Neskorší nástup do škôlky.Ako postupovať a čo vyplniť?

leoni1
8. sep 2008

Dobry den,chcem poprosit o radu.Mala bude mat o rok v auguste 3 roky.Pocula som ze v januari sa davaju prihlasky do skolky,ale ja ju nechcem umiestnit do skolky ked dovrsi 3 roky ale az tak 3 a pol,rada by som s nou este nejaky cas bola doma.Ale ze vraj to povinne vyplnit tu prihlasku tak teraz neviem ako postupovat.Druha vec je ze som nezamestnana,dala som v praci vypoved a az potom som zistila ze som tehotna...tak som bola evidovana na urade prace.Ake su v tomto pripade moznosti predlzenia,kedze RD v pripade nezamestnanosti neexistuje ako mam postupovat aby som mohla byt s dcerkou?Dakujem za rady

gapa
8. sep 2008

do škôlky môžu prijať dcéru od zač. škol. roku 2009/2010 o čom ti dajú rozhodnutie, no pri zápise (u nás bol cca v apríli/máji) im môžeš hned povedať, že chceš aby nastúpila až neskôr - od akého mesiaca. Potom mi dali ešte jeden papier (po predvolaní na UPSVaR) o prerušení dochádzky do Mš. Mne tak dcera nastupovala až v decembri 2007, no tento rok už bol u nás väčší problém vôbec deti dostať do škôlky, takže aj od toho to závisí. Ak boli mamičky na MD alebo nezamestnané, tak myslím im deti ani nezobrali. Treba zistiť situáciu u vás.

Ak bude dcera doma s tebou, tak môžeš byť nadalej dôchodkovo poistená štátom (ak si si ovšem podala prihlášku!!!!! do sociálnej poistovne po narodení dieťaťa, to je dôležité) ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov
tiež budeš v tomto prípade zdravotne poistená štátom, pokial nedáš dcéru do škôlky.

Rodič.príspevok však už po dovršení 3-och rokov nebudeš. Len ak by išlo o dlhodobo nepriazn.zdrav.stav dieťaťa je možno poberať RP dlhšie.