Môže ísť choré dieťa, ale bez horúčky, do škôlky?

rohacka
26. jan 2009

Ahojte, nedavno som sa vratila zo skolky, kde som bola odviest dceru a pohadala sa s jednym ockom, co tam priviedol neskutocne kaslajucu dceru a Solvolan sirup od kaslu, ktory strcil do ruk ucitelke. Pytala som sa, preco dava chore dieta do skolky a on na to, ze nie je chora, ved nema teplotu!!! Myslela som, ze ma rozhodi 😠 . Ucitelka mi na to povedala, ze aj ona je z toho nestastna, ze jej vodia chore deti, ale ze ma pravo vratit domom len dieta s teplotou alebo horuckou. Neviete, ako to je - mozu podavat lieky ucitelky v skolke? A ten ocko mi este povedal, ze to urcite chytila v skolke, tak preco by ju nedal?!?

katrin21
26. jan 2009

bohuzial to je dan za to, ze je malo prace a nemozeme si dovolit marodit alebo byt OČR-.... a nie kezdy ma starých rodicov po ruke..

ak kasle moc, tak je to zle..... ak len trochu tak v tom problem nevidim, nie vzdy je kasel aj riadna choroba... ale jasne, ze by sa fakt chore deti do skolky davat nemali..

ukana
26. jan 2009

rohacka, u nas v skolke sme podpisovali tlacivo, ze nezoberu dieta ani so soplikmi....hygiena im to zakazala, ucitelka ma pravo vratit aj take dieta domov, dokonca musi, vraj im z hygieny hrozia nejake pokuty za to..ale zavisi od mesta, podla mna sa obrat na hygienu...

ocko toho dietata je evidentne trochu mimo.. 😠 😠 😠 😠 😠

ukana
26. jan 2009

ale suhlasim aj s katrin, niekedy nie je ina moznost, ako dat aj usoplene dieta do skolky....

titkovamiriam
26. jan 2009

tak toto som zazivala v skolke casto ,ze zobrali aj chore deti.ked sa ucitelka ,,dohodla,, ☹ s rodicom.potom im ochorela cela trieda a nemuseli mat tolko deti na krku.podla kamosky sa to deje stale.lieky by urcite podavat ucitelka nemala lebo chore dieta by vobec nemala zobrat.

tilly
26. jan 2009

u nás sú vždy v škôlke choré deti, ja nechápem, prečo tie učiteľky nepovedia rodičom, že to dieťa je choré... zobrať ho zoberú, lebo dieťa do triedy vojde vysmrkané, vykašlané, v pohode, ale cez deň to musia vidieť, mali by rodičovi rovno povedať, nechajte ho už doma, ten rodič dieťa tiež celý deň nevidí, tak možno ten stav nevie posúdiť (ak sa v noci nedusí kašlom...)...

koľko krát som sa učiteľky pýtala, ako na tom dominik je, či ho už mám nechať doma, toľko krát mi povedala, že je to jedno, je tam kopec iných, viac chorých detí 😠

ja som bola celý minulý týždeň doma s malým, pritom vo štvrtok a v piatok už vôbec nekašlal a nesoplil, som zvedavá, s čím dojde dnes domov, ono je to tak, že niekto hodí choré dieťa do škôlky, aj keď je to nezamestnaná žena, alebo žena na MD (nezáleží na tom, či pracuje alebo nie), jej dieťa sa z toho dostane, ale ostatné deti ochorejú na dva týždne... 😠

sassi
26. jan 2009

chore dieťa do školky rozhodne nepatrí
ako k tomu pride rodič, čo dava do školkmy dieťa zdrave (no niekedy otázne, lebo može už mať v sebe nakazu, ktorá ešte neprepukla) ale myslím bez nejakej akutnej choroby
ja som bola s dcerou aj 2 týždne doma, kym sa nedoliečila (a tiež pracujem a v robote sa velmi netešili), alebo ostal s nou manžel, starkí a podobne ... a došla do školky, kde bolo 10 usoplených detí, jasne že do 14 dní sme mali chorobu späť 😠 😠 😠
u nas škoke dokovna pani učitelky deťom daju kvapky alebo sirupček 😕

raz sa stalo, že jeden chlapec cely týžden kašlal, každy den viac a v štvrtok som to nevydržala a matkje povedala, prečo ho vodí do školky, ked tak velmi kašle ... a ona sa na mne oborila, že hadam ho nenecha doma, že ma doma polročne deckoa by od neho ochorelo 😕 😕 😕 som že odpadnem, tak ona sedí doma na riti na MD a vodi chore dieťa do školky???

titkovamiriam
26. jan 2009

sassi stava sa,ja som zazila ze nez som michala prezliekla tak sa mamine dieta totalne dogrcalo a este predtym hovorilo mame ze mu je zle a aj tak vyzeralo a ona ho este aj zrubala ze ci nemohol vydrzat kym by odisla ☹ ,niektory rodicia su experti ☹

tilly
26. jan 2009

sassi 😀 to je super, ona má doma polročné decko, ale ostatné deti sa môžu nakaziť 😠 ona by sa doma na MD zbláznila keby tam mala dvoch harantov... 😉

u nás v škôlke nedajú nič prinesené zvonku, ani vitamíny, ani cukríky, aj keď si deti rozdávajú medzi sebou čokoládky a pod. keď majú narodeniny, tak to dávajú deťom až keď idú domov, aby si rodičia zvážili, či im to dajú alebo nie

katrin21
26. jan 2009

ja mam aj rodicov, aj nemam problem byt doma ( nastastie, ale mala som aj taku pracu, ze ani den som nemohla chybat...) ale malu doma za kazdu cenu nenechavam... napr.vtedy,kd viem, ze neochorela od niekoho, ale ze prechladla vonku, tak vtedy to beriem tak, ze nema v sebe nejaky virus a pod.. ale ked ma len slabucku nadchu alebo kasel... ak je to viac, tak ju necham doma aj len tak, ani k lekarovgi nejdeme, len ke ma teplotu... raz aj na pohotovosti hovorila doktorka, ze niektorí rodicia to zas prehanaju, dietatu vyskoci teplota a za dve hodiny sedia v cakarni... k lekarovi sa ma ist az ked teplotu ma dieta aj druhy den.. ale to je na inu diskusiu...
poznam aj take matky, co naopak dieta nechavaju doma a pchaju liekmi pri prvom zakaslani... to je tiez chore, lebo nemaju ziadnu imunitu a telo nevie bojovat.... naozaj take poznam....
Nastastie moja dcera nejak chora nebyva, tak raz za rok mozno... ale napr. teraz mala dost kasel cez rpazdniny, ked bola u otca.. ked sa vratila , kazal mi ist k lekarke, ze ma chytene priedusky... mne sa to nezdalo.. kupila som Mucosolvan Junior , dala 3x denne a po dvoch dnoch mala ani nezakaslala... takze.... ale kazde dieta je ine... niektore su viac chorlave... priatelova dcera je chora stale... ale aj preto, co som pisala vyssie... cely rok do nej cosi pchaju... vselijake umele vitaminy, potom hned pri prvom kasli antibiotika... hrozne,...
Dieta ma chorobu vylezat, to je jasne, asi kazda, ked vidime, ze je to vaznejsie, radsej ozelieme plat a ideme s nim domov... otazne je, ako matka na MD moze povedat, aby jej neochorelo druhe dieta... to fakt nepochopim....

sassi
26. jan 2009

my sme dceru, ked bola chorá a nemohli sme ostať doma s nou pre pracovne povinnosti, vozili k svokre 15 km od nas, takže každy den to znamenalo previezť sa rano 30km a poobede 30km ... ked sa chce sa da, ale ked sa nechce...
ved sa da prinajhoršom vždy niekto k dieťatku vybaviť, nejaká opatrovatelka, ked je choré, ma matka narok na OČR a nech mi nikto nehovori, že ma až taku prácu, že nemože doma ostať ani na týžden! My sme sa s manželom striedali, raz som ostala ja - raz on ... ked ide o zdravie diaťatka, tak idu peniaze bokom. Manžel je živnostník, takže ked bol 2 týždne s nou doma, nedostal žiadne vyplatenie OČR a podobne.

Ja som na toto nahnevana prave preto, že AJ vdaka takýmto nezodpovedným rodičom dcera bola potom tak často chorá, že nača pediatrička odporučila vynatie z kolektívu,a potom som mala dceru od januára do apríla doma a nemohla vobec do školky 😒 - ja plne zamestnaná v školstve, kde sa neda zobrať počas škol. roka len tak dovolenka, manžel pracoval ... a vyriešili sme to, tiež som ju mohla napchať choru do školky a nech sa robí čo chce ☹

michaela2410
26. jan 2009

ja len s udivom citam, co tu niektore pisete!!! u nas v skolke bolo jasne povedane, ze ucitelky nemozu davat detom lieky. ja od buduceho tyzdna nastupujem do prace a tiez sa toho hrozim, ako to bude. mladsi syn ide do skolky, tak som zvedava ako casto ho budem mat doma. ☹ ..u starsieho to bola katastrofa. ked raz zacal byt chory, po vyzdraveni bol v skolke max. tyzden a kasle zacali odznova. teraz je to uz lepsie, ale radsej to nechcem zakriknut! 😒 ved uvidime este do jari, teraz bude najhorsie pocasie. nastastie moj ocino je na dochodku, tak by sa postaral, ak by to nebolo nic vazne.

kika97
26. jan 2009

Sassi úplný súhlas čo si napísala.Už tu bola podobná téma a keď som sa zapojila tak mamičky na MD ma skoro ukameňovali. Išlo tam o to, že mamička na MD sa rozhodovala či dať staršieho súrodenca alebo nedať do školky, nebol fit nachladený s nádchou. Ja som sa ozvala, že predsa keď som doma a vidím že dieťa nie je fit tak nerozmýšlam, či dať do škôlky alebo nie. V našej škôlke je pravidlom, že mamičky na MD si kludne vodia nachladené, s červenými unavenými očkami, kašľajúce deti do škôlky. Aj dnes jedna taká čučí s malým v kútiku, pozerám a on docmúľava tabletku proti bolesti hrdla, keď videla že na ňu pozeram, odviedla malého do kútika a hovorí smrkaj, ale potichu. Ja viem, že je ťažké keď rodičia pracujú vziať si stále OČR, mi to tiež riešime na striedačku ja, manžel alebo babička. No a potom keď sa nedá príde za obeť aj dovolenka. Čo som si ja pomíňala dovolenky, len aby som nemala OČR, ani nie z finančného hľadiska ale pre dobro svojho dieťaťa. Nie je mi to ľúto ale je mi ľúto že ja donesiem dieťa vyliečené a vzápätí tam takýto rodičia vláčia deti a mamičky na MD obzvlášť (ako tu bolo spomenuté, aby nenakazilo mladšieho súrodenca doma(. Mi to po týždni schytáme a stále dookola.Už som sa snažila ho aspoň na obed zobrať domov, aby spolu nespal s chorými, ale nepomáha to.

bibinka
26. jan 2009

ja si myslím, že to závisí na tvrdosti riaditeľky škôlky, a ak ona nepovolí, rodičia sa holt musia prispôsobiť. Ale chce to veľký boj, pretože napr. učiteľka preberie takéto dieťa ráno s tým, že nevyzeral chorý resp.nesoplil, nekašľal a pod. a v priebehu doobeda sa mu to "rozbehne" a je to všetko zase v pytli... ☹
Darmo tu my budeme robiť osvetu, keď stačí jedna "Mamička" alebo "Ocinko" a je to zase na začiatku. POkiaľ nezakročí školka, rodičia si budú stále roibiť dobrý deň a veselo "s..ť" na to, že nakazia cudzie dieťa....tomu sa hovorí skryté grobianstvo, ale s tým sa musíme vysporiadať.A neustále toto rozprávať na rodsičovskom združení práve tým rodičom-bez hanby by som aj menovala, nech sa červenajú a argumentujú koľko chcú. 😠 😠
iba som sa rozčúlila, ale viem, že je to dlhý predlhý boj a často veľa mám rezignuje... 😠
Verím, že nebudem patriť medzi nich. Aj za cenu dovolenky.

sassi
26. jan 2009

kamoškin maly chodí do inej školky v našom meste, a odtial volaju, aj ked trebars začne sopliť o 10:00 rano, musi po neho prísť a dovtedy sedí v izolačke ... proste je to fakt na prístupe školky
z jednej strany sa rodičia ako my burime, prečo su tam chore deti, ked my sa vytrapime s tými našimi doma ... a z 2. strany tlak rodičov, že ich dieťa nie je nejako velmi chore, len sa doliečuje a podobne hefty typu "sopel nie je choroba", ktorí musia isť do práce stoj čo stoj (a nech to stojí aj zdravie vlastného a iných detí 😖 )

tiež som 2 roky robila to, že som obetovala peniaze a trpela zazeranie kolegýň, že som ZASA na OČR ... a teraz pojde do školky syn, a bude to odznova to isté 😒

lubkaj
26. jan 2009

U nas skolke tiez nemozu davat ziadne lieky. Aj my sme s tym mali problem pred dvoma rokmi. Dcerka vtedy nebola chora, len mala v ocku jacmen (alebo nieco take, ale nebolo to nakazlive, to nam lekarka povedala) a bolo jej treba na obed dat kvapky do oka. Povedali, ze nemozu davat ziadne lieky, tak som malu mala asi mesiac doma, kym jej to nezmizlo. Bola som vtedy na MD, takze z tohto hladiska to nebol problem, len mi bolo luto kruzkov, o ktore prisla, lebo sa na ne vzdy velmi tesila. Asponze na Mikulasa som ju mohla doviest...

bianca
26. jan 2009

mna zaraza ze neaky rodic moze byt tak bezohladny a ohrozovat zdravie nie len svojho dietata ale celej triedy.To snad ani nie je mozne.By som sa viac rozpisala ale nechcem drazdit

bibinka
26. jan 2009

bianca-je to možné a reálne.a nebudeš dráždiť, veď aj ty s takýmto niečím budeš bojovať, pretože neverím, že tento "globálny" problém v škôlkach niekedy vymizne. to si ešte pár generácií počkáme,či ľudia nebudú ohľaduplnejší...ale asi ťažko.

sassi
26. jan 2009

sesternica ma syna v školke v Nemecku - a ten istý problem ☹

zuzana19851
26. jan 2009

Ahojte moj syn začal chodiť do školky a 1 tyždeň je v školke 1 doma a tak to ide dookola.Ale keď začal kašlať hneď ho vylučili .Boli sme na to aj vopred upozorneny .Chore dieťa do školky nepatrí.Ja to dodržiavam.Aj pre dieťa aj keď len kašle je lepšie ak je doma.A lieky v našej školke take dačo neexistuje nesmu podavať žiadne lieky učitielky.

pedroma
26. jan 2009

U nas sa lieky tiez nosia, nie vsak na baze ATB. Patri to do vnutornej "politiky" skolky, a asi to doteraz nikto verejne neriesil. Každý len pohundral, proti väčšine aj tak nič nezmohol. Jedine zmenit zariadenie.

jarka007
26. jan 2009

sassi ono je totiz inak chapane chore dieta v Nemecku a chore dieta na slovensku. V Nemecku ak dieta ma 3 dni horucky nad 39, resp ich nevies zrazit, tak toto je naozaj chore dieta. Kamoske sa dokonca stalo, ze ju doktor ani nezobral, pretoze syn mal LEN 2 dni hrucky 38. A vo vsetkych casopisoch, v lekarnach ti hovoria, ze ak ma dieta sople, je to normalne, pretoze ich moze mat aj 12 krat v roku a este nie je chore. A ziadnu mamicku som nepocula sa stazovat, podotykam nemecku mamicku, ze ako si dovoluju nosit ostatne chore soplave deti do skolky. Tak isto by totiz deti mohli ochoriet od kaslajuceho uja v obchode, od ocka, ktory zase nieco priniesol z roboty a pod. Ine je, ak ma dieta infekcnu chorobu, napr. sarlach, cierny kasel, ovcie kiahne a pod. V tom pripade tam nemoze, to podlieha zakonu. Inak je to vsetko na rodicoch, ako sa rozhodnu. Tomu sa hovori sloboda a demokracia, takze pochybujem ze by sa to zmenilo. Jedine, ak by ste chceli, aby sa Slovensko stalo totalitnym statom.

sassi
26. jan 2009

no myslím, že nie je to to iste, že sa niekde stretneš s chorým človekom niekde v obchode, ako ked je 20 detí spolu cely den, z toho minimalne 3 hodiny v 1 miestnosti + ešte aj 2 hodiny spia jedno vedla druheho ...

ja neletím s každym soplom k lekarovi, ale ani nedam dieťa, čo 3-4 dni v kuse kašle a každy den viac a viac, vracia, alebo ma horučky do školky alebo do školy ... hlavne ked som doma na materskej, ale ani inak nie

tiež treba rozlišovať sople a sople, niekdy to može byť aj prejav alergie, to nie je nakazlive, alebo mojej dcere sa pustí na chvilku vodnaty soplík, ked prejde zo zimy do tepla (prirodzene reakcia organizmu) ... ale tak ja myslím, že každa matka vie posudiť, kedy je to niečo takéto, a kedy to je choroba
Ved ti rodičia velmi dobre vedia, že je dieťa chore - ako sa tu píše, vybavia ho sirupčekmi, v prezliekarni mu daju vycmulať tabletku, vysmrkaju ho a pošlu ...

sassi
26. jan 2009

jarka, napr moja dcera vysoke teploty nikdy nemala, ked dostane teplotu, tak maximalne 38°
a pritom mala napr. hnisavu angínu, infekcia sa preukázala aj vo vyteroch, brala 2 týždne dvojaké ATB a teploty skoro vôbec nemala, len pár dní pokašliavala
veľmi nesuhlasím s prístupom "kym nemá horučky, nie je choré"

sassi
26. jan 2009

no a naša Dr. vraví, že po dobrazí ATB ma byť dieťa ešte týžden doma, aby sa uplne zotavilo, tak ale to by som už fakt mohla dať rovno v robote výstup 😒 Niekedy som ju ešte po ATB nechala doma (trebárs od stredy do konca týždna) ale vždy sa to nedalo
našťastie sme mali chorôbkový "iba" 1 rok v školke, kedy to bolo uplne dramaticke (2 týždne doma - týžden v škoke - zasa doma ...)
od chorôb nam pomohlo plávanie, otužovanie a hlavne myslím v lete more 😉 - odvtedy byva chorá tak 1-2x za rok 🙂

prasiatko30
27. jan 2009

jarka - dtto spanielsko - dceru nenosime k doktorovi pokial nema teploty viac nez 3 dni, sopliky nepokladam za chorobu - v podstate vacsina deti co poznam tak maju cez zimu sople - z toho nerobi horor ani doktorka a ked som minule dala nejaky sirup na sopliky tak mi nadala ze co robim lebo to ma viac negativnych dosledkov ako to co mozem dietatu pomoct.

bodka13
27. jan 2009

takým chorôbkovým rokom si asi prejde každé dieťa,aspoň naši obidvaja ...naša dr. povedala že radšej v MŠ ako v škole...našťastie máme jednu babku na dôchodku tak nemusíme OČR-kovať

moja skúsenosť je že s tých IBA soplíkov,ktoré nie sú choroba sa často stane zápal priedušiek...máloktorí škôlkar si vie sám poriadne vyfúkať nos,učiteľky v škôlke to nestíhajú a niektoré ani nerobia /asi sa im nechce tie malé nošteky čistiť/,hlieny stekajú dole a už aj je choroba na svete...a potom žasnem keď dieťa v škôlke kašle až ho napína na zvracanie a mamička sa čuduje že to čo je aký kašeľ a pri tom mu pred chvíľou vysmrkala nos=zelený hustý soplisko 😠

aj ja som bola na MD a starší chodil do škôlky ale keď začal pokašliavať alebo sopliť nechala som si ho doma/menší mal iba 2mesiace/ aby to naozaj neprepuklo do choroby a neostali choré ďalšie deti-doma sme sa za pár dní preliečili a šup naspäť do škôlky 😉

bibinka
27. jan 2009

ten prvý rok je poriadny nápor na imunitu dieťaťa,lebo sa stretne s takými vírusmi a baktériami, ktoré doma nemalo. Je len na škodu, že takúto šokovú terapiu zažíva častokrát aj preto, lebo do škôlky nosia iní rodičia choré deti. Deti tie vírusy nachytajú tak-či tak, ale nemusia sa nutne hrať s vyslovene chorými ,no nie?

anica
27. jan 2009

Ja som uz pisala v inej teme o tom, aka som nahnevana na rodicov, kt. vodia chore deti do skolky....Je to des. Dcera je tyzden v skolke a 2 tyzdne doma. Keby iba kaslala a soplila, mozno by som sa nad to povzniesla. Ale ona je alergicka a zacne tak kaslat, ze to neprajem nikomu. ☹ V noci nespime, lebo ma zachvaty kasla a nemoze dychat.Inhaluje spreje, ale tie jej zaberaju az po niekolkych dnoch. Ja som na MD a tak som sa rozhodla, ze si malu necham doma do jari, mozno ju dam az v sept.
Jarka007, asi nevies, o com hovoris....Sopliky nie su sice choroba, ale ani normalne to nie je...Myslim, ze deti sa vonku stretavaju s dostatocnym mnozstvom bakterii a virusov, nemusia este v skolke byt s chorymi detmi. Moj nazor- keby kazdy rodic chore dieta hned izoloval, tak by sa v skolke choroby nesirili...Lenze niekto si povie: aj rodic XY tam dava chore dieta, tak dam aj ja. Ani si neuvedomuju, ze tym skodia hlavne svojmu dietatu, ktore by sa malo liecit doma. Chodila som s dcerou casto do mater.centra, bolo tam asi 15 inych deti a nikdy sa nenakazila. Pretoze boli ZDRAVE. 😉
A este k tomu, co sa povazuje za chorobu...Sopliky su normalne, ked su vazomotorickeho povodu, t.j. prechod z vonku do tepla....Kontinualne sopliky stekaju na nosohltan a priedusky ☹
K horucke tolko: preto neodporucaju chodit skor k lekarovi, pretoze vacsina ochoreni dych. ciest je virusoveho povodu a organizmus sam bojuje. To su prve 3 dni horucky...Ked trva dlhsie, tak sa tam pomnozili bakterie a je potrebna ATB liecba. Ale to neznamena, ze pocas tych prvych dni dieta nie je chore. Myslim, ze to plati aj v zahranici a nie iba na totalitnom Slovensku. Ved sloboda neznamena, ze budeme nosit chore deti do skolky

prasiatko30
27. jan 2009

to ze nenosim dieta ku doktorke neznamena ze ide do kolektivu 😉 ale s tymi soplikmi sa to uz niekedy prehanate - je jasne ze ak dieta je s horuckami a ma sopliky a je celkove na nom vidno ze je chore tak do toho kolektivu nejde - ale dcera ma cez zimu vzdy sopliky a to je vzdy plne aktivna a nema teploty - takze kebyze ju mam izolovat tak ju mam celu zimu doma pod klucom 🙄

sassi
27. jan 2009

bibinka, my sme nemali praveže chorôbkovy 1. rok v školke ale až druhý
myslím, že aj preto, že sa nam v ten chorobkovy rok nepodarilo vycestovať k moru
mam to overene aj na sebe, že ked ideme k moru, tak cez zimu chora nie som, a ked nejdeme, tak mi je "furt niečo"

a ako píše anica, vela rodičov ma take predsavzatie, že bude davať dieťa len zdrave ... lenže ked to potom vidíš, že ty bereš OČR za OČR, pomedzi to dovolenku ... a iný sa s tým netrápia ... tak tiež už daš decko aj so soplom do školky 🙄 🙄 🙄
Akože pochopím, ked dieťa ma sople do rana, tak že da niekto ten 1 den ešte do školky - že ako sa to bude vyvíjať ... alebo v pitaok, že bude víkend ... (aj ked aj za 1 den može nakaziť polku triedy) ... ale ked vidím, že to neprechádza aje silnejšie, tak ho necham d´predsa doma nie?
A nie ako som písala, zo dna na den dieťa čoraz viac kašle, od pondelka do štvrtka ... ale do školky veselo chodí 😖

a ja obyčajne extra neriešim vodnate soplíky, priesvitné, ale ked sa začnu farbiť do biela, žlta a zelena, to už treba podchytiť a preliečiť

naša Dr. hovorí, že deti si musia v kolektíve "povymienať" bacilíky ... proste každa rodina ma nejaké bailíky, na ktore je už imunna, ale ked sxa deti dostanu každodenne do kolektívu, povymienaju si bacilíky a preto chorlaveju. Ale taktiež je to doležité pre budovanie imunity. Deti, čo nechodia do školky, tak si to potom zvyčajne odbíjaju v 1.- 2. triede v škole, čo je samozreme horšie 😖