Nahota detí v škôlke

ledyna
7. okt 2013

Dobrý deň, rada by som začala novú tému, týkajúcu sa nahoty detí v škôlke. Môj vnuk chodí do jednej nemenovanej škôlky už do predškolského ročníka. V škôlke majú taký zvyk, že deti sa po obede vyzlečú do naha, veci si zložia na svojej stoličke a nahé zdôrazňujem nahé prechádzajú do druhej miestnosti, kde majú spať a tam si obliekajú pyžamo. Takže pre rodičov, ktorí chodia pre svoje deti hneď po obede, nie je nič nezvyčajné vidieť prebehávať nahé deti alebo vidieť dieťa holé sedieť na záchode. Týka sa to všetkých detí, starších aj malých. Keď sme oslovili vedenie škôlky, tak odpoveď bola, že v tom nevidia nič zlé. Ja nie som puritánka ale tento spôsob či zvyk sa mi zdá divný, ani neviem ako to mám nazvať : "úchylný ". Pretože,keď som sa pýtala známych a kolegýň , tak nikde sa s tým nestretli. Všade ostávajú deti v spodnej bielizni a na tú si dávajú pyžamko. Sme síce súčasť EU ale ako viem v iných krajinách sú deti a ich práva chránené zákonom. Rada si vypočujem názory a skúsenosti iných mamičiek . 🙄

daniela1978
7. okt 2013

ja osobne by som skôr bola nahnevaná, že pobehujú nahý preto, že môžu ochorieť.....nevidím nič zlé na tom, že deti v predškolskom veku sú jeden vedľa druhého nahé.......myslím, že im to nepríde ako niečo nepríjemné alebo nenormálne....a čo je na tom úchylné? ja mám 35 rokov a pamätám si, že ako deti sme sa chodievali kúpavať nahé.....a nemyslím, že zo mňa vyrástol nejaký úchylák....ale to je vec názoru.

shopoholocka
7. okt 2013

Tak isto nie som puritanka,ale toto by sa mi nepacilo....keby som neuspela u vedenia spojila by som sa s rodicmi a isla s tym urcite dalej....toto mi normalne neprijde........mne sa nepaci to,ze by moje nahe dieta mohli vidiet druhi dospelaci....dnesny svet je skazeny a nenechavam holu dcerku ani na kupku.......

susu29
7. okt 2013

Neviem, čo to máte za škôlku teda, u nás sa vyzlečie v jednej miestnosti do spodného prádla, zložia sa veci na stoličky, ide sa do kúpelne, kde sa urobí hygiena a ide sa druhej miestnosti, kde sa oblečú do pyžamiek, moja dcéra by sa určite nevyzliekla donaha, o synovi ani nehovorím.. Podľa mňa aj u vás musia niektoré deti protestovať. Je to naozaj nejaké úchylné..

hajajanka
7. okt 2013

@ledyna To je dost cudne. Mne osobne sa to nepaci. Nemaju dovod chodit nahi. Ved pyzamko si daju na spodnu bielizen, pripadne si nechaju aj pancusky, ak je chladno. Ja by som sa proti tomu ohradila a urcite by som to riesila s vedenim, prip. so zriadovatelom skolky. Normalne to urcite nie je. Uz len kvoli prechladnutiu je to nic moc. A tiez by sa mi nepacilo, keby moje dieta chodilo nahe pred cudzimi ludmi. Ja napr. ani moje deti neprebalujem pred cudzimi ludmi a to dokonca ani pred sirsim pribuzenstvom.

edita84
7. okt 2013

no neviem príde mi to tiež divné, ked chodila dcéra do škôlky tak sa prezliekali priamo v spálni a to si spodné prádlo dole nedávali (len tie deti čo tak boli doma zvyknuté) ale to aby sa všetky vyzliekali mi príde divné :/

elise
7. okt 2013

@ledyna nevidim nič zlé ked spinkaju bez nohavičik a slipkov aspon ich nič netlačí ked buvaju ved aj doma tak spíte , nie? či máte pod pyžamom spodné prádlo? v škôlke môžeš povedať že si neželáš aby tvoje dieťa spinkalo bez nohavičiek (slipkov). a ked cikaju na záchodiku ked prideš pre dieťa, tak nemusiš na to dieťa (cudzie) pozerať 🙂 ja osobne na tom nevidim nič zle. predpokladám že v škôlke sa kuri a nie je tam zima a deti maju obuté papučka a do toho pyžamka sa po vycikani ind obliekaju nie su nastupní nahí a nečakaju na poslednéhho kým sa vyzlečie.

jasminet
7. okt 2013

moja dcera sa hanbi aj ked jej zapravam tielko do gatiek v satni a nahodou je tam niekto 😕 😀 ale na druhej strane nema problem sa nudit na plazi pri mori ....a to ma 4 roky. u nas ostavaju v spodnej bielizni, ked je cas pancuch, tak aj v pancuskach a navliekaju na seba pyzamko, pripadne pyzam. vrch ked su v pancuchach. nahe dieta som v skolke este nevidela.

sissy27
7. okt 2013

@ledyna no pravdupovediac neviem ako to bolo u dcéry v škôlke, nikdy ma nenapadlo sa tým nejak zaoberať, ale čo si ja pamätám z našich detských čias, tak len jedna pani učiteľka vyžadovala,aby sme si spodnú bielizeň vyzliekali, ale v žiadnom prípade sme nepobehovali nahí, prezliekli sme sa každý pri svojej stoličke a schovávali sme sa ako sa len dalo 😅
@daniela1978 deti v predškolskom veku si už dobre uvedomujú rozdiely medzi chlapcom a dievčaťom a ver mi, že nemusí to byť každému príjemné alebo normálne sa premávať komplet nahý... ja som ako škôlkárka bola hanblivá, moja dcéra tak isto a to nie sme nejakí puritáni, doma si bežne vojdeme do kúpeľne, pri prezliekaní sa neskrývame... jednoducho ani dospelým ani deťom to nemusí byť príjemné, mne dodnes vadí pohľad na cudzích nahých ľudí, taká nudapláž by bola pre mňa trestom 😅

luci78p
7. okt 2013

iba do spodného prádla, to je divné ze donaha, určite by sa mi to nepáčilo a ešte ked ich mozu vidieť iny dospelý

janalex
7. okt 2013

hm, tak to su zaujimave nazory; tiez by som bola jednoznacne proti ak by som sa k tomu nemohla vopred vyjadrit, ale aj tak preto si to aj overim ako to ma moja dcera v skolke!
tiez by sa mi nepacilo ak by si ju ini obzerali a ano mne to tiez pride divne skoro ako v nejakom " tabore "; LEDYNA ak sa Ti to nepaci protestuj, ale neviem co si myslia rodicia dietatka ak Ty si teda jeho stary rodic....

diusik
7. okt 2013

@ledyna mne je divne uz aj to,ze chodia z jednej miestnosti do druhej,u nas si po obede umyju zubky v kupelni,umyju sa a pod. a potom idu do miestnosti kde aj spia a tam sa aj prezliekaju...nechapem aky to ma vyznam v jednej miestonsti sa vyzliekat a potom az v druhej sa obliekat,fakt divne...

miciatko
7. okt 2013

v nasej skolke sa deti vyzlecu do trenirociek ,alebo nohaviciek, a na to pyzamko ..

betina1
7. okt 2013

@ledyna je to zvlastne a mneby to vadilo, ako pises bezne si daju pyzamo na spodne pradlo, aj kvoli prechladnutiu aj kvoli to tomu aby si nemysleli ze behat holy po chodbach je normalne by mi to vadilo, ci bude potom na ZS behat nahy? zle vedenie skolky

angua27
7. okt 2013

@ledyna, tiež sa pridávam k názoru väčšiny, že je to divné. prečo by mali deti pobehovať po škôlke nahaté. syn navštevoval dve rôzne škôlky a všade sa pyžamko dávalo na spodné prádlo.
určite by som upozornila zriadovateľa, ak vedenie škôlky nechce reagovať.

@daniela1978, súhlasím s Tebou, že malé deti sa nehanbia, ale od určitého veku príde aj to. posledných pár týždňov sa občas môj šesťročný syn hanbí aj predomnou. a to sme na seba zvyknutý - ja ho kúpem od malička, takže je na mňa zvyknutý. a on mne hocikedy vbehne do kúpelky, alebo na WC, takže sa predomnou nemá prečo hanbiť, napriek tomu, občas to už na neho príde. 😉 viem si predstaviť ako ťažko by znášal, keby sa musel v škôlke producírovať nahý. 🙄

marika_marika
7. okt 2013

Mne sa nezdá divné, že sa vyzliekajú donaha, veď ani doma predsa nespávajú v spodnom prádle pod pyžamkom. (Spať v pančuškách mi teda príde divné). Podľa mňa by nemali pobehovať vyzlečené, ale vyzliecť sa tam, kde budú spať. U nás v škôlke majú rodičia vstup len do šatne, takže žiadni dospeláci nevidia cudzie deti nahé ani na záchode. V škôlke, kde je taká zima, že deti musia spať v spodnom prádle, alebo dokonca aj s pančuchami pod pyžamom, by som dieťa spať nenechala.
My sme ako prváci na ZŠ chodievali do sauny a boli sme tam nahí spolu dievčatá aj chlapci. Ako dieťaťu mi to prišlo smiešne, ale naučili sme sa, že je to normálne a do sauny je zdravšie chodiť bez plaviek.

stanislavao
7. okt 2013

@ledyna moj syn je v skolke len doobeda, ale tiezsa deticky vyzliekaju v triede a idu mozno 10 krokov do spalne, kde si obliekaju pyzamko. su deticky aj nahe, ale niektore maju spodne pradlo. nevidim na tom nic zle a nepozastavila som sa nad tym, ale samozrejme je mozne, ze niekde v meste a ked su okna pri chodniku, pri ceste, tak moze nejaky uchylak deti sledovat. ale to si myslim, ze by si ucitelky vsimli.

lulu_lu
7. okt 2013

no mne by sa to nepacilo a zavana mi to juven. justiciou :/ tzv genger ideologiou.

dai
7. okt 2013

@ledyna hm... preco sa nemozu prezliet v miestnosti kde spinkaju ? tomu trosku nerozumiem, v zime je na chodbach zima, toto by mi urcite vadilo, detto pri starsich detoch nahota pred cudzimi... my dom anie sme puritani a ucime deti ze nahota je pekna a prirodzena, cize doma je ok ked sme nahi, ale pred cudzimi musia byt hranice - hlavne teda dcere to zacinam zdoraznovat - ma 6...
toto podla mna mate urcite ako rodicia pravo zmenit - veci na kopke mozu mat deti vedla postielky a prezliekat sa v miestnosti kde sa spinka, gatky by si podla mna mali nechavat...

dai
7. okt 2013

@stanislavao tak uchylaci su zial aj medzi rodicmi... mne osobne by to vadilo keby na moje nahe deti sa pozerali aj cudzi dospely... a to znovu zdoraznujem ze v nasej rodine sa nahota berie ako normalna vec, ale svoje deti chcem mat pod kontrolou pokial sa same nebudu vediet ochranit...

lubmar
7. okt 2013

Ledyna, pisala som ti nazor uz aj do druhej temy, ale dam to aj sem, u nas v skolke zas musia, zdoraznujem musia!! mat striktne na spanie spodne pradlo, teda aspon nohavicky/slipy, kto ma tak aj tielko....A baby teda neviem, ale u nas v skolke nepracuju len ucitelky zeny, ale aj vselijaki udrzbari, opravari, tam opravuju v triede radiator, tam tecuci zachod, a kludne sa produciruju medzi detmi.... Nehovorim, ze kazdy chlap je uchyl, ale v dnesnej dobe sa treba mat viac na pozore ako v casoch, ked sme my boli mali... ☹

rolak
7. okt 2013

@ledyna mne by sa nepáčilo,že by moja dcéra behala nahá pred neznámymi ľuďmi. a hlavne si myslím,že by to vadilo jej samej,lebo asi dva mesiace dozadu sa začala hanbiť,keď je nahá,pritom dooma z toho nerobíme vedu a občas pobehujeme holí a ke´d bola menšia,kúpala sa bežne s tatom, doma sa nehanbí, ale vonku sa hanbí vycikať, musíme ísť "za strom" a ani pred rodinou (krstní - moj brat a švagriná.) sa minule nechcela vyzliecť,keď sme sa u babky prezliekali. nemyslím,že je nevyhnutné,aby bolo dieťa v škôlke nahé.

dai
7. okt 2013

@lubmar presne - uchyly zial najcastejsie su normalne vyzerajuci rodicia ... cize to moze byt ktokolvek ... inak moje deti doma nespavaju pod pyzamom nahe, ani my sme nikdy tak nespali

dai
7. okt 2013

@rolak moja mala tiez teraz cez prazdniny totalne hamblive obdobie - ale ako prislo tak odislo - ma 6😉

sue
7. okt 2013

Hm, u nás si pyžamko obliekajú na slipky...a nepáčilo by sa mi to, keby tam pobiehali nahí :/ a to doma pri prezliekaní nerobíme vôbec tajnosti, ale je rozdiel rodina a cudzí...

rolak
7. okt 2013

@dai naša má tri, sa mi to aj zdalo skoro,že už si uveddomuje,že sa treba hanbiť. 🙂

lussy666
7. okt 2013

myslim, ze @ledyna mala na mysli, ze jej pride "uchylne", ze sa na tie hole pobehujuce deti pozeraju ini rodicia, teda cudzi ludia, nie ze su deti nahe v skolke medzi sebou....a to teda divne je, ako vravi @dai - aj medzi rodicmi sa mozu najst "uchylaci"....zial...

stanislavao
7. okt 2013

@dai no tak to ma ani nenapadlo, ze by nejaky rodic, co chodi mu dieta do skolky, bol uchylak, ci pedofil. no nastastie moje deti su len na doobedie v skolke. ale ano, vidi ich tam kazdy rodic, ktory si pride pre dieta z poldennej skolky, lebo deti si berieme z triedy. mali by to vymysliet inak.

ivett1
7. okt 2013

u nás v škôlke je to podobné ako u @stanislavao deti majú totiž jedno celé podlažie rozdelené na dve miestnosti - spálňu a herňu, vyzliekajú sa v herni a ako je kto naučený - buď ostane v spodnom prádle alebo nie a vedľa (10 krôčkov) majú postieľky, kde majú uložené svoje pyžamká a tie si potom oblečú - v spálni... a idú spať, prípadne len tak ležia a oddychujú (synček je predškolák)... t.j. "len tak nahí nepobehujú" a samozrejme ...rodičia sa u nás nedostanú ani do šatne, pretože je zvonku bezpečnostná kľučka (guľa), ak prídu pre svoje dieťa, čakajú v predsieni...a v podstate nemajú šancu vidieť cudzé deti nahé (ak by nejaké boli nahé)... mňa skôr prekvapilo, že sú škôlky, kde je taká zima, že deti musia spať v pančuchách a v spodnom prádle ... u nás je skôr problém, alebo skôr šťastie ?...že je v spálni príliš teplo aj keď sa nekúrilo ...

lubmar
7. okt 2013

Je to teda fakt divne, ved take 5/6 prip. 7 rocne deti uz nie su babatka, co kludne nechame behat na plazi hole medzi cudzimi ludmi.. Podla mna, nikto z vas by nenechal behat vase 6 rocne dieta uz nahe niekde na kupalisku bez plaviek 😲 (teda okrem nudaplaze 😉. A u nas taktiez nechodia pre deti do skolky len rodicia, ale aj kadejaky dedkovia, strykovia, dospeli bratia...napriklad.... 😒

lenyy
7. okt 2013

tiez mi to pride divne a ohradila by som sa voci tomu.