Možný odklad povinnej školskej dochádzky a prípravný ročník v Košiciach

svezami
2. feb 2016

Ahojte, mám syna predškoláka, narodený je v októbri, s ktorým navštevujem logopéda. Má oneskorený vývin reči. Ináč je veľmi šikovný, odmalička je technický typ, má logické myslenie, dobre sa orientuje v priestore. Aj čo sa týka jemnej motoriky, myslím, že je na tom tiež dobre. Problém je aj v tom, že odmala nerád kresli, hoci vie celkom pekne kresliť (aj učiteľka v mš ho chválila), ale len to, čo on chce. V žiadnom prípade mi doma nechce nakresliť napr. postavičku, už sme vyskúšali rôzne finty. Len povie, že ju vie nakresliť. Onedlho majú v mš testovanie školskej zrelosti. Vzhľadom na jeho reč a povahu uvažujem aj nad prípadom, že mu psychologička odporučí odklad. Budeme sa snažiť ešte o dobehnutie, ale ak sa to nepodarí, chcem preňho to najlepšie riešenie. Keďže už minulý rok bol náhodou v triede s predškolákmi, tak mám pocit, že by sa určite nudil, keby mal byť v takejto triede tretí krát. Čítala som, že existuje prípravný ročník na ZŠ, nemáte s týmto niekto skúsenosť v Košiciach? Na ktorých ZŠ takéto niečo existuje? Našla som prípravný ročník len ne jednej súkromnej ZŠ - 4 hodiny denne. Ako to funguje, vzhľadom k tomu, že nemám kde nechať dieťa potom, môže byť v družine?

jokolka
31. mar 2016

@svezami my plánujem prípravný ročník na SZŠ Užhorodská 39, po obede majú normálne družinu, teda školský klub. Akú školu si našla ty? Inak na Starozagorskej je trieda, pre deti logopedickým problémom, tam si skúšala?

svezami
autor
1. apr 2016

no u nas je momentalne situacia, ked nam nevyhovuje ani jedna skola vzdialenostou. Na tej Uzhorodskej sa plati? Ja som akurat prisla o dobru pracu a neviem co ma este caka... pozerala som, ze na Starzagorskej beru 4-8 deti a robi sa vyber na zaklade posudkov, ktore my nemame. Psychologicka v skolke odporucala akurat komplexne vysetrenie, aby sme vedeli dopilovat to, v com je slabsi a pokracovat u logopeda. Uvidime co este povedia na zapise. Nakoniec som zvazila, ze nerada by som ho segregovala, neviem ci by ho to posunulo dalej, mam pocit, ze sa dost zlepsuje. Vy mate aky logopedicky problem?

tina_po
1. apr 2016

Moj syn bude maj 6r v oktobri a dnes ho ideme na zapis do pripravneho roc. (ale sme z Presova)...St.syn absolvoval tento pripravny rocnik minuly rok a teraz je prvak..... Pooobede mali druzinu.... Nelutujem a odporucam...... My sme ADHD a ml.syn ADD, chodime k logopedicke i liecebnej pedagogicke.....

svezami
autor
1. apr 2016

lenže my nemáme takúto diagnózu, syn vie povedať všetky hlásky, v niektorých slovách aj r, ale nevie ich používať vo všetkých slovách, skusim este to komplexne psychologicke vysetrenie a uvidime. Idete na zapis sem do KE? uz som sa pytala aj predtym - platí sa tam poplatok za studium?

tina_po
1. apr 2016

@svezami my ideme na zapis v PO na ZS Matice slovenskej.... Tiez nemame definit.dg., len vyvin do ADD, to vsetko diagnostikuju az v skolskom veku.... V pripravnom roc. su deti s narusenou komunikacnou schopnostou /NKS/...a niekt.vylovene len vyuzivaju ILI- individualnu logopedicku intervenciu, kt. robi 3x do tyzdna logoped s celou tr. /max.10ziakov/,resp. si ich berie individualne a pracuje s nimi, ostatne maju hravou formou Angl 3x/tyz., SJ-rozcvicuju rucku a Elkoninov slabikar fonematickeho uvedomovania.....

svezami
autor
1. apr 2016

no situácia je taká že sa to proste teraz nedá, aby chodil do takejto školy - aj vzhľadom k tomu, že je možné, že sa budeme aj sťahovať a ja si hľadám inú prácu. Preto sa snažím čo najviac s ním pracovať doma, pokiaľ sa mi to dá. Zatiaľ sa to dá navštevovať logopéda a snáď sa to zlepší či upraví kým začne chodiť do ZŠ a budeme to zvládať aj popri ZŠ v popoludňajších hodinách. Držím vám prsty v škole a ďakujem za informácie.

svezami
autor
1. apr 2016

@tina_po teraz pozerám, že vy ešte len budete mať - teda tvoj syn - 6 rokov, môj už bude mať 7 rokov v októbri, je najvyšší v triede, každý sa ho pýta do ktorej triedy v škole už chodí, už aj minulý rok bol v triede s predškolákmi, hoci kvôli rôznym okolnostiam nechodil pravidelne do škôlky, no bol veľmi sklamaný, že už vtedy išli jeho kamaráti do školy a on nie, nerada by som aby toto zažil znova, on sa tam veľmi teší. Škoda, že sme minulý rok netušili o takom prípravnom ročníku ☹

tina_po
3. apr 2016

@svezami no moj st.syn je prvak a ma 140cm, 36nohu- je najvyssi v triede, v lete bude mat 8r., mal odklad sk.dochadzky, chodil do toho pripravneho rocnika-nelutujem.... A inac je nadherne mat vysokeho chalana..., mysli na buducnost.... Ja presne viem, co riesis-my uz ani nevyjednavame zlavy do atrakcii do 140cm, aj ked vekovo je este dieta....A vysvetlovat ludom, ze iektore veci este nemoze chapat vzhladom na vek....

svezami
autor
3. apr 2016

@tina_po nakoniec sme boli na zápis v normálnej ZŠ, robil tam testy, bez problémov, potešil sa, že dostal 1 * 🙂 , vôbec nekomentovali, že by bolo lepšie aby kvôli reči sme riešili inú školu alebo podobne. Uviedli sme, že nerozpráva čisto a ktoré hlásky a chodíme na logopédiu. Zobrali to, že ok a nič sa nedeje. Ale mám pocit, že syn sa zlepšuje zo dňa na deň, snaží sa, hovorí čistejšie. tak to hádam dobehneme.

jokolka
4. apr 2016

no ja som zmeškala vašu debatu 😉 😀

emilia25
4. apr 2016

Aj mi máme odklad u nás malý bude mať 6r teraz v maji a psychologička tiez neodporučila ja som ho tiež este nechcela dať aj učiteľkam v skolke som povedala ze ten rok bude este v skolke a pomôže mu to tiez chodime na logopediu.inac Jak vas čítam to sa dá deťom co zlé vychádzajú roky resp co sa nsrodis od septembra ze odložiť dochádzka.lebo teda moj najssrsi bol v predskolskej az ked mal 6rokov a to uz psychologicks povedala ze musi uz kvôli veku.

svezami
autor
5. apr 2016

@jokolka nevadí 🙂

svezami
autor
5. apr 2016

@emilia25 dochádzka sa dá odložiť aj u takýchto detí, nikto mi nepovedal, že to nie je možné. Určite to už nie je možné na ďalší rok, neviem či existuje horná hranica veku nástupu do ZŠ. My sme však zvážili to, že syn nie je hravý, veľmi sa teší do školy, už dávno cez obed nespí, nemá to rád, no a je dosť vysoký - najvyšší v triede. Chce sa zlepšovať nielen v reči ale aj v iných oblastiach, učíme sa doma, robíme rôzne pracovné listy na zlepšenie motoriky, matematickej predstavivosti a pod. Myslím si v konečnom dôsledku, že jemu by ten rok v škôlke skôr ublížil - stagnoval by a znova by bol sklamaný, že nepôjde do školy, neviem čo by to urobilo s jeho psychikou. My sme v podstate prípravný ročník chceli riešiť kvôli logopédii, ale nevyhovuje nám to nijako s tými logopedickými triedami v uvedených ZŠ, spolieham sa však na to, že dobre napreduje v reči a nejako to dobehne.

emilia25
5. apr 2016

@svezami mne ked syn siel do skolky som si myslela ze ked bude mať 5 rokov ze mi ho dajú do predškolskéj triedy no dali ho do normálnej preto sa pýtam ze on mal ten odklad vlsstnej kvoli tomu ze sa nensrodil do augusta.ale neviem o tom ze by sa dal jemu urobit este dalsi odklad lebo ten odklad uz mal a vlsstne by mal v prvom ročníku uz 8rokov preto mi je to divne.

jananinka
5. apr 2016

u nas v skole tiez prvy rok otvorili nulty rocnik, ale viem, ze tam mohli ist deti narodene do konca septembra, neviem, ci je to podla zakona alebo podla skolskeho poriadku. Inak velmi to chvalia, je ich v triede tusim do 10 ziakov, do obeda maju akoby vyucovanie a poobede normalne su v druzine. Podla mna je to velmi dobra priprava na skolu, urcite lepsie ako opakovat rocnik v skolke. Nasa tak bola /je oktobrova/ a bol to v podstate strateny rok, nic nove sa nenaucila.

svezami
autor
6. apr 2016

@jananinka veď to, často dieťa stratí zbytočne rok, preto sú možno prípravné ročníky lepšie (nulté sú tuším podľa zákona len pre sociálne znevýhodnené deti, ktoré nenavštevovali ZŠ, ak sa nemýlim), ale je ich pramálo, možno by to mohli poriešiť systémovo. V zahraničí sú prípravky bežné, ale tam sú materské školy o niečom inom, skôr stráženie detí a nie príprava na školu - ale všade je to rôzne

jananinka
6. apr 2016

@svezami u nas v meste je tento nulty rocnik otvoreny prvy rok a je iba na 1ZS (v meste mame 4), urcite je to ako priprava do skoly velmi dobre.

diridiridin
6. apr 2016

@svezami ja by som len chcela pochváliť tvoje uvažovanie, aj dva roky v predškolskej triede je moc, to dieťa stagnuje a ťažko sa mu zapája do aktivít, ktorých cieľom je naučiť deti to, čo už dávno vedia. Mala som tú česť praxovať v jednej triede, kde bolo 7 detičiek s odkladom. Tie deti si už všetkým prešli, kompetencie, ktoré má učiteľ rozvíjať sa nemenia, tým pádom "odložené" deti robili zlobu...

jokolka
8. apr 2016

Prípravný ročník je vhodný pre deti, ktoré už majú 6. rokov (alebo budú mať k 01.septembru), ale ešte nedosiahli zrelosť. Napr. náš je júnový odporúčajú nám odklad. Deti narodené v máji az auguste majú často odklad. Tie narodené od septembra do decembra ani nemusia na zápis prisluchajúci danému školskému roku, to bolo vždy - zle vychádzajú roky :D ... Samozrejme je to vždy len odporúčanie, rodič sa tým nemusí riadiť, ak si myslíte, že vaše dieťatko bude stíhať a nebude zlyhávať môžete ho dať aj do 1. ročníka. Ja však moje dieťa chcem ochrániť pred zbytočními neúspechmi, tak chcem prípravný. Problém je, že zaťiaľ viem len o jednej triede na Súkromnej základnej na Užhorodske 39, a rada by som porovnala aj iné možnosti. Takže ak viete aj o iných školách v KE tak dajte prosím vedieť . ☹

veronickas
8. apr 2016

@emilia25 Ked dieta nedovrsi do 31.8. 6 rokov, nejedna sa o odklad.
O odklad ide v tom pripade, ak do 31.8. dovrsi 6 rokov a napriek tomu nenastupi do skoly.

svezami
autor
8. apr 2016

@jokolka ja som tiež našla len túto ZŠ a potom už len klasický 1. ročník s logopedickou triedou resp. v Barci, ale to je už pre deti s poruchami učenia...

gir
8. apr 2016

Ja učím v MŠ tak môžem poradiť. O odklad povinnej školskej dochádzky na jeden rok môže požiadať rodič prostredníctvom riaditeľa MŠ bez udania dôvodu. Ak by išlo aj o ďalší školský rok až tam nastupuje vyjadrenie psychológa alebo akékoľvek posudzovanie školskej zrelosti. Kľudne sa pýtajte na čokoľvek, rada odpoviem. 🙂

mimulik
8. apr 2016

Ahojte..môj syn sa narodil 14.9..chcela som ho dať to školy minulý rok..v škôlke bol najšikovnejší, bol citovo vyzretý a teda spĺňal všetko..akurát som potrebovala potvrdenie od psychologičky a tá mi ho nedala bo nenakreslil obrázok v takej veľkosti ako bola predloha..tak bol celý nešťastný..teraz sme boli na zápise..už pred zápisom ho bolelo brucho a nechcel tam ísť..čo minulý rok šiel s radosťou..vôbec nechce ísť do školy tak ako sa tešil minulý rok..uvidíme ako to zvládneme...

veronickas
8. apr 2016

@mimulik Urcite ti nebolo len o velkosti obrazka. To, ze je dieta najsikovnejsie v skolke, neznamena, ze je aj skutocne zrele. Skolska zrelost nie je len o vedomostiach a o sikovnosti, ale i ofyzickej zrelosti, socialnej zrelosti, emocionalnej odolnosti, schopnosti zvladat nove a zatazove situacie a pod.
Preco vlastne detom skracovat detstvo? Uvedom si, ze nastupi do skoly a najblizsich 60 rokov sa nezastavi - ZŠ, stredna skola, vysoka skola, praca, praca, praca..
Bud rada, ze nesiel do skoly minuly rok. Mnoho deti nastupuje s odkladom a tak by tvoj syn nebol mladsi od ostatnych len o par mesiacov, ale i o viac ako rok. A to je skutocne velky rozdiel! Ver, ze je velky rozdiel vo fungovani a v uspesnosti prvakov s vekovym rozdielom rok a viac (v neprospech mladsieho).
Vzdy treba dieta viest k tomu, ze je aj moznost, ze dany rok do skoly este nepojde (zvlast, ak sa jedna o predcasne zaskolenie) - tak sa da predist sklamaniu a nasledne stresu o dalsi rok.

mimulik
8. apr 2016

@veronickas kedže viem čo mi povedala psychologička tak tvrdím že to bolo o obrázkoch..a teda že neobsedí..nevie v pokoji sedieť ale to je aj teraz..a už do školy môže?
ja ho nechcem ukracovať o detstvo..ale vidím čo ten rok v škôlke navyše s ním spravil..učiteľky v škôlke, ktoré ho mali viac ako tri roky nechápali že ho nechcela pustiť..proste viem čo hovorím..myslím si že matka pozná svoje dieťa a nie psychologička za 45 min..

lorela
8. apr 2016

@mimulik Dovolím si reagovať len veľmi v skratke: Asi nie kvôli tomu, ako "nakreslil" obrázok", ale kvôli tomu, ako "reagoval", že nenakreslil správne obrázok...
Veď to sama píšeš, že bol celý nešťastný.

mimulik
8. apr 2016

@lorela zle si to pochopila..on bol nešťastný že nepôjde do školy..nie že to zle nakreslil..tam šlo len o veľkosť geometrických tvarov..proste mal nakresliť 4 asi mali byť rovnako veľké..je taký macko a tak prvý nakreslil dosť veľký, ďalší menší a tie dva bolo problém ich tam vtesnať...

lorela
8. apr 2016

@mimulik Aha.
Ale aj tak, ono sú to psychotesty, a za tými geometrickými tvarmi, čo majú kresliť je niečo viac, ver mi....
Robil tie testy s 11 subtestami, koľko mu vyšlo bodov?
A poznamenám ešte, že ak by mu aj hneď vyšlo hodnotenie na plný počet, nemusel by dostať odporúčanie práve kvôli už spomínanej emocionálnej zrelosti, sociálnej, pracovných schopností (musí byť schopný sústredenia sa, nevyrušiteľnosti, húževnatosti a pod.). Takže samotný test na obodovanie je len jedna časť.

mimulik
8. apr 2016

@lorela tak ako som písala strávil s ňou 45 min..a to sa veľa rozprávali a aj básničky jej mal hovoriť..čo sa týka sociálnej zrelosti je na tom úplne v pohode..nemá problém nadväzovať nové vzťahy, nehanbí sa..v škôlke je vždy hlavná postava na vystúpeniach lebo veľmi pekne a nahlas rozpráva..problém je so sústredením..ak je ničo čo vie tak to považuje za zbytočnosť trénovať, ak mu niečo nejde je nahnevaný...ale to je stále a je to o jeho povahe..to sa nezmení ani teraz..tých 20 min vydrží robiť nejakú aktivitu ale popri nej nesedí na riti stále...furt sa hemží..
žiadne body za testy nedostal..teda nič mi o tom nehovorila..

lorela
8. apr 2016

@mimulik V septembri, toho14. 9. bude ma 6 rôčkov?