Náš 3 ročný syn nerozpráva. Máte aj vy takú skúsenosť?

katkamarosova
21. okt 2011

chodíme aj k logopedovi,zatial stále po starom,má 3 roky,nerozpravá,len čo potrebujeme...bud to ukáže,al.si zoberie sám
konečne nám ho zobrali do školky,je tam určite rád,neplače tam.... len sa bojím,že to nie je ono,všetko detičky rozprávajú,len to naše trdlo nie,aby mu to ešte viac neuškodilo.
Logopedka nás poslala na týždnovú hospitalizáciu,kvoli reči,ale namala som z toho dobrý pocit,skor sme boli viac zavrety v izbe ako sa nám venovali.
Má s tym niekto skúsenosti,som už toho unavená.

charlie1980
5. mar 2017

@zuz1978 Na ORL sa pytajte najskor. Je to Prve vysetrenie, ktore by ste Mali absolvovat. To, ze reaguje na meno, je fajn, Ale stale to neznamena, ze ma sluch v poriadku (moze byt Napr.len nedoslychavy a pocuje len niektore hlasky, zvuky). Nakoniec Aj autista moze silno zareagovat na niektore zvuky, strngot klucov a slova nim Ani nepohnu a teda sa moze zdat, ze sluch ma v poriadku.
To, ze si ho dala do jasli + skolky, moze pomoct a nemusi. Najlepsie sa mu vies venovat ty, doma....a Ako zacat.....? Skus si vytlacit karticky, skutocne obrazky (nie kreslene), Tak ako to tvoj syn vidi....Napr.lyzicu, auto, tvoju fotku, pozeraj mu pri Tom do oci, ukazuj prstom a donemoty opakuj slovicka. Kazdu jednu vec, ktoru chytis do ruku pocas dna. Postupne zacnes pridavat....kde je.....? A nechas si nosit predmety, hracky jednotlivo. Hoc len 10 predmetov denne. To ta uisti v Tom, ze ti rozumie. Zapajaj ho do. domacich prac: vyhod do kosa, zazni svetlo, umyjeme ruky....vsetko komentuj. Ale Krok za krokom. Nauc ho slovicko "chcem"....to scasti odbura neziaduce spravanie. Nauc ho slovicko "cakaj" To tiez odbura neziaduce spravanie. Pouzivaj gesta.....ako pri hluchonemom. Napr. cakaj- zdvihnes prst a vratis sa. Ked nieco nie je, zdvihnes obidve ruky smerom von-nie je. Vtedy zacne chapat slovnej komunikacii.
Ovsem.....neviem, co ta zenie k tomu, ze mas pochybnosti, ze by bol autista.....totiz v tomto veku sa moze na autizmus podobat Aj ADHD, NKS, kedy su prejavy frustracie z toho, ze dieta nerozumie/nerozprava velmi podobne.
O priznakoch autizmu to uz rozpisovat nejdem, lebo je toho strasne vela....

zuz1978
5. mar 2017

@pastelka28 nehnevaj sa, je to urcite pre teba tazke co i len rozpravat o tom, ale mohla by si mi este napisat, ze teraz ked je uz vacsi, vcom je iny? Pripadne ked vam to zdiagnostikovali, tak okrem tej reci ake spravanie ukazalo na to, ze je autista?

lenkamartinkova
16. mar 2017

Prosím učiteľov ZŠ 1. stupňa a učiteľov MŠ, rodičov, ktorych deti mali/ maju odloženu povinnu školsku dochádzku; o vyplnenie dotazníka k mojej diplomovej práci.
dotazníky sú anonymné
ďakujem

učiteľ MŠ
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

učiteľ ZŠ
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

rodičia
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

djgatta
10. okt 2017

@danteska ahoj ,my mame toto iste,debeta je uz 6rokov stara...mozem sa spyrat kedy zacal syncek rozpravat

kammik
10. okt 2017

podľa mňa bude najlepšie dať malého do škôlky. tam sa rozrozpráva, deti ho k tomu tak inak prinútia ako vy rodičia doma a to my môžeš veriť. deti niekedy robia aj naschvály

novakkata
10. okt 2017

Ahojte!Neviem, čo sa deje s detmi, ale dnes sa na všetko hovorí keď, dieťa neovláda, hoci by malo (chodiť, rozprávať, zanechať plienky) , že to ešte netreba riešiť. Mne by vadilo, keby syn neovladal veci, čo by už mal, ja by som to určite riešila. Mamina je učiteľkou na MŠ už vyše 35 rokov, teraz má 18 detičiek 2,5- 3 roky, a z nich len tri detičky rozprávajú na úrovni akoby mali, ostatné detičky buď vôbec alebo len nezrozumiteľné slová, a taktiež veľa z nich ani pokynom nerozumie. Mama vraví, že voľakedy to bolo opačne, tak asi sa niečo v spoločnosti muselo zmeniť. Veľmi ťažko sa s nimi pracuje, viacerí vravíte, že škôlka to vyrieši, no keď v skupine je takáto situácia ako u mojej mamy, tak ťažko. A keď mama vraví rodičom, že je u ich dieťatku oneskorený vývin reči sa ešte aj urazia,že dieťaťu nič nie je, veď sa rozhovorí. Neviem, syn už ako ročný hovoril prvé slabiky, málo na to slová, a ako 1,5 ročný jednoduché vety, okolo 2 rokov súvetia. Mňa by porazilo, keby som ešte stále mala vymýšľať čo chce. Ja si myslím, že v rýchlom nástupe reči pomohli knihy. Od 3 mesiacov som mu čítala aj manže rozprávky, viac menej pre svoju zábavu, pozerali sme leporelá, ukazovali obrázky, hovorili do nemoty slová, každý večer rozprávka (aj keď neobsedel,teraz už obsedí aj dlhšiu,), on si vyberie ktorú chce. A s mamou robil to isté. Mama sa spýtala detí, staršiu skupinu, komu čítajú doma, prihlásili sa traja z 15. Myslím, že to hovorí za všetko. Chcela som len povedať, že to treba riešiť a čím skôr. Pekný deň!

selinka13
10. okt 2017

@zuz1978 podla mna nie je autista, lebo autisticke deti su najzdravsie deti na svete a ty si pisala, ze je caso chory.

zuz1978
10. okt 2017

@novakkata urcite maš z casti pravdu, ja naozaj priznavam, ze vela veci som zanedbala, len preto, lebo som si myslela, ze tá rec pride samo, ze on este rozpravkam nerozumie a aj mozno preto, ze sme s manzelom iba sami dvaja, ziadna babka, rodina...aj ked som uz starsia ale skusenosti s detmi ziadne a v podstate som ani moc nikdy nebola velmi na deti...Zmenili sme uplne pristup a zlepsuje sa to, no vsetko ide velmi pomaly u krpca a aj ked sa ukrizujem nedokazem iste v

zuz1978
10. okt 2017

@novakkata
@novakkata ...iste veci uponahlat. Vsetko potrebuje cas. Ale su aj take mamicky ktore tak ako ty si pisala od par mesiacov citaju rozpravky a rozpravaju dookola, no predsa to nepomaha.

novakkata
10. okt 2017

@zuz1978 Nehovorím o vás, nepoznám ako ste to robili vy, len som hovorila ako som to robila ja a prinieslo to úspech. Syn tiež prv nerozumel rozprávkam samozrejme, ale prišiel čas, keď som zistila, že už rozumie, čítala som mu aby počul slová čo najčastejšie a hlavne z mojich úst, nie z tv.

zuz1978
11. okt 2017

@novakkata ...ja s vami v tomto suhlasim. My si casto neuvedomujeme ze na deticky a urcite na niektore mimoriadne tv skodi. Ja som si to tiez oneskorene uvedomila. Ked sme boli my deti nebolo tolko televizie a vseliakych inych vnemov, ktore zatazuju male deticky a zvlast ptavdepodobne chlapcov, lebo ten ich mozocek sa vyvija este trochu inac a u dievcat.

veronika1603
5. júl 2019

@pastelka28 môžem vedieť ako to dopadlo so synom? Začal v škôlke rozprávať?

tretiedieta
5. júl 2019

náš prípad: staršia začala rozprávať az ako 3,5 ročna - samozrejme v školke,pred nástupom vedela rozpravat ako priemerne ročné dieta- baba,tata,mama,kde,daj,ham,pa-pa a to isté druhé moje dieta,každý sa čudoval,že má 3 roky a nevedel nič povedať-iba mama,tata,kde,daj,ham,baba a kazdému som opakovala-naučí sa rozprávať neskor tak ako moje staršie dieta.Nerozumiem dodnes - prečo druhýxh trápilo,že moje dieta ešte nerozpráva,iba mna to netrápilo a dobre som urobila,nestresovala som a naučilo sa pekne samo.Apropo-to isté s plienkami,starsia do 2 rokov nemala ani na spánok a mladší ide mat 4 roky a na spánok má plienku-ano,má plienku Pampers veľkosť 6 a aj včera rano sa zobudil nie len so začúranou plienkou,ale aj komplet s prečuranym pyzamom aj ked mal plienku a neriesim,vyrastie z toho,nebude sa zenit s plienkou,ani maturovat.

smejo19
6. júl 2019

Ahoj,možno ťa kus ukľudním. Presne toto isté som mala ja s mojím synom. Ako 3 ročný nevedel rozprávať, maximálne sme sa mu venovali... prastari rodičia už došli k tvrdeniu ,že je hluchonemi...no on všetko,čo sme povedali urobil..čiže počuť počul..dr neriešila žiadneho logopeda... až prišiel zvrat... nástup do škôlky.. malý sa rozrečnil 3 mesiace po nástupe.. odvtedy sa mu pusa nezavrela...🤗🙂 medzi deťmi sa rozhovoril..dovtedy som bola zúfalá..dnes už 8 ročný mladý pán..krásne rozpráva,recituje nadmieru výrečný.. Všetko príde postupne..netreba naneho tlačiť ☺ držím palce moc

pastelka28
2. aug 2019

@veronika1603 zdravim.Vas,no začal.ako začal ,diagnostikovali mu v 3 rokoch autizmus 😥

veronika1603
2. aug 2019

@pastelka28 videli ste v ňom niečo iné ako u iných deti?

zuzuliennka1
17. okt 2020

@adulka691 ahoj, reagujem na stary prispevok z 2011, ked si pisala, ze tvoj, vtedy 3rocny syn, este nerozpraval.. kedy sa to rozbehlo a co pomohlo?

zuzuliennka1
17. okt 2020

@zuz1978 ahoj a ako to nakoniec dopadlo? pisala si, ze si mala pocit, ze by to mohol byt autizmus, ze vam syn nerozpraval,...?

zuz1978
17. okt 2020

@zuzuliennka1 Hovorí úplne všetko, v kuse rozpráva 😊. Naučil sa najprv po maďarsky a teraz už celkom dobre sa mu darí aj po slovensky. Budúci rok by som ho chcela dať do slovenskej školy. Začal hovoriť ked mal 3 a pol roka.

zuzuliennka1
17. okt 2020

@zuz1978 my sme obehali vselijakych odbornikov, u syna (3 bude mat v decembri) je to takmer identicke, ako si pisala : nieco chcem, nic, ale rozumie ze obliect bundu, vezme ju oblecie, topanky, vezme obuje,... pocuje ale nepocuva - tak by som to najlepsie opisala... blaboce si mama, ťoťo (asi tatino), 😂
tak si ma aj ukludnila, asi sa rozbehne neskor no... skoda len ze teraz ten covid a vsetko,.. mali sme to nasliapnute, hernicky, kolektiv a zrazu od marca bum,
koniec....
do skolky ho sice aj tak nevzali, tak snad nam pomoze ten rok doma este navyse, dufam ze det. kutiky a take budu fungovat, to by ho mohlo potiahnut 😁