Nechávať dieťa v škôlke hneď celý deň?

via88
30. aug 2019

Pozdravujem dievcata, chcela by som sa s Vami poradit. Maly (2 a pol), ide pondelok prvy krat do skolky. Kedze budem este doma (asi do konca roka), povodne som myslela, ze ponho budem kym som doma chodit na obed (teda siel by zatial len na poldna). Akuraz teraz uvazujem, ci je to dobry napad. Ci si potom nebude musiet zas zvykat, ze treba byt dlhsie, ist s detmi spat atd. Rozmyslam aj ci ostatne deti by neboli smutne, ze musia este ostat. Budem rada ak mi napisete nazor, skusenost mamky, prip. Ak su tu ak ucitelky, ze co je lepsie. Psychologicke studie som citala dve - jedna bola za druha proti, tak si vyber 😁

fusy
30. aug 2019

ahojte.
Nasa skolka sukromna to ma urcene takto - 2 hod tyzden, 4 hod bez obeda tyzden, 4 hod s obedom tyzden a potom zrejme uz na cely den. Mala ma 2 roky a 9,5 mesiaca.
Tiez sa trochu obavam, ale chcem to takto urobit, nech sa to utrasie, kym nastupim
nazad do prace. Som smutna, bude mi chybat aj tie 2 hod😔

saluda
30. aug 2019

@via88 ja by som dala hneď na celý deň, nikdy nevieš, ako zareaguje. Možno to dá ľavou zadnou ale ak bude problém, vždy ho budeš môcť dať na pol dna, kým sa bude dat

asia83
31. aug 2019

@via88 Ja som polrok chodila po malú na obed. No viac bola doma ako v škôlke, kvôli chorobám. Bolo to v pohode. Raz tam chcela spať, potom zase nie, tešila sa, že ide domov. Nebol problém tým, že tam často nebola. Keby bola zdravá a dlhší čas v škôlke, neviem. Určite by deti mali robiť všetko to, čo ostatné, aby sa necítili mimo, no tým, že som bola doma, som ju tam nevedela nechať. Teraz bude v škôlke celý deň, už je aj väčšia, určite to bude lepšie. Nechajte ho pol dňa, však sú to iba necelé štyri mesiace a určite bude aj doma, kvôli chorobám.

miakurka
31. aug 2019

Moja čerstvo ešte vtedy 2,2 ročná sa zaradila super, tiež sme začínali s pár hodinami, neskôr pol dňa a potom už celý deň. Mala som možnosť skúsiť, skúsila, páčilo sa jej veľmi. Neskôr trošku boj s mojím opúšťaním škôlky (ale to robia aj 5r deti) a teraz sa veľmi už teší na škôlku, každý deň sa vypytuje kedy pôjde už a skončia prázdniny 🙂 máš možnosť, za vyskúšanie nič nedáš a ty si super oddýchneš.
Ja neľutujem vôbec, vyventilovala som sa v práci na pár mesiacov a teraz čakáme druhé bábo takže zas si užijem posledné chvíľky sama 😁

siska53
31. aug 2019

@mooonika1975 nezalezi.. nas prvorodeny sa lepsie adaptoval, ako mladsia, ta sa doteraz nie.. mozno u nas zohral.ulohu vek - on siel ako 4,5r., 3mesiace apaptacia, potom.super. on je inak spolocensky..mala? No..ta robi cirkusy takmer kazde rano.. teraz ide do skoly, hadam to uz robit nebude.

s1m.one
1. sep 2019

nic by som necitala, jednoducho svoje dieta si poznas ty, ty vies ci vydrzi a kolko bez teba. pri synovi som zvolila poldna atd.. nastupoval po pol roku skolky, dceru som dala hned na cely od septembra (syn uz do skolky v tom case nechodil..) opytaj sa kolko deti bude 1x v skolke, ked tak tak budu viaceri plakat, ak budu,, ,mozno ani nebudu,ked pojdu spat.. aby to tam zas nevidela budes ho bravat domov, ked tam mozno nikto bude plakat a vytvori si mozno odpor, samozrejme nemusi...ak je vsak prvorodeni dost mozne ze by mu najprv stacil polden ak este nevima co je skolka ale mozno to je ok a vy ste sa o skolke dost rozpravali uz predtym...

bibistec
8. sep 2019

Zaujimave v nasich skolkach v ke co mam v okoli je uz dlho rokov zauzivany adaptacny pobyt cize najprv na par hodin a neskor na pol dna a az potom na cely den. Asi kazdy vravi inak. Dcera sla ako 2,5 rocna na ten adaptacny ale 3 roky chodila vzdy len na pol dna az podledny rok na cely. Nikdy ani na zaciatku neplakala ani nemala problem ze potom uz bude spat. Mali viac deti co chodili len na pol dna. Zalezi od dietata. Ja by som nenechala dieta hned na cely den je to sok podla mna. Nam vyhovoval adaptacny.

via88
autor
8. sep 2019

@bibistec tak zatial poldna ostava aj ked mam dojem ze ucitelkam to nerobi radost, neviem preco, ja nechcem ani im robit problemy, no prve dni reval hrooozne ale piatok vyzeral zeby aj ostal s detmi. Vyzera to na dobrej ceste byt (az na ten hrozny zaciatok), chcela som esye tyzden tak do obeda a potom uz dat na cely den. Nam to sadlo celkom takto

siska53
8. sep 2019

@bibistec vies no . Aj nam by vyhovoval adaptacny, a nedalo sa.. navyse tu v statnych adaptacny nie je..prvy den asi vacsina berie na obed domov a potom uz cely den. Ale su deti, co chodia stalr len na pol dna. Dcera mala taku kamaratku v predskolskej triede, ktora chofila vzdy na obed a nebola jedina..
Adaptacny sme zazili len v sukromnej, kde nas starsi chvilu chodieval, tam bol prve dva dni len na hodinku-dve, potom uz na cely, ale len 3x do tyzdna. Tam chodil len chvilu, bolo to pesi dost daleko a navyše chceli od nas, aby chodil 5 dni, co bolo finančne pre nas neprijatelne a maly sa aj tak neadaptoval.. tak ostal s nami, az kym ho neprijali do statnej, ale tam chodil od dalsieho dna hned na cely den, ale ja som ho vyzdvihovala hned po olovrante. Lenze on sa celkom rychlo, do tych 3m.adaptoval.. horsie dcera, ta prerevala,resp.preprotestovala celu skolku, kazdodenny ranny ritual bol vzdy nejaky hysak kvoli niečomu alebo plac, ze ona chce byt so mnou. :/ Teraz zacala školu, stale je to tazsie, no uvidime..ako to bude pokracovat...

via88
autor
8. sep 2019

@siska53 chudata tie deti, ale taky je zivot, neda sa len doma byt :-/

siska53
8. sep 2019

@via88 ved to..

stanislavicenka
8. sep 2019

Ja mam 2 deti. Dcera nastuila do skolky teraz, v novembri bude mat 4 roky. Je na pol dna. Som doma este s 15 mesacnym, a aj skolka samotna ma adaptacny program, v prvy tyzden boli deti na 2 hodiny. Ja si neviem predstavit ten sok pre to dietatko, ked tam ma byt cely den. Dcera prisla na obed domov, a bolo toho tolko na nu, ze ani nemohla na obed zaspat. Je ine, ked ide teraz na pol dna, a ty v januari nastupis do prace a vysvetlis dietatku, ze teraz tam bude aj spinkat, lebo musis byt v praci. Tomu dietatu je najlepsie doma, nezijeme v jaakyni, s inymi detmi, ci ludmi sa urcire stretavate, takze reci o kolektivnosti su zbytocne, ja osobne som na to alergicka. Dieta potrebuje pocit bezpecia a z neho moze ist do sveta, ked citi bezpecie, same sa vyda objavovat svet. A najhorsiw su tie reci tych mamiciek v tej skolke, ked dietatko place, ze je to hanba, ze sa mu budu ostatni smiat, nieco hrozne. Je to ich doterajšia najvacsia zmena v zivote, a takuto dostanu podporu, proste, je im odoprete aj smutit😳

bibistec
9. sep 2019

@siska53 zaujimave vsade inak. U nas ten adaptacny je v statnych skolkach.a riaditelka resp. S ucitelkami rozhoduju ci dieta moze byt dlhsie. Ci si zvyklo a kedy. Su deti co chodia na dve hodky aj cely mesiac a take co po dvoch dnoch rovno na pol.dna.rovno povedala rodicom.nech si zariadia ze budu chodit skoro ze ide o.ich dieta. Ale celkovo bol vyborny pristup.

maciatkolulu
9. sep 2019

@stanislavicenka akože tlieskam, konečne čítam zdravý, rozumný názor. Malý nastúpil ako skoro päťročný, proste nám to tak vyhovovalo a bolo to super, adaptacny proces - najprv hodina, potom dve a potom tri a potom až na obed, kde sme zatiaľ skoncili👍 malý zboznuzuje škôlku, teší sa a to je cudzojazyčná preňho. A hlavne, čo je pre mňa dôležité neplač, teraz v septembri nebol žiaden plač v celej škôlke. Jasne, ze občas počas roka nejaké fúkanie v šatni bolo počuť, ale nie rev. Malý sa zo začiatku asi 100xuistil, že prídem, vysvetlila som v rámci možností kedy a dodržala to. A k tým rečiam, že mal byť dávno v škôlke a bla bla, ako chudák nemá kolektív atď. Kým decká boli v time budene v tme, my sme spali, kým revali v škôlke my sme sa tulili na gauči a chystali co vymyslime aj so známymi s deťmi atď... Chápem, keď niekto musí ísť do práce, ale nechápem tie co majú doma malé deti a silou mocou cpu dieťa do škôlky, okrem iného zaberajú miesto pracujúcim matkám. Potom sťažnosti ako sú chorí dokola aj babo atď. Tak tomu nerozumiem. A naozaj sme žili a aj teraz po škôlke o 11.30 žijeme aktívny spoločenský život, že niekedy túžime mat deň pre seba😉a tie malinke deti okolo 2,5 to podľa mňa je pre. Ne hrôza celý. Deň v škôlke zrazu

mechurik
9. sep 2019

@hettinka podla mna neni nic lepsie ako ked ma moznost dat do sukromnej skolky na zaciatok.malu si v statnej vzali nedovolili mi s nou byt ani minutu rano zabuchli dvere a bolo.keby nechodila do jasli kde sa naucila a bola viac odolna tak ma slaktrafi.plus 3 mesiace vkuse bola chora.1 den v mesiaci v skolke sukromnej a zvysok doma.takto ked zacne pracovat uz tie bacile bude mat prejdene a zvysi sa imunita a nebude praveze potom chybat v statnej skolke.

hettinka
9. sep 2019

@mechurik ono to je o konkretnej škôlke. My sme mohli byt chvíľu ráno aj v statnej, umožnili aj poldenny, adaptacny pobyt. No keď človek je rad, že stíha ráno ro roboty, nejako som to nestihla využiť.

siska53
9. sep 2019

@bibistec tak to je zvlastne, asi to zavisi od skolky, nasi aj menili, ale tam uz adaptácia nebola nutna..

weddinglove7
7. apr 2024

@mooonika1975 a prosím ta ako dlho to trvá keď si dieťa zvykne pri tomto režime? My sme dali teraz akurát dcérku 4,5r do škôlky na celý deň a bojím sa ze tie plače neprestanú. Chcela som aj skôr ale kvôli operácii sa nedalo.
Dá sa s ňou rozumne porozprávať, všetko chápe, je samostatná a šikovná. Ale ráno aj večer doma plače kvôli tomu, že je jej dlho pocas poobedneho oddychu. Aj celý víkend skoro preplakala(doma spi len keď je veľmi unavená alebo len oddychuje cca 20-40min)Zajtra tam bude ešte len 4 deň. Najprv som ju chcela dať len na par hodín, ale potom som si povedala, ze už v tomto veku radšej na celý deň, lebo aby potom nebol problém ju tam dostať. Ale rozmýšľam ci to nebola chyba. Mam ešte počkať týždeň ako sa to vyvinie alebo ju začať brávat domov pred obedom? Zvykne si alebo je to len trápenie?

mooonika1975
8. apr 2024

@weddinglove7 4 dni je ešte veľmi malo, adaptácia ke stanovená tri mesiace, zvyknú po 2 týždňoch plakať už menej. Určite počkať, je to krátky čas.