Nosiť detské okuliare v škôlke?

davidko
15. nov 2006

Chcela by som nejaké názory a podnety na nosenie a kupovanie detských rámov.Môj 5,5 ročný syn by mal nosiť okuliarky, ale mám obavy či v škôlke sa môžu nosiť, či mu vydržia aspoň jeden deň alebo či si nemôže ublížiť pri hraní a pod. Načo pozerať a nezabudnuť pri výbere detského rámu.Poprosím vás o nejaké rady a typy.Dík

rohacka
1. mar 2010

Miriamka - nas maly ma od 1.5 roka okuliare kvoli strabizmu. Ma ich takmer 1.5 roka a este neboli v oprave ani nic, par krat sme na nich aj nezne stupili 😀 a prezili to. Kupili sme taky plastovy ramik, vraveli mi, ze je taky ohybny, naozaj je taky pruzny, Kubko ked sa nastve, tak hned odhodi okuliare a skutocne sa im doteraz nic nestalo. Takze ja by som Ti radila stavit na kvalitny ramik, ktory sa len tak neznici. Mozno je krajsi kovovy, ale podla mna by nevydrzal dlho. My neprelepujeme, takze v tomto neviem poradit.

juliagregor
1. mar 2010

ahojte,
okulky mi nosia dve deti- najmenší - škulká a tupozrakosť, prelepujeme na striedačku obidve očká zvláda to celkom fajn, ale musím si ešte pomôcť HA leukoplastom, okulky má úplne obyčajné , len so zahnutými uškami (komplet hradené poisťovňou), ked si zvykne kúpime kvalitnejší rámik...
najstarší - tupozrakosť, okulky si vybral sám, prelepujeme aj očko...je úplne super, sám si ich pýta...
držím pästičky...
a za seba dúfam, že sa im očká polepšia

miriamka12
1. mar 2010

Tak dnes sme skocili do REO Centra, kde budeme chodit ambulantne na cvicenia a ked sa uvolni miesto tak aj do denneho sanatoria pre deticky so zrakovymi chybami 😎 Tak som troska kludnejsia. Asi na vsetko treba cas, uvidime ako to zvladneme my 😅 Ked vidim ze v tom nejsme same 😵 je mi lahsie. A aj aj dufam ze sa tym nasim drobcom tie ocka polepsia.

mamagaga
3. mar 2010

ahoj, dievcata, pridam sa do diskusie skulkov 😝 snad mi budete vediet poradit, dcera zacala pred 2 tyzdnami skulit, boli sme na vysetreni a verdikt znel, ze nema ziadnu dioptriu, ani tupozrakost, vraj ide o "ciste" skulenie a doporucili jej konzultaciu este u jednej lekarky, ktora aj operuje, ze najvhodnejsia je v jej pripade operacia... a zatial nam nepredpisali ani okialre, ani prelepovanie ocka, nic... dcera ma tri roky a v septembri ide do skolky a ja teraz neviem, ci vyskusat okuliare - nosia sa aj ked nema dioptrie? alebo len to prelepovanie ocka? alebo ju dat zoperovat? sama nosim optiku kvoli kratkozrakosti a dost si pamatam, ako ma vedeli ine deti potrapit a chcem toho dceru usetrit... skratka, som z toho jelen...

rohacka
4. mar 2010

Mamagaga - my tiez nepotrebujeme dioptrie, ale okuliare nosime kvoli skuleniu. Mame tam sice 1.5 dioptrie, ale na blizko - vraj sa to tak pri skuleni dava. Mam znamu, ktorej dcera tiez zacala skulit priblizne v takom veku z nicoho nic, teraz nosi okuliare + ich caka operacia. Asi k Dr. Gresovej vas poslali, vsak - ona aj operuje, aj my k nej chodime.

mamagaga
4. mar 2010

ahoj rohacka, ano, ku gresovej, prve vysetrenie sme absolvovali teraz par dni dozadu v nemocnici v geriatrickom pavilone, a ku gresovej mame termin az v maji - nie je to neskoro? ved ked sa skulenie nepodchyti, tak vtedy vznika tupozrakost? velmi sa v tom nevyznam... este k tym okuliarom, ak nema dioptrie, tak jej tam daju ciste sklicka? naco je potom taka optika dobra, nestaci len prelepit ocko nejakou "piratskou paskou"?

rohacka
4. mar 2010

Neviem, za aku dobu vznikne tupozrakost, ale snad nie az tak rychlo... K tym dioptriam - tak ako som Ti pisala vyssie -nam dali proti skuleniu 1.5 dioptrii na dialku, s tym, ze vidi dobre, t.j. ze nepotrebuje ziadne dioptrie. Vraj sa to dava len kvoli skuleniu. Ciste sklicka by nemali zmysel. Ohladom prelepovania neviem, leby my nemame prelepovat.

zlatat
6. mar 2010

ahojte, ako tak čítam, tak niektoré detičky dosť skoro dostali okuliarky... nemyslím na vek, ale na dioptrie.

Náš 3-ročný mal v decembri 1,75 dioptrií ( teraz neviem či plus alebo mínus - je ďalekozraký ) ale okuliare mu Dr. ešte nepredpísala. Do správy mi len napísla, že kontrola o pol roka a v prípade potreby korekcia. Tak som zvedavá, ako dopadneme teraz na jar.

blumka
6. mar 2010

ahojte, baby co prelepujete detickam ocka..poradte ako donutit dcerku aby si to nedavala dolu...okluzor nechce, to rovno zahodi cele okuliare a tu lepku si po 5 minutach odlepi..
mam doma male babo, nemozem jej chodit za zadkom a stale kontrolovat ci si to prave nezlepuje dolu, ale ked pir nej nie som hned to je prec a na druhykrat to uz nelepi... poradi niekto nejaku fintu?

juliagregor
6. mar 2010

blumka HA leukoplast z lekárne, prelepenú má polku tváre a za dva dni si zvykol, prelepujem mu to však stále, lebo teraz pre zmenu mu to strháva brat 😅
musím mu prilepiť aj okulky o noštek, lebo tým, že má okluzor, tak mu padajú z nošteka a pozerá nad ne ...

mamagaga
6. mar 2010

ahoj rohacka, este jedna blbovzdorna otazka 🙂 trosku nerozumiem tym dioptriam kvoli skuleniu - ak dcera nemusi mat dioptrie aj tak jej daju? lebo skuli? to, ze dostane dioptrie ma nejakym sposobom motivovat to oko pozerat rovno? ci to mam chapat tak, ze tvoje dietko ma sice problem s videnim, ale v reali by tie dioptrie nepotrebovalo, ale ked sa k tomu pridalo i skulenie, tak dali i tie dioptrie?

ja mam totiz strach z toho, ze dcere fuknu dioptrie aj ked ich nepotrebuje a nakoniec jej ich budu pridavat... tak som skoncila ja - pri kazdej kontrole u ocnej mi navysila cisla, az som sa zatala, zacala cvicit ocne cviky a nenosila okuliare, len na citanie... odvtedy mam oci stabilizovane... ani po dvoch porodoch sa dioptria nezmenila, cim ma ocna strasila...

a pri skuleni sa neprelepuje ocko vzdy? dcera skuli na obe, obcas jej ubehne jedno, obcas druhe... nie vzdy, len vtedy ked je unavena... alebo sa zahladi...

rohacka
7. mar 2010

Mamagaga - mne to tak vysvetlila lekarka. Vraj nas maly vidi dobre, ale kedze skuli, potrebuje okuliare a v takych pripadoch sa davaju dalekozrake dioptrie. Nerozumiem preco a ako, ale u nas je to vraj tak. Tiez dufam, ze mu to neposkodi ocka. Ja mam 8.5 dioptrie a tak ako ty - kazdy pol rok som isla o pol dioptrie hore. Az kym som nezacala nosit v 14-tich kontaktne sosovky. Vtedy sa to stoplo a za 17 rokov odvtedy sa mi zvysili dioptrie dokopy len o cca 1 dioptriu. Ale ja som kratkozraka. A myslim, ze naozaj ma ta dioptria nejako motivovat oko pozerat priamo. Pytala som sa, aj ci s malym nemam cvicit s ockami a tak - lekarka mi povedala, ze nie je skulenie ako skulenie. My cvicit nemame, lebo by to nemalo zmysel. On ma hyperfunkciu nejakeho ocneho svalu, ktory sposobuje, ze z casu na cas mu raz jedno raz druhe ocko vybehne dohoda a na bok.

jaja293
11. mar 2010

ahojte všetci 🙂
Môj synček Samko bude mať tri roky teraz v aprili a boli sme s nim u očnej ktora stale vravi že je maličky na to aby s nim niečo riešil. Boli sme tam najskor kvoli škuleniu a teraz aj kvoli tomu ze asi nevidi dobre do dialky. Moze mi niekto poradit vlastne co nam zistili lebo ja sa tomu vobec nerozumiem namerali nam ze "refr. +2,25 až +2,75 s asi 0,75 až 1,0 cyl 90cca - horšie sa meria"toto je sprava od doktorky prosim poradite mi ze co to vlastne znamena?

juliagregor
12. mar 2010

jajka ja sa očkám teda moc nerozumiem, ale ja mám menšie dieťa a okulky nosí v pohode...tie prvé dve čísla sú dioptrie a tie druhé dve nejaká odchýlka ...u takýchto maličkých detí sa darí veľmi dobre zamedziť veľkým dioptriám alebo tupozrakosti, ked sa to včas zachytí...
a chodíš k normálnej dospeláckej očnej alebo k detskému oftalmologovi...

juliagregor
25. mar 2010

ahojte,
tak už aj tretí syn bude nosiť okuliariky...dúfam, že im to pomôže

mamutka
30. mar 2010

baby, mozete mi dat nejake tipy ako dieta presvedcit?
maly ma 17 mesiacov, pred par tyzdnami ocna zistila kratkozrakost na jedno ocko. mame prelepovat a ma nosit aj okuliare.
prvy den ich mal v pohode, odvtedy ani za svet. ked aj sa okolo toho hrame a blbneme a vysvetlujem, aj my s mm si dame okuliare, maximalne 10 min to na nom vydrzi a to sa ideme fakt ustvat aby sme ho zabavili tak, aby na okuliare moc nemyslel.
prelepovanie istu dobu fungovalo, ale teraz ani za nic.....prelepim mu kym este spi, aby sa s tym uz zobudil, doteraz to zaberalo, teraz este ani nie je prebraty, uz to odlepi. ked mu to dam neskor, okamzite ho likviduje.....
neviem uz co robit, co mu mam ruky zviazat chudakovi? uz som z toho na tabletky, ked si predstavim ze o par mesiacov na kontrole bude revat ako o dusu zase a cele to nikam nepovedie, lebo nenosi okuliare ani nic, tak mi ne mizerne....

juliagregor
30. mar 2010

ahoj,
menší má 19 mesiacov a už si ich sám pýta...skús si aj ty dať okuliare, mackovi alebo inemu plyšákovi daj okulky a len trpezlivosť, ked vidíš, že sa hrá daj mu ich..ked odmieta znovu skús zachvíľku, ja som mu ich prilepovala a časom pochopil, že vidí lepšie a leukoplast bolí, ked sa dáva dole...
za mesiac bude mať okuliare aj druhé dvojča...

na prvej konztrole veľmi plakal, teraz už bol v pohode a vydržal...bude lepšie 🙂

mamutka
30. mar 2010

julia, dik,
skusim mu ich asi fakt prilepit k hlave 😅 chuda moje.
fakt si aj my s mm davame skule, nech sa tesi s nami, aky je potom aj on dolezity a pod. proste blbneme s nimi, aj pri hre, aj na pieskovisku, aj sa pohra, ale registruje ze ich ma a sup dole s nimi....
a prelepovanie zdraveho ocka, tak to tak pekne fungovalo, a teraz ako pisem, strhne to hned, ja dufam, ze o chvilu bude taky rozumnejsi a da si povedat, prip.sa s tym zmieri....

juliagregor
30. mar 2010

mamutka v lekárni sa dá kúpiť HA leukoplast, nedrží tak dobre ako obyčajný ale predsa je vhodný aj na tvár...prajem ti aby si malý rýchlo zvykol a očká sa mu polepšili 😉
okulky musím prilepovať aj k nošteku, lebo ked má okluzor, tak mu na nose nedržia a pozerá nad ne

tormenta
25. nov 2010

Ahojte maminky,tak uz aj ja som medzi vami,vcera sme boli s dcerkou na ocnom,lebo obvodnej sa zdalo ze zle vidi ☹ popravde som tomu nejako neverila,kedze mala je taka trochu divoka a castokrat sa jej vela veci nechce,takze som to zvalovala na to.A dalsia vec,nema to mat po kom,z mojej ani z manzelovej strany okuliare nemal nikto,az vo vyssom veku ale to je o inom.
U ocnej jej "éčka" isli celkom fajn,aj obrazky aj ked niektore asi nepoznala a samozrejme sa obzerala kade tade.Ani doktorke to neslo do hlavy,ze ked to v rodine nikto nema,preco sme tu.Tak ju nakvapkali a vysetrili ocka.Nakoniec sa zistilo,ze okuliarky asi bude treba,kedze tam ide o kratkozrakost,ze vraj to je vyvojova chyba a ma to vela deti....Chceli jej ich hned dat,ale ked doktorka videla ako vyzeram (to som asi naozaj musela vyzerat ako pred smrtou 😒 ) sa rozhodla pockat pol roka,ci bude nejaka zmena,ale aj tak sa asi nevyhneme....Mala by mat vraj docasne tak 2-3 roky (aj ked clovek nikdy nevie)viem ze su aj horsie veci a mozno sa k tomu zle staviam ale predsa ako matku ma to trapi,ved to kazda z vas pozna.Hovorim si,preco prave my?Mam kopu kamosiek s detickami a nikomu nic nie je,dokonca ani tym,co v rodine problem so zrakom mali....Viem ze Ninka okuliare na sebe neznesie,bude si ich davat dolu,alebo vo svojom afekte ich supne o zem.Ako to zvladli vase deticky?Neboli v skolke posmechy?

renab
25. nov 2010

@tormenta Myslím, že tvoje obavy o to, že dcérka okuliare neznesie, sú neopodstatnené. Teraz dostať naozaj taký výber rámov, že si určite vyberie, ktoré sa jej budú páčiť. Deti si na to rýchlo zvyknú, len ty nesmieš pred ňou z okuliarí robiť tragédiu. Skôr ju budeš musieť motivovať a chváliť, aká je v nich pekná. Náš Maťko nosí okuliare od 2 rokov a doteraz neboli žiadne problémy. Nik sa mu ani v škôlke ani v škole nevysmieval. Horšie je to s tým, že také malé dieťa si na okuliare nedáva pozor a potom to ide do peňazí.
Moja kamarátka mala také isté obavy ako ty a keď konečne pristala na okuliare pre 4 ročnú dcérku, tá, odkedy jej ich nasadili, nedá ich dobrovoľne dole. Ale to je aj preto, že jej dali hneď väčšie dioptrie, nakoľko ona videla dosť zle.

blumka
25. nov 2010

@tormenta hlavne zmen svoj postoj na nosenie okuliari ty. Trosku ma pobavilo a prekvapilo ze lekarka na zaklade tvojho vyrazu posunula nosenie okuliari o pol roka...ved v dnesnej dobe to naozaj nic nie je.Zbytocne z toho robis tragediu. Moja dcera nosi okuliare od roka a pol, od dvoch rokov nosi zakryte jedno ocko, momentalne 3 dni prave, 4 lave. Okuliare nosi od prveho dna ako ich dostala, mam pocit ze preto lebo sama zistila ze s nimi vidi naozaj lepsie. U nas bol problem so zakryvanim, ale aj to sme vyriesili. Deti treba ku vsetkemu motivovat a hlavne brat to ako uplne normalnu vec. Neviem kto by sa v dnesnej dobe smial niekomu kto ma okuliare, ved naokolo je kopa ludi s okuliarmi. U nas v skolke je dokonca este jeden chlapcek, ktory nosi tiez zakryte ocko, takze Terezka vobec nie je rarita. mozno sa mi lahko hovori lebo u nas doma ma okuliare kazdy, mladsia dcera tiez bude pravdepodobne nosit. Chvalabohu ze su to len okuliare a nic horsie. Tak hlavu hore, radsej nech ich nosi teraz a nech sa jej ocko napravi, ako by sa malo nieco zanedbat.
Mna to tiez trapilo, ze preco ona, aj ked sa to dalo ocakavat, kedze obaja s manzelom mame tu istu ocnu vadu a tiez som sa bala ako ich znesie...ale akonahle si mala okuliarky nasadila a ked som videla ze vobec s nimi netrepe o zem a ze si ich dobrovolne kazde rano zacala pytat, tak ma to trapit prestalo.. 😉

dai
25. nov 2010

tormenta,
musim priznat ze aj mna prekvapuje tvoj postoj... ved nosit okuliare je uplne normalne 😅 pricom toto detske obycajne je len docasne... ja som tiez s malou bola u ocneho lebo sa mi zdalo ze skuli - mala vtedy nieco cez rok - skulenie sa nepotvrdilo, ale ze by mala nosit okuliare na tu detsku kratkozrakost...
takze sme kupili, chvilami nosila ked mna videla ( ja ich nosim len na telku ), ked ma nevidela tiez nechcela - co mne napovedalo ze asi cez ne nevidi lepsie - inak by ich asi chcela, kedze deti okuliare ako nejaku vadu nevnimaju... ked sme boli na kontrole povedali nam ze je to uz ok...
moja neterka si tiez lepi ocko- ale je sanca ze do skoly uz pojde bez nalepiek... ma uz chudiatko niekolko operacii za sebou, samozrejme sa jej deticky pytaju preco ma zalepene ocko, ale hned ako im to vysvetli tak to vnimaju ako nieco normalne. Este som nezazila zeby sa jej zato niekto posmieval a podobne...
mna osobne vobec netrapilo ked mojej povedali zeby ich mala nosit - nikdy som ziadnemu dietatu sama kvoli okuliarom nenadavala a doteraz si myslim ze niektorym typom okuliare nenormalne idu 🙂 a ak jej to pomoze, tak je to predsa super. Moj muz vidi genialne , ja az donedavna tiez... teraz nosim vacsinou sosovky, lebo mam krivy nos a ma okuliare tlacia... do auta a na telku ale mam radsej okuliare ako sosovky. a necitim sa nijak menejcenna alebo skareda 😀

tormenta
25. nov 2010

Baby mate pravdu,dik za nazory,pomohlo mi to 🙂 Asi som to brala az prehnane tragicky,su aj horsie problemy co sa tykaju deticiek. Ved okuliarky su uplne bezna vec,len proste mi neslo do hlavy ked nikto nic nikdy nemal z rodiny,tak preco ona ano.Nech ich nosi radsej skor a kolko bude treba ako keby malo uz byt neskoro alebo by sa jej zhorsil zrak 😉 Len dufam,ze ona to vezme v pohode,kedze u nas okuliare nevidi....

lubikan
25. nov 2010

@ukana my sme s vysmechom nikdy nemali problem,nosi od 2 rokov myslim,dokonca sa ani nikdo tusim nedivil,ze on to ma.To ja som mala pocit,ze bude ako no "debilko" 😖
kazdy rok sme mali nove,lebo ich dokazil..a zvykol si rychlo,ani v skolke pri sarvatke mu na ne nikdo nesiahal

juliagregor
25. nov 2010

@tormenta uplne suhlasím s @blumka a aj s @dai mám troch synov a všetci majú okuliarky, dvojky od 18 mesiacov a Maťko od 3 rokov (toho som dala len náhodne vyšetriť, lebo viditeľne nemal žiadne zmeny pozerania), každému dieťaťu treba očné vyšetrenie, mne to zanedbali a teraz som slepá na jedno oko....
nosiť okuliarky je uplne normálne a čím skôr sa problém zachytí, tým lepšie...skôr by som zmenila lekárku, lebo odborník okuliare napíše, ked ich dieťa potrebuje, bez ohladu na to, ako sa matka tvári 🤐

miriamkac
25. nov 2010

@tormenta
V prvom rade si pogratuluj k pediatrovi, ktorý prišiel na vadu. V druhom rade, už si si to sama napísala, čím skôr sa rieši problém s očnými vadami, tým vyššia šanca to vyriešiť, ty môžeš byť rada, že je to "len" krátkozrakosť (moja dcéra ma astigmatizmus s tým že lepíme oko, okrem nosenia okuliarov ☹ )
Preto nechápem tvoju prvú reakciu, som rada, že si zmenila názor, lebo u Vás správnym liečením môžete byť aj bez okuliarov. (my asi nie)
A posledná vec (o prístupe k dieťaťu a okuliarom napísali dievčatá, nebudem sa opakovať) dnes je toľko na výber rámov a také krásne 🙂 a tie dievčatká sú v nich také milé. 😀 Kľudne pozri aj moje fotky. Jediný problém, ktorý je (to potvrdí každá mamina s okuliarkami), že to ide do peňazí. Aspoň nám, lebi my musíme mať špeciálne sklá a odľahčené 😠....(ak nechcem aby nosila kilo skla na nose) 😖
Držím palce a vráť sa k očnej po okuliare, neodkladaj to ani o pol roka.

juliagregor
25. nov 2010

@miriamkac dnes som objednala sklá do 3 okuliarov a dvoje rámiky, a sme vybavení s Vianocami 😖

miriamkac
25. nov 2010

@juliagregor 😀 😀 viem to pochopiť ja dávam pri každej zmene robiť dvoje okuliare, lebo som poučená, pokazia sa v tej najnevhodnejšej chvíli, tak pre istotu a keď mi "zavalila" tú cenu ma vykotilo (48 Euro za skla na jedny okuliare, bez rámov) to sú tie odľahčené 😠 ☹

juliagregor
25. nov 2010

@miriamkac tak to by som nevyfinancovala, u nás ich ale už nezahadzujú, majú ich všetci, tak ich celkom zvládajú... 🙂 a tiež lepíme