Montessori škôlka, škola

melory
8. jan 2008

zvazujem, ze dam svoje deti do skoly s vychovnou pedagogikou marie montessori. chcem sa o tejto skole alebo skolke dozvediet viac od bab, ktore sa tomu venuju, maju tam svoje deti, alebo nieco o tom vedia. dakujem

k8ty
4. jún 2012

Ahojte, idem si tiež pre radu a informáciu. Náš syn má necelé dva roky a začíname sa obzerať po materskej škole, kam by sme ho o rok dali. Ako prvú zvažujeme Montessori škôlku v Lamači. Viete mi niekto povedať, aké je tam školné? Ak by to bolo príliš drahé, budeme musieť zvážiť inú alternatívu. Ďakujem.

samika
5. jún 2012

@k8ty , myslím, že 320 eur. tak bolo minulý rok. tiež sme túto škôlku zvažovali. ale pokiaľ viem teraz majú úplne plno. berú do poradovníka 🙂

k8ty
5. jún 2012

@samika veď preto začíname hľadať o rok skôr. A ďakujem za info o cene! Čakala som viac, takže si ma potešila 🙂

geegee
30. jún 2012

chcela by som sa opytat na vasu skusenost, ake vzdelanie maju ucitelky v montessori skolkach - su to profi ucitelky MS + maju absolvovany kurz montessori, alebo maju len kurz a povodne povolanie uplne ine?

montessori
30. jan 2013

@melory
Ahojte, všetci priaznivci Montessori pedagogiky a jej spôsobu výchovy 🙂))
Na Slovensku existuje niekoľko materských škôl, ktoré pracujú na základe Montessori pedagogiky
alebo využívajú niektoré jej prvky. Čo sa týka školy, je iba jedna, v Bratislave.
Dokonca som sa dozvedela, že v rámci Čiech a Slovenska je to iba táto jedna, V Čechách majú
niekoľko "tried" Montesssori, ktoré sú v rámci štátnych škôl a deti sú zaradené v triedach podľa veku.
Montessori pedagogika však zdôrazňuje význam tzv. "zmiešaných" prostredí, takže vekovo zmiešaných skupín detí.
Takáto samostatná škola so škôlkou od 2 rokov je iba jedna v Bratislave v Lamači - Súkromná základná škola s materskou školou Marie Montessori.
Kto chcete získať viac informácií, napíšte na ich email: info@montessori.sk alebo tel. číslo 0911 542 030
a dohodnite si stretnutie (je nezáväzné). Tam sa dozviete asi najviac.
Okrem toho táto škola organizuje aj fantastické semináre s manželmi Kopřivovcami z Moravy, ktoré sú zamerané na
veci veľmi súvisiace s princípmi Montessori pedagogiky, napr.otázky vzájomného rešpektu - a to nielen medzi dospelými, ale aj medzi deťmi navzájom, deťmi a dospelými , ich komunikácie, spôsoby oceňovania, odmeny a tresty - sú správne a účinné, pochvaly a odmeny , budovanie vnútornej motivácie = chcem niečo urobiť sám pre seba a nie preto, že za to budem mať nejaký prospech (slovný, vecný, ... , ale určite časovo obmedzený), do akej miery a či vôbec, súťaženie detí a veľa ďalších podnetných tém 🙂)), ktoré sú užitočné nielen v súvislosti s výchovou detí, ale aj napr. v rôznych rodinných, partnerských vzťahoch, pracovných vzťahoch ... a tak ... vo všeobecnosti.
Pýtajte sa, bude vám určite odpovedané 🙂))

kvetinka211
31. jan 2013

@montessori ahoj, chcela by som sa spytat ake su skusenosti s prechodom skolakov z montessori skoly do klasickej (kedze je len po urcity stupen) ... lebo som pocula o skolakoch ktori presli na klasicku skolu a ako desatrocni nevedia pisat pisanym pismom, pisu len velmi pomaly a maju problem robit si poznamky ...chapem ze tie systemy su uplne odlisne a prechod moze byt narocny, ale pisanie pisanym pismom v desiatich rokoch sa mi uz pripada ako vec, ktoru by mali deti zvladnut akokolvek boli predtym vedene ... bojim sa aby aj v ostatnych podstatnych veciach neboli pozadu za rovesnikmi (vybrane slova nepovazujem za podstatnu vec 😉 )

montessori
1. feb 2013

Ahoj, kvetinka, Montessori škola v Bratislave je Ministerstvom školstva riadne zaradená do siete škôl a školských zariadení na Slovensku. Žiaci sú riadne testovaní (v rámci celoplošných celoslovenských testovaní, podlieha Štátnej školskej inšpekcii a žiaci musia spĺňať minimálne štátny vzdelávací program. Keďže sa rozširuje postupne a nie je možné, aby dieťa, ktoré nie je zvyknuté na spôsob práce, akým sa pracuje v rámci Montessori pedagogiky - napr. je tu veľký dôraz na samostatnosť detí, učenie v súvislostiach a nie jednotlivé predmety izolovane, sebavyjadrenie, vzájomnú úctu a rešpekt, asertívne správanie a všetko je maximálne prepojené so životom, ... a ešte veľa ďalších vecí 🙂)) - zrazu z klasickej školy prešlo v 7., 8. alebo 9. ročníku na takýto typ školy, momentálne má najvyšší 7. ročník . Učí sa v trojročiach, takže tento rok sa otváralo tretie trojročie. Možno máš staršie informácie ešte z doby, kedy sa škola len rozbiehala a kým bola len pre MS, prípadne v ZS boli len ročníky 1.-4. S deťmi sa pracuje individuálne, podľa ich potrieb, záujmu a najmä sa im dáva dostatočný čas na zvládnutie a utvrdenie poznatkov, ktoré získavajú. V ZS je koncept rozdelený na 2 obdobia. Prvé je od 6 do 12 rokov (takže po 6. ročník) a v ňom sa vychádza z prirodzenej potreby dieťaťa po poznaní, bádaní, pozorovaní a celkovo jeho záujmu o získavanie nových poznatkov o fungovaní sveta aj so všetkými súvislostiami. Druhé v rámci ZŠ je od 12 do 15 rokov a tam už sa dôraz kladie viac na sebapoznaní, zhodnotení svojich záľub a silných stránok v súvislosti s výberom svojho ďalšieho fungovania. Ktorá škola by najviac vyhovovala záujmu dieťaťa a čomu sa aj 🙂 chce ďalej v živote venovať.
Čo je však veľmi dôležité si uvedomiť je, že deti sa nemôžu porovnávať s deťmi z klasických škôl, vzhľadom na to, že každé napreduje individuálnym tempom vychádzajúcim zo svojich schopností a možností a aj preto, že v mnohých oblastiach sa deti z Montessori školy oboznamujú s poznatkami z rôznych odborov (predmetov) skôr, ako na klasických školách. A vychádza to práve z toho princípu učenia sa v súvislostiach a nie jednotlivé predmety izolovane.🙂))

emogeon
5. feb 2013

@montessori ty pracujes v tej skole ?

samika
6. feb 2013

@montessori prosím , nevieš koľko stojí škola mesačne? škôlka bola tuším okolo 320,. eur, len tiež neviem či to nemám starú informáciu. ja som absolvovala niekoľko kurzov u pani Starkovej a tiež boli super. 🙂

montessori
8. feb 2013

Školné v škôlke je zatiaľ 325,- € a v škole 285,- €

samika
10. feb 2013

@montessori Ďakujem, ja veľmi zvažujem montessori školu pre malého. najradšej by som bola , keby tam absolvoval už aj budúci rok v škôlke, keďže to už bude predškolský. Len neviem, aká by bola malého reakcia, ke*ˇˇdže momentálne chodí hneď oproti montessori, má tam všetkých kamošov........

montessori
10. feb 2013

Najlepšie by asi bolo sa ozvať na Montessori školu, dohodnúť si stretnutie a na ňom sa na všetko popýtať.
Možno po stretnutí Ti bude jasnejšie, kedy dáš malého na Montessori, či do škôlky alebo do školy.
Majú však dosť plno, tak to treba riešiť hneď. Viem, že už teraz majú do škôlky prihlášky 1-ročných detí. 🙂

montessori
10. feb 2013

A ešte niečo, kto máte záujem, pozrite si túto stránku, možno napovie viac:
http://www.zajtra.sk/zivot/431/montessori-vzdel...

sasajanaj
23. sep 2013

@kaia je to zámer, monte práca s pomôckami okrem iného učí aj koncentrácii, vieš si predstaviť ako sa asi vie sústrediť v triede kde je na stene piate cez deviate? a monte pomôcky samé o sebe majú nádherné farby - lákajú na prácu s nimi,

sasajanaj
23. sep 2013

@usonicky máš pravdu, že veda za 100 rokov pokročila. Už sa vie, že synapsie, sa najrýchlejšie a najviac vytvárajú do veku 6 rokov, a taktiež že pedagogika MM toto obdobie naplno využíva. Nebola náhodou aj nominovaná na nobelovku?

aguado
26. sep 2013

Ahojte, chcem sa opýtať, či nemáte niekto skúsenosť s Montessori detským centrom Krasňanko v Rači alebo Detským centrum Trinity na Plynárenskej alebo Detský svet škôlka, ktoré tiež údajne aplikuje Montessori princípy a pedagogiku. Viete mi povedať prosím, či tieto detské centra naozaj zaručujú kvalitný a kvalifikovaný montessori prístup a či majú plné kapacity alebo nie? a tiež, že aké počty detí tam asi majú. Oplatí sa sem dať dieťa, ak chcem pre neho montessori?
Ďakujem pekne za každú info.

wild_child
17. okt 2013

@aguado Moj syn chodil do skolky Decki svet, a mozem len a len odporucat ... syn bude mat v januari 4 roky, velmi tazku povahu (vacsina ho povazovala za nie velmi bystreho) ale az tato skolka nam ukazala, ze mame velmi bystre dieta ... ovlada abededu, dopravne znacky, pocitat, telesne je velmi zdatny, pozna vsetky hudobne nastroje ... mali tam kopec aktivit, a kedze deti je tam len 10 , tak sa deckam venuju individualne ...paradoxne, do tej skolky som ho nedala pretoze to je montesori, ale pretoze som to mala kusok od prace .. 😀 😀 a nakoniec sa to ukazalo ako velmi dobra volba ... kvalitu tejto skolky si uvedomujem coraz viac, hlavne teraz, ked chodi do statnej skolky ... moj syn ani nahodou tak nenapreduje ako predtym .. ☹ aj napriek tomu, ze chodi do jednej z najkvalitnejsich statnych skolok v BA ..

sofinka1403
11. nov 2013

Ja som počula od známej o výbornej novootvorenej Montessori škôlke v BA v Rači. Má tam synčeka, a je veľmi spokojná 🙂 🙂 🙂 .

bulharovska
13. jan 2014

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit, zda byste kamarádce nevyplnili dotazník. Je anonymní, kratičký, zabere to pár minutek. Moc tím pomůžete. Prosím, fakt to nezabere moc času. Předem děkuji
Dotazník najdete na tomto odkaze:
http://www.survio.com/survey/d/J1Z6G7K7O0X4C8H6M

samika
21. feb 2014

@ciernavila viem že tvoj príspevok je už staršieho dáta, ale dnes viem, že máš určite pravdu. malý nastúpil do montessori v septembri ako predškolák, lebo som ho plánovala dať aj do monte školy. Dnes som sa dozvedela, že nás neprijali, pretože môj syn si nevie sám vybrať aktivitu, nerád sám pracuje, je nesústredený. Aj keď pracuje s nejakou aktivitou, presne vie čo sa deje na vedľajšom koberčeku. Viac ho baví práca v skupinkách.....No a v neposlednom rade spolu s ním nastúpili ešte ďalší dvaja chlapci, ktorý tiež prešli zo štátnej škôlky. A tak isto ako môj syn majú určité prinesené navyky, hlavne čo sa týka bojových postavičiek z lega, gormitov....čo sa samozrejme učiteľkam nepáči, ale žiaľ podporujú sa navzájom a čím viac sa snažím, aby tieto aktivity v škôlke neriešil, tak tým to je horšie ☹ Čo je asi tiež jeden z dôvodov prečo nás nezobrali. Mám pocit, že tých gormitov a ninjov rieši v tejto škôlke viac ako v štátnej. Možno to je tým , že im to zakazujú, alebo ja si to už neviem vysvetliť. A naše neprijatie mi odôvodnili tým, že pokiaľ si on vyžaduje viac pozornosti, bolo by to pre učiteľa príliš vyčerpávajúce. Tak že začínam mať pocit, že pri tom počte 25 detí a 2 učitelia to nemôžu zvládať. A v prvom 3 ročí ich má byť 30 - 40 a 2 učitelia. Začínam mať dojem, že je to ako vštátnej škole,, váš syn je nasústredený a ja nemám čas sa popri ďalších 20 deťoch venovať mu viac ako iným. Toť môj pohľad na vec. Len žiaľ pri podpisovaní zmluvy my bolo povedané, že pokiaľ sú u neajkého dieťaťa silné prejavy agresivity, môžu dieťa vylúčiť. Ale to, že pokiaľ je dieťa nesústredené, a vyžaduje zo začiatku väčšiu spoluprácu učiteľa s pomôckami, tak ho do školy nepríjmu, na to akosi pozabudli.

ciernavila
21. feb 2014

@samika ano, uplne suhlasim s napisanim. Su deti ktore najma zo zaciatku kym si navyknu na ten system / a ak si vobec uplne navyknu/ potrebuju ovela vacsiu pozornost a dlhsi cas... Avsak naozaj pri tom pocte na to cas nie je. Aspon nie taky aby to bolo uplne kvalitne. To je moj pohlad. Ja som dokonca uplne odisla z pedagogickej sfery co je mozno i skoda, ale nelutujem. Nezniesla by som pocit ze som detom ktore viac tej pozornosti potrebuju nevenovala viac casu lebo na to nebol priestor.
Teraz zijem mimo SK a v bydlisku mame okrem statnych dve sukromne MS. Jedna je montessori. Syna ale prihlasim do statnej. Jednak i z financneho hladiska ale i preto ze si myslim ze zalezi na aky kolektiv a hlavne osobnost ucitela clovek natrafi. Ze dieta sa moze rovnako dobre vyvijat a byt stastne a spokojne i v statnej, nielen sukromnej /prip. nejak alternativnej/ ak splna urcite kriteria. Sukromna skolka nie je vzdy zarukou toho ze bude vsetko tip-top. To mi potvrdila i dobra kamaratka co par sukromnych skolok vystriedala ked v nich ucila. V nasej montessorackej teraz napr riesia spanok, lebo ten je v montessori nepovinny, dieta ma matrac, lahne si kedy chce ked je unavene. No a potom su tam deti co lezia, ale tie co nechcu spat ich rusia a potom im tam nechcu spat ziadne deti ad... Proste ja som radsej za ten klasickejsi rezim spojeny s klasickym hromadnym spankom. Vidim to aj na synovi. Ak mu necham dost volnosti povie ze je unaveny ale nelahol b si potom chudak vyzivuje, robi certoviny, je unaveny... Ked to proste pred neho postavim nenasilne ako fakt ze je cas a treba si lahnut, tak aj ked nie je unaveny aspon lezi a nakoniec i zaspi a potom je zvysok dna v pohode a oddychnuty. Aj tie cinnosti montessori som poskusala s nim no je naozaj tazke najst nieco co ho z toho zaujme a najma ked mam mladsiu dceru o 20 mes ktora nie je uplne zdrava a mam s nou cvicit vojtovku a ine aktivity neriesim domaci montessori system ale proste vychadzam z aktivit ktore ho zaujmu prip mu navrhnem nieco nove. Minule mi vydrzal 2 hodiny pri domacej splasteline a to je inak typ co sa skoro nikdy nezastavi, beha, lieta, v kuse rozprava, je ako na baterky 🙂 Ale ako sa hovori "Kdo si hraje nezlobí" a to je pravda. A pritom ani nemusí ist o montessori aktivitu...uff ale to som uz dost odbocila od temy..

ciernavila
21. feb 2014

@samika a ti gormiti to je vsade, to aj v montessori riesili deti i v statnej, ono to vekom bude len horsie 😀 to zas dojdu mobily, hudobne skupiny atd 😀 no to sa uz bojim s cim dojde moj syn lebo u nas doma nehodujeme ani telke a ani ju nemame.

ciernavila
21. feb 2014

@samika no a ako tu niekto spominal ze videl deti z montessori a deti z beznej ZS..... tak mne to prijde take skatulkovanie ako keby som povedala ze vsetci romovia su lenivi a vsetci bieli pracoviti /to bol blby priklad ale iny ma nenapadol/ tak s tym nesuhlasim alebo to bola nahoda. Lebo ja som videla triedy v beznej ZS kde sa pracovalo bez velkeho hluku, tvorivo so zaujmom deti i ucitelky a videla som aj montessori deti co neustale vyvolavali konflikty a stale sa muselo daco riesit a sustavne boli hlucne. Alebo doporucujem zajst do montessori ZŠ do školskej jedálne v čase obeda 😀 myslim ze tam hluk a bordel totozny s beznou ZS.

samika
2. mar 2014

@ciernavila ďakujem, trošku si ma ukľudnila 😒Aj keď celý týždeň mám z toho strašné nervy 🙄 Na utorok som sa objednala na dopoludniado škôlky. Som zvedavá ako to tam funguje a ako sa tam malý správa, ako sa zapája.....Aj keď budem to brať trošku s rezervou, lebo predsa keď tam je rodič....
Ale aj tak by som chcela od nich oficiálne stanovisko, pre aké konkrétne dôvody ho neprijali. Myslím, že s tým by nemali mať problém. Keď som si totiž spätne vybavovala ten zápis, tak pani učiteľka, ktorá ho vzala do triedy a dala mu riešiť nejaké veci sa vrátila s tým, že pri pracovaní riadne nesedel za stolom, ale na stoličke kľačal, podpísať sa síce vie ale nevedel vyhláskovať slovo (hlavne, že včera mi vyskladal 10 slov a to nie 5 a viac slabičných (troj slabičné ani neskladal, že to jeľahké - to sypal z rukáva). Tak mám pocit akoby hneď od začiatku hľadala len chyby. No uvidím ako to bude prebiehať v utorok ☹

ciernavila
2. mar 2014

@samika ono v skolkach to je lepsie, tam sa nevyvija taky natlak na to dieta co sa tyka poznatkov ktore ma nadobudnut, v skole tak uz rodicia chcu vidiet hned vysledky, dieta sice musi ist kazde svojim temtpom ale aj tak sa nasli rodicia co proste ziadali aby sa na dieta pritlacilo atd... mne vadilo ze napr niektore deti ten montessori system zneuzivali. Ze boli deti co vedeli spracovat montessoracky, isli svojim tempom a vyberali si aktivity, ak nieco nevedeli tak dosli za ucitelom. Ale zial i deti ktore sa stale chceli zasivat len aby nic nemuseli robit, naschval sa schovavali za take aktivity aby to mali co najjednoduchsie, /napr hodinu hrat anglicke pexeso atd...pripadne sa zasili s nejakym materialom akoze sa ucia... A dali sa horko tazko namotivovat na cosi ine co byich rozvijalo viac... Ze on ten individualny pristup ma nevyhodu ak na to nie je tolko casu a je tych deti vela.

lucikusik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
samika
9. apr 2014

@lucikusik do ktorej monte ste nastúpili? A ako sa malému páči?

galinotchka
15. apr 2014

Pre priaznivcov montessori pedagogiky z Trnavy a okolia. Od mája začína fungovať na Agátovej ulici Denné centrum pani Medíkovej pre deti predškolkárskeho veku so zameraním na montessori pedagogiku. Zatiaľ budeme fungovať v skúšobnej prevádzke 2x do týždňa (streda a štvrtok) od 8:00 do 12:00. O vaše detičky sa bude starať skúsená pedagogička.

michaelasno
6. máj 2014

Mile maminky,nas caka skola, prekukla som vsetky skoly od waldorf, montessori, anglicke, lesne atd a nakoniec sa mi najviac pozdava domaca skola alebo unschooling. Mozno by som do niecoho takehoto isla a preto hladam maminky, ktore by o nieco taketo mali zaujem. pozrite viac info o tomto vzdelavani na internete,My sme z Bratislavy, ak by sa Vam nieco taketo pacilo pre vase deticky, hodte mi info 😉

mravvcek
23. máj 2014

Maminky mate smusenosti s montessori skolkou na Masarykovej v Kosiciach?