Nástup do škôlky v zahraničí, ak dieťa neovláda jazyk

pele
12. jan 2013

Chcela by som sa popytat na skusenosti mamiciek zijucich v zahranici, ktorych deti neovladaju miestny jazyk a nastupovali do skolky vo veku, ked uz vedeli hovorit. Dcerka pojde v septembri 3 rokoch a jazyk neovlada az na par slov vobec. Vidim na nej, ze so slovenskymi detmi, osobami, ktore tu stretavame, sa nema problem porozpravat a vyslovene sa tesi kontaktu, pri miestnych nerozumie jazyku a je doost vystrasena. Dokonca tiet v materskom centre, kde chodime uz 2 roky, sa stale boji. Este s detmi sa obcas dokaze zahrat, hlavne s takymi, co nehovoria. Viem, ze je zmatena z toho, ze nerozumie a nik nerozumie jej. Obavam sa nastupu do skolky, ale vidim, ze kolektiv potrebuje. Co by som mohla urobit, aby som jej nastup ulahcila? Pustame jej rozpravky v anglictine, mimo domu hovorime po anglicky, ale nemam pocit, ze by pochytila nieco. Ked som ju skusala ucit ja, tak som videla, ze ju matiem, zacala si aj ona vymyslat slovicka, proste nechape, ze su 2 jazyky. Posnazim sa dat ju do skolky, kde uz bude aspon letmo poznat nejake dieta, ale neviem, ci to aj tak bude stacit a nechcem jej sposobovat traumu...viem, ze inak by sa do skolky tesila, spolocnost deti ma velmi rada. Proste to nechcem pokazit, tak budem rada za dake rady a skusenosti. Dakujem.

sisaka
13. jan 2013

Nebude to len hanblivost? V takom veku je zvacsa detom este jedno, kto akym jazykom hovori, od malicka predsa pocuje rozne jazyky. Skor tie slovenske deti su stale rovnake a uz ich pozna a tie anglicke su len kadejake nahodne, ktore sa prave ocitnu v centre, ked ste tam aj vy.
MOj syn je tiez hanblivy a ked nevidel napriklad aj slovensky hovoriaceho kamarata dlhsiu dobu tak sa ho hanbil, ale hanbil sa "rovnako" ako tych anglicky hovoriacich, o dospelych ani nehovorim, uplne cudzim detom by sa ani sam nesiel prihovarat.
Rada? Ak sa ti da dat ju do skolky len na kratsiu dobu a postupne predlzovat, kym si nezvykne, ze sa okolo nej hovori len po anglicky. Myslim si, ze dieta ma vacsiu traumu z odlucenia od matky (rodiny) ako z toho, ze sa okolo neho rozprava cudzim jazykom, na deti sa cudzi jazyk lepi rovnako ako ten materinsky staci dostatocne dlhy cas. Neodporucam sa s dietatom bavit po anglicky - moze sa naucit nespravnu vyslovnost, gramatiku a kedze deti su nastavene v tomto veku na ucenie jazyka skopiruje aj tvoj prizvuk a to asi nechces....
Ja som poznala jedno dievca, ktore malo rodicov cechov ale ti ju vodili len medzi ceske deti, stretavali sa s ceskymi kamaratmi, pozerala len ceske rozpravky a ked na nu niekto prehovoril po anglicky tak sa normalne rozrevala. Ale nemyslim si, ze by to mohol byt tvoj pripad, kedze pises, ze chodite medzi anglicky hovoriace deti, pozerava anglicke rozpravky ... Uvidis mala to v pohode zvladne a ani sa nenazdas a bude ti aj doma mlet po anglicky -viem o com hovorim, ked sme prisli do Kanady dcera este nemala ani 5 rokov a po anglicky nevedela ani Hi! PO tyzdni od prichodu isla do skoly a v pohode to zvladla, chcelo to len cas, nevsimla som si, ze by ju to nejak stresovalo, po rokoch (teraz ma uz 14) sa na tom dobre smejeme, kedze z toho obdobia ma kopec usmevnych prihod 🙂

bronia13
13. jan 2013

ja si tiez myslim ze to bude tym ze sa hambi... my doma sa rozpravame len po Slovensky, ked drobec povie nejake slovo po Anglicky tak mu poviem ze nerozumiem tak to potom musi povedat po nasom, Anglicky este tak vela nevie a v skolke nemal problemi, velmi sa mu tam pacilo, mala ta po Anglicky nerozumie skoro nic ale nema problem ist k niekomu co im nerozumie....my doma tiez len Slovenske rozpravky,knizky.... ved Anglicky sa nauci medzi detmi... mam neter a sestru a obe su tu narodene a na nich ani nepoznat ze su tu narodene tak vedia super po Slovensky a v skole/skolke nikdy nemali problemi....

bubelko
13. jan 2013

@pele aj moji obaja synovia nastupovali do kolektivu bez toho, aby vedeli poriadne jazyk. nieco rozumeli, ale povedat tak maximalne ano alebo nie. starsi po 9 mesiacoch zacal komunikovat v cudzom jazyku. dovtedy sedaval v rohu miestnosti, hral sa sam pre seba a pozoroval ostatne deti a pocuval. ked chodil potom dalsi rok, tak uz nebol rozdiel medzi nim a ostatnymi detmi. a to chodil len 3x do tyzdna po 2.5 hodiny. teraz chodi do velkej skolky a v pohode. mladsi je na tom podobne. akurat, ze chodi len 2x do tyzdna. ale uz tiez pouziva cim dalej tym viac slov v cudzom jazyku.
a to, ze sa dcerka hanbi cudzich ludi, je podla mna normalne. moj mladsi tiez s cudzimi nerozprava - ani po slovensky a to urcite rozumie. schova sa za mna a tvari sa, ze tam nie je. 🙂 myslim, ze to bude skor povahou ako recou😉

skkolky by som sa nebala. deti su prisposobive. prsiposobivejsie ako my. 😉 a hlavne ak ma ucitelka jasne formy prejavu v tone a v gestach, tak velmi rychlo pochopia, co sa po nich chce. (napr. umyt si ruky, nie, a pod...). a s detmi sa skamarati - zalezi od toho, kto jej bude ako sympaticky. ani rozumiet im nemusi 😉
ak mas strach, zeby ucitelka nechapala, co si prosi dcera, mozes jej najdolezitejsie veci dat napisane na listku - napr. pit, na wc a pod. ja som to mala zo zaciatku, ked bol starsi mensi (tak okolo 19-20 mesiacov) a prisla babysitterka, aby mu rozumela, co chce a nikto z nich nebol frustrovany. ona preto, ze jej place dieta a nevie mu pomoct a syn, ze mu teta nerozumie 😉

pele
autor
18. jan 2013

@sisaka @bronia13 @bubelko dakujem za rady a postrehy. Urcite je to aj tym, ze je hanbliva, resp. dlhsie si zvyka na nove, potom je praveze mimoriadne spolocenska, ale s tym jazykom, no nejaka bariera navyse tam je, lebo nove slovenske deti, tych sa neboji, ani ked ich prvykrat vidi...Po tom co som si precitala vase prispevky, tak som si uvedomila, ze fakt sa viac stretavame so slovenskymi detmi, napr. domov ich volame, ako anglicky hovoriace, to len mimo domu, takze to moze byt chyba, skusim na tom popracovat🙂

gijar
18. jan 2013

ahoj, nas nastupoval do jasli v 15 mesiacoch, nehovoril vtedy este ani po svk , az na par slov a bez problemov sme boli, absolvovali sme asi 2tt adaptacie a potom nemal problem a velmi sa na deticky tesil a doteraz skolku miluje, teraz v januari zacal chodit uz do materskej (mame 2,5roka) a takisto sa mu velmi paci, slovakov tu ziadnych nemame, takze pozna len francuzske deti zo skolky, o to je to mozno jednoduchsie, momentalne uz rozprava po slovensky a do toho dava francuzske slova, alebo povely nejake nam povie po francuzsky, proste splieta to, ale rozumie oba jazyky pekne, doma slovencinu a v skolke vsetkym povelom vo francustine, takze to oddelenie 2 jazykov je asi len otazka casu.
aspon ja to tak vnimam, myslim,ze deti si zvyknu na kolektiv aj jazyk bez problemov,zo zaciatku mozno trosku bojazlivost ci spominana hanblivost, ale mpostupne to bude v pohode 🙂

antonio28
18. jan 2013

hmm.. ja este neviem posudit. maly ma 19.mesiacov. hovori len po slovensky. ale my mame problem,ze mame 3 jazyky, otec po spanielsky, a od maja pojde do jasli a tam po nemecky bude musiet. tak mam z toho obavy. lebo ked nieco skusam povedat po nemecky,tak vobec nereaguje... nevie co od neho chcem.
ale dufam,ze zvladne! urcite bude zmäteny,ale deticky su velmi prisposobive a rychlo sa ucia.

andy04
19. jan 2013

Ja mam podobny problem s mojim synom. Ma tri roky a v septembri zacal predskolsku dochadzku zijeme v spanielsku a otec je spaniel skola je dvojjazycna anglicko-spanielska. Maly rozprava malo a a ked nieco povie tak spanielsky a do toho zapletie aj slovenske slovicko rozumie po slovensky viac ako rozprava.... tesim sa z kazdeho noveho slovicka co sa nauci povedat a tu mi zacal problem.
Así pred dvoma mesiacmi mi bolo v skole jemne naznacene aby som na neho prestala rozpravat menej po slovensky aby sa rozbehol viac v spanielstine a anglictine
Zdalo sa mi to divne pretoze uz aj tak na neho rozpravam malo po slovensky takto by som prestala uplne ale skusila som a nejake tyzdne som prehodila len nejake to slovicko aby nezabudol to co uz vie a je pravda ze sa dost zlepsil a zacal viac rozpravat ale neviem ci to stoji za to 😒
Posledne tyzdne som zase zacala viac po slovensky a uvidime ako sa mu to pojde
Skolu nechcem menit nemam velky vyber a v podstate som spokojna nauci sa vela veci a uz zacina pospevovat aj anglicke pesnicky takze nieco sa nauci
Rozpravala som sa aj s pediatrickov a sa tiez dost divila a povedala mi nech ma ani nenapadne prestat rozpravat po slovensky

bronia13
19. jan 2013

@antonio28 vies co mam kamosku Polku jej manzel je Grek a deti rozpravaju super oba jazykmi a samozrejme aj po Anglicky... deti su mudre do nich sa to vstko vtrepe🙂

tereza0442
20. jan 2013

baby budem riesit podobny problem 🙂
syn bude mat v maji 4 roky a stahujeme sa v auguste, do skolky by som ho chcela dat asi najskor v januari, nech si najprv zvykne na prostredie a trosku sa mu dostane do usi jazyk. nieco vie povedat, ked sme tam dva tyzdne a rozpravaju na neho vsetci nemcinou, tak sa zapaja aj on, ked mu to zaroven prelozime, tak si to aj zapamata a vie to pouzit.

co by ste odporucili na lahsiu adaptaciu? rozmyslala som vela chodit medzi ludi, najst si nejake kamosky alebo co, chodit do centier a na ihriska, kde sa bude stretavat s detmi.

zaroven ma zaujima - ako su na tom vase deticky, ktore sa zacali ucit cudzi jazyk az okolo 3-4r? maju slovencinu ako rodny jazyk, alebo pouzivaju aj cudzi jazyk ako rodny, viete to rozlisit?

gijar
20. jan 2013

@tereza0442 ahoj, osobnu skusenost nemam, nas maly sa zacal ucit franinu v jasliach uz, ked mal 1,5 roka.
Ale mali sme tu asi 3 rodinky s detmi uz (zijeme tu uz dlhsiu dobu) a jedno dievcatko malo 3,5roka ked zacalo chodit do skolky tu a na konci sk.roka nadherne rozlisilo, s frantikmi sa rozpravala d odpovedala im po fra, ale s rodicmi, ktori su obaja Slovaci, rozpravala len po slovensky, dokonca ked po nej chceli nieco vo franine, nereagovala, prisiel francuz, to iste sa spytal a ona plynule odpovedala.
Takze ziadny strach, deti su velmi chytre,az tak,ze presne vedia, s kym akym jazykom rozpravat 😉

denisenko
20. jan 2013

@pele ahoj...týmto sme si prešli aj my...Denisko šiel do školky ked mal 3 roky, po nemecky ani nezaťal....ja som dostala prácu, tak nebolo iné východisko.....bolo to ťažké, preplakal 2 mesiace....ale nakoniec sa začlenil....sama nechápem, ako poznal a naučil sa význam slov a podobne...ale na konci prvého roku v školke rozprával plynule po nemecky, dokonca sa začal chytať aj na dialekt....deti sa učia rýchlo a aj ked sa ho stále pýtam, že ako to vie, že to znamená to alebo ono...časovanie, sklonovanie...nemá problém.....skor po 2 rokoch sme ho zas museli poslať na prázdniny k babke na SK, lebo začínal mať problém so slovenčinou.... 😀 a kedže sme rozhodli, že slovenská škola bude jediná, na ktorú nastúpi ako prváčik, musel komunikovať viacej po slovensky.... 😀 😀 😀 😀 😀 ale zvládol to výborne, aj ked ešte dnes sa nájdu niektoré slovíčka, ktoré po slovensky moc často nepoužívame a nevie si spomenúť ako sa to volá.... 😀 😀 😀 😀 .

antonio28
3. feb 2013

@andy04 kde v spanielsku zijete?

andy04
4. feb 2013

@antonio28 ahoj my žijeme pri Madride. som čerstvo zaregistrovana takze to mám trochu popletene a nie som si istá či ti prišla sprava na súkromnú poštu 🙂