Nosiť detské okuliare v škôlke?

davidko
15. nov 2006

Chcela by som nejaké názory a podnety na nosenie a kupovanie detských rámov.Môj 5,5 ročný syn by mal nosiť okuliarky, ale mám obavy či v škôlke sa môžu nosiť, či mu vydržia aspoň jeden deň alebo či si nemôže ublížiť pri hraní a pod. Načo pozerať a nezabudnuť pri výbere detského rámu.Poprosím vás o nejaké rady a typy.Dík

miriamkac
25. nov 2010

@juliagregor očná nám pridala na cylindry, takže bude mať 2x cylinder + 3 dioptrie takže do kopy jej to robí 5 dioptrii na jedno oko, druhé má lepšie tam má 2xcylinder a 1,5 dioptriu. Takže malé popolníky a ešte musia byť ťažké, takže ak to má mať celý deň na nose, na tom sa nedá šetriť, náhradné bude mať klasické 😖 aj tak rozmýšľam, že aj tie jej nechám prerobiť... 😒....to sa naozaj nedá na tom šetriť... 😖 😖

juliagregor
25. nov 2010

@miriamkac my máme po 3,5 a po 4,5 ..sklíčka máme ľahšie, ale my tu máme dobru optiku, každý táýždeň na zadarmo upravuju okulky, aby im sedeli a odložili nám okulky, tak tie su lacnejšie...a dnes som sa ozaj nahnevala, poisťovňa zrušila doplatok na sklíčka na cylindrové sklíčka a prepláca až ked je v súčte nad 6,20 dioptriena jedno oko 😠
my chodíme do TN na očné

miriamkac
25. nov 2010

@juliagregor aj my do nemocnice na prizemie? 😲

juliagregor
25. nov 2010

@miriamkac podobne 😉 , teraz má nový automat, kt. odmeria presne dioptrie

miriamkac
25. nov 2010

@juliagregor hej...preto máme o cylinder navyše... 😉

tormenta
25. nov 2010

aku sumu preplaca poistovna detom na okuliare?Teda ak vobec nieco.....

renab
26. nov 2010

@tormenta smiešnu cca 5 eur.

juliagregor
26. nov 2010

@tormenta 4,30 raz za rok... 😠 😠 😠 😠

tormenta
26. nov 2010

tak to je hrozne malo malo oproti tomu co stoja okuliare... 😠 tam kde by mali davat nedavaju...

krasnulka
26. nov 2010

Baby,prosim vas mozete mi poradit, kde najdem v BA Ocnu ambulanciu klinika detskej oftalmologie LFUK DFN Limbova 1 na Kramaroch? Mame sa tam objednat,ale mam len tel cislo a ani nevim,aky lekar tam ordinuje. Dakujem za rady.

mamutka
27. nov 2010

@blumka prosim ta, pises, ze u vas bol problem so zakryvanim ale to ste vyriesili - ako???

ja som to tu uz spominala, ze maly nechce mat ani prelepene ocko, ani okuliariky, a je to este horsie. Ked mu prelepujem pri hre, vysvetlujem, ze ked si kresli, je to dolezite a pod., tak to hned strhava, za takych 10-15 min znicim tak 4-5 nalepiek, to kazdu stihnem nalepit dva krat, potom je uz nepouzitelna, takze to fakt neznesie....okuliare tiez som stastna, ked ma 1-2 hod do dna 😒
a take tie oblby, ze aj my s mm mame okuliare, aj macko a pod, to nezabera, este sa tak stastne provokativne pozrie, ked ich da dole. uz nepomahalo ani prilepit mu ich pred uskami k hlavke, to proste strhne, ci uz to boli, ci nie, s kludom anglicana to urve a ma pokoj.
ked mi ich takto da dole 8 krat za 20 min, tak uz som na prasky, snazim sa mu to kludne vysvetlovat, hrat sa, obratit to na srandu, vysvetlit mu ako v tom super vyzera, alebo si to akoze nevsimat, len ich bez slova nasadit - proste vsetko mozne som skusila, on to proste da dole a hotovo. ked ma na nich tu gumicku, co ide okolo hlavky, je to este horsie, lebo ta ich drzi a on ich tolko kruti, az ich da dole, marna je moja snaha, uz aj v oprave boli samozrejme.
ja nechapem, preco ostatne deti to znesu a on ani za svet. a este, ked uz ich ma na nose, tak rad dava hlavku dole a pozera ponad ne.....
takze coskoro ideme na kontrolu, desim sa toho revu, aj toho, ze sme nic nevylepsili, lebo je kopa dni, kedy sa proste nepodari ho presvedcit ani len na okuliare, nieto este prelepit oko....

sorry, za taky dlhy obkec, ale asi som si potrebovala ulavit uz....

blumka
27. nov 2010

@mamutka my sme mali prelepovat ocko od marca, lenze to bolo presne tak ako ty pises. Terezka okuliare nosi a aj vtedy nosila bez problemov, ale akonahle sme jej zalepili oko tak si behom 5 minut dokazala strhnut nalepku xkrat, tak sme nalepku nalepili na okuliare, lenze to si strhavala cele okuliare. Tak som povedala manzelovi, ze nebudem lepit lebo nebude nosit ani okuliare a tak bez lepenia ich akceptuje. Tak to bolo..skusala som kazdy den, potom som si dala pauzu tyzden, dva a zase dookola..to boli len hystericke revy a obe sme boli vynervovane. Navyse ja som pri nej nemohla byt kazdu sekundu kedze mam druhu dcerku, takze sa to nedalo ustrazit. Potom sme sli na kontrolu, zvysili jej dioptrie a trosku jej dohovorila lekarka. doma som ja terezke slubila ze ak jednopoobedie to bude mat na ocku tak za to dostane odmenu. Lenze uz predtym sme si povedali ze to s lepkami nema zmysel, tak mi moja mamina usila pre nu okluzory (pozri do albumu tam ich ma terezka na ocku)..mala na vyber jablcko, macicku, kvietok a motylika..tie veci co ma ona rada. Tak som jej to dala na ocko, vydrzala asi 3 hodiny ale s tym ze si ich striedala a stale sa chodila pozerat do zrkadla, ja som ju chvalila ake to ma pekne a take tie omacky...a stale som jej pripominala odmenu. Ked dosiel manzel z prace urobli sme okolo toho halo, ze ako to ona pekne nosi, dostala novu babiku. Na druhy den som to ja uz brala automaticky, nasadila som jej okuliarky s tym okluzorom, mala ich asi 2 hodiny doobeda, potom si to dala dolu, poobede tiez tak podobne...takto to slo asi tyzden a potom uz to brala ako samozrejmost.

Ja mam ale tu vyhodu, ze ona je dost rozumna, vela veci si da vysvetlit..aj ked mozno tomu nerozumie do detailu ale mozno sa citi dolezito ked my jej tak vsetko vysvetlujeme a chceme od nej aby to pochopila. Asi pomohlo aj to dohovaranie lekarky, ona ma lekarov velmi rada, vzdy sa tesi, dokocna aj ked jej maju krv brat 😅 , mozno ta odmena, mozno tie vesele okluzory...tak vsetko dokopy. Ale naozaj najvacsia vyhoda bola uz v tom ze ona okuliare nosi uplne bez problemov. To sme nikdy neriesili...proste ich ma. Tak mozno keby ste najprv to vyriesili a potom postupne aj ten okluzor...len v tom ti velmi neporadim ako na tie okuliare... ☹

juliagregor
27. nov 2010

@mamutka už som to niekde vyššie písala, ja som bola na chlapcov skoro až zlá, staršiemu som vysvetlila, on je veľmi rozumný a nosil okuliariky a aj okluzor, hlavne doobeda, ked bolo šero, tak nechcel a pre drobcov som používala hypoalergický leukoplast, okluzor som im prilepila, trvalo to asi 2 týždne, kým si zvykli, dávala som tiež na hodku-dve a hlavne doma, vonku sme chodili zo začiatku bez, lebo nemali orientáciu a boli nejak mimo...
teraz okulky zvládajú dobre, no uvidíme v pondelok, lebo už budú mať plnu korekciu a okluzor im ešte preliepam, ked su nervozni, tak si to zliepajú...
ale oni su traja a všetci su rovnakí, tak to možno aj preto lepšie znášaju

mamutka
27. nov 2010

@blumka dakujem za radu, vyzera to na fotke naozaj krasne, dobry napad 😎 aj ja som skusila prelepit okuliariky, tak to aspon trochu zniesol, kym nezacal uplne odmietat aj okulky, ale ked som to spomenula ocnej, povedala, ze to nie je ono, musi byt uplne prelepene priamo ocko. tak ja uz neviem.
ja sa tiez spolieham na to, ze ked maly podrastie, uz si to necha poriadne vysvetlit. mal nedavno dva roky, vnimavy je hodne, tak ked mu vysvetlujeme, ze to je dolezite a aky je v okulkach krasny, tak to malinko zabera. ale fakt len malinko. Dufam, ze tak o par mesiacov to bude brat inak, bude z toho mudrejsi.

@juliagregor ja som to malemu aj prelepovala tym leukoplastom, uz si mi to raz davnejsie poradila, boze aka som bola stastna 😀 asi tyzden 😅 ako pisem, strehne to len taky fukot, uz surovo aj obycajny poriadne lepivy leukoplast som kupila, ale strhne si aj to, nech to akokolvek prilepim. a ked to nejde hned strehnut, rozreve sa a potom to ma plne slz, aj okuliare zaslzene, ale naplast mokra...skoda reci 😠

a to ho mam len jedneho a neviem toto poriesit....ale on bol vzdy z tych narocnejsich a aktivnejsich, no tak aj povahovo to bude zda sa take.....

prave mame pauzu, vobec ani neskusam prelepovat, dnes ani okulky nemal, tak skusim zase zajtra, ci mlady pan nezmenil pristup k zivotu....
a to od januara ide do jasli......tam sa mu nikto nebude doprosovat, ak da okuliare dole, nebudu mu ich davat naspat 10 krat za hodinu....

juliagregor
29. nov 2010

@mamutka no máš to veru tvrdohlavca 😒 , on to zvládne, ale asi potrebuje viac času, starší syn mi začal nosiť okulire v 3 a pol roka a je krásne disciplinovaný, chápe to a aj mu to pomáha...deti potrebujú čas

mareli
30. nov 2010

my sme boli dnes u ocnej, lebo agatke uteka prave ocko. no a zistila jej dioptrie +2 a +2,5 na tom co uteka. takze zajtra ideme pre okuliarky ale musime aj prelepovat to lepsie ocko, aby si "vycvicila" to horsie. 6dni v tyzdni a na 7.den mame prelepit to zle ocko aby ani to dobre "nezlenivelo".
po 3tyzdnoch ideme na kontrolu, doktorka ma utesovala, ze mozno a potesi a prelepovat uz nebudeme musiet tak striktne.
chcem sa spytat @juliagregor a @mamutka ako dlho ste museli prelepovat ocka vy?

juliagregor
30. nov 2010

@mareli ahoj 😉 my stále lepíme a budeme ešte dlho 😉 , ale rozdiel máte zatiaľ malý
lepíme užskoro rok

juliagregor
1. dec 2010

@mamutka napadlo ma, ma malý niečo zvlášť rád, že by si to spojila s okuliarmi? naši radi malujú štetcom, teraz som kupila také vodou malované omalovánky, alebo lepenie samolepiek, v Panta rei majú všelijaké
myslím tým, že dovolíš mu tu činnosť len s okuliarmi, aby si zvykol...

inak okulky vydržali celé až deň, ja som na ne stupila a zničila, ani nebudem písať, aká som na seba nahnevaná... ☹

mamutka
1. dec 2010

@juliagregor mna to tiez napadlo, ono to trochu funguje, ale tiez je to tazke, lebo mu proste kazdu chvilu musim zobrat s cim sa hra, ked da okuliarky dole, potom ich dam naspat, vratim hracku, za chvilu znova....ale toto je zatial na malo apson trochu ucinny sposob. neviem, teraz soplime, marodime obaja, tak sa mi nechce tento trening absolvovat, vratim sa k tomu znova potom, lebo fakt nemam na to teraz energiu....kazdu minutu, max.par minut brat veci, zakladat okulky....teraz sa citim ako zbity pes 😅
tie omalovanky mame, skusim ich pouzit takto, zatial som to skusala s inymi vecami co ho bavili prave.

@mareli my sme mali mat prelepene + okulky aspon 3 hod do dna, po 3 mes sme sli na kontrolu, ale ani mu nekontrolovala ocko, ked som opisala ako malo to nosi, ze len prve tyzdne to akceptoval, potom totalny vzdor a bojkot. teraz pojdeme na kontrolu zase a obavam sa vysledku ☹

ono maly ma po tatovi siroky koren nosa, bala som sa ci ho tam skulky netlacia, ale som mu prisposobila tie male hovadinky co sadnu presne na vrch nosa, snad viete co myslim, take tie kridelka, a nema to otlacene ked ich zlozim - na zaciatku ho to trochu otlacilo, ale ako som to prisposobila, je to ok, takze neprijemny pocit by to nemal byt prenho.....
inak ked som si vramci motivacie prelepila oko aj ja - no nic moc pocit 😖 chudak deti.....ale po case som si na to zvykla. da sa to v pohode. az na to, ze maly je namotivovany smerom, ze to ma nosit mama, nie on 😅

atinka22
1. dec 2010

mamutka - chcela by som Ti vyjadriť obdiv, (aj iným mamičkám) ako to zvládaš, keď Tvoj malý nechce okuliarky. A k tomu to prelepovanie očka. ☹ Myslím, že sa maximálne snažíš a časom sa Tvoj synček zmieri aj s okuliarikmi. Môj mladší nosil jeden čas okuliare kvôli "utekaniu" očka, mal vtedy asi 2 ročky. Museli sme mu dať na okuliare zozadu gumičku, aby si ich stále nedával dole. Nie vždy to pomohlo - často boli dole a to nehovorím o tom, ako často som ich musela utierať, čo boli stále zababrané. 😒
Našťastie ich nenosil dlho (nejaký rok) a očká sa mu upravili. 🙂 Minule sme však boli na kontrole a malý má nábeh na mínusky, kontrola o pol roka, tak sa uvidí 😖

mareli
2. dec 2010

tak my sme vcera poobede vyzdvihli nase okuliarky, takze sme jej ich hned nasadili, zatial bez nalepky, lebo sme boli mimo domu. par krat ich dala dole, ale vzdy sme jej ich dali spät s vysvetlenim, ze tak bude vidiet lepsie a ze je krasna.
dnes rano som jej hned po rannej hygiene zalepila ocko, nasadila okuliarky a na moje pocudovanie, ani okuliarky ani nelepku nedava dole. ukazujem jej nejake fotky deticiek, co maju prelepene ocka, povedala som jej, ze je krasna piratka. a ze ocko je chore. horsie to bolo pri hre, ked sme isli skladat puzzle, ktre ona uz bez pomoci vedela zlozit, teraz to bolo tazke, musela som jej pomahat, nevedala sa trafit, stale si siahala na okulky, ze nevidi dobre. to je preto, ze cez to odokryte ocko vidi horsie a este jej aj uteka.
no ale dufam, ze takto bez problemov nam to pojde aj nadalej a na vianoce nas doktorka naozaj potesi a nalepky na ocku uz nebudu musiet byt.

atinka22
2. dec 2010

mareli - to že je Tvoja dcérka krásna jej hovoríš úplne oprávnene. Podľa fotiek je naozaj nádherná a to aj s okuliarkami. 🙂 😵

janka256
2. dec 2010

ahojte ak smiem vstupit do debaty.... moj syn teraz uz 5 rocny mal nosit okuliariky a mat oprelepene ocko od 6 mesiacov kym nevedel sediet tak to mal v pohode potom si ich stale strhaval a vysvetlite dojcatu ze tie okulky musi mat no nedalo sato nijako tak som na chvilu rezignovala a nedavala som mu nic a po dalsej kontrole na ocnom nam doktorka zasa nakazovala nosit okulky ze ked ich nechce mam mu zviazat rucky a tak nech ich nosi to ma teda nastvalo a potom mi jedna pani poradila ze jej syn tiez nechcel okulky a mat prelepene ocko tak mu davala sosovky a pomohlo mu to. tak som sa na to dala aj ja na chore ocko som davala tu priesvitnu sosovku a na zdrave zasa taku okluznu a cuduj sa svete takto sme to vydrzali kazdy den davat rano sosovky potom vecer vyberat asi rok mozno viac a ocko sa trochu zlepsilo ale zas tym ze nepouzival to zdrave tak sa mu aj toto zhorsilo ☹ potom ked uz bol vecsi tak zistil ze ta okluzna sosovka sa da vybrat a stale si ju vyberal v skolke tak som ani nestihala objednavat nove tak som mu pohrozila nech si vyberie sosovky alebo okulky a vybral si okuliariky... a teraz pred rokom sme boli zas na operacii ocka voperovalui mu sosovku asi -22 dioptrii takze na korigovanie este mame okuliariky ale tie uz bude mat cely zivot a teraz je to ok teda aspon tym ze nemusi mat zalepene ocko tak ich nosi stale len on je taky kazisvet kazdu chvilu chodime okulky opravovat ale to aj mladsia dcerka mu ich stale strhava ked sa hadaju o hracky 😒 jaj a zabudla som napisat ze syn mal vrodeny sedy zakal na pravom ocku tak prvu operaciu prekonal ked mal 5 mesiacov ... prepacte za dlhy prispevok 🙂

mamutka
2. dec 2010

@atinka22 joj, dakujem, ja si skor pripadam, ze sa len stazujem, ze toto je nic, ked to porovnam s chorymi a postihnutymi detickami 😔
@mareli krasna je fesanda 😎
@janka256 toto by som ja asi nezvladla, ani sebe by som sosovku nevedela dat, nie este tomuto zihadlu 😀 no a stym uviazanim ruciciek, ja ked som bezradna, ze zas demoluje skule, tak mu aj poviem, ze mu snad zviazem ruky, ale ani vo sne by ma nenapadlo, ze toto niekto moze mysliet vazne 😒

mamutka
2. dec 2010

nas frajerik - to bol prvy den, vtedy ich pekne znasal, verim, ze znova zacne

janka256
2. dec 2010

@mamutka no ja som sa toho tiez bala a to mi doktorka ukazala iba raz potom som uz musela sama to skusit ale zas moj aj ked bol zihadlo furt tak si pekne drzal hlavicku kym som mu davala sosovku vecsinou sa mi to podarilo prvykrat este aj dr. ma pochvalila ze aka som sikovna ked som to zvladla hned na prvy sup 🙂

janka256
2. dec 2010

@mamutka ako mu tie okulky pristanu zlaty je 🙂

juliagregor
2. dec 2010

@mareli krásna babuľka..

@mamutka veru je to frajer 😉

kvojtanikova
3. dec 2010

mamicky poradte mi, aj som tu zalozila diskusiu ale zatial sa mi nikto neozval. Stvorrocnemu synovi predpisali bifokalne okuliare. vedia to uz deti v tom veku zvladat divat sa cez dvojake skla? Moja mama ma z toho bolesti hlavy a nema priestorovne vnimanie... Maly nosi uz 2 roky normalne okuliare a prelepene ocko. Teraz mame dalej lepit ale okuliare maju byt bifokalne. Bude to zvladat alebo sa mam pripravit na to, ze napr. na schodoch sa potkne?

mareli
3. dec 2010

ja som sa len tak zamyslala nad tym, ze ako ta moja agatka doteraz vlastne videla. ma +2 a +2,5 diop
ja okuliare nenosim, iba na soferovanie mam 0,5 a to aj ked si nedam tak nevadi. ale skusila som sa pozriet cez tie agatkine sklicka a to som mala teda poriadne vsetko rozmazane.
takze cisto teoreticky, je mozne, ze ona doteraz bez okuliarov videla tak rozmazano ako ja vidim s jej okuliarmi?
a dakujem baby za komplimenty, aj ja si myslim, ze jej okulky pristanu, ale jasne, ze chcem, aby ich nemusela nosit vobec 🙂