Návaly zlosti u 4 ročnej dcéry

cicuska9999
13. dec 2012

mam taky problem, moja 4 rocna dcera ma hrozne navaly zlosti 😒 , uz nepomaha ani upozornenie, ani dostanie po zadku proste nic, 😠 , co mam robit?? mali ste aj vy take problemy? . prosim maminy,ktore chcu kritizovat odpovedami tipu, ako si si vychovala tak mas a pod, nech radsej ani nepisu. 🙄 , dakujem

xlucia
13. dec 2012

@cicuska9999 😀 mas zdrave zivotaschopne dieta. 😀 . moj starsi bol taky isty, a mladsieho to trieska teraz. chce to pevne nervy....

eeffka
13. dec 2012

@cicuska9999 prva puberta 😀 , my uz mame druhu ( 7,5r) a uz sa bojim co bude ked pride ozajstna , niekedy mam pocit ze sa jej ani ona ani ja v zdravi nedozijeme 😖

cicuska9999
autor
13. dec 2012

@xlucia no ale ked vsetko povyhadzuje zo skrin a vysype smeti do na koberec, tak to fakt len pevne nervy ☹

lucka.lucy
13. dec 2012

ahoj, v momente ked ma naval zlosti, tak si ju proste nevsimaj a len v klude jej povedz, ze ked sa ukludni tak potom sa s nou budes rozpravat. coskoro ju to prejde.
Tie smeti a to ze vsetko vyzadzuje so skrin ,to je len preto,ze chce pozornost. Nic vobec si ju nevsimaj, je dolezite ze TY si v klude a len jej opakuj,ze ked sa ukludni tak sa s nou budes rozpravat. Potom samozrejme musi vsetko upratat. "Ked upraces co si rozhadzala tak potom sa ti budem venovat" ...

matozazzo
13. dec 2012

No, my sme vyskusali tiez kadeco... a najviac - aj ked to bolo najprv len zo srandy - sa ciastocne riadim podla knihy od Lemana - 5 dni, ktore zmenia vase dieta... Najdolezitejsie na tom je, ze som sa zmenila aj ja 🙂 a az vtedy som si uvedomovala, kde robim chyby 🙂)) Najdes to na nete, da sa to stiahnut. Alebo ti to mozem zaslat na mail.

margarita
13. dec 2012

@cicuska9999
a nebude to ziarlivostou na mladsiu sestricku? 😉
vynucovanie si Tvojej pozornosti za kazdu cenu?
u mojej sa to takto prejavovalo, nerobila bratovi zle, netahala ho, nepichala do oci, nic take 😀
len zasadne vyvolavala sceny, naschval urobila, co som jej prave zakazala, aby som potom na nu kricala a ona si potvrdila, ze "ju nemam rada..".

mne pomohlo len snazit sa co najviac ked sa da byt "iba s nou", hrat sa s nou, citat jej, ked maly spal.
ked sa podari dat jej sustredenu pozornost, potom akceptuje aj to, ze "teraz" potrebuem nieco okolo babetka...

ale hlavne - pevne nervy 🙂

piacere
13. dec 2012

@matozazzo môžeš aspoň v krátkosti (pár vetami) napísať o čo ide? V čom je princíp?

zuzi0911
13. dec 2012

@cicuska9999 ja mam monentalne duo.a tiez uz nervy na konci.no hadam to pominie.ked ich to chyti nevsimam si pochvili sa ukludnia

andulka13
13. dec 2012

@cicuska9999 Ahoj suhlasim s @margarita aj nam to robila presne takto ako pise, bolo to po narodeni dcerky, museli sme jej venovat viac pozornosti a tym ubezpecit, ze ju mame radi, zapajat do cinnosti okolo babatka a casom to preslo, no verim ti, aj mna to stalo vela sil, niekedy mi aj nervy praskli... no to k nicomu neviedlo. Drzte sa a nech to rychlo prejde. Verim, ze to zvladnes lepsie ako ja, ja som v tomto taky cholerik a niekedy sa mi velmi tazko ovlada :( stale s tym bojujem!

rolak
13. dec 2012

@cicuska9999 naša má návaly zlosti už teraz a bohužiaľ je to úplné kopírovanie môjho správania..... ja som jej ukázala,že keď sa situácia nevyvíja podľa mojich predstáv,strácam nervy....a ona sa odomňa učí,že tak treba reagovať.... skús si všimnúť,či aj vaša nekopíruje rodičovské správanie...my im ukazujeme,ako majú kedy reagovať,slová sú zbytočné,robia to,čo my....

matozazzo
13. dec 2012

@piacere Princip je na jasnych pravidlach a o pristupe.... Napr. neskutocne ma vytacalo, ked sa mi deti hasterili v aute, hlavne na dlhsie cesty. Nic nezaberalo... Rada: dajte hlasno radio, ak nepomoze, vystupte z auta, prejdite sa, skontrolujte pneumatiky, vratte sa a opytajte, ci mozte v klude soferovat. Neskutocne, ale zabera to 🙂 Najdolezitejsie pravidlo, ktore vyuzivam je Povedz raz, otoc sa a odid... trvalo mi tyzden, nez som sa s tym stotoznila, popracovala na sebe... Je tam presny postup, ako postupovat. A zabralo. Dcerke som musela aj 5 x povedat, umyt sa, prezliect a sup do pyzamka, aby sme stihli precitat rozpravku... 5 minut sa hrala, 10 minut, niekedy hned, proste ako kedy. Tak som povedala raz, otocila sa a odisla, robila si svoje veci a nevsimala som si toho. Po 15 min na mna kricala z postele, ze ideme citat rozpravku. Prisla som, dala pusu, zavrela knihu a odisla. Nastal protest, ze vzdy citame rozpravku a vtedy je ten spravny okamih vysvetlit, ze ked poviem raz a neurobi to, jej cas "vyprsi". Odvtedy vie, ze skonci Animacek, ide sa umyt, prezlecie a caka s knihou 🙂 Niekedy este skusi, ale je to tak 5 minut a nemusim jej to vraviet 100 krat. Ide o doslednost, urcite tak robia mnohe maminy, ale ja som par krat ustupila a tak som mohla aj 10x povedat a stale len hej hej... Neda sa vypisat vsetko, treba pochopit princip, ako to funguje... Este stale sa mi nedari vsetko, ale pracujem na sebe a vidim vysledky 🙂 Nenervacim sa tolko, nekonci to krikom, dokonca niektore veci chape aj mladsia 15m dcera 🙂 A ako pise @rolak uplne suhlasim, kopiruju nase spravanie aj ked si to my vobec neuvedomujeme...

matozazzo
13. dec 2012

Ak chcete knihu v .pdf formate, zaslite mail, poslem vam ju. Ak by vam nahodou nedosla, ozvite sa, priloha ma 1,5 MB. mam ju aj vo worde (prekopirovanu), vychadza asi na 80 stran, ale ak by sa este upravila (vymazali medzery), vyslo by to aj menej stran, len nemam cas hrat sa s tym...

inga110
30. dec 2012

jaj aj ja mam problem s mojou 4.5 rocnou, stracam uz nervy a bojim sa aby som sa nezosypala. Mozem jej hovorit aj 100x nieco nepomaha, pootm ked sa nahnevam a zvysim hlas tak ona zacne vrieskat, na protest, ja ju nechcem bit, hoci jje obcas dam do zadku , ale to len tak, pooradte ako si vytvorit autoritu, ak sa to este da a hlavne aby posluchALA 🙂

vodnarky
30. dec 2012

My mame tiez ten isty problem..az mi niekedy pride ze sa chova ako keby bola v puberte..vrieska,trieska dverami a dokonca nam uz aj povedala,ze ked vyrastie tak sz odstahuje.. 😕potom sa zamyslela a vravi,ze nepojde daleko,aby ked bude potrebovat pozicat vajicka alebo olej(mame dobre susedske vztahy)..ale ajtak sme zufali a nevieme co robit s tym jej spravanim.. :-\

tara2
16. jan 2013

my mame takyto problem tiez u 4 rocneho syna...za vsetko vrieska, place, hadze sa o zem, mlati mladsiu sestru ked si chce pozicat jeho hracku...no proste des 😝 a to som si myslela, ze obdobie vzdoru uz mame za sebou 😅

lenusiatko
24. jan 2013

@cicuska9999
My uz budeme mat 5 rokov a situacia je velmi podobna, najma odkedy chodi do skolky. Som presvedcena, ze to robia inteligentne, vnimave a citlive deti. Moja tiez velmi ziarlila na mladsieho brata, to obdobie uz ale preslo a prislo ine, mozno narocnejsie a tazsie pochopitelne. Mne sa tak zda, ze potrebuje vyventilovat napatie z celeho dna, v skolke musi robit to, co ostatni, podriadovat sa rezimu, zvladat vela konfrontacii s inymi detmi, ucitelkami, situaciami a vo chvili, ked my to najmenej cakame, prichadza vybuch. Nedokaze to ani pomenovat, hoci to citi a tak ked je doma, v klude a hlava sa ukludni, to prichadza. Neviem, ci pomozu pevne a jasne pravidla, u nas to tak je a vybuchy funguju aj tak. Niekedy jej pomoze, ked sa mi vyzaluje zo vsetkych krivd (Kubo ma sotil, polievka bola hnusna, Nikola ma nechytila za ruku, oskrela som si prstek) ale to musi chciet ona sama. Potom si este poplace, uvolni napatie a je klud (v tom lepsom pripade).

cicuska9999
autor
24. jan 2013

@lenusiatko no uvidime co bude, aj nasa ide od septembra do skolky tak uvidim co bude, dufam ze jej skolka trochu pomoze, pojde po prvy krat, tak hadam jej bude dobre s novymi kamaratmi a nebude taka vybusna 😒

mamavera
27. jan 2013

@cicuska9999 pokiaľ nebude mať doma jasné pravidlá, tak bude v škôlke v pohode a doma tak ako teraz. Sťažuje sa mi tak veľa rodičov, niekedy sa mi to zdá až neuveriteľné, čo od nich počúvam. Je to na tebe, zožeň si literatúru, spoj sa s psychológom a najmä všímaj si svoju dcéru, keď sa chová primerane, lebo ona chce vyburcovať tvoju pozornosť.