Montessori škôlka, škola

melory
8. jan 2008

zvazujem, ze dam svoje deti do skoly s vychovnou pedagogikou marie montessori. chcem sa o tejto skole alebo skolke dozvediet viac od bab, ktore sa tomu venuju, maju tam svoje deti, alebo nieco o tom vedia. dakujem

paliano
5. dec 2014

Viem, aké je ťažké vybrať tú správnu škôlku... Naša nová Montessori škôlka sa nachádza v srdci Bratislavy, kde nás obklopuje pokojná atmosféra a prekrásna príroda blízkej Kalvárie a neďalekého Horského parku. Pre deti sme pripravili optimálne dostupný priestranný dom s rozľahlou záhradou a nádherným výhľadom na Bratislavu. Škôlku sme zariadili tak, aby poskytovala Vášmu dieťaťu čo najlepšie podmienky na intelektuálny, emocionálny a sociálny rozvoj. Pripravené a bezpečné prostredie má ambíciu dosiahnuť pocit “druhého domova” pre deti, ktoré v ňom budú šťastné, sebaisté a zvedavé. Ak by ste mali záujem vedieť viac, ozvite sa mi správou. Ďakujem.

pila1
11. dec 2014

@galinotchka mozem ta poprosit o nejaky link? pripadne prenejsie info? dakujem

galinotchka
11. dec 2014

@pila1 Ja sa tomu už nevenujem. Prevzala to kolegyňa, ale netuším, či funguje.

nikam
14. jan 2015

@michaelasno Ahoj, ako ste sa nakoniec rozhodli? Nasli ste partnerov na unschooling?

honey103
19. okt 2015

Ahojte, náhodou neviete o tom, že či sa náhodou okrem Lamača neotvorila, alebo neplánuje otvoriť základná škola s pg. montessori, alebo v Senci. dakujem

jadynka
20. jan 2016

@honey103 ahoj, v Senci nie 🙂 mame tu monte matersku skolu. V Limbachu je skola s prvkami Montessori - Greenwill.

antakarana
29. feb 2016

Ahoj. Ja som ucila na Zakladne skole MM v zahranici, zastupovala aj v materskej skole MM v zahranici a dufam, ze sa k tomu nevratim. Pokial ide o pomocky pre predskolakov a deti do 6-8 rokov velu, su uzitocne ako doplnok k tradicnemu vyucovaniu. Vsetko sa da najst na webe, naucit sa to a doma odprezentovat. Z MM sa stal biznis, ktory zial, v praxi nefunguje. Starsie deti odchovane a vzdelane na MM principe (10-12 rokov) dosahovali priemerne vysledky, porovnatelne s vysledkami deti z klasickych skol. Fantazia, kreativita a adaptacia su nemeratelne, takze s tymto sa MM nemozu ohanat. Individualny pristup sposobuje v praxi problemy so spravanim a hlavne s disciplinou. Deti vobec neboli samostatne, ako sa to prezentuje v brozurach, naopak, v praxi vladne anarchia a nedostatok zodpovednosti. Myslim si, ze vsetko okolo M je teoreticka idylka za nekrestanske peniaze (v nasej skole sa platilo za 1 dieta 12.000$)... Odporucam ako kreativnu terapiu na doma, to je vsetko.

antakarana
29. feb 2016

Este podotykam - Montessori prisla s novou metodou v case, ked deti klacali na polienkach, boli bite ako hadi, a spochybnovanie akejkolvek autority bolo trestane. Je jasne, ze ked deti zazivali ludsky pristup, boli z toho na makko... Ale dnes jej metody (okrem hraciek) stoja akurat tak za pokus...

ciriklora
1. mar 2016

@antakarana akym stylom,ake a ako sa predmety vyucovali na tej montessori zakladke,kde ste ucila? V akych vysledkoch boli montessori ziaci priemerni? Su aj v niecom porovnatelne lepsi,sikovnejsi? Mozno mamicky,ktore preferuju taketo skoly,neuprednostnuju vedomostne vysledky,ale prave tie tazsie meratelne s cielom komplexneho vzdelania,stastia jedinca- uplatnenia v spolocnosti. Inak mna napadlo,ze v dobe testovania mna ako ziacky by som dobre obstala z vedomosti napr.dejepisu,lebo som bola jednotkarka,ale po istej dobe nemam dejepisny prehlad,dejepisne suvislosti atd.

antakarana
1. mar 2016

V triede som mala 4 ziacky (4th graders), potom pribudli 3 chlapci kvoli vyrovnavaniu rocnika (3rd graders), avsak skupina bola zmiesana - 4th graders som mala od 10-12 rokov, z toho jedna ziacka opakovala rocnik. Den sa zacinal volnou hrou, potom standardne o 8:00 zvolanim na vyucovanie. Triedy pripominali detske izby, deti mohli chodit bosé, prestavky mali individualne podla ich vlastnych potrieb. Ked bolo dieta unavene alebo apaticke, malo pravo na "nicnerobenie". Po "circle time", kde sa rozpravali prevazne
o tom, aky level dosiahli v "minecraftoch", nasledovala individualna praca podla "kontraktov", ktore im boli odovzdavane kazdy pondelok. Podla okolnosti bol pracovny tyzden preruseny teoretickymi blokmi. Dejepis, zemepis, vytvarna vychova, biologia sa ucila z knih pre 6th graders. Lenze to nebolo kvoli nadaniu ziadkov, ale preto, ze som mala dostatok casu a priestoru kvoli poctu ziakov. V matematike a gramatike boli priemerni, musel sa uprednostnovat model precvicovania, pisania, diktatov, pisomiek a skusania. Nemali radi zadavanie konkretnych uloh, protestovali aj proti beznej latke, vzdy sa chceli vracat k hre a pod. Najvacsi problem bol s respektom voci ucitelovi. Zaujimavy bol aj psychologicky a socialny profil ziakov. Samovrazedne sklony, hyperaktivita, poruchy ucenia. Takmer vsetky deti bolo detmi velvyslancov, biologov, investigatorov a pod., napriek tomu kompenzovali nedostatok starostlivosti zo strany rodicov prave v skole, a to beznymi vybichmi hnevu, naladovostou, agresiou a pod. Samozrejme, pokial islo o materialne vybavenie, nechybalo v skole nic, mali sme dolonca aj zajacinec (kde sa zajace rodili a zomierali, a deti same videli kruh zivota), ale to je zase len dane poctom ziakov a casom, ktore su velkou vyhodou...

antakarana
1. mar 2016

Mne osobne by sa najviac pacila klasicka malotriedka (max 8 ziakov) v kombinacii s alternativami vsetkych druhov, to by bola idealna kombinacia🙂

ciriklora
1. mar 2016

@antakarana uau dakujem,super pohlad dovnutra,dakujem za minifilm

timea7
1. mar 2016

@antakarana dovolím si s tebou nesúhlasiť, je rozdiel prevziať celú filozofiu montessori "se vším všudy", s ktorou ani ja nie som celkom stotožnená a je rozdiel využívať určité zásady, pomôcky.... A čo sa týka toho počtu detí v triede, pre mňa by bol ideál 10-12 najmladších, o dve viac pri stredných a 14-16 predškolákov. Prečo tento počet a nie ten, ktorý si uviedla ty? Pri počte osem môže byť pre niektoré dieťa ťažké nájsť si medzi deťmi kamaráta - malý výber, ak zo dve deti chýbajú, je to ešte ťažšie.

antakarana
2. mar 2016

@timea7 ano, suhlasim s tebou, prebrat urcite prvky, ktore funguju a skombinovat ich s inymi, by bolo idealne riesenie. Pokial ide o pocet deti, zrejme je to individualne... mne sa lepsie pracovalo s mensim poctom. Pokial ide o hladanie si priatelov, mne sa pacilo, ze si deti hladali priatelov aj mimo svojej skupiny v roznom veku...

vrtulka20
10. sep 2016

Zoznam Montessori škôlok na Slovensku aj s mapkou nájdete tu http://montemama.eu/index.php/skolky

puupaavienka
6. okt 2016

@wild_child Mohla by som vašu skúsenosť použiť pre jeden krátky článok o alternatývnych smeroch výučby 🙂 napíšeme k tomu len že sa vyjadrila mamička 4 ročného Jakuba ...len by som rada vedela synčekove meno 🙂 Ak by to bolo možné tak ďakujem

wild_child
7. okt 2016

@puupaavienka ano mozte 🙂 syn sa vola Matej, teraz uz ma 6 rokov, ale do tej istej skolky chodi aj nas mladsi Viliam , ma teraz 3,5 roka .. ma problem s rozpravanim, ale pomocou vybornej logopedicky a tejto uzasnej skolky robi neuveritelne pokroky 🙂

janka01234
6. máj 2017

Ahojte maminy, viete poradit montessori skolku v BA karlovka, prip.okolie? dakujem

peture
10. apr 2019

Pre všetkých priaznivcov tejto ,,ZŠ montessori školy v Bratislave" , Je to súkromná škola, ktorá veľmi neprihliada na odborné vzdelanie pedagógov a je ochotná prijímať i učiteľov bez Mgr. titulu...

lolisha
5. okt 2019

@peture zapaleny ucitel bez Mgr. titulu dokaze uzasne veci 🙂 Mgr. titul je urcite dolezity, ale podstatny je aj zapal a odhodlanie ucit inak...staci si pozriet Teach for slovakia. To su ludia bez pedagogickeho vzdelania a casto ucia brutalne dobre...

bee_majka
31. jan 2022

Dobrý deň, aké máte skúsenosti s touto škôlkou? https://www.forbes.sk/riaditelka-skolky-montess...

borabalazova
31. jan 2022

@bee_majka Chodí tam naša dcéra, neviem povedať žiadne negatívum.