Nemecká škôlka v Bratislave. Nepoznáte nejakú?

jarka007
13. apr 2008

Nema niekto skusenosti s nemeckou skolkou v Ba ? Buduci rok sa vraciame na Slovensko a dcera hovori prevazne po nemecky.

nestakova
17. apr 2008

Moj syn chodil do nemeckej skolky v Dubravke - Wonderland. Maju nemecku aj anglicku cast. Je to sukromna skolka, ale poberaju aj dotaciu priamo z Ministerstva skolstva. Chodil tam desat mesiacov a kedze ja som nebola spokojna s tym co sa naucil, tak som ho odtial dala do slovenskej skolky. Stalo to najprv pat tisic na mesiac, potom sedem, osem a teraz podla sprav od znamej by to malo mesacne vyjst od desat tisic. Pripocitat treba este konkretne kruzky, ktore chces aby dieta navstevovalo.

Mne na tej skolke vadilo, ze castokrat zastupovala ucitelku pani, ktora sice mala pedagogicke vzdelanie, ale nehovorila s detmi po nemecky. Robila servis okolo skolky a ked bolo treba zastupovala choru ucitelku. Pristup riaditelky bol ako pristup podnikatelky. Navyse, na comkolvek sme sa dohodli, alebo ona oznamila cez mail, vzdy sa to nakoniec zmenilo. Takze mi to casto komplikovalo plany. Napr. dohodli sme sa, ze otvorena hodina bude o 10.00 h. Ja som utekala z prace a nakoniec sa otvorena hodina konala o 11.00 h. Pracujucemu rodicovi to dost komplikovalo zivot, ale v inych veciach aj nepracujucemu. Naprv slubila, ze na korculovanie mozu chodit deti od isteho veku a po tyzdni, ked sa uz deti tesili to zmenila.

Ale v mohom bola aj ta skolka fajn. Sice velmi male priestory ale boli tam ucitelky, ktorym som doverovala. Na deti hovorili prevazne po nemecky a chodilo tam aj zopar nemcov, pripadne inonarodnych deti (Brazilcania, Rusi).

Od septembra 2008 som syna prihlasila do nemeckej skolky, ktora je spojena aj so skolou na Palisadach. Tu sme za tych sedem mesiacov spokojni, aj ked nie so vsetkym. Je to cisto sukromna skolka zalozena neziskovou organizaciou (nemecki hovoriaci rodicia ju zalozili pre svoje deti a aj pre ine deti). Chodia sem teda nemci, slovenske deti, ktore uz vedia po nemecky pretoze isty cas zili v Nemecku s rodicmi ale aj slovenske deti, ktore sa po nemecky ucia az v tejto skolke.
Negativa, ktore ja vidim su strasne stara budova Evanjelickeho lycea, v ktorej je skolka. Mam podozrenie, ze mozno aj vlhkost a s tym suvisiace problemy starej budovy zapricinuju synove caste ochorenia. Ale nemam to preukazane, takze paniku nerobim. Riesim to inak.
Plati sa 13000Sk za skolku mesacne. Kruzky stoja popri tom zanedbatelne sumy a organizuju toho popri skolke dost: anglictina, korculovanie, plavanie, umelecky kruzok, futbal, tanecny kruzok, gymnastika a dalsie veci pre starsie deti. Moj syn ma 4 a pol a chcela by som aby pokracoval aj v navsteve nemeckej skoly, ktora ale zatial nema akreditaciu z MS SR ako som sa dozvedela. Vraj to je v stadiu vybavovania.
Ucitelky s detmi hovoria po nemecky, v skole su potom ucitelky priamo z Nemecka. Riaditelka je tiez Nemka.
Zaroven sa ale snazia nezanedbat ani akysi slovensky zaklad, takze syn obcas recituje aj slovensku basnicku a ucitelka mi vravela, ze iste veci vysvetluje aj po slovensky. Vraj aby to slovenske deti lepsie pochopili a nemecke deti aby mali tiez kontakt so slovencinou. Inak myslim, ze vsetky nemecke deti sa v tejto skolke od kamaratom naucia aj po slovensky.
Lucia

jarka007
autor
25. apr 2008

Kedze v lete budeme uz piati a zobrali sme si na krk este hypoteku neprichadza pre mna takato relativne vysoka suma do uvahy. Na Ministerstve mi odporucali skolku na Sancovej, ktora je vraj statna a neplati sa za nu. Kamaratka, nemcinarka, mi ale spominala, ze vacsina skolok, resp. aj skol, kde maju vyucovanie nemciny, vlastne ani nehovoria po nemecky, ale po slovensky a sem tam prehodia par viet aj v nemcine, preto sa to vobec neoplati. Vacsina rodicov to potom neskor riesi obycajnou slovenskou skolou a neskor bilingualnym gymnaziom.

Ako sa tam citi syn ? Ja by som chcela dat aspon ju do nejakej normalnej nemeckej, synovia toho po nemecky vela vediet este nebudu (Timo - 16 mes., v auguste pride dalsi), ale nechcem, aby ona nemcinu "stratila".
Dcera ma tiez 4.5 (nar. v novembri).

tilly
25. apr 2008

na jaskovom rade je baumchen, to je nemecká škôlka, ale cenu neviem

tehulka2011
27. nov 2012

nemate niekto nejake novsie info o nemeckych skolkach v Ba? Dakujem

liwka
27. nov 2012

mojej kamoške chodila dcérka do nemeckej škôlky, ktorú dotuje VW, takže nemčina tam aj naozaj fungovala- neviem presne, kde tá škôlka je a či je len pre zamestnancov VW, ale ak chcete, môžem zistiť. IP 😉

ajkasamko
3. dec 2012

http://skolkasovicka.sk/

skuste kuk, prijemne prostredie maju.....

miracle
10. dec 2012

V Poddunajskych Biskupiciach je Kvetinkovo, ale blizsie nepoznam

leila
23. máj 2014

ahojte, kto mi vie poradit ohladom nemeckej skolky a aj nemeckej zakladnej skoly v BA? je len ta, co je na Palisadach? za dve deti to vyjde vyse 1000eur mesacne, co je vela, existuje aj lacnejsia alternativa? dakujem za odpovede🙂

katka1981
23. máj 2014

Eko-domcek pri Poluse.

leila
23. máj 2014

@katka1981 to je skolka? diky za info

leila
23. máj 2014

@katka1981 uz som si pozrela🙂 ale tam sa nemcinu len ucia, skoda.. ale aj tak dakujem🙂

katka1981
23. máj 2014

@leila, ked sme tam boli, tak nam povedali ze je bilingualna ze jedna ucitelka s nimi hovori len nemecky. Cisto nemecku nepoznam.

yvonn
6. jún 2014

@leila ahoj, pokial viem, na palisadach je spojena nemecka skolka so ZS - ja som tam totiz bola pred 7 rokmi na pohovore, chcela som tam pracovat:O) ale nakoniec som dostala ponuku inde.. a podla mna je to tam skvele, lebo hovoria len nemecky s detmi, co je uplne skvele...riaditelka je nemka a aj ucitelky musia mat prerfektnu nemcinu... takze odporucam hlavne rodine kde sa hovori aj doma nemecky denne🙂a dieta zo skolky moze rovno prestupit u nich do ich zakladnej skolky.. akurat netusim ake maju teraz poplatky za skolne...

leila
7. jún 2014

@yvonn dakujem pekne za info🙂 verim tomu, ze skola je vynikajuca, skor poplatky ma trapia, jedno dieta este v pohode, ale dve deti, to tusim aj 1200 mesacne, co je velaa.. doma sice hovorime po slovensky, ale deti hovoria nemecky perfektne, kedze zijeme teraz v nemecku🙂