Musím dať predškoláka do škôlky?

tri
30. aug 2012

Mám 5 ročné dvojčatá, ktoré budú mať v septembri 6. Do škôlky chodili ako 3 ročný jeden rok. Od vtedy ostali doma s mojom mamou, ktorá už bola na dôchodku. Takže nemuseli..... No a teraz mám dilemu a problém, či ich musím dať do predškolskej, teda na ten posledný rok predtým ako pôjdu do školy...... Síce som s nimi bola na zápise, takže by reálne mali v pondelok nacupitať do škôlky, ale čím ďalej sa to blíži, tak uvažujem či ich dať. A či sa to vôbec bude dať odhlásiť, resp. zrušiť, ak by som ich chcela ešte nechať u mamy. Ani sa im nechce, keď som sa ich pýtala, radšej by ostali u babky, ako ju volajú. Vedia už aj čítať a doma sa im venujem s pracovnými listami pre predškolákov, pomaličky sa učia písať písmenká a počítať základy matiky. Takže sú šikovní. V tom by som problém nevidela, že ak nepôjdu do prípravky, tak že nič nebudú vedieť..... Neviete mi niekto poradiť? U mńa sa jedná hlavne o finančný problém, keďže som na deti sama a škôlka to nie je lacný špás. Aj mama by s nimi rada ešte ostala. ...... Prosím poraďte mi..... 😨

emilii
31. aug 2012

predškolská povinná NIE JE ...

masinka
31. aug 2012

kedze som s najmladsou doma, tak mi Dianku neprijali do skolky, napriek tomu ze bude mat uz 4 roky.... tak vymyslame ako sa dopracovat do nejakeho detskeho kolektivu aspon sem-tam..... Nelku mi z takeho isteho dovodu zobrali az 5 rocnu a potom sa cudovali, ze preco prvy mesiac plakala za mamickou... ono u babky sa moze zdat, ze je dieta velky suveren, ma rezim a je sikovne, a jasne, dvojicky nie su nikdy na nic same ... ale aby si nebola potom nemilo prekvapena v skole, ked nahodou bude problem s adaptaciou....
u nas v skolke ked chodia surodenci, tak druhy plati len 50 % ZRPS. Skus sa u vas opytat, ake su moznosti. A predpokladam, ze deti aj u babky jedia.... zabezpecit im celodennu stravu doma tiez vyjde na 50 EUR... ak nie viac.

tri
autor
3. sep 2012

@janka1011 lenže problém je v tom, že ja som ich čítať nenaučila. Urobili to samé...... To isté som mala aj pri najstaršom dieťati a ten je teraz v triede pre nadané deculá, začal plynule čítať ako 5 ročný, a od vtedy je knihomoľ.... takže žiadna moja snaha, ale asi genetika.

jaduska
4. sep 2012

@kokorunecka predškolská príprava nikdy na Slovensku povinná nebola, aj keď sa o tom dosť uvažovalo, že rok pred nástupom do ZŠ by dieťa malo povinne absolvovať predškolskú prípravu, tak tento zákon neschválili, lebo škôlky na to určite nemajú kapacity.

@tri čo sa týka tvojho problému, poviem ti k tomu iba jedno - rozhoduj sa srdcom, niektorým deťom pri nástupe do školy nepomôže ani x rokov strávených v škôlke, iným to netreba. Veď aj Komenský odporúčal, aby boli deti do 6 rokov doma, ale zároveň radil rodičom ako deti vzdelávať a vychovávať (odporúčam prečítať Informatórium školy materskej, ja som to prečítala jedným dychom). Ty si musíš zvážiť, či dokážeš deťom zabezpečiť primerané podnety pre fyzický aj psychický rozvoj a dostatočnú socializáciu...

A ešte k tomu "ZRPŠ", nechcem písať blbosť, ale mám taký pocit, že toto nie je povinný poplatok. Aspoň neviem o takom zákone, ktorý by ho nariaďoval.

adrianaza
19. jún 2014

s