Nástup do škôlky - vlastné skúsenosti

asia83
23. apr 2018

Dobrý deň. Poprosím mamičky o názor, vlastné skúsenosti. Ak máte dieťa, ktoré sa narodilo v mesiacoch január až apríl, kedy ste ho dali do materskej školy? V ten mesiac, kedy sa narodilo a dovŕšilo 3 roky? V septembri, kedy už malo cca 3,5 roka alebo v septembri, kedy malo cca 2,5 roka? Ak ste dali dieťa do škôlky v priebehu školského roka, do existujúceho kolektívu prevažne starších detí, ako sa adaptovalo vaše dieťa? Prijali ho alebo bolo "odstrčené", nakoľko bolo pre kolektív cudzie? Ďakujem za názory a skúsenosti.

alaguema
23. apr 2018

@asia83 ak si presvedčená o tom, že nedokážeš svojmu dieťaťu dať to, čo mu dá mš, tak bude asi lepšie, ak ho tam dáš. Ale nerob zovšeobecňujúce vyhlásenia tohto druhu, ak nemáš šajnu, o čom hovoríš. Dnes sa už aj na sk praktizuje homeschooling, takže deti nejdú ani na prvý stupeň zš a majú výborné výsledky, doba sa mení, je čas zahodiť predpotopné predsudky a pochybnosti o tom, že rodičia sú bez štátu schopní vychovať a vzdelávať svoje deti.

janci05
23. apr 2018

Syn mal na konci apríla 3 roky a v septembri išiel do skôlky. Nebol zvyknutý na iné deti, ale v pohode to zvládol a aj sa rozrozprával, keďže dovtedy toho veľa nenahovoril. Tým, že ho dáš teraz do škôlky mu určite neublížiš, iba mu pomôžeš sa začleniť do kolektívu. Nemusí tam byť celý deň, stačí aj pár hodín doobeda, aby si zvykol. (samozrejme ak ti ho má potom kto postrážiť).

asia83
autor
24. apr 2018

@sasa1983 Jednoznačne. Ja som v kolektíve od 1,5 roka (jasle, škôlka), síce som to tam nemala rada, musela som tam byť a teraz nemám žiadny problém nadväzovať vzťahy s ľuďmi, byť v kolektíve. Síce som skôr introvert, ale som "odolnejšia". To je pravda. Veľa závisí aj od povahy dieťaťa, aké je. Introvert, extrovert, sangvinik, cholerik, melancholik, flegmatik. No keď už nič iné, tak materská škola naučí dieťa pokore.

asia83
autor
24. apr 2018

@janci05 Takže išiel ako 3,5 ročný?

asia83
autor
24. apr 2018

Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede, dámy. Určite mi pomohli. 👍

janci05
24. apr 2018

@asia83 V podstate mal presne 3 roky a 4 mesiace.

petrakvetinka
24. apr 2018

Moja šla ako 2,5rocna v septembri,je februárová...a škôlku miluje,aj keď je skôr introvert ale má doma malého súrodenca a už som sa jej tak nemohla venovať...ona je/bola tzv náročnejšie dieťa 😂

siska53
24. apr 2018

@sasa1983 tak neviem,moj otec do skolky ani jasiel nechodil a bol hned odolnejsi,odvaznejsi,adaptabilnejsi,ukecany s kymkolvek,kamaratsky a to doteraz na rozdizl od mojej maly,ktora chodila aj do jasiel,ale kolekttiv prijala az ovela,ovela neskor v skole..na mojom otcovi nebolo poznat,ze by do jasiel a skolky necjodil.
U nas maly v 4,5r.,od mala kamaratsky,v podstate po roku bol schopny sa trochu "hrat"-cize nahanat sa s dermi v jeho veku, mala sla uderom 3.roku, od minibabatka medzi detmi,zvedzva,pozorovala ich,ale hrat sa ani za pana,pritom slo o viac-menej stabilny kolektiv deti z ihriska,ktore sa poznali uz pomerne dlho.. Ona nic,ani v skolke.. Ona az po 4.roku ako-tak bola schopna sa naozaj hrat s niekym inym ako dospeli ci brat..tieto socialne vazby sa daju dohnat,to je uplne najmenej,ak dieta ma dost kamosov,plus ho strazia aj ini,nielen mama.

Cize nie,nemozem ja. Z mojich skusenosti potvrdit,ze deti,co su doma dlhsie,su menej odolne,menej odvazne ci menej prisposobive. Je to len a len v povahe dietata.

siska53
24. apr 2018

@petrakvetinka je fajn,ze sa jej tam paci. Nas bol (a je) narocnejsie dieta, ale krasne sme zvladli aj venovanie sa jemu, nic nebolo na jeho ukor,zas dieta sa musi vediet aj samo zabavit a nam dost pomohol nosic, aktivitky sme striedali,on rad pomahal aj s domacimi pracami. Ja som si to tak uzivala, ucila som nove veci jedneho,i druheho, spolupraci, trpezlivosti kedze raz musel pockzt jedne,razdruhy

petrakvetinka
24. apr 2018

@siska53 moja staršia bola len v nosiči,kočík máme pre druhého ako nový..a keď píšem v nosiči,tak naozaj mimo spánku stále,ja som varila,upratovala,žehlila len s malou v nosiči,inak plakala..spala len nacucnuta na mne,inak okamžite hore a plač. Sprcha bola 5 minút denne za plaču,aj keď ju muž držal, proste len pri mne nacucnuta v manduke alebo v posteli bola spokojná..chodila od polroka(pre mňa vykúpenie)ale len doma, vonku zas nosič a prsník 😂rozprávať začala až teraz...stále s muzom premýšľame,kde sme vzali odvahu na druhé 😏...teraz je super dobrá ale až tak dobrá,že ona sa nehrá,keď som s malým, ale sedí pri mne a drží ma za ruku alebo ho hladká..a ďalšia vec,sme 4v 2izbaku,muž chodí večer,rodina nevie pomôcť...viem,že je tak veľa žien ale ja si priznám,že nie som supematka a proste to neviem,majú obdiv všetky maminy,čo to zvládajú 😘

sasa1983
25. apr 2018

@siska53 tak ale doba, že Tvoj otec...je úplne iná doba.

siska53
28. apr 2018

@sasa1983 v com ina?? Vzdy je nutne sa socializovat,len nie u kazeho je to vhodne vo velmi skorom veku a je jedni,ci to bolo pred 60-70 rokmi, 40timi, ci teraz. Nas poenal skor len ihriska, dcerka aj plavanie pre deti ci cvixenie,s nou som nejak viac chodila a on sa adaptoval lepsie,prosto ina povaha a mozno mu oomohlo aj to,ze sa nedostal do skolky a siel az v 4,5r. Ale v roku a pol by som ho nedala,to by nas museli financie dotlacit,no to by sme potom dceru asi nemali..
Prosto tak ci tak,je jedno v akej dobe, nie kazde dieta je pripravene na kolektiv v 1-2r. Treba to prosto respektovat a ked sa da,riadit sa podla toho.. Ja si napr.vycitam,ze som malu do tej skolky dala,teraz spatne to vidim tak,no bez jedneho prijmu sme ostat nemohli, jej to vsak skor uskodilo, lenze diagnozu na predlzenu rodicovsku my nemame ,ani som sa o to nepokusala a je uz aj tak neskoro, ja len dufam,ze konecne po viac ako 3rokoch sa adaptuje a zacne chodit do skolky kazdy den uplne v pohode bez placu a sice ma nejaku tu kamosku,prosto nie je to take,ako u maleho,stale sa skor pozera. S ucitelkami nema nejaky problem,akurat je stale hanbliva a ticha,neodpovie,hoci vie..

A som rada,ze ja vdaka chorobe som.do skolky nemusela chodit ( aspon na nieco to bolo dobre v mojom.pripade).O nic som neprisla, kamosky ma zo zakladky ci strednej a vysokej skoly..malokomu zostanu kamosky zo skolky..z okolia takych ani nepoznam.. Skor kamaratstva zo skoly..tie uz vedia vydrzat skor,aj ked mozu zacat uz v skolke,ale ak nemaju ako pokracovat..

ankare
28. apr 2018

Presne, povaha dieťaťa zaváži najviac. Moj malý žije neustále medzi ľuďmi, u nás stále návštevy, sme veľká rodina.. A jakubko je introvert, nemá rád veľa ľudí, ani cudzich... pri nom som pochopila, že všetko sa odvíja od povahy dieťaťa.
@siska53
@asia83

sasa1983
28. apr 2018

@siska53 ja by som určite 1, ani 2 rocne dieťa do škôlky /jasiel nedala. Ale trvám na svojom, že ak je dieťa zdravé, tak nie je dôvod aby v 2,5-3 rokoch nešlo do kolektívu. Lepšie sa adaptuju medzi deťmi, ako keď príde potom dieťa 5r a má 1 rok do školy, pričom jeho rovesnici na to budú mať 3roky, ( ak išli v 3 rokoch).

sasa1983
28. apr 2018

A koho dieťa nie je schopné sa v napr.4rokoch plné vžiť s kolektívom, bez toho aby videlo mamu každé 3 hodiny, je to podľa mňa jeho vizitka.

siska53
28. apr 2018

@sasa1983 moja isla presne v 3rokoch a takmer kazde rano mame cirkus.. Pritom od babatka medzi detmi, moje pokusi ju skolektivnit boli neuspesne,ona sa s detmi hrat nechcela. Este s bratom, ostatni ju nezaujimali. Jej by bolo lepsie doma. Mojej mame ani jasle,ani skolka nepomohli sa lepsie adzptovat na kolektivy,pomohol jej az vek,ako rastla a starla.. Ja som ta ista povaha,my to mame v rodine,otcovu povahu sme teda nezdedili. To skor syn.

pianina
28. apr 2018

@asia83 od septembra,ked mal 2,5 roka.A super,venuju sa im viac ako my doma🙂

siska53
28. apr 2018

@sasa1983 a to nie je o tom,ze by ma.musela vidiet ona bezo mna vydrzi, len prosto sa nebude hrat s detmi,resp.len trochu a hanblivost jej neumoznuje sa prejavit. S bratom je smela, tam nema.problem povedat,co chce, lenze on s nou byt vsade nemoze. On je tlchuba,co nema problem povedat hockomu hocco,ona opak. A co s tym mam ako spravit??? Chodi do kolektivu dlho? Chodi.
Prosto moja skusenost je taka,ze zavisi od dietata.

diamisko
28. apr 2018

Chcela by som sa spýtať mala mi bude mať v Novembri 4roky a idem ju dat na zápis do škôlky a chcela by som vedieť ako to znášali vaše deti, aké boli rána keď ste ich zaviedli do škôlky zatiaľ nemám skúsenosti s ničím takým.... Ďakujem za každú vašu odpoveď.

sasa1983
28. apr 2018

Každý má inak..Ja som syna dala od 2r 2m k jednej pani, ktorá mala opatrovatelske centrum a okrem Edka ešte 2 deti. Potom od 2r a 9m chodí do súkromnej škôlky, je tam spolu 24 deti, na 3 učiteľky. Takže sa mu venujú a on doslova prekrvita. Neviem ako hromadne štátne škôlky. .

siska53
28. apr 2018

@siska53 pokusy

siska53
28. apr 2018

@diamisko to individualne,ze az.. Ale vacsina deti place prve tyzdne,do 3m.su uz ale tzkmer vsetky adaptovane. Nas siel vo veku 4,5r.a trvalobto 3mesiace nez si zvykol,no bolo to coraz lepsie. Mladsia sla v 3r.aakonsom uz pisala predtym, cista katastrofa doteraz,hoci chodi uz 3.rok, je 3.x v novom.kolektive myslim uplne novom. Prosto nutnost to tak spravit, myslela som,ze jej to aj pomoze, ked uz to tak muselo byt,ale opak je pravdou, ona musi dozriet a to v 6.nebude, mozno v 16tich..
Uvidis,o skolke sa rozpravajte (my sme mali aj knizku), su ajbtake pripravy na skolku,aspon u nas,kto ma prachy,moze dat,ale
..uvidis,mozno ta vlastne dieta prekvapi. Vsak vies,aku ma.povahu,od toho by som odadla to,ako to bude znasat a akonrychlo sa zadaptuje na nove prostredie.

miku1
28. apr 2018

@diamisko Obe dcéry mali krízu po asi 3 dňoch chodenia do škôlky, keď pochopili, že už tam musia chodiť každý deň. Na škôlku sa pritom obe strašne tešili. Kríza trvala asi tak 4 dni u každej. Potom ako rýchlo prišla tak aj odišla. Obe chodili do škôlky rady. Staršia je už prváčka a mladšia bude od septembra prípravkárka. U nás sú triedy spojené, v jednej triede sú deti od 3 - 6 rokov. Obe chodili jeden rok spolu aj do triedy.

luliu
28. apr 2018

@asia83 syn je januárový a do škôlky šiel v januári keď mal 3 roky. Skôr by ho nevzali,, u nás je problém so školkami

nelinka2009
1. jan 2019

@siska53 no ja ked tak citam tie tvoje hlasky... tak sa ani nedivim, ze je ta tvoja mala taka, pri tom aku ma mamu...a syna mas preto ineho, lebo si popri malej nemala tolko casu otacat ho na svoj obraz...

nelinka2009
1. jan 2019

@siska53 sama vidis, ze to mate dane povaha a tuto to pises... strasis ine mamicky...

nelinka2009
1. jan 2019

inak odkaz pre ine maminy co budu toto citat v noci pred dnom D, lebo nebudu vediet spat... : ako poznam niekolko 5 rocnych, ktori su doma zo zdrav dovodov a ani jedno to dieta nieje porovnatelne s 5 rocnym skolkarom... velmi je to citit, ze su tie deti s mamou doma a budu mat velky problem zacat, uz je prosto neskoro... nas zajtra caka prvy den v jasliach, maly ma 2 a pol... je velmi spolocensky, viem, ze to da!!! skor ja to asi nedam...😁😆😅😂 mam aj 9 rocnu... tiez som sla do prace, ked mala 2 a pol... pol roka bola doma s babkou a neurobilo to dobrotu, hoc skolku dala v troch rokoch super... neplakala rano ani raz, vzdy az pri odchode ZO skolky prvy mesiac... vsetkym zacinajucim skolkarom a jaslickarom drzim palce a zienky pamatajte: TO, ZE VAM UJO FICO DAVA MOZNOST SEDIET S DIETATOM DOMA 3 ROKY, NEZNAMENA, ZE TO TAK MUSI BYT!!! A TO, ZE DATE DIETA SKOR DO KOLEKTIVU NEZNANENA, ZE STE ZLE MATKY!!! MIER (a nie nie, ja nemusim do prace a maly nemusi do jasli... my prosto chceme!!! on mi to sam povie, ze tam chce ist!!, lebo vidi velku sestru odchadzat do skoly a pozna aj jej pani ucitelku, a on chce taku tiez)

kvetulienka253
1. jan 2019

@nelinka2009 drzim palce. Ale treba si uvedomit, ze nie kazda to ma ako ty a rozhodne mamy neostavaju s detmi doma tri roky iba preto, ze im ujo fico umoznil sediet s dietatom doma... 🙂)

siska53
2. jan 2019

@nelinka2009 a tebe sibe? Kto strasi a cim???Vsak som.len napisala nasu skusenost z rodiny! Kto ako reagoval na kolektiv! A ze je to individualne, je jedno,ci id eo prve,druhe, x-te dieta ci jedinacika!A mladsia je dcera,nie syn! A urcite ich treba podporovat,aby sa otukali ti,ktori su hanblivejsi, aleniektori potrebuju cas.. nasi chodia aj do tabirov a to daktore deti v ich veku nezvladaju..
A su prosto deti,co rano budu robit vzdy ciekur, a potom je dobre. Aj ich sesternica celu skolku rano vzdy prerevala,ptoom uz nie. Je uz dospela, samostatna,odstahovana od rodicov.

nelinka2009
3. jan 2019

@siska53 ano presne pre toto... nevadi, ze nepochopis, ostatni pochopia ;)