Môže ísť choré dieťa, ale bez horúčky, do škôlky?

rohacka
26. jan 2009

Ahojte, nedavno som sa vratila zo skolky, kde som bola odviest dceru a pohadala sa s jednym ockom, co tam priviedol neskutocne kaslajucu dceru a Solvolan sirup od kaslu, ktory strcil do ruk ucitelke. Pytala som sa, preco dava chore dieta do skolky a on na to, ze nie je chora, ved nema teplotu!!! Myslela som, ze ma rozhodi 😠 . Ucitelka mi na to povedala, ze aj ona je z toho nestastna, ze jej vodia chore deti, ale ze ma pravo vratit domom len dieta s teplotou alebo horuckou. Neviete, ako to je - mozu podavat lieky ucitelky v skolke? A ten ocko mi este povedal, ze to urcite chytila v skolke, tak preco by ju nedal?!?

jarka007
27. jan 2009

anica je to uplne ine ponimanie chorych. Ked niekedy citam temu, ze dieta ma teplotu 37.5 co mam robit ? tak sa mi prevracaju oci. A cudovala by si sa ako to tu fici. Niektore deti chodia do skolky aj s teplotou, zalezi na rodicovi. To je ta sloboda. Hygiena v podstate neexistuje, napr. hraju sa v piesku a potom idu s takymi spinavymi rukami jest dnu. A to nie len v skolke, ale aj na ihrisku. Ked niekomu spadne lizatko, dieta ho zdvihne a lize dalej. Mamicka len prehodi, ze to je len dobre pre jeho imunitu. Puncosky v zime, to som snad ani nevidela atd. A sople maju v skolke rozne farby 😉 .
Ak nie ste so situaciou spokojni, my mame nieco akko rodicovsku radu, mozete sa tam postazovat a mozno sa tym nieco vyriesi.

sassi
27. jan 2009

jarka ... asi preto maju sople v školke rozne farby ....

ja tiež netrpím na prehnanu hygienu ... u nas sa hovorí "nevieš, z čoho sa popravíš" a 37,5 fakt nie je dovod na rodinnu drámu ani na lietanie na pohotovosť
deti dostanu čaj, prípadne čípok na noc ...
A že deti v Španielsku nenosia pančušky ? No asi tam nie je v zime bežne -10 °C 😉 však?

Tiež sa mi zda, že niektore mamy prehanaju a z detí vychovávaju malých hypochondrov ... ale ked som mala ja 1. dieťa, tak som sa tiež radšej opýtala, akoby som mala niečo zanedbať, väčšinou telefonicky a doktorka povedala, že či treba alebo netreba chodiť a čo mame robiť ...teraz pri 2. chodím menej k doktorke menej, už viem vela posudiť sama, aj viem približne, čo urobiť a ako davkovať lieky

tu maju doktorky tiež rozny nazor - jedna povie, dieťa musí "vychorieť" teda chodiť do školky, napriek tomu že je velmi často choré (ale tiež nepošlu dieťa s akutnou chorobou, zeleným soplom, kašlom a zvyšenou teplotou do školky) ... ina povie, take dieťa treba zobrať z kolektívu, najlepšie uplne .... tak a zaleží od rodiča, ako si to zariadi
nam kazala doktorka aby sme dceru uplne vzali z kolektívu, aj sme posluchli,a le nevzala som ju nadovro, len na 2,5 mesiaca a ked prišla jar, tak som skusila .... a už potom chorá nebývala
ako predškoláčka iba 1 týžden boal doma, v 1. ročníku tiež len týžden a tento rok zatial len 3 hodiny vymeškala (preventívka u zubara 😀 ) 🙂

michaela2410
27. jan 2009

je pravda, niekedy si tie kasle netreba radsej ani vsimat, a netreba hned lietat k doktorke. Ja som tiez zmudrela, pred par rokmi som chodila k doktorke podchvilou, bola som na tolkych vysetreniach a malemu vzali tolko krvi, ... az v Blave v nemocnici, kde sme boli na takom komplexnom vysetreni mi doktorka potom, co malemu v podstate nic nezistili povedala, pokial to nieje nic hrozne, nemam si to ani vsimat a urcite nedavat hned ATBiotika. A funguje to! Neviem co zabralo, bol preockovany prevenarom a berie ribomunyl, a od septembra ma az tento tyzden taky kaslisko, ze musel zostat doma!!! 🙂
Do skolky samozrejme nedam dieta, ktore sa ide zadusit kaslom, ale ked pocuvam niektore deti, poviem si, ved ja nechavam doma zdrave dieta! ☹ Ono lahko to ide nechat ho doma, ked si na MD, ale teraz nastupim a urcite budem dvakrat rozmyslat, ci s nim zostat doma alebo risknut skolku. ☹

sassi
27. jan 2009

no ja som nebola na MD, ked som mala dieťa v škoke, cely čas som bola zamestnaná, až na par posledných mesiacov, ked už bola predškoláčka - a aj tak som nemala chuť riskovať zdravie vlastneho dieťaťa

jarka007
27. jan 2009

sassi, Nemecko a mali sme -14 🙂

jarka007
27. jan 2009

Mama robi riaditleku skolky, mozem sa opytat, ako to chodi. Ale myslim, ze nie je ziaden predpis. Tusim hovorila, ze lieky nemozu podavat. Ono to je v podstate aj neskor trestne napadnutelne. Ak by ucitelka podala liek a dietatu sa nieco stalo, mozu ju rodicia v extremnom pripade zalovat.

Prasiatko tak isto. Ja sa este stale pytam pre istotu uciteliek. Nema teplotu, moze prist.

sassi
27. jan 2009

tak to je zasa na inu temu - že kvoli mode a aby bolo dieťa cool sa neobleču deti ani v riadnej zime poriadne
aj tu to začína, bez pančuch, bez tielka, dievčatá bedrove gate a kratke trička, bundičky ... a to už na moju kočku mam problem aj kupiť normalne veci (nosí vel 140)
a potom maju nielen sople
ale aj zapaly obličiek a močoveho mechura, ponachladane a prechodene, a na jar to potom začne ...
a potom sa mlade dievčence liečia v 16-ich na vaječníky a o par rokov na to nemožu otehotnieť
učím na gympli ... vieme svoje ...

ja svoje deti extra nebambuším, ale ked je mraz, pančušky a tielko musia byť 😀 aj ked to nie je "in"
s dcerou mam problem, maju velmi teplu triedu a po ceste zima - v škole teplo ... prezliekať sa tam predsa nebude, tak rano ked mrzne vozíme autom a obliekam ju na vrstvy, aby postupne zhadzovala

u nas učitelky dali lieky uplne bez problemov, neraz som videla, ako rodičia odovzdávali sirupy medzi dverami
neviem, ako to mali pravne ochránené,a ani som nezisťovala, ked ja som to tak nerobila
ved aj ATB sa davaju mnohé raz za 12 alebo aj 24 hodín, ak to rodič neoznámi, tak sa v školke ani nedozvedia ... viem že aj tak davali deti do školy že "dnes už ma poslednu davku ATB, nech už ide"

zveron
27. jan 2009

Ahojte, skusenejsie maminky,
Mam tiez skolkara, prvy rok, pomerne casto choreho - kasel, sopliky
Ake mate skusenosti? Zlepsi sa to druhy rok? ☹

jarka007
27. jan 2009

ale sassi , to nie je kvoli moode, to sa tu vola otuzovanie 🙂 . My sme v Schwarzwalde, dobry studeny vzduch a ludia tu chodia aj tak dost nalahko. Ja osobne napr. chodim len v tricku a vetrovke a to je cca vonku -2. Susedov chalan len v takej bavlnenej bunde. A minule som jedneho chlapika videla v sandalach a kratasoch
Tak to uz aj mne bola zima 🙂 .

zveron asi ta nepotesim, ale az tak sa to vraj nelepsi, az do takych 5 rokoch 😒 . Ale ako som spominala, tu sa hovori, ze je to 12krat do roka normalne. Mozno ako sassi pise to more pomaha.

prasiatko30
27. jan 2009

sassi - som sa musela zasmiat ze v spanielsku nebyva -10 😀 😀 😀 - je vidno ze españa =sol y playa (spanielsko =slnko a plaz) je hlboko zakorenene 😀 v spanielsku mas okrem oblasti stredozemneho mora aj vnutrozemie s omnoho extremnejsim podnebim - my sice mavame +40tky v lete ale v zime mavame najnizsie teploty z peninsuly (byvam vo vnutrozemi) - takze si uzijeme aj pod nulou 😉 a tiez som zazila maminka ktore vystramakuju svoje deti do kratkych menchestrovych nohavic a podkolienok - s vysvetlenim ze ma take pekne nozicky a decko rucalo od zimy - to hej ten chalan nebol chory cez zimu ani raz - ja osobne nemam nervy na take veci a dcera nosi suknu (s pancuskami) len ked je vcelku pekne pocasie aj ked zimsie 😉

zveron - my sme sice skorsi rocnik - mala ma 2r ale minuly rok chodila do jasliciek na 3h denne a bola chora omnoho castejsie ako tento rok - tento rok sme od oktobra boli chory len raz - minuly tyzden - aj to z omnoho jemnejsim priebehom - takze urcite sa to zlepsi neboj sa

zveron
27. jan 2009

uvidime, dakujem
zaujimave citat, ako otuzujete, vela zdravicka vasim deckam 🙂

sassi
27. jan 2009

zveron, my sme si najviac užili 2. rok v školke
ale nemusí to byť pravidlo 😉

my sme otužovali tiež
ale moja mama, ta ked došla, vždy dcere natiahla čiapku a svetrík 😀 aj vovnutri 😀
aj teraz mala pri synovi take snahy, ale už vie, že nepochodí 😀
praveže naši chodia tiež dosť nalahko
teraz ked sa troška oteplilo, už nenosia pančuchy, ale len podkolienky a nohavice, pančuchy davam, až ked je fakt -5°C celodenne

no a ked bola dcera taka chorlavá, tak sme začali chodiť s nou 2x do týždna na detske plávanie - taky cely program s cvičením, plávaním, saunou a relaxom a dosť to pomohlo + občas do solnej jaskyne
teda počula som take reči, že ked bude chodiť plávať, bude furt chorá
ale práve naopak, ked chodila plávať, vobec neochorela, ale akonahle šla do školky, ochorela okamžite 😒
som to testovala, napr. nešla 2-3 týždne do školky, ale plávať sme chodili a bola zdrava ... a ked sa vratila do školky, zasa ochorela
niekedy si myslím, že to nemusí byť len tým, že ochoreju jeden od druhého ... ale aj nepozornosťou učiteliek ... som šla okolo školky a decka v zime uplne spotene vonku od behania si porozopínali overaly a sedeli na zemi ... a učitelky v kružku debatili a nič 😖

jarka007
27. jan 2009

zveron ale mozem ta mozno potesit, druhe dieta je ovela odolnejsie 🙂.

prasiatko ze pekne nozicky 😀 . No na niektore veci tiez nemam nervy. Alebo skor vychova mojej mamy je este stale hlboko zakorenena.

sassi toto je tu take iste ☹ .

vroni
28. jan 2009

No, u nas v skolke detom lieky podavat nesmu. Ziadne, fuk ci vitaminy, sirup proti kaslu alebo (teoreticky) ATB. S teplotou dieta do skolky nezoberu, ked teplotu dostane, okamzite volaju rodicom, aby si pre dieta prisli. Takisto neberu dieta so zelenymi soplami. Priesvitne sopliky a kasel akceptuju, ak popri tom dieta nie je malatne alebo inak ¨nie vo svojej kozi¨ Do troch dni horucky (bez inych zvlastnych priznakov) utekat k lekarovi mi pripada mierne postavene na hlavu: telo bojuje s virusom a ja decko slahnem do cakarne plnej inych chorych deti, no, velmi mudre..... Lenze na druhej strane vacsina zamestnavatelov nevyzaduje lekarske potvrdenie pri nepritomnosti kratsej ako dva dni, takze si vacsina rodicov moze dovolit preliecit drobne virusy doma s dietatom bez navstevy lekara. A napriek tomu, ze v skolke su aj usoplene deti (obcas), pripadne kaslajuce, nebyvaju casto chore (ani to moje a ani spoluziaci) Ono aj prehnana starostlivost a opatrnost niekedy nie je na mieste

kvetinka33
28. jan 2009

so skolkou mam aj ja skusenosti a hlavne s tymi chorobami.moja mala ma oslabenu imunitu na polovicu,berieme stale nejake lieky.od septembra bola prvy krat chora v decembri a to vdaka tiez rodicom,ktory daju dieta do skolky s tym,ze ma ,,iba sople,,.ja viem,ze nie je ruzova situacia,riesit dieta,ktore je chore ale myslim si,ze dieta so soplikom nepatri do kolektivu.potom doplatia na to zdrave deticky,na ktore sa vsetko nalepi. ☹

sassi
28. jan 2009

vroni, no u nas bez pečiatky od lekára volno z práce nedostaneš ... takže chceš-nechceš, k lekárovi musíš 😖 Aj ked, niekdy by som tiež chorbu zvladla doma, aj lieky som mala, ale musela som isť k Dr. kvoli pečiatke, prípadne padla za obeť dovolenky či nahradne volno

sassi
28. jan 2009

kvetinka, to ste na tom dobre
my sme boli v 2. roku školky chorí hned 2. septembrový týžden, potom v oktobri, novembri a samozrejme aj pred vianocami v decembri, na Novy rok dostala kiahne (tiež prinesene zo školky, ale beriem, aspon sme si to odbili tam), takže cely január doma, vo februári bola týžden v školke, hned chorá a potom už bola doma do konca apríla ... od mája šla do školky a už neochorela ... takže "super" rok

jarka007
28. jan 2009

vroni to iste aj v Nemecku, aj ked som si nie ista, ci aj sukromne skolky to tak maju 😒 . Ucitelky sa tak vystavuju riziku, ze dieta ochorie po podani davky popr. mu liek poda zle a pod. Na to su trestne zakony, toto by sa malo respektovat aj na SR. Napr. tu nemoze ucitelka vytiahnut dietatu ani kliesta, pretoze je to brane ako "Korperverletzung" - ublizenie na zdarvi. Takze lieky do skolky rozhodne nepatria.
A pytala som sa uz viackrat doktora, ci mozem dat dceru do skolky, ak ma sople (aj zelene) popr. zvysenu teplotu (37,5). Odpoved bola samozrejme, ak sa dieta citi dobre, je aktivne a nie mrzute, nie je dovod ho neumiestnit do kolektivu.

cairka
28. jan 2009

vroni, jarka, trocha mimo tému, ale ako tam berú astmatické deti? ved ja v prvý školský deň odovzdám učiteľke dieťa aj so sprejom pre prípad záchvatu 😒 ani také nemôžu podať? to ma fakt zaujíma čisto teoreticky, kedže mám astmatičku doma 😉

jarka007
28. jan 2009

cairka cisto teoreticky 😉 sa vzdy da medzi ludmi dohodnut. Ale asi to ostane na tej ucitelke. Predstav si seba, ze si ucitelka, mlada neskusena a mas podat dietatu sprej, o ktorom nemas ani paru ako sa pouziva. Zobrala by si si to na triko ?
Mozem sa na to spytat. Nemame take dieta v skolke.

kvetinka33
28. jan 2009

mila sassi,chvala bohu moja mala je teraz uz predskolacka,takze nejako to uz dobojujeme.s tou vymeskanou dochadzkou som si aj ja vytrpela.mala isla do skolky hned od troch rokov a mali sme intervaly take dvojtyzdnove zo zaciatku.postupne to bolo raz do mesiaca.a teraz som bola normalne prekvapena,ze sme to dotiahli do decembra bez choroby,aj napriek tomu,ze starsia dcera stale nieco doniesla zo skoly.od nej nechytila nic a zo skolky donesie hned vsetko/choroba../.Ovcie kiahne sme mali zo skoly a som rada ze to maju za sebou,lebo to bolo nieco hrozne.ale ja som ich nedostala.zeby neskor? 😉 no uvidime....

cairka
28. jan 2009

jarka, dík 😉 mne to tam len tak zarezonovalo, lebo ked som bola u nás po prihlášku som to učiteľke spomínala a ona, že sa dá. Je mi jasné, že to ani učiteľke nie je príjmený zážitok, pamätám si, ako som ja panikárila, ked sa mi začla prvýkrát dusiť. a kedže má učiteľka za deti zodpovednosť, tak to ňou asi dobre zamáva...
malá je na liekoch a bežne záchvaty nemáva, ale pre prípad núdze ten sprej musí v škôlke byť 😒

lienocka235
28. jan 2009

cairka.. treba informovat o tom aj riaditelku aby poucila vsetky ucitelky.. a aby ten sprej brali aj ked pojdu niekam von mimo skolky...
stat sa moze ze ich bude amt ina ucitelka ako ta co ich ma bezne.. a tiez musi byt o tom poucena..
inak to problem nie je..

horsie je ak ucitelka nevie a dieta dostane zachvat... my sme tak museli riesit epileptika, ktoreho rodiacia sa enunuvali oznamit tuo diagnozu skole a ani to ze kde ma v taske pre tento pripad lieky...

sassi
28. jan 2009

cairka, možno budeš musieť niečo podpísať, nejaký suhlas
ved v školách, školkach su aj ťažšie chore deti, epileptici a podobne
ja robím v školstve, sice až na SŠ, ale ked je nejakému "dieťaťu" (maju 15-20 rokov) zle, musí prísť rodič, alebo sanitka
proste nemáme právo ich nijako ošetrovať, davať im akekolvek lieky (a stava sa, že pridu poprosiť, či nemáme niečo odbolenia hlavy, zubov a podobne ) dokonca ani odviezť k lekárovi, len s písomným suhlasom rodiča - ja osobne by som si to na triko nevzala
keby sme mali take dieťa v triede, tak sa to vybaví s triednym, že dostane pre prípad triedny splnomocnenie, že može s dieťaťom k lekárovi, napr. aj ked sme na exkurzii, tak taketo veci davame podpisovať rodičom

kvetinka, naša mala už v predškolskej nebola chorá, iba 1x vo februári, dostala angínu ...

vroni
28. jan 2009

Cairka, to veru neviem, opytam sa 😀

lienocka235
28. jan 2009

sassi my sme lieky mohli davat ale mali sme odporucanie od lekarky a suhlas rodica
mali sme totiz epileptika.. a tam sa nedalo velmi cakat... na zachranku..
astamatici si strekli sprej sami..

ale rozdiel je ak ide o dieta v skolke...
ale je to na dohode s rodicom /pisomnej/
ked sa stal uraz.. volali sme rodicovi ale prvu pomoc sme podali vzdy.. neviem si predstavit nechat krvacajuce dieta alebo dieta so zlomenou rukou nechat len tak cakat do prichodu rodica alebo sanitky... podotykam ale ze sme to riesili vzdy ucitelia co sme mali zdravotnicke kurzy.. a certifikaty na ne..

sassi
28. jan 2009

lienocka aj u nas, ak je tak - volá sa hned bezpečnostný technik, čo ma aj kurz prvej pomoci
jasne že nenecháš decko krvácať alebo čo, to už každy vie podlať nejaku prvu pomoc aspon laicky
no mne sa našťastie ešte nestalo... ufff...

lienocka235
28. jan 2009

sassi no to je ono.. ja som uz teda isty cas mimo skoly... ale tak sme to robili... ja som mala kamosku najlepsiu.. co mala astmu tak viem co a ako.. prezili sme si aj par azchvatov ked nezaberali ani spreje... tak som odolna na taketo situacie..

no my sme to vlastne riesili za celu skolu a obcs sa veru stavalo hlavne u tych 1 - 4 ze ruka, prst zlomene.. obcas cosi rozbite... no niektory taki divsi boli..

daleja
30. jan 2009

Ahojte. moja starsia dcera zacala chodit do skolky teraz v januari(vo februari bude mat 3). chodila asi 5 dni a uz sme boli doma s kaslom. brala antibiotika. som tiez na MD s rocnou dcerkou a ona to chytila tiez, ja tiez a tak sa nam to tocilo. po liecbe som starsiu dceru nechala este tyzden doma, nech sa doliecime vsetci. bola som s nou aj na kontrole, bola uplne zdrava.potom chodila tri dni a uz ju mam zasa doma, lebo v stredu vecer soplila, tak som si ju nechala. nemam skusenosti so skolkou, ale vyzera to tak, ze budeme viac doma ako v skolke. je mi to luto, lebo potom zaciname odznova, trosku s placom a stale dookola. nehovorim, ze to musela chytit v skole, prakticky jej "len" tecu sopliky vodnate, ale je to neprijemne. teraz uz aj sem tam zakasle, takze dufam, ze to zvladneme bez antibiotik a hlavne ze to nechyti aj ta mladsia.
myslim si vsak, ze niekedy to rodicia nerobia naschval, mozno to doma nezbadaju. keby moja nezacala soplit uz vecer, tak rano by som ju dala do skolky, ani by som o tom nevedela. ale to je naozaj podla situacie.

anjelik85
30. jan 2009

ahojte, tak táto téma mi udrela do očí. viem,že nie každý má rodičov alebo svokrovcov, čo budú s chorým dieťaťom. lenže rodičia by si mali uvedomiť, že prechodené choroby sú veľmi nebezpečné. a to povie aj lekár. potom majú deti oslabený imunitný systém a v neskoršom veku a dospelosti z toho následky. a potom sú rodičia nešťastní, čo sa s ich milovaným dieťaťom deje? prečo zrazu rýchly priebeh choroby a pod. v prvom rade by mali hľadieť na dobro svojich detí, keď už nie na to, že ich choré dieťa môže nakaziť ostatné deti v škôlke. moja sestra je učiteľka a počúvam rôzne príbehy. a bratov syn, keď nastúpil do škôlky v 3rokoch, tak v priebehu pár týždňov ochorel a malo to rýchly priebeh. prekonal mononukleozu, nenormálne horúčky a teraz má taký imunitný systém, že keď niekto do škôlky dovedie sopľavé dieťatko, tak je do dvoch dní aj on soplavý a dostane horúčky atď. takže v škôlke je týždeň a zvyšok mesiaca doma. neviem, čo by brat robil, keby nemal svokru na dôchodku. /podotýkam invalidnom/ a to všetko pre nezodpovednosť rodičov. ☹