Nulty ročník. Máte s tým skúsenosti? Dať tam dcérku?

klaudi13
3. apr 2008

Má niekto skusenosti s nultým ročníkom? Prosím poraďte mi. Dcérka má 6 rokov a rozmýšľam nad odkladom školskej dochádzky. ďakujem za akúkoľvek radu.

sylvia2
7. apr 2008

Ahoj Klaudi.Neviem,z akého dôvodu uvažuješ nad odkladom,ale ak tvoja dcerka už mala 6 rokov a nemá žiadne problémy zdravotné,mentálna a pod.,nie je dôvod na odklad, porad sa z p. učiteľkou zo školky,ako sa správa tvoja dcerka v škôlke,na tvoju žiadosť ju môže vyšetriť psychologička,každá školka má svoju psychologičku, a tak si urobiť z toho záver , čo ti oni povedia.
Ja som mama 6 ročného syna, ktorý tiež ide v septembri do školy,a ja som momentálne na MD s druhým synom a chystám sa naspäť do roboty,som učiteľka 1 - 4 roč.,budeme to mať doma pestré.
Kedže je teraz apríl do septembra je ešte veľa času a deti sa dovtedy ešte dozrejú.
Na našej škole nultý ročník nie je, väčšinou ho navštevujú deti so sociálne slabších rodín ,ktoré neabsolvovali ani rok predškolskej prípravy v škôlke.
Ak tvoja dcerka navštevuje škôlku,tak by ju mala škôlka dostatočne pripraviť na školu.
Každý začiatok je ťažký,ale deti si postupne zvyknú na nové prostredie ,povinnosti a my im v tom pomôžeme. 🙂

mracik
7. apr 2008

klaudi, náš Kubko navštevoval nultý ročník, som presvedčená, že mu veľmi pomohol, aj keď samozrejme nevyriešil všetky problémy. Boli tam rôzne detičky, prakticky každé malo iný problém - nezrelosť, zdravotné problémy, poruchy učenia, len jedno dieťatko bolo zo sociálne slabšej rodiny. Ak chceš vedieť niečo konkrétne, môžeš mi napísať do IP 😉 😉 😉

alami
8. apr 2008

môj syn bude mať 6 rokov až v okt., preto som zavažovala: 1.roč ZŠ, O.roč.ZŠ či škôlka? Jeho p.uč. zo škôlky mi odporučila, aby zostal v škôlke. Povedala, že ona sa bola pozrieť, ako to prebieha v 0. roč. a teda, že jej sa to nevidí, že ona by si tam dieťa nedala. A je pravda, ak dieťa do školy nepatrí, načo má sedieť v laviciach o rok dlhšie, ak to môže byť radšej hravou formou v škôlke? Ja som sa teda rozhodla pre tú škôlku. Ak ti už dieťa malo 6rokov, odporúčam tiež psychológa a učiteľku zo škôlky aby oni posúdili. Jedna vec je, aké je dieťa doma a celkom iná, aké je v kolektíve. Viem o tom čosi, tiež som učiteľka. Daj na ich radu, určite ti dobre poradia - či je alebo nie je zrelé na školu. Ak áno, daj do 1. ročníka 🙂

trisestri
9. apr 2008

možno by bol vhodny nulty ročnik,kvoli zvykaniu na kolektiv

leva
9. apr 2008

ahoj klaudi,inak teraz su aj prve rocniky prisposobene uceniu hravou formou,tkzv.integrovane vyucovanie,nieje to na vsetkych skolach,no uz je to dost preferovane,deti sa tam ucia na koberci,sedia dokola a pocitaju,pritom skladaju pismenko,hovorira basnicky a podobne,nasa mala je prvacka a chodi do takejto triedy,dokonca tam ma kopu mamin uciteliek svoje deticky.Malej sa velmi paci.

akvi
10. apr 2008

Podla mna je to vsetko o pristupe. Som tiez ucitelka a mne sa nulte rocniky pacia - ale zalezi samozrejme od ucitelky. Vyhody su podla mna - lahsi prechod do skoly(zname prostredie, system, ucitelky, deti...), intenzivnejsia priprava, zameranie sa na individualne problemy deti, to vsetko hravou formou. Nemysli si, ze nulty rocnik je ako keby jeden zo skolskych rocnikov, je to nieco medzi skolkou a skolkou. Nevyhody skolky pre taketo dieta - poobedny spanok, ktory uz vacsina deti v tomto veku nepotrebuje (su skolky, kde deti nutia napriek tomu spat), malo cinnosti, ktore rozvijaju individualne potreby dietata, deti sa uz zvyknu nudit...
Samozrejme, su skolky, kde sa aj takymto detom venuju dostatocne a preto si treba zvazit aj po porade s psychologom, co by bolo vhodnejsie. Ak je napr. dieta rozumovo a motoricky v norme a je len velmi hrave, tak bude lepsia skolka. Ak su tu ine problemy, tak nulty rocniok..