Nosiť detské okuliare v škôlke?

davidko
15. nov 2006

Chcela by som nejaké názory a podnety na nosenie a kupovanie detských rámov.Môj 5,5 ročný syn by mal nosiť okuliarky, ale mám obavy či v škôlke sa môžu nosiť, či mu vydržia aspoň jeden deň alebo či si nemôže ublížiť pri hraní a pod. Načo pozerať a nezabudnuť pri výbere detského rámu.Poprosím vás o nejaké rady a typy.Dík

adda
19. mar 2007

ahoj ukana,
ja mám dvoch synov, a tí sa bijú stále, tak uvidím ako dlho vydrží rám Filipkovi,
a nešmýkajú sa tvojmu synčekovi okuliarky z nošteka, keď má prelepené očko, môjmu stále, ale on si ich aj sám posúva nižšie, lebo hovorí, že bez nich vidí lepšie, no tak neviem

ukana
19. mar 2007

addi, náš malý si okuliare stále posunuje sám na koniec nosa a pozerá ponad ne, ked má očko zalepené, lebo mu to zavadzia 😠 prajem pevné nervy 😉 s našimi brýlovcami 🙂

emjee
28. sep 2007

dominica 1d Dnes o 09:15
Ahojte babenky, máte niektorá detičky s okuliarmi? Malému predvčerom zistili, že bude potrebovať, aj keď v pol roku mu to len sledujú, na kontrolu máme ísť až keď bude mať rok a dovtedy sa mu to ževraj môže nejako upraviť, ale okuliare nosiť bude. Viem, že to nie je nič hrozné, aj ja mám slabé okuliare a malý to vlastne pravdepodobne zdedil po manželovi. Zatiaľ mu namerali +3 -4 s cylindrom, čo sa mi zdá dosť veľa a ešte aj do blízka a diaľky? Nechce sa mi tomu veriť, lebo reaguje aj reagoval vždy perfektne a vlastne neviem ani ako ma vidí. Je na tom niekto podobne?

dominica
28. sep 2007

Babenky vie mi niektorá niečo poradiť? Tieto príspevky môj prípad až tak nevystihujú. Ako ma malý vidí? Baby tu píšu o trošku vačších deťoch a o problémoch s rámikmy a to my zatiaľ nemáme.

margarita
28. sep 2007

dominica, ja nosim okuliare od 2 rokov,cize uz rovnych 25. A tiez si to mama najprv nevsimla, az neskor som vraj trochu skulila, ked mi hybala s hrackami vpravo-vlavo.A osobne som presla za tie roky nosenia od silne kratkozrakej na "obojzivelnika" - cize lave dalekozrake a prave kratkozrake. Momentalne mam dioptrie slabe: +0,5 a - 0,75 ale lekarka mi vysvetlila, ze aj tak alebo prave preto ich musim nosit, lebo ak su +- a vykasles sa na to, tak sa ti tie oci zacnu "vzdalovat"(laicky), cize by boli kazde len viac a viac dioptri opacnym smerom. Ale vidim s tym uplne normalne, takze aj tvoj maly urcite je v pohode, len mozno zapina viac to jedno ocko, podla toho kam sa pozera. Ale to okuliare vyrovnaju.
Kamosky sa ma pytaju, ze preco sa na tie okuliare uz nevykaslem a nedam si sosovky, a ja im vysvetlujem, ze fajn, na kratkozrake si dam jednu sosovku a na dalekozrake - co??? lornon? 😀
asi tak

dominica
28. sep 2007

Ahoj margarita, ďakujem za povzbudenie, ja som si to na malom vôbec nevšimla, zatiaľ ani neškúli, ale on je predčasne a tieto deti vyšetrujú všetky u očného a tam mu na to prišli. Písala som túto tému na bábatkách, ale keďže už existuje, tak ma hodili sem. Len som z toho trošku sklamaná, samozrejme nevadí mi, že bude mať okuliare, má ich v našej rodine dosť ľúdí, aj keď sama u seba som to brala ako "hendikep" - neviem prečo, ale už si zvykám. Len ma zaujímalo, či sa to časom vylepší a ako ma vlastne teraz vidí - rozmazane? Ináč fakt veľmi pekne ďakujééém.

dominica
28. sep 2007

A vlastne čo znamená refrakcia +3 -4 s cylindrom? Na ktoré oko to platí? Alebo to má obidve rovnaké s takýmito parametrami, alebo ako to nazvať?

mracik
28. sep 2007

dominica, skús napísať správu od očného, alebo aspoň záver vyšetrenia (ak chceš do IP), možno ti budem vedieť poradiť.
tá hodnota znamená asi 3 až 4 plusové dioptrie, na ktoré oko to platí, ťažko povedať
cylinder znamená, že rohovka dieťatka nemá tvar zrezanej gule, ale je akoby pretiahnutá určitým smerom, preto sú potrebné špeciálne zabrúsené sklíčka, ktoré toto zakrivenie skorigujú
a malinký ťa asi vidí dobre, lebo také malé detičky majú veľkú schopnosť akomodácie šošovky, takže si tie dioptrie akoby upravia 😉

margarita
28. sep 2007

dominica, ved sa spytaj priamo ocneho, ten tomu rozumie najlepsie, aspon by mal 😉 ja Ti viem napisat len moju osobnu skusenost s celozivotnym nosenim okuliarov,ako dieta som si to ani neuvedomovala, asi som mala aj stastie, ze sa mi nikdy nikto za to nesmial, akurat som mala vyzor biflosky 🙂 ale to mi u ucitelov len prospelo 😉
takze sa neboj, nevidi Ta rozmazane, len inak musi zaostrovat...si myslim.
Ci sa to vylepsi, neviem, ale mne sa pocas detstva dost menili dioptrie - z kratkozrakej som teraz uz napoly dalekozraka, tak neviem, no ja som vzdy bola tak trochu "ina"nez ostatne deti 😀 😉 🙂

dominica
28. sep 2007

ok, ďakujem vám, aspoň trošku som múdrejšia. U dr. ma to vtedy nenapadlo spýtať sa a ideme tam až o pol roka.

ukana
28. nov 2007

dominika, nas maly zacal nosit okuliare az v roku a pol a dovtedy som si nevsimla, ze by nieco nevidel, aj ked sme si citali vsetko mi pekne ukazoval.

Akurat sme boli vcera na kontrole u ocneho, zrak sa mu postupne zlepsuje, jedno ocko nadalej lepime, ale co by sme pre nich neurobili, aby boli zdravi 😉 Tak aj vasim ratolestiam nech sa zrak zlepsuje 😉

evula303
6. dec 2007

Ahojte. Pridám aj ja jeden postreh. Toto leto zistili môjmu vtedy 6,5r synovi tupozrakosť. Keďže mal v sept nastúpiť do školy bolo nutné rýchle vyšetrenie a začať liečbu. No keďže bol čas dovoleniek k očnej sme sa dostali až na konci augusta. Má 4,5diop a druhé očko 0,5diop. Bol veľký problém s okuliarmi, pretože je veľmi veľký rozdiel v hrúke skiel. Ale našli sme ich. Nemá problém ich dennodene nosiť, akurát mu prekáža prelepovanie zdravého očka. Po 2mes v škole ich zlomil, ale v optike ich zaletovali takže nič nieje na nich vidieť. Preto odporúčam kovové rámy.

ukana
12. dec 2007

evula, mi len kovove, aj tie ma podchvilou vykrivene, umele ramy sa uz pomaly ani nevyrabaju, alebo len take jednorazovky 🙂 Ale tie palky za ramy pre deti su uzasne, a poistovna 150sk preplati 😠

klbikes
7. feb 2008

Ahojte dievcata. 🙂
Mam 8rocneho syna....nosi okuliare....
Uz v skolke ich nosil.
Bala som sa, aby mu nespadli a nerozbili sa....
Tak som isla za kamoskou do optiky a ona mu ich za uskami prevrtala a dala som tam klobucnicku gumicku....nosi to tak dodnes 😉
Inak aj my sme mali prelepene ocko......okluzor.....nechcel to nosit 1den...kym som sa s nim neporozpravala ako s chlapom 😀 pochopil, ze ked ho chce mat zdrave, musi to takto byt......
Okluzor uz nenosi, musime ist na kontrolu...
Tak Vam vsetkym drzim palce a pevne nervy prajem 😉

elise
12. feb 2008

chclea by som sa spýtať ako je to zo slnečnými okuliarmi mám ročné dieťa a v lete bude mať rok a pol ale neviem či mumám kúpiť slnečné okuliare prípadne ako mumám očká chrániť ?

tobi08
18. jan 2009

Ahojte, chcem sa Vás spýtať, mne môj 5 roč. syn, tiež hovorí, že bez okuliarov vidí lepšie, musíme a aj prelepujeme očko a keď si ho odlepí, vraví, že vidí dvojmo.
Nikdy som si nevšimla, že by škúlil, ale teraz ako mu to očko odlepíme,tak škúli, ale potom sa to vyrovná.
Okuliarky nosí 1 rok, ale vraj sa to ešte nezlepšilo, Som z toho zúfalá.

ukana
19. jan 2009

tobi, nas ma tiez 5 rokov, zalepujeme uz druhy rok a polepsilo sa to len trochu ☹ ...Po odlepeni musia ocka zaostrit, jasne ,ze potom chvilku zle vidi, kym si oko zasa zvykne...Nas maly zasa skuli, ked nema okuliare, napr. na plavarni, potom kde si ich nasadi, zas v pohode, tie dioptrie mu drzia ten sval v napati a neskuli...To je velmi individualne, nas Matko zacal okuliare nosit, ked mal rok a pol 😖

tobi08
19. jan 2009

Aj ja mám Maťka a aj on, keď nemá okuliarky škúli, ale keď má, tak nie. On má okuliare od 4 rokov, teraz má 5,5. A nikto nám to poriadne nevysvetlil. Chodíme do BA prof. Gerincovi, je to vraj najlepší odborník na SR, ale je to tam strašne rýchle, ako na páse, tak som sa objednala ešte jednej lekárke v TN a tá mi hovorila, že mi to pekne vysvetlí. V BA hovoril, že stačí lepiť na 2 hod doobeda a 2 hod. poobede, a myslíš, keby som mu to zalepila na celý deň má väčšiu šancu, že sa to polepší?

ukana
19. jan 2009

tobi, aj my sme zacinali ze dve hod. denne a nestacilo to, teraz mame po-pi zalepene, vikend bez zalepenia 🙂 jasne, ze cim viac zalepene, tym vacsia sanca, ale zasa treba nechat aj odlepene, aby oci vedeli "spolupracovat". Kedy sa tvoj Matko narodil, lebo aj nas ma 5 a pol ( 30.5.2003) 😅 , to su rovesnici 😵

tobi08
19. jan 2009

Narodil sa v aug. 2003
A to máte to očko zalepené od rána do večera?

hasleerka
19. jan 2009

tobi, aj moja dcerka nosí okuliare už asi tri roky kvôli škuleniu ... aké silné máte vy okuliare, lebo mi máme až 4 a zatiaľ žiadne dobré výsledky

tobi08
19. jan 2009

Ja presne ani neviem, ale okolo 2,5
LEbo nemám žiadne papiere, chodíme do BA, a nikdy nám nič nedá, zapisuje si iba do svojich papierov. Ale 3.3
ideme ešte do TN, tam sa opýtam.

Ja už začínam byť z toho nervozna, lebo tupozrakosť sa dá vyliečiť iba do 6-7 rokov, potom už nepomôže nič, ani operácia.

andreah70
19. jan 2009

Môj syn má 10 rokov. Okuliare nosil od 3 rokov, zo začiatku nemal vadu zraku, ale len svalu a preto škúlil. Dr.mi vysvelila, že dioptrie /nie veľké zo začiatku 0,75/ nútia očný sval spolupracovať. My sme teda oči nikdy nelepili /škúlil obidvoma/, ale absolvoval operáciu každého oka, prvé oko v 6 rokoch a druhé v 8 rokoch. Teraz už škúli veľmi málo /keď sa na to špeciálne nezamerám ani to nevidieť/, okuliare nosí stále a o niečo silnejšie.
Tobi neviem k akej lekárke ideš, ale my chodíme k dr. Vavrovej v TN, tá syna aj operovala-nemôžem si sťažovať.

tobi08
19. jan 2009

No, presne k nej sme sa objednali. Lebo vraj ona sa zaoberá tým neviem ako sa to presne volá či strapizmus.
Budem rada, ak mi o nej niečo napíšeš. Zatiaľ som s ňou iba telefonovala, ale bola milá.

andreah70
19. jan 2009

Volá sa to strabizmus. Ona je naozaj odborníčka. Ja som zo synom najskôr chodila inde a tá dr. mu dala v 3 rokoch len okuliare a že všetko sa upraví, po roku sa nič nedialo tak som išla k Vavrovej a tá sa zhrozila, že škúlenie je moc veľké. On mal na začiatku odchylku na jednom oku 40 priziem a na druhom 30. Teraz má na obidvoch len 5 priziem. Synovi na začiatku predpísala také špeciálne okuliare ktoré okrem dioptrií obsahujú aj prizmy. Tieto okuliare nosil asi rok ale pomohlo mu to len čiastočne, preto musel ísť na operáciu. Neboj sa kamoškin syn k nej chodí tiež a okuliarmi a lepením sa mu to upravilo, takže nemusí všetko skončiť operáciou

hasleerka
20. jan 2009

no čítam tie vaše príspevky a trochu ste ma vystrašili ... moja nosí okuliare už tretí rok kvoli tomu skulenie, dr. nám dala asii 4 dioptrie, vraj sa to postupne zlepšuje, ale tie dioptrie sa mi zdajú silné, tak rozmýšľam či nezájdem aj ja k niakemu inému odborníkovi ... myslíte žeby som mohla tej dr. v TN aj ja zavolať a najprv sa len telefonicky povypytovať?.

ukana
21. jan 2009

nas matko skuli len na jedno ocko, a upravilo sa mu to...to lepenie mame ale preto, ze na tom nezalepenom ocku ma omnoho vacsiu dioptriu, tak mu to lepsie ocko zalepujeme, aby namahal aj to horsie ocko...lebo to sa mu nezlepsovalo a to lepsie ocko ano...

Moj muz ako dieta skulil oboma ocami, bol v piatich rokoch na operacii a teraz to ani nevidno, len ked je velmi unaveny, tak skuli..ale len trochu...Maly oproti nemu neskuli skoro vobec, tak dufame, ze sa vyhneme operacii, to skulenie sa mu nosenim okuliarov polepsilo 🙂

hasleerka
21. jan 2009

no Zuzka škulila na jedno očko, tak to zdravé sme asi rok zakrývali ... dr povedala, že sa to zlepšilo, ale okuliare silné máme stále ... ale všimla som si že ked nemá dlhšie okuliare, tak napr. pol dňa, tak zase trošku škúli ... inak som sa už s viacerými rozprávala o operácii ... no asi sa najprv opýtam tej našej dr. a potom uvidím

emjee
30. mar 2009

kili • 2d • Včera o 21:45
Ako dlho deťom trvalo, než si na ne zvykli? alebo zvykli si vôbec?
Kde v BA a okolí sa dajú zohnať a asi za koľko?

sirinka • 1d, 32tt • Včera o 22:31
kili ake mas na mysli, slnecne ci dioptricke?

ukana • 1d • Dnes o 09:04
kili, predpokladam,ze myslis dioptricke moj synator zacal nosit okuliare zhruba 2.5rocny a zvykol si hned, len snad prvy druhy den trochu protestoval, potom uz to bola rutina, len co vstal, nasadil a fungoval cely den.....neraz v nich aj zaspal v kazdej optike ponukaju najmensie ramiky roznych tvarov, oplati sa investovat, tie najlacnejsie dlho nevydrzia, my kupujeme cca za 1500-2000sk....poistovna preplaca len 150sk raz za dva roky sklicka daj spravit odlahcene a tvrdene, je tam doplatok, ale su omnoho lahsie a nerozbiju sa....casom treba aj nahradny ramik, aj lacnejsi, ked sa poskodia, aby ste mali nahradu......ak sa ramik pokrivi, vypadne sklicko, treba vsetko v optike opravit, nam to robia zadarmo, neviem, kolko stoja take sluzby v BA......my nakupujeme vsetko v jednej optike u nas, uz nam robi specialne ceny, muz tam chodi roky, tak sme verni zakaznici
inak tema o okuliaroch je aj v Skolkaroch

kili
30. mar 2009

no dík, že tu taká téma je, som si všimla, len som chcela fakt pre malé deti 1-2r 😒