Montessori škôlka, škola

melory
8. jan 2008

zvazujem, ze dam svoje deti do skoly s vychovnou pedagogikou marie montessori. chcem sa o tejto skole alebo skolke dozvediet viac od bab, ktore sa tomu venuju, maju tam svoje deti, alebo nieco o tom vedia. dakujem

helisek84
18. okt 2011

ahoj holky!
jsem ráda, že jsem opět mohla rozhýbat tuto diskuzi, protože mě alternativní školství zajímá, tak jestli se podaří, ráda bych z něj pak dělala bakalářku...

zajímá mě taky to, jestli i něco v běžné životě máte "alternativní" - jestli např. stravování máte jiné, jak jste nábožensky a kulturně založení....

já vím, možná vám připadám jako pitomec...ale mám prostě dojem, že lidi z běžné konzumní společnosti o Montessori vůbec nemají tušení.

mamkamarketa
18. okt 2011

ahoj,
pokud nektera zvazujete davat dite do duhovky-konkretne pobocka mala strana,rozmyslete si to. chodi k nam na hriste,tem zenskejm bych nesverila ani psa,natoz dite!!!!! 😠

elephant
18. okt 2011

@helisek84 😀 dobrá otázka - z jednej strany sme na prvý pohľad typicky konzumní - do kostola nechodíme, manžel je "kravaťák", na dovolenky chodíme k moru, používame Apply, ja si holím nohy, chodím k nie lacnej kaderníčke a keď sa dostanem i kozmetičke... Na druhej strane sa snažíme žiť zdravo (občas bio potraviny, ale napr. pečiem doma vlastný chlieb, pohanka, pšeno, kus-kus a pod je častá strava), deti do 3 rokov neočkujeme, a potom len minimálne, rozhodne nie všetko povinné očkovanie. (a keď sme s tým mali v ČR problémy, našli sme si právnika...) Zaujímame sa výchovu detí, i duchovno, o zdravie, i zábavu 🙂

zelmirka1
19. okt 2011

@helisek84 nemyslim ze ludia z konzumnej spolocnosti nemaju o montessori ani tusenie, zavisi co beries ako konzumnu spolocnost lebo dnes ci chceme alebo nie vacsina z nas zije v podstate konzumne, len zavisi do akej miery nas to vsetko ovplyvnuje. Tiez sa zaujimam o montessori, bola som na 3 kurzoch a zakladna myslienka smi velmi paci, zial nemam moznost dat maleho do takej skolky lebo tu taka nie je (len anglicka velmi draha) ale pomohlo mi to k uplne inemu pristupu k dietatu a potom sa to uz nabaluje dalej napr. kniha Respektovat a byt respektovat atd, tiez neockujem maleho... Ale naspat k otazke, sme normalna rodina tiez na prvy pohlad konzumna, chodime do obchodakov, radi posedime na kavicke, doprajeme si dovolenku, radi sa pekne oblecieme a upravime a stravujeme sa tak normalne tzn. snazim sa variť zdravo ale ziadny prilis alternativny styl ale mna velmi zaujima duchovno, vztahy, pozitivne myslenie, astrologia a odkedy mam dieta samozrejme aj jeho vychova a studujem rozne knizky. Myslim ze zaujem o montessori nezavisi od penazi ale od cloveka a jeho povahy a snahy najst vo vychove co najlepsi spôsob, mozno trochu iny ako sme boli vychovavani my. Tiez mam skusenost ze vela urobi doporucenie okolia, lebo maminz si vsetko povedia pri kocikovani. 😉 Pre mna bolo impulzom hladat informacie to ze sa maly prejavoval trochu inak ako ostatne deti ale aj predtym som sa zaujimala o vselijake veci ktore niekomu pridu uletene 😀 😀

helisek84
19. okt 2011

@elephhant
@zelmirka1
všimly jste si, že v této diskuzi převažují Slovenky? 😉 já na SK žila 4 roky a mám pocit, že mentalita je tam poněkud vstřícnější a přípustnější novým věcem...

elephant
19. okt 2011

@helisek84 no vidíš, a pritom posledných cca 11 rokov som žila v Čechách, 😀 Ale inak mám pocit, že v mnohých veciach sú v ČR ďalej, než na Slovensku, napr domáce pôrody mi pripadajú v ČR "bežnejšie"... (ja som napr. tiež tretie dieťa rodila plánovane doma... to len taký dodatok k nášmu životnému štýlu 😀 )

helisek84
19. okt 2011

@elephant no vidíš a to je třeba pro mě důležitá informace 😉 čtvrtý porod hádám taky doma?
co třeba bezplenková metoda?

elephant
19. okt 2011

@helisek84 Nie, doma nie. Sme presťahovaní, nemáme na to tak úplne podmienky, takže tentokrát plánujem pôrodnicu 🙂 Bezplienkovú metódu som s dcérkou skúšala, najväčší úspech to malo medzi 2-7 mesiacom, potom už bolo ostatnej zábavy asi viac, tak som to vzdala 🙂 Látkovala som len sčasti, keď sa mi chcelo, (napr. v noci sa mi nechcelo nikdy 😀) na to som asi príliš pohodlná 😉

zelmirka1
20. okt 2011

@helisek84 ja si myslim ze naopak prave v CR su viac rozsirene rozne alternativne veci, napr. montessori skolky tam najdes omnoho viac, u nas je len par na celom slovensku.

helisek84
21. okt 2011

@zelmirka1 tady je jich taky "jen pár" nebo jinak...je jich dost, ale ve velkých městech a za docela dost peněz, které si málokdo může dovolit.

kolik žáků mají třídy, kde jsou vaše děti?

usonicky
22. okt 2011

@elephant myslim si, ze sme sa celkom nepochopili. Montessori zakladala na nasom uzemi prve opatrovne po roku 1906, cize to bolo uz pekne davno. Za socializmu ziadne pristupy sa v materskych skolach nemohli pouzivat, lebo bol iba jeden oficialne povoleny . A taktiez sa velmi mylis, ked si myslis, ze psychologia ako veda sa 100 rokov nerozvija a nema nove poznatky. Rozvija a ma nove poznatky. samozrejme bezny ludia o nich nevedia, ale odbornici ano. A taktiez som nepovedala, ze v dnesnej dobe tento pristup nema uplatnenie, ale ze ja by som svoje dieta do takejto materskej skoly nedala.
A nehodnotim montessori pristup podla deti, ktore absolvovali takuto matersku skolu, ale podla teoretickych principov, ktore pouziva a hodnotim tieto teoreticke principy z pohladu sucasnej postmodernej vedy. Je to moje hodnotenie ako odbornika, lebo vela krat rodicia maju vytvorene neadekvatne nazory na jednotlive pristupy pouzivane na Slovensku. Jednoducho pristup precenuju, pripadne nie su o nom objektivne informovany.
Na koniec chcem poznamenat, ze je dolezite, aby rodicia mali na vyber z roznych moznosti a teda preferujem, aby materske skoly poskytovali roznorode pristupy.

usonicky
22. okt 2011

@klementina Ja nazory ziadnemu rodicovi neberiem, len upozornujem na precenovanie tohto pristupu a podcenovanie ostatnych. Okrem toho, montessori pristup mam nastudovany dobre, myslim si, ze viem o nom viac ako bezny ucitel a rodic. A viem jednotlive pristupy, ktore sa na Slovensku pouzivaju posudit najma z pohladu procesov ucenia sa dietata, pristupu k dietatku a k organizovaniu celeho procesu edukacie. Tu sa nedaju robit odborne analyzy, toto nie je pristor na takuto diskusiu a mozno by ani teba nezaujimali, ale pri osobnom strenuti, by som vysvetlila svoje stanovisko. Mojou snahou je rodicov upozornit na niektore fakty. No a i napriek mojmu odbornemu nazoru, ja tvoj nazor, ze montessori je super, neznevazujem, preto by som ocakavala minimalne rovnaky pristup.
A nemas pravdu, ze sukromne materske skoly su len kopie statnych, je to -ako ktora materska skola. Cize, kde ako sa snazia. Ja sa snazim pri skoleni uciteliek ich viest k tomu, aby kazda materska skola si vytvorila svoj vlastny image (skolim ucitelky z celeho Slovenska). Taktiez sa snazim, aby v sukromnej materskej skole, kde som riaditelka a garant pouzivali iny pristup ako v statnej materskej skole a myslim si, ze kazdy kto k nam osobne pride to uvidi a zisti na vlastnom dietatku.

zelmirka1
22. okt 2011

@usonicky preco si myslis ze je montessori pristup precenovany ? pokial viem na slovensku je takych skolok len par a nezda sa mi ze by bol velky zaujem ich zakladat. Tiez ma zaujima z pohladu pristupu k dietatu a procesu jeho ucenia v com sa ti montessori nepozdava ?
Mne sa napr. nepaci na klasickej statnej skolke to ze tie co som videla idu podla rovnakeho principu a velmi neradi prijimaju zeby mali nieco zmenit. A teraz nemyslim len montessori pristup, ako pises kazda skolka by mala pri respektovani zakladnych pristupov najst svoj vhodny variant a vyuzit z inych pristupov niektore veci, ktore sa zdaju vhodne. Jasne ze kazdy moze mat iny nazor co je dobre a co nie. 😉

usonicky
22. okt 2011

@zelmirka1 Pretoze vela rodicov sa zaujima a usiluje o montessori pristup, len na zaklade nejakej famy rozsirenej medzi rodicmi. Respektive si vytvaraju nejake neprimerane predstavy len podla nazvu pristupu. Samozrejme su aj rodicia, ktori sa to snazia nastudovat, len tych je menej. A podla procesov ucenia sa - nejde o to, ze sa mi nieco nepozdava, ja presne viem, ako tam prebieha proces ucenia sa a myslim si, ze v sucasnosti su aj lepsie pristupy. Urcite tu na tomto priestore nebudem vysvetlovat procesy ucenia sa, to treba osobne.
A co sa tyka statnych materskych skol, ano bohuzial niektore su stale rovnako tradicne a nechcu urobit zmeny. vsetko je to ale zavisle od ucitela, ci sa vzdelava a ci vie uplatnovat nove pristupy.

zelmirka1
23. okt 2011

@usonicky, ja nepoznam ziadneho rodica ktrory by sa usiloval o montessori pristup len tak ze nieco pocul, to sa ani neda ked tomu clovek nerozumie, prave skor reaguju rodicia divne ked pocuju niake montessori ze co to je za vymysel, aj s hrackami treba vediet pracovat ked by ich clovek chcel kupit. Ja som napr. bola troch kurzoch montessori a beriem to len ako amatersky zaujem ale prave rodicia ktorym sa zapaci ten pristup sa snazia nastudovat si viac. Myslela som ked presne vies ako tam prebieha proces ucenia ze napises niaky nazor co sa ti nepozdava alebo co sa ti zda lepsie ako pises su lepsie pristupy. Je fajn poznat aj tie lepsie pristupy ale skor sa mi zda ze si prispela viac propagacne pre svoje aktivity. 😉

radlinka
23. okt 2011

@usonicky ak sa mozem spytat, do akej skoly alebo skolky by si dala ty svoje dieta ? v com je tvoja skolka ina od ostatnych privatnych skolok a ake edukacne metody a postupy pouzivate vy ? Na co sa zameriavate, co uprednostnujete a ako rozvijate osobnost dietata ?
Rada by som si precitala tvoje postupy ucenia, kludne ich mozes vysvetlit aj v tejto diskusii. 😉

usonicky
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
usonicky
23. okt 2011

@radlinka U nas sa pouziva sociokonstruktivisticky pristup a je vyrazne odlisny od ostatnych pristupov tym, ze je skutocne zamerany na to, aby dieta nadobudlo kompetencie - sposobilosti kulturnej gramotnosti. Dieta sa hra a realizuje aktivity v roznych centrach aktivit, ktore su denne dietatu ponukane a dieta si z nich vybera podla vlastneho rozhodnutia. Ucenie prebieha ako riesenie problemov, ktore dietatu su prezentovane a ponukane a dieta objavuje, bada, skuma, riesi. Ucitelka mu zadava otazky, aby o uvedenom premyslal. Pouziva sa vela inovacnych strategii, ktore sa v beznych materskych skolach nepouzivaju tak na rozvijani socialnej a personalnej gramotnosti, ako aj na komunikacnu gramotnost, matematicko-logicku, digitalnu a ostatne. Su to metody ako riesenie moraknej dilemy, analyza pribehov s tvorbou hypotez, metody tvorba hypotez, tvorba, metoda diskusnej siete a pod. Je ich vela. O uceni sa tu nebudem rozpisovat, rada to vysvetlim, ale osobne, lebo neviem, co vies o uceni, takze tiez odporucim, ak mas zaujem, som ochotna, vysvetlim osobne- kontakt na mna je na stranke usonicky. Je tam aj adresa a aj telefon. nemam problem, rada vysvetlim, len treba pochopit, ze su to komplikovane procesy a nerada by som bola, aby si o tom niekto utvoril nespravny nazor.

elephant
24. okt 2011

@usonicky Ahoj, k prvému odstavcu - naozaj som nevedela, že za prvej republiky bol u nás v niektorých ústavoch praktikovaný montessori prístup, prekvapilo ma to. Ďalej, nemala som na mysli, že sa nerozvíja psycholģia, ale že psychika detí, ktorá bola cca pred 100 rokmi, bude u detí podobná (alebo rovnaká) i teraz. Mení sa pohľad na ňu, a otázka je, čomu veriť. To si môže slobodne vybrať každý sám. Je to podobné ako s odborným pohľadom na stravovanie kojencov - pred 40 rokmi sa doporučovalo v 3 mesiacoch začať pomarančovou šťavou, dnes by sa každé detský lekár za hlavu chytal, keby si to urobila...

K druhému odstavcu - uznávam, že o teórii vieš viac než ja. Ja som ale len rodič, nepíšem odborné články, takže mňa zaujíma rámcovo, o čom montessori je, ďalej ma zaujíma konkrétna škôlka a škola, s konkrétnymi učiteľkami a konkrétnymi výsledkami. Netvrdím, že tvoj prístup k montessori či iným alternatívam je zlý, je proste iný ako môj. Ty by si na základe svojich vedomostí svoje dieťa do montessori nedala, a je to tvoja voľba. Ja som videla konkrétnu učiteľku v triede, ako sa chová, ako sa chovajú deti, a rozhodla som sa, že tam svoje dieťa dám, a urobila by som to znovu a znovu.

bambulka453
26. okt 2011

Ahoj baby, pocula som, ze sa v Trnave otvara nove montessori centrum, neviete nahodou kde to bude?

mamusia
5. nov 2011

Ahojte,viem mi niekto povedat,ze kolko stoji Montessori skolka v BA Lamaci?

syslica
8. nov 2011

@mamusia Ja neviem, ale spýtaj sa tu @klementina - určite poradí... alebo v téme Dobrá súkromná škôlka v Bratislave

mamusia
8. nov 2011

@syslica dakujem,uz som zistila 😉

kiwi82
8. nov 2011

Ahojte, ja mam zasebou dve monterssori vzdelávania - praktický život a kozmickú výchovu. Rok som aj pracovala v zariadení, koré upltňuje prvky montessori pedagogiky. Boli sme zameraný na deti s DMO, také, ktoré sú rozumovo vporiadku ale nevedia chodiť alebo majú slabú rúčku a podobne. Montessori pedagogika využíva veľa super kvalitných didaktických pomôcok na rozvoj jemnej motoriky. Tieto pomocky sú zial velmi drahé a preto je super, že ich deti môžu v tejto školke využívať. Myslím si však, že či ide o alternatívnu pedagogiku alebo o bežnú štátnu škôlku podstata je vždy rovnaká - múdry, láskavý, trpezlivý a milujúci učiteľ, vychovávateľ s prirodzenou autoritou.

emogeon
11. jan 2012

@mamusia to by ma tiez zaujimalo

deny2
9. feb 2012

@bambulka453 je to v Hrnčiarovciach (kúsok od TT). Bola som tam, majú to tam fakt super, na úrovni, veľké triedy, samostatné spálne, všetko úplne nové, príjemný personál. Dokonca taký luxus, ako izolačka - keď cez deň nejaké dieťa ochorie - to som ja osobne ešte v žiadnej škôlke nevidela. Mám 2,5 ročného syna, nikde v TT mi ho nechceli zobrať do školky, tak ho asi dám do tých Hrnčiaroviec. Akurát dvor ešte nemajú spravený, ale rozprávala som s riaditeľkou, hovorila že od jari tam bude nové ihrisko.

dandielunka
17. feb 2012

@deny2 ahoj deny, už v tých Hrnčiarovciach fungujú? lebo na stránke stále nie sú skoro žiadne fotky... 😒 aké majú učiteľky? chcela som sa tam ísť pozrieť teraz, keď mali návštevný týždeň, ale malá ochorela a ja tiež. Ale budúci týždeň idem do Medušky, tak potom napíšem ako sa mi tam páčilo. Malá ma už 2 roky a rada by som ju dala do škôlky nie do jaslí 🙂

sandracs
7. mar 2012

Ahoj, nemáte niekto skúsenosti s montessori školou v Bratislave v Lamači? Založila som aj novú tému, len sa mi nikto neozval ☹. Naš riško je tretiak a má poruchu pozornosti, tak zvažujeme prestup. Kedysi tam chodila moja krstná dcéra, ale to bolo už pekných pár rokov, preto budem vďačná za všetky informácie.

samika
8. mar 2012

@sandracs ahoj. ja síce nemám priamo skúsenosti, ale malý chodí do MŠ štátnej - oproti MOntessori a zo škôlky chodíme rovno na školské ihrisko, kde sú každé poobedie aj montessoráci zo školy. Môžem ti len priblížiť môj dojem z prístupu učiteliek (myslím tým tie poobedňajšie) je úžasný. Odtiaľ nepočuť žiadne pokriky učiteliek na deti, žiadne napomínanie. A tie deti sú tiež úžasné, v pohode sa vedia spolu zahrať a správajú sa k sebe s takou úctou, pozornosť...žiadne hádky. Kúsok ďalej chodia občas von deti z klasika školskej družiny a to sa nedá porovnať. Zo strany učiteliek samý pokrik a správanie detí voči sebe hrozné. Samá bitka. A skupinky tak max po 3 deti. Viac detí sa na spoločnej aktivite asi nedohodne....To môj dojem. Ja som tiež veľmi uvažovala nad montessori MŠ, len finančne je to pre mňa náročné. Skúšamé montessori doma.
A ináč tie deti to boli tak okolo 8 - 10 rokov. 🙂

sandracs
9. mar 2012

@samika Samika veľmi pekne Ti ďakujem 🙂 Naš riško chodi v meste do školy a ma poruchu pozornosti a nosi stale poznamky typu nemal som červenu farbičku, mal som rozhadzane papuče meškal som 1 minútu a pod...Ja to beriem z humorom, ale on to veľmi prežíva, tak chcem zmenu, aby sa zbytočne netrápil a aby nenadobudol dojem, že hodnota človeka spočíva v zastrúhanej farbičke a uprataných papučiach. Tiež je to pre nás veľmi náročné finančne aj časovo, dcéra chodila preto tiež do czš, ale tam sme boli maximálne spokojní, neviem si predstaviť lepšie. Oni tiež nedostávali na 1 stupni poznámky, pani učiteľka si neskoré príchody a pomôcky značila do zvlášť papiera, ale bez toho, aby tým zaťažovala deti typu "počkaj, píšem si ťa!" Len keď toho bolo veľa, tak upozornila rodičov, ale vždy veľmi milo, s tým, že sú to ešte malé deti a ak to bolo len pár krát, tak to neriešila vôbec. Ale riško mal od 1 roč. smolu☹ Tá istá škola, ale úplne iný prístup, tak zvažujem zmenu, ale nechcem z dažďa pod okap..A mám pocit, že aj napriek reformám školstva a neustálemu vzdelávaniu pedagógov naše školy niesú na deti s poruchami učenia veľmi pripravené, aj keĎ chápem, že učiť v dnešnej dobe takú veľkú triedu nieje žiadna sranda..