Montessori škôlka a po nej klasická škola

14. mar 2022

Ahojte, nedávno som tu rozoberala či je lepšia montessori škôlka alebo klasická. S mužom sme sa teda rozhodli pre tu montessori. Tentokrat sa ale chcem spytat, či nebude problem keď z nej pojde do skoly. Predsa len nemajú tam taky režim atd. Je tu niekto koho deti boli v takej skolke a potom isli do normálnej skoly? Nebol nejaky problem ? Dakujem

anjelicek26
14. mar 2022

V montesorri skolke snad maju normalnu predskolsku pripravu (inak by tam 5-6 rocne deti predsa ani nesmeli chodit), tak tam sedia a pracuju, nie? NIe, ze nemaju ziaden rezim... Ak teda nemaju, tak to problem verim bude, synovia chodili do takej skolky a nastastie starsi kludas ten to dal na pana, maly nezvladol ani predskolske testy, co neobsedel na stolicke ani tych par minut pri testovani... ako aj ine veci boli zle u neho, ale ta jeho nepozornost a neschopnost sa sustredit (lebo to 6 rokov po nom nikto nechcel) bola fakt na skodu... malu sme po tejto skusenosti prelozili posledny rok pred nastupom inam...

autor
14. mar 2022

@anjelicek26 moj ma 5 rokov a v septembri pojde do škôlky prvýkrát. Doma ma tiež celkom problem obsedieť a vydržať pri nejakej úlohe takze mam trochu strach. Myslela som že prave táto škôlka by mu mohla pomôcť.

anjelicek26
14. mar 2022

Ako konkretne by mu mohla pomoct v obsedeni prave Montessori skolka? Vravim u nas skolka sla presne tento koncept, deti dokonca ranajkovali kazdy po svojom medzi 8-10tou boli rozlozene ranajky, jedol kazdy kedy chcel formou svedskych stolov... co sa tykalo hier, tak ucitelky robili rozne stanoviska a "zaujmove" skupiny a kazde dieta sa pridalo kam chcelo...volny pohyb medzi triedami a telocvicnou, volny pohyb na dvore bez limitacie, len si presuvali znacku - mali taku tabulu, kam ktore dieta islo, nic viac... ako moji tu skolku milovali, ale skok do beznej skoly bol dost sokova terapia... synovi trvalo rok (dali sme ho tym padom do nulteho rocnika) sa dat do poriadku... napriklad on ani jediny raz v skolke nekreslil...ani jediny raz... preco? Lebo nemal naladu...tak ho nikto nenutil... aku mal potom motoriku ruky pomlcim, ked je dieta od dvoch rokov 5 dni v tyzdni od 7-15 v skolke, tak doma uz tolko nedocvicis...

kiki68
14. mar 2022

Normal pojde dalej, nie je to take velmi odlisne a ci ho do skoly vezmu, to ukaze zapis. Problem moze byt v tom, ze neobsedi a to na zapise mozu vidiet ako prekazku. Ale tak ten Montessori pristup moze prave pomoct. Nas ide do takej skolky, ale on ma 1,5 roka a nastupuje v 2 rokoch. Lenze on uz teraz obsedi ako 8 rocne dieta, to je ten iny extrem a teda vyberame nieco, kde budu prihliadat na jeho vkus. U nas to bude zase socializacia, on nema rad ine deti. Mne sa pacilo, ze tento typ skolky vie tie deti zmaknut tym inym pristupom. Sama som doteraz v skolke ucila. Cize viem co chcem pre svoje dieta

katrinka8
14. mar 2022

To je veľmi ťažko posúdiť, pretože je Montessori škôlka a Montessori škôlka. závisí od konkrétnej škôlky, ako tam prebieha predškoslé vzdelávanie a celkovo, ako škôlka funguje. Môže to dopadnúť ako píše @anjelicek26 a môže to dieťaťu aj pomôcť. Za slovíčkom "Montessori" sa totižto môže skrývať naozaj čokoľvek.

anjelicek26
14. mar 2022

@katrinka8 ano samozrejme su tam aj vyhody vo vela veciach...samostatnost dietata, rozvijanie talentu, rozvijanie osobnosti... ale kedze tu ma dietatko uz 5 rokov... tak prave tie ine kompetencie potrebuje dotiahnut ako predskolak - motorika, sustredenie, casove suvislosti a toto je dost casto (nie, nemam s akou skolkou okrem nasej porovnat) - dost podcenovana kapitola... vyslovene len formou kto chcel... a nas nechcel 😂

katrinka8
14. mar 2022

@anjelicek26 - veru, kolegyňa s tým majú problém. Najprv mali dieťa v jednej škôlke s montessori triedou, tam to bolo celkom OK, akurát to nebolo komplet montessori, len tá jedna trieda a bolo to také "kombinované" s klasikou. Potom išlo dieťa do komplet Montessori škôlky, ale tam celé zle. Takmer žiadna špeciálna príprava pre predškolákov, lebo sú tam len 2 predškolské deti, zvyšok sú mladší. Navyše to dieťa začalo kopírovať správanie mladších detí a trvá to už vlastne celý školský rok a žiadna zmena, nepomáha moc ani psychologické sedenie. Čiže žiadne mladší sa učí od staršieho, ale opačne. Plus im vadí, že deti nemajú jasne stanovené pravidlá, čiže vlastne nevedia, kedy ich prekročili a kedy nie, lebo pre každý vek platia iné pravidlá... Dieťa má problém s autoritami, takže u rodičov sú obavy, čo bude v škole. Ale neviem posúdiť, ako je to celé relevantné, keďže je to pohľad len jednej strany...

mogaa
14. mar 2022

montesori, nemontesori - záleží od konkrétnej škôlky a učiteliek....nie od toho v akom koncepte škôlka je....