Moje neposlušné skoro štvorročné dieťa

gupka27
24. jan 2017

Prosím vás o radu, názor... Mam syna 3,8roka. Od mala bol skôr samotár ak sme aj išli na ihrisko, do dets.centra, na návštevu vždy sa radsej hral sám alebo s rodičmi deti si nikdy nejako nevšímal. Prišlo mi to normálne nejako sme sa tym nezaoberali. Do 2 rokov bol myslím úplne v pohode no potom sa to začalo meniť. Akoby v ňom 100 Čertov šilo. Nikde nevydrží, neposlucha, vystrája, vykrikuje, stále musí byt stredobodom pozornosti, ked nieje tak robi zle. Začína byt agresívny ked chytí amok ze sa mu niečo nepáči, zjeduje sa az tak ze búcha po zemi, alebo do dverí. V kolektíve neposlucha len sa predvádza pokial je vsetko ako chce on je to v pohode, ked nie tak je problém. Do skolky chodil no vylúčili ho lebo vraj robil zle deťom, nechcel sa zapájať do hier, nerešpektoval učiteľku. Doma je to ako kedy niekedy v pohode niekedy cely den katastrofa. Neviem už ako ďalej. Teraz sa stále rozoberá ADHD ale zase nechcem ho hneď nejako škatuľkovat diagnózou a úprimne povedané ak by som išla s nim k psychologické ako to tam prebieha? Veď on sa s ňou baviť urcite nebude ani mi tam neobsadí? Máte nejaké skúsenosti? Rada by som z neho vychovala dobrého človeka, no začínam o sebe pochybovať a neviem či to zvládnem.

monikaparson
6. feb 2017

@gupka27 Ja tu ani nejdem čítať, čo ti to kto napísal, na čo aj. Vy si spravte poriadok, lebo vieš, ono tak ako sa chová a vyvíja dieťa to je len vaše zrkladlo.

strelicia
6. feb 2017

@slimstar my sme tiez doma mali policajnu vychovu, bit nas teda nebili - nebolo treba. mama sa len pozrela a uz sme suchali nohami. des, vztahy poznacene natrvalo :( tiez sme mali kazde prazdniny na krku najmladsiu segru, a mali sme 9 a 10 rokov, ona 3. A napriek tomu, som potom v 20 prisla do Bratislavy zit, a hned v prvy den som sa stratila - nevedela som trafit do prace a nasledne ani na privat. 🙂 nemusi to byt rovnake u kazdeho ako u teba. trosku tolerantnosti.

strelicia
6. feb 2017

@gupka27 prosim ta neber vazne tie komenty ze dieta je obraz rodicov alebo ked nedodrzis nic ty, tak ani tvoje dieta....preboha ma kolko? 3 roky? a uz ma plnit sluby? ved je to dieta, vsetko sa uci. vyzera to ze je velmi sikovny, takze skusa co si moze dovolit. ine dieta skusi raz, dvakrat a ked vidi ze rodic nepovoli, tak uz potom neskusa a posluchne. ja mam tiez takeho syna ze on bude vytrvalo skusat non stop, aj ked nikdy nepovolim. sice, potom sa nehodi o zem (vacsinou 😅) a zobere to, lebo s tym pocita ze mu to nedovolim. ale aj tak spekuluje a skusi aj nabuduce. len tak, ze ci nahodou nezmenim nazor. 🙂 a este to niecim skusi aj podlozit (napriklad.....ved som posluchal, alebo....ved dnes som este nemal nic sladke...blabla). tiez mam nezbedneho syna, neuznava autority, teda. uznava. ale velmi rozlisuje koho. v starej skolke nas tiez stale buzerovali ze zase sa zapaja az moc, je prehnane aktivny, potom si to odnesu ine deti, alebo ze ked niekam ide, tak aj soti deti, lebo to chce on (jedinacik), ked mu davaju prikazy ze obliekaj sa, umyvaj sa, tak stoji a kuka na nich a naschval to nerobi. pozor na take ucitelky. nevedia jednat s detmi. vacsine deti taky pristup nevadi, ale moj syn je na toto haklivy. aj doma si musime vzdy najprv vysvetlit kam ideme a preco sa musi obliect, a hlavne slusne, nie s krikom ani nie direktivne. to odmieta. tiez boli v tej skolke na neho vkuse staznosti, boli sme aj u psychologa, aj neuro, aj dalsich, a vsetci jednoznacne sa zhodli ze je uplne v poriadku, inteligencne je 1,5r popredu. v skolke sa nudi a chce byt stredobod. vsetci poradili zmenit skolku. zmenili sme a tramtadada....moj syn je zrazu najlepsim a najvzornejsim ziakom v skolke, a co sa vsetko uz naucil len cumime. Ucitelky su mlade, vnimave, aktivne a velmi mile, tie sa proste neda neposluchat a nevychadzat s nimi. No problem. Hlavne nenechaj nejaku ucitelku, ktora chce mat svoj klud, aby mu vstepila, ze je zly, lebo tomu uveri a zacne taky aj byt. Drz sa.

strelicia
6. feb 2017

@gupka27 heh no tak to sme aj my skusali ze po zadku a to vobec nefunguje, bud sa smeje do tvare, alebo ho to este viac nahneva a potom uz len spekuluje co hodi o zem od jedu.

rutie
6. feb 2017

@strelicia Mame podobnu skusenost. Na tieto deti "po zadku" ozaj nefunguje, to by ich museli mlatit ako zito a vyslovene "zlomit" a dnes u ziadny normalny rodic nechce. Mam 4 deti a vidim ten rozdiel. Na dve deti normalne funguje bezna vychova - normalne nastavenie hranic, system: Dieta hodi kocku po surodencovi, poviem: "Nie, nehadz, mozes sestricke ublizit." Urobi to znovovu, pridem, vezmem z ruky kocku, odvediem dieta bokom, razne dohovorim. Dieta viac nehadze. Su deti, ktore potrebuju tu hranicu dosledne nastavit 50x, aby prestali skusat, niekedy nesataci ani to, pokial sa s instrukciou same nestotoznia, tak ju nenasleduju. Kto take dieta nemal, nepochopi. To vsak neznamena, ze treba rezignovat na vychovu. Len to chce 100x viac trpezlivosti, energie. Tych co sudia a mudruju prosim, aby si predstavili, ze to, co venuju svojim detom musia minimalne zdesatnasobit, aby to malo aky taky efekt. Potom nech mudruju.

slimstar
6. feb 2017

@strelicia hej, ale my sme sa nepochopili. Prísna bola v dodržiavaní zásad a vždy sme sa museli držať v medziach, žiadne prekračovanie medzí. To je základ výchovy, ak tak nebudete vychovávať, tak vaše dieťa, nemá v podstate žiadnu výchovu. Žiadna policajná ani nič také, to len vy ste si prispôsobili, ako sa vám to hodí. Tak to je smola, že sa neviete vyznať v takom malom meste. Ja som to zvládala od 15 tich a keď má človek hubu, tak sa opýta a v živote som sa nikde vo svete nestratila, aj keď som mnohokrát plynule nehovorila, ale to bude v tej samostatnosti a orientácii, fakt to nemusí každý dokázať. Tak vo vašom prípade, by som ani nikam necestovala, lebo by ste sa náhodou stratili a čo potom, by ste robili v takom veľkom meste ako Barcelona, alebo čo. 🙂

strelicia
6. feb 2017

@rutie dakujem ze ma chapes. 🙂 ja sa obavam, ze keby to bol moj syn, tak ani po raznom dohovoreni by neprestal hadzat tu kocku. lebo by sa mu pacilo ze na to reagujem. aj ked negativne. a to sa mu teda ozaj venujeme, lebo je jedinacik a on sa stale chce hrat interaktivne - na schovavacku, clovece, robime tie vselijake omalovanky na rozvoj IQ, alebo tancujeme, cokolvek - vsetko spolu. Alebo jeden upratuje po veceri a druhy sa s nim hra, potom sa prida aj druhy. Uz ked mal pol roka a som ho kojila, neznasal ked som sa pritom bavila s muzom, musela som byt ticho 🙂 Ale nastastsie nie kezdy den je takyto, hlavne nesmie jest sladke. Ako maju v skolke sladky olovrant - koniec. Okamzite ako pridem po neho - hned to na nom vidim ze jedol sladke. Doma nedavame, casto je to mily poslusny chlapec, ale dost cast nam aj dava takto zabrat. Fakt to asi nepochopi nikto kto take dieta nema. Moja mama teraz priznala, ze ked sme boli my male, tak o takychto detoch si myslela, ze su nevychovane, ze rodicia ich zanedbavaju. Lahko sa da odsudit. Az teraz ked ma takeho vnuka, zmenila nazor. Casto nas lutuje a lame si hlavu nad tym, ze: pritom sa mu tolko venujete, tak ho piplete, tak s nim pracujete - tolko som sa vam ja v zivote nevenovala a nemala som take problemy ako si musite vy tym prejst :( je to nefer. a ved hadam sa to bude len zlepsovat. hovorim, nie vzdy to je take zle, obcas sme na neho aj pysni 🙂

strelicia
6. feb 2017

@slimstar preco hned tak stekate? co som stupila na otlak? ano, stratila som sa, lebo mi privat vybavoval ujo a doviezol ma tam, a povedal ze zastavka je tam za domami niekde, a povedal mi zlu adresu (ulicu), takze som potom bludila po inej ulici a marne hladala privat. ale nemusite sa o mna tak strachovat, prvykrat v zivote som letela, a cestovala vobec do zahranicia ked ma vyslali na sluzobnu cestu z prace do Holandska, a prestavte si nestratila som sa. A to som cestovala v noci.

slimstar
6. feb 2017

@strelicia ja neštekám, len nemám rada ak niekto ide prekrúcať moje vety. Alebo si domýšla a berie to osobne, to potom sa nedá ani diskutovať. S tým cestovaním a tak, som chcela poukázať na to, aké sú dnešné deti "samostatné a zodpovedné", oni si hovoria deti, ešte aj v 25 roku svojho života a pýtajú výživné od rodičov, ani sa zato nehanbia. Pravda, sú tak vychované, alebo skôr nevychované, malé princezné a princovia. a na vás to bolo skôr myslené ako irónia. otlaky nemám žiadne, splnila som si veľa snov ale načo vám to asi tak bude, nie ?

alexandraalexandrova
6. feb 2017

@zabka1124 Ach, kolkokrat sa matky vyhrazaju svojim detom ze dostanu na zadok, ale su to len vyhrazky nic viac. Kym ta matka s detmi prisla domov uz davno zabudla co im hovorila a pochybujem ze im skutocne po zadku dala. Zila som priamo v rodine v Irsku, nikdy neudreli ani jedno zo svojich deti, ani ked bolo fakt dive, proste to nerobili, jednoducho to nepovazuju za prijatelne. Mala som to dokonca v pravidlach ako nanny, telesne tresty su prisne zakazane. Aj sa toho drzali. Aj oni, aj ich siroke pribuzenstvo a to mali ozaj velku rodinu, sa k detom stavali rovnako. A dovolujem si tvrdit ze velka vacsina naroda sa takto sprava. Jasne ze vynimky su vsade ale vynimka potvrdzuje pravidlo...

slimstar
6. feb 2017

@alexandraalexandrova zaujímavé je, že známy, ktorý tam žil o nich povedal toto: že vôbec neprežívajú také to pravé detstvo, /konkrétne GB a Irish/, ale mu to pripadalo ako studený odchov. Pretože všetky tie deti, mali opatrovatelky aupairky, s ktorými mali omnoho lepší vzťah, ako zo svojimi rodičmi. Mne sa ich výchova a spôsoby nepáčia .. je to iné ako u nás a ono tá voľná výchova sa tu dosť prejavuje na tých deťoch, ale skôr tým horším smerom, čo vídam okolo, teda v konkrétnych prípadoch.

zlotazla
6. feb 2017

@slimstar irske deti su ine ako slovenske aj styl vychovy je tu trosku iny.materska je tu pol roka a nie kazdy si tu moze dovolit skolku za 900 eur - v tom lepsom pripade.preto maju nanny alebo aupair z vychodneho bloku ktore robia za menej a ktore su casom ako sucast rodiny,kedze travia cas s dietatom viac ako rodicia.studeny odchov by som to fakt nenazvala.irske decka su velmi sportovo zalozene, kazda skola ma vela aktivit a travia cas vonku ci prsi alebo je pekne.vacsina skol ma obmedzene co moze byt na desiatu-sladkosti su vo vacsine skor zakazane.bitie deti sa tu berie ako prezitok a na verejnosti som este nikoho nevidela udriet dieta.
Hovoris ze sa ti ich vychova a sposoby nepacia a pritom si tu nikdy nezila,volna vychova to urcite nie je 🙂

bubutko
7. feb 2017

@zlotazla to je super,ja tam chcem zit 🙂 to tu na SK este asi dlho budeme zit 100 rokov za opicami kym pochopime ze nie vsetko co sa robilo v minulosti, je aj spravne. nas ako deti tlacili BB pudingom, lebo to odporucali pediatri ze to zasyti a ma vela vitaminov a zeleza 🙂 neskor sme desiatovali biele rozky s bambinom. a mohla by som pokracovat. a teraz len preto ze vtedy sa tak zilo, je to spravne a ma sa tak zit aj teraz? ja si myslim ze na kazde dieta plati nieco ine. univerzalna rada co by platila na vychovu pre kazde dieta asi neexistuje, len robit to najlepsie ako vieme a nepovolit. nuz veru je to tazke - vychovavat dieta. Nikdy som si nemyslela ze az taketo to bude.

slimstar
7. feb 2017

@bubutko to je pravda, výchova je ťažká, záleží aj od povahy, od osôb ktoré vplývajú na dieta, ala aj vonkajšie okolnosti. 🙂
@zlotazla celkovo volná výchova sa mi nepáči, keď vidím tie výsledky.

alexandraalexandrova
7. feb 2017

@slimstar no v tomto suhlasim, su ako keby taki neosobni, aj ked su inak velmi mili a napomocni, ale neukazuju skutocne pocity ani ich nedavaju najavo, ze by sa nejako objimali, ci prejavovali lasku. To ale nie je v tom ze by ignorovali svoje deti, je to o mentalite tych narodov. Nielen Iri, ale aj Americania su v tomto taki, pocity najavo sa nedavaju, treba byt zdvorily a brat ohlad na inych. Mala som este na Sk spolubyvajucu z USA, na nej som to mohla nerusene pozorovat. Proste ona aj ked jej bolo nahovno, tak sa usmiala a povedala ze je vsetko ok. Iri takisto, malokedy ti povedali ze aaa, nemam dobry den, som smutna a podobne. Ich spolocnost to povazuje za neslusne, tabu. A v tom vychovavaju aj svoje deti, jasne ved vsetci vychovavame deti podla vlastnej mentality a pravidiel spolocnosti v ktorej zijeme. Tiez urobi vela ze u nich materska konci po 6 mesiacoch a matka musi do prace. Ak do prace nejde, rodina pride o velku cast prijmu, ak pojde, musi k dietatu najst opatrovatelku, vacsinou zo zahranicia, lebo sme lacna pracovna sila. Tak pride do rodiny dievcina co ma uplne inu mentalitu a iny pristup k detom a dieta ja samozrejme rado, ze
sa mu niekto skutocne venuje a dava najavo naklonnost.
Inak osobne nesuhlasim s Irskou vychovou ak ju mam brat ako celok, pride mi ta cela ich mentalita, cize aj vychova taka studena ako pises. Ale suhlasim s tym ze deti nebiju, to mi pride fajn. Ved o tom sa tu bavime, o (ne) biti deti, nie celkovo o (ne)spravnosti zapadnej vychovy...

strelicia
22. feb 2017

@alexandraalexandrova pracujem s americanmi, kazdy po 3-4 deti a vidi ich len cez vikendy/prazdniny. potom to iste ocakavaju od nas.oni napriklad absolutne nechapu ked im napisem ze dieta je 2 tyzdne chore a beriem si OCR....OCR? co to je? to ako budes len doma s dietatom? ale vecer sa pripojis, nie? .... SK zena musi stihat domacnost, nakupy, varenie, upratovanie, pracu a vychovu dietata. US zena staci ked pracuje a deti nezaujem. Hlavne aby uz mali 15 a mohli ist brigadovat a cim skor sa postavit na vlastne nohy lebo praca praca praca...

alexandraalexandrova
22. feb 2017

@strelicia su to uplne odlisne svety, odlisne mentality...my tiez nechapeme ich sposob zivota, oni nechapu ten nas...

llucciaa
22. feb 2017

prišlo vytriezvenie o mienke dokonalého dieťatka ako čítam 😉 nuž deti sú raz také, ako rastú rastie aj ich drzosť, vzdorovitosť, prejav vlastného názoru 😀 ale to iné nebude... ono sa to v ňom ustáli neboj, len treba mať veľkú dávku trpezlivosťi a sebazaprenia, aby si to v pohode zvládla😉

gyarmati
30. mar 2017

@gupka27 To čo píšeš som prežila presne dnes!Viem aká je moja dcéra, nezakrývam si oči ale doteraz bolo všetko v poriadku, zvládnuteľné a dnes som počula od učiteľky slová že som skoro odpadla 😔 Tak to ideme aj my riešiť a ver mi že mi to nie je jedno...! Držím aj tebe a synovia palce, nech je všetko v poriadku 🍀🍀🍀

gupka27
autor
5. apr 2017

@gyarmati drzim palce aj ja vam, daj vediet ako ste pochodili.

stevkafurickova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jasmine_adam123
13. jan 2022

Dobry den mam 3 rocnu dceru a 6 mesacneho synceka a mam problem s dcerou nezvladam ju je velmi zla nepocuva ma vobec odvrava mi nema predomnou ziadny respekt a najhorsie je ze ked ideme zo skolky tak trucuje hadze sa na zem a krici uz som s nou skusala aj po dobrom aj po zlom ale nic nepomaha vzdy bola takato ale odkedy sa mi narodil syncek je to ovela horsie no pritom nema na co ziarlit venujem sa obom detom rovnako uz neviem ako to mam riesit

lenik888
22. okt 2023

@gupka27 staručky príspevok ale skúsim 🙂 ako sa to ďalej vyvinulo so synčekom ?🙂

gupka27
autor
22. okt 2023

@lenik888 ahoj, no môj 4 ročný má teraz 11 rokov. Vtedy v škôlke po vylučení bol dva mesiace doma. Medzitým do dôchodku odišla jeho stará pani učiteľka a nová s ním už potom nemala také veľké problémy. Vedela si s ním dať rady, samozrejme to nebolo úplne ružove. Boli dne kedy boli samé sťažnosťi ale aj dní kedy boli pochvaly. Ako 7 ročny po roku odkladu nastúpil do školy. Dostal pani učiteľku ktorá už bola na dôchodku. Že sa v prvej triede deti neznamkujú??? Môj dostal v októbri prvú 5 zo SJL. Potom 3ky, sem tam dvojka, poznámky....špekuľoval, vymýšlal ale pani učiteľka boli milá, často sme spolu komunikovali, videla aj ona že mám záujem o to aby sa zlepšil. Videla že riešime aj jeho správanie tak nám na oplátku bola aj ona nápomocná. Často vedela povedať že na ňom videla že už nevie obsediet v lavici tak ho poslala prejsť sa po chodbe, alebo mu zmenila úlohu...Veľmi to pomohlo. V CPPaP mu bola diagnostikovaná porucha pozornosti s ADHD

V 2 ročníku nám pridelili asistentku. Opäť to bolo o niečo lepšie, lebo už sme videli aspoň že si zapisuje ulohy a nestráca veľmi perá. Lebo dovtedy mal jedno pero na jeden deň. Takisto prezývky, mikiny,....

Teraz je piatak. Asistentku má stále učí sa priemerne. Dokonca by som povedala že na neho celkom dobre. Jednu 3 z MAT máva na vysvedčení inak 1-2. V triede je celkom obľúbený aj keď stále rád vymýšľa takže sem tam je poznámka. No už sa zase začne puberta tak uvidíme čo nás čaka.

lenik888
22. okt 2023

@gupka27 ďakujem veľmi pekne Za odpoveď. Fešákovi želám všetko dobré 🧡

yoxinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz