Vypli z pántov a hotovo. Chces ísť v sukni ok?? Bude jej zima .. potom pochopí. Skús povedat 3 x a dosť. Potom tvrdo ignor. Dať raňajky. Pol hodinu, nezjes? Potom až obed. Drzim palce. To dáš. Máš už sama so sebou toho dosť.. neboj ono to raz prejde... Zapájajú ju doma do roboty. Prádlo skladať,. Ukladať do skrine.. svoju izbu upratať. Keď to moje bolo malé x krát človek cez deň rozmysla či sa ešte v tom veku dá narvat do hniezda záchrany 😆😆. Ono sa to poddá. Naozaj

evalin88
7. mar 2020

Maly ma dva a zacina s tymto istym proste si presadzuje svoje a ja sa snazim ho neako krotit: kym nezvysim hlas neregistruje ma. Nechce ist z vonku domou, tak si pred bytom doslova lahne na chodbu vo vetrovke, minule nechcel jest zemiakovu kasu a reval.preto 20 minut, ale tak, ze si susedia musia mysliet ze ho bijeme. Prisla som na to ze jednak je neskutocne tvrdohlavy al ked ho strazi otecko alebo je s nim vonku tak mu pri tychto scenach ustupuje. Napr. Odchadzaju z parku, syn nechce ist a place. Namiesto toho aby otecko trval na svojom, tak sa do parku vrati a je tam s nim este 20 minut.. cize som za taketo veci zvozila otecka. Pokial si maly lahne v bytovke na spolocnu chodbu tvarim sa ze nic, idem do bytu a necham pootvorene, on po 15 minutach skusania dojde normalne dnu.. atd.

bettymacd
7. mar 2020

@zoeazari pozri,verím že to teda poradia lepšie........ to "natáčanie" je úplne katastrofa!!!!skús aspoň nad tým sa zamyslieť
Prajem všetko dobré ✌️

rebekamarcusko
7. mar 2020

@zoeazari ja mam doma čerstvo 7rocneho. A robí v podstate to isté, drzý ako plostica. Keď mu poviem aby niečo urobil, tak on zrazu nevládze, ale po byte beha akoby mal vrtulu v riti 😂 my máme k nemu ešte 4 ročného, ktorý je neskutočne panovacny a nonstop sú v sebe, včera sa pohádali za šálku mlieka. Inak tiež s nim niesu problémy, v škôlke ho len chvália ako je úžasný, zlatý, šikovný,starostlivy...Dúfam že aj v septembri v škole bude hrať takú formu 😂podľa mňa je to len ďalšie obdobie vzdoru, ktoré prejde. Prajem pevné nervy. Skus sa nerozculovat, ja viem niekedy to nejde, lebo ja sa rozčuľuje pernamentne, ale niekedy sa stane, že už rezignujem a nevšíma si jeho výlevy. 😂

nickpick
7. mar 2020

@bettymacd mne to pride praveze vcelku zabavne a mozno aj ucinne, nechapem co je na tom take hrozne? a obavam sa, ze tvoje rady pomozu jedine rodicom ktore maju doma kludne, pasivne a submisivne deticky, ale deti s “ osobnostou” ti akurat ukazu chrbat ked na ne pojdes s metodou “podme sa hrat” v stave ked chce len kricat a bojovat....

limetka69
7. mar 2020

@zoeazari rada by som ti poradila, ale uz teraz vidim, ze sa budem pasovat tak ako ty, drzim prsty, vsetko raz bude ok,

bettymacd
7. mar 2020

@nickpick takže teraz si to deti s "osobnosťou"

Každé dieťa sa rodí s osobnosťou, ak ti toto pripadá zábavné, tak Chraň Boh túto Zem 🙏🙏🙏

rebekamarcusko
7. mar 2020

@bettymacd však čo je na tom, ja síce malého nenatacam, ale veľa krát poviem, že ho od fotím ako reve. A ukážem pani učiteľke. To dieťa sa potom hanbí a uvedomuje si, že to čo robí nie je pekne. Ak náhle zahlásim, že poviem pani učiteľke alebo spolužiakom ako sa správa, tak prestane. A ak neprestane, naozaj to poviem pred ním 0ani učiteľke a ona to s nim rieši. Takže ta účinnosť tam určite je. 😊😉

sono2
7. mar 2020

@zoeazari u nás už o niečo lepšie, ale ináč skoro úplne rovnako a to má tri roky. Tiež to odštartoval súrodenc. Je to asi normálne. Prejde to. Len mať kopec trpezlivosti a tiež toto že všetko majú nieje dobre. Zas tvoja je väčšia, viac si uvedomuje, viac chápe. Je to veľa aj o charaktere dieťaťa.
Len kľudne a časom sa to určite zlepší.

limetka69
7. mar 2020

@bettymacd deti sa nerodia s osobnostou, osobnost z nej tvaruju rodicia, ucitelia, okolie, osobnost sa vyvija, a nerodi sa :D

eva112014
7. mar 2020

@zoeazari Ja mám tiež 6 ročnú slečnu doma. A áno, slovami vydierať neskutočne vie. Ja ti neodporúčam ju natáčať. Vieš, vlastná skúsenosť. Robila som to aj ja. Samozrejme, aby ju to odradilo "špatné" správanie. Chcela som, aby sama v pokojnom stave videla, že aké to je nepekné. A? Keď môžeme my natáčať ju, keď malej madam sa nepáči, tak aj ona nás. Čiže, keď som sa sprchovala, prišla za mnou s telefónom a fotila ma. Tak isto aj svojho otca. Vraj ukáže naše fotky babke, krstnému .... 🙃 Máme telefóny na kódy. Takže dovi, dopo s týmto u nej.

alexandraalexandrova
7. mar 2020

@zoeazari ono to ale suvisi s tym prichodom surodenca aj ked sa to teraz mozno nezda. Poznam aj pripad ked skoro 5 rocna slecna sa zacala pocikavat lebo aj ona chcela byt plienkovana ako surodenec...a uplne vazne ju to drzalo asi dva mesiace. Ak je dcera jedinacik, prichod surodenca a uz vobec ta myslienka ze sa o vas bude musiet delit, je pre nu asi dost narocna. Skusila by som sa poradit s detskou psychologickou co s tym. Urcite sa s tym da nejako citlivo pohnut...ale dala by som si pozor na prilis direktivne sposoby vychovy, ako tvrdo zakazat, natacat a snazit sa ju tak ponizit, lebo ono v nej moze este umocnit ten pocit ze ju uz nelubite a budete lubit uz iba surodenca. Dieta nevyvadza bez dovodu, ono sa snazi nejako putat vasu pozornost lebo ma obavy a strach co bude az pride na svet babatko. Na toto treba s citom a asi psychologicka by vedela najlepsie poradit. Drzim palce nech to nejako zvladnete...

zooeynka
7. mar 2020

@bettymacd natacat na mobil hystericky zachvat a nasledne, ked je decko uz ukludnene, mu to ukazat je velmi vhodne a efektivne. Dieta sa zrazu vidi z druhej strany, vidi ako vystraja a castokrat pochopi ze to je fakt zle tak skriekat. Nerozumiem tvojmu pohorseniu.

mondolina
7. mar 2020

Mne sa tiež to natáčanie nepáči. Mne by sa tiež nepáčilo keby ma niekto natáčal napr. keď sa hádam s mužom. Prišlo by dieťa s telefónom a teraz vás natočím, aby ste videli ako ste škaredí. Aký by to bol pocit?

oliali
7. mar 2020

@zoeazari mame doma v podstate to iste akurat v modrom... syn ma 5,5 a spravanie niekedy ako pubertak... v kuse sa hadame, po dobrom sa s nim neda, ked na neho rozpravam potichu tak nepocuje, ked na neho nakricim tak som zla... som docela prisna podla mna, nema volnu vychovu ale je to tazke... tiez mavam nervy v kybli 😂... snazim sa vydrzat a nezblaznit... mame k nemu 2,5 rocneho ktory uz tiez presadzuje svoje a opici sa po bratovi uplne vo vsetkom...

zoeazari
autor
7. mar 2020

@alexandraalexandrova len ja ju tým natáčaním nevydieram..Ono to začalo tak, že som sa opýtala, či si myslí, že sa takto doma správajú aj jej spolužiaci..A mykla plecom a so smiechom v hlase že samozrejme, že sa tak správajú...
Tak som ju raz natočila a povedala, že to ukážem jej spolužiakom,zrazu už to bol problém a nikto sa tak nespráva...A presne ako hovorí
@zooeynka keď je v kľude a zacnem jej to ukazovať,tak sama nechápe, čo na Tom videu stvára a hlavne prečo.Lebo keď sa jej opýtam, či bolo nutné vrieskať za to, že sa ide do obchodu, keď sa doňho pôjde aj tak, či bude vrieskať,ci nie,odpovie, že nebolo to nutné.Na otázku, prečo to teda robí nonstop odpovie neviem...🤷 U nás nezaberá nič...A to som aj prísna,aj sa s ňou viem dennodenne túliť, láskať ju,rovnako aj muž,je to jeho princezná,len ja jednoducho nemám náladu ju bozkávať polhodiny po Tom, čo urobí bordel za nič.. Keď si ju porovnám v škôlke,na krúžku na návšteve, aká je vzorná, úžasná, krásna s tým, čo robí doma,mne je normálne do plaču 🤦

alexandraalexandrova
7. mar 2020

@zoeazari nezalezi na tom ci to ty myslis ako vydieranie. zalezi na tom ako to ona vnima a ako sa citi. Dieta je mozne ponizit velmi lahko aj nechtiac. A tymto len prilievas olej do ohna...myslim ze psycholog by ti povedal to iste. Sama vidis ze prisna vychova nepomaha, asi sa treba zamysliet preco...to ze sa ti dieta smeje este neznamea ze je vesele...prave naopak, je to iba naoko aby zamaskovalo skutocne pocity...

rainee
7. mar 2020

Ja ta úplne chápem. Nemyslím ze sme deti zle vychovali, proste každé je iné, veľa robia aj vonk. vplyvy. Ja mam 2 baby 10 a 5r a vkuse sú v sebe, mala za každú blbosť pisti, no mam hlavu ako melón každý deň. Do toho je nespavec, čiže ani to jej neprospieva. V škole škôlke sú to ukážkové nadané deti, až mam pocit schizofrénie z toho aké sú doma a mimo domu.

jumama
7. mar 2020

@zoeazari Tlak vytvara protitlak. Ked na nu prilis tlacite, prilis zrazu vyzadujete a doteraz to tak nebolo, tak jej odpor je velky. Ja si myslim, ze v konecnom dosledku to aj tak suvisi s babatkom - za pokus vam to stoji, zacat ju viac mojkat, viac sa jej venovat, a zaroven viac vyzadovat, ale v klude. Nie rozkazmi, a zlymi pohladmi. Nie natacanim na telefon a vyhrazanim - ved to ju este viac ponizuje a nevie co si ma so sebou pocat. Potrebuje pocut, ze nech je aka je, nech ma krizu aku chce, ze ju lubite a neodlozite bokom a bude pre vas stale a navzdy rovnako dolezita.

zoeazari
autor
7. mar 2020

@alexandraalexandrova ale pocity z čoho?Tomu nerozumiem.. Má doma ideálne prostredie,okolie ju vníma ako šikovnú a nadanu,v škôlke nemá s nikým a ničím problém,je milovaná celou rodinou,lebo je to po dlhom čase jediný malý človek v rodine.. Má krúžky, nenudí sa, hráme sa spoločenské hry,ak vonku prší,ak neprší,sme vonku na kolobežke,na ihrisku,ideme do cukrárne pri dome na čaj a zákusok, vytvárame,pripravujeme sa do školy...Ja naozaj nemám pocit, že by jej vnutorne niečo chýbalo,alebo malá dôvod na to, byť nespokojná.Na súrodenca sa teší, všetko sme pripravovali spolu..Skriňu,vecičky, postieľku,sama vyberala fľaše,dudle, plienky v obchode, teší sa.. Myslím, že keby to bolo súrodencom a cítila by sa nejaká utláčana, už by to zo seba dostala,lebo sa s ňou snažím veľa rozprávať a naozaj už teraz môžem povedať, že okrem tých výstupov máme úžasný a kamarátsky vzťah 🤷🤷🤷

alfonzia10
7. mar 2020

Podla mna to bude tým, ze citi, ze pride do rodiny dalsi cloviecik. Je to prirodzene. Moja mala pat rokov, ked som bola druhykrat tehotna a bola to katastrofa. Dokonca sa to s rastucim bruchom zhorsovalo, takze nie, nie je to vychovou, len dieta sa citi ohrozene, tak na seba strhava pozornost.
Uplne najhorsie to bolo po prichode z porodnice a potom to postupne pomizlo a zas sme na normale. Treba sa len obrnit voci dietatu a aj mudrym radam matiek s malymi detmi, poprip. bezdetnymi.

vafinka
7. mar 2020

@zoeazari vies co mozno jej chyba par dobrych po zadku a nech ma tu aj bio matky ukamenuju.lebo teraz mnoho rodicov vychovava deti iba milunkym sklovom a dieta ich ma v prdeli.nesmies polavit a nastav prisne pravidla a ked nebude slecna dorziavat musi dostat trest a za dobre chovanie a pomoc tebe odmenu.hm?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre