Nástrih jazyka 5-ročného dieťaťa kvôli výslovnosti "r"?

graziela
9. feb 2008

Ahojte,
logopedicka, ktr. pravidelne navstevu skolku, kde chodi nasa 5-rocna dcerka, nam odporucila,
aby sme jej dali chir. upravit jazycek na krcnom odd. kvoli nespravnej vyslovnosti pismena "r".
My sme si doteraz ziadnu odchylku nevsimli, dcerka sa naucila vysl. "r", ked mala 3 roky, zacala rozpravat ako 1-roc. a na svoj vek ma velmi bohatu slovnu zasobu, velmi vela a rada rozprava, pusa sa jej zastavi len v noci, ked spi. Ja viem, ze to s tym "r" nijako nesuvisi. Hladam len co najviac informacii, lebo neviem vobec, o aky zakrok sa jedna, dostali sme to len ako odporucanie prostrednictvom ucitelky v skolke.
Dakujem za vsetky prispevky.

alionuska
9. feb 2008

Ahoj Graziela.My s tym priamo nemame skusenosti a nasa Alenka este R nevie povedat a do skolky tiez nechodi.Ale moja sesternica ma syna,ktory tento zakrok podstupil.Neviem,ci ho to bolelo...Len viem,ze sa nastrihuje ta koza pod jazykom,taka blanka.A ani neviem ci mu to pomohlo...Ja by som to malej nedala urobit,tak je to na vas ako sa rozhodnete.

jeane1
9. feb 2008

ahoj graziela , našej malej to robily ked mala mesiac a lekárka to zistila pri plači ked plakala.Je to krátke a vraj to nebolí lebo to umrtvi takym spreyom pod jazykom a nekrváca to ak dieťa neplače a papkať mohla až o hodinku nemáš sa čoho bať,manželovi to robili v 15 a vraj to viac bolelo a už mu to nepomohlo vo vyslovnosti lebo jazyk už prehovoriť nevedel 😀

anesim
10. feb 2008

Malej to robili keď mala 2,5r. Ona nemohla ani vyplaziť jazyk 😝 , tak nás poslali na krčné, že tam to robia. Keď to dokor zbadal, tak že s tým máme ísť do nemocnice, lebo to má moc zrastené. Ja som sa strašne bála, že ju to bude moc bolieť, no prišli sme tam, ľahla si na posteľ, ja som jej mala chytiť ruky a za 5 sekúnd doktor hovorí, už môžte pustiť, už to je. 🙂 Iba vypľua trošku krvi a išli sme domov, ani slzičku nevypustila. Tiež jej to robili, aby nemala v budúcnosti problémy s vyslovovaním. Kamarátka to malému nedala robiť, aj keď jej to doktorka radila, malý má terz 7 a musí chodiť na logopédiu. No či to má s tým niečo spoločné neviem 😨

graziela
autor
10. feb 2008

Ahojte, dakujem za vase prispevky. Ja som rozhodnuta, v kazdom pripade to dcerke dat urobit, ved chudatko, radsej nech si tych 5 sekund radsej teraz pretrpi, akoby mala mat potom v buducnosti kvoli tomu handy cap.
Len nas to fakt prekvapilo ze nam to logop. odporucil,a lebo nasa bambulka krasne rozprava, no odbornici to hadam vedia lepsie posudit. Dufam, ze to len pomoze.

alionuska
10. feb 2008

Tak drzime palceky,aby to nebolenkalo. 😉

graziela
autor
11. feb 2008

Alionuska, dakujeme . 🙂

zabinka
12. feb 2008

graziela, ak Ťa to upokojí, tak nášmu to robili tiež v piatich rokoch, kvôli výslovnosti "r". A pomohlo. Nemuseli sme chodiť k logopedičke a dnes hovorí pekne čisto. Tak sa neboj a držíme palčeky. 🙂

z1355
18. feb 2008

Nasmu to robili 2x v 4 rokoch. Prvykrat "skratili" malo 🙂 Ale je to sekundova zalezitost, nic strasne. Pokial netreba ist pod narkozu je to fakt rutina.

krokodiil
18. feb 2008

Graciela, mne to robili ovela neskor a r neviem dodnes povedat. Moja logopedicka si totiz nevsimla, az zubarka kvoli strojceku. A vraj som tie zuby mala hrozne krive prave pre ten prirasteny jazyk, ze ich nevytlacil. Tak jej to daj urobit, kym nema trvaly chrup. Inak zakrok nebol bolestivy, len ked odznelo umrtvenie tak to bolelo a par dni som jedla len kasovite - slamkou 😅 .

annaola
29. júl 2010

ahojte, mojmu syncekovi to robili pred pol rokom, ma 5. Ked sme prisli k logopedicke, ze ma problemy s L, S, , makcenami, R., zistila ze ho ma brutalne prirasteny a cudovala sa preco mu to neurobili uz v porodnici. Ale vraj v tej dobe do porodnice nastupil novy primar, ktory to nepovazoval za potrebne a vsetky deti , ktore sa tam v Pe narodili v rozmedzi par rokov za nou teraz chodia a ona ich posiela na zakrok. ☹ Ostatne deti v jeho okoli, v tom veku uz pekne rozpravaju a on nic. Skoda ze sme na to neprisli skor, nemusel mat chudacik taketo problemy. Samotny zakrok nebolel, ale jazycek ma neohybny, bude velky problem naucit sa R. Tiez mal problemy so satim materskeho mliecka, kazde kojenie trvalo najmenej 40 min. A ako povedala logopedka, prirasteny jazyk ma ovela vaznejsie nasledky v dospelosti- kedze s nim nemoze clovek dobre zjest potravu, prehlta vacsie kusy, creva casto postihuju rozne choroby, dokonca to moze byt pricinou rakoviny! A vraj za nou chodia tiez 18 rocne decka, ze maju problemy s bozkavanim..