Nultý ročník v Košiciach

ellisabet
11. mar 2016

Ahoj!
Neviete kde v Ke otvaraju tento rok nulty rocnik ZS?

najjulinka
11. mar 2016

@ellisabet no u nas je to bieda.. nultaky su na špeckach a občas zvykli na Gemerskej otvoriť........

akože v KE je nejaký nedostatok nulťakov... 🙄

tin007
11. mar 2016

@ellisabet Nemyslis skor pripravny rocnik? Nulty rocnik je urceny pre deti zo socialne slabsich rodin.

najjulinka
11. mar 2016

@tin007 nultak nie je apriori určeny pre deti zo soc. slabších rodin.. ano využiva sa aj tam... ale mimo Košic niekde maju aj tak normalne nultak..... pre deti čo to potrebuju....... nie pre socialne zaostalých...

tin007
11. mar 2016

@najjulinka Podla zakona mozu chodit do nulteho rocnika len deti zo socialne slabych rodin, kde taka rodina musi mat potvrdenie z UPSVaR-u, to ze sa to obcas zneuziva je riziko skol, ze ak im na to sk. inspekcia pride, tak budu musiet vratit normative.

najjulinka
11. mar 2016

@tin007 nie "len"... ale aj tie čo nedosiahli školsku sposobilosť 😉

barla5
11. mar 2016

@tin007 pripravny rocnik je pre deti s postihnutim, vyvinovymi poruchami a poruchami spravania. Nulty je pre deti ktore nedosiahli skolsku zrelost (maju odklad) a pre deti zo socialne znevyhodneneho prostredia

najjulinka
11. mar 2016

@tin007 Odcitované zo školskeho zakona 😉 "Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ školy rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu. Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník."

lenka.s
11. mar 2016

@tin007 syn chodil do nulteho rocnika a nie sme socialne slaba rodina ... ma adhd

tin007
11. mar 2016

Dievcata, nechce sa mi s vami hadat, tak pridavam dobry clanok, ktory definuje nulty a pripravny rocnik: http://www.rodinka.sk/vychova-a-skoly/prvacik/n...
Pozrite si napr. zapis z Miestneho zastupitelstva v Stupave, kde je uvedene, preco nemoze ZS otvorit nulty rocnik: "K tomu, že bolo toľko detí neprijatých prispelo aj 18 odkladov povinnej školskej dochádzky. Riešením by bolo otvorenie nultého ročníka na základnej škole. Ministerstvo neschválilo otvorenie nultého ročníka, nakoľko deti v nultom ročníku MUSIA byť zo sociálne znevýhodneného prostredia – t.j. napr. jedným z kritérií je, že rodičia nesmú mať ani len stredoškolské vzdelanie s maturitou."
http://www.stupava.sk/materialy/dokumenty18/Zap...

lenka.s
11. mar 2016

@tin007 pozri, realita je taka, ze sme to realne absolvovali, syn chodil do nulteho rocnika, kde bol oficialne prijaty na zaklade diagnozy a nie sme socialne slabsi, mam vs, obaja s muzom sme pracujuci ... do triedy s nim chodili deti z podobne situovanych rodin, nikto tam nebol socialne slabsi

ellisabet
autor
11. mar 2016

Ďakujem za info. Nevedela som ze sa to takto rozlisuje, tak v tom pripade som myslela pripravny rocnik, nakolko mame odklad o rok. Pozerala som na nete ale zial som nic nenasla, tak preto sa pytam

tin007
11. mar 2016

@lenka.s Ak mal tvoj syn nejaku diagnozu, tak chodil do pripravneho rocnika, len tento bol neformalne oznacovany ako nulty.
@ellisabet Ma tvoj syn okrem odkladu z dovodu nezrelosti aj nejaku diagnozu? Bud z kategorie NKS alebo poruch spravania ci pozornosti?
Pripravny rocnik ma napr. http://www.sukromnazslermontovova.sk/-prijimaci...
http://szsuke.sk/

momka
12. mar 2016

@tin007
@ellisabet
@lenka.s Aj môj syn chodil do nultého ročníka a vôbec nie sme sociálne slabší, tiež mám VŠ a manžel SŠ s maturitou. Dokonca syn pri nástupe do nulťáka plynule čítal a bol šikovný. Dôvodom na odklad /ani psychologička sa nevedela jednoznačne rozhodnúť, tak to nechala na mňa/ bol, že bol veľmi utiahnutý a nekomunakitívny - sociálne nezrelý, navyše narodený koncom júla a do nultého ročníka ho prijali bez problémov. A nejeden z jeho spolužiakov bol na tom podobne, dnes v 5. ročníku chodia do výberovej triedy. Proste v tom čase boli nezrelí na 1. triedu, napr. už v januári by som ho dala do 1. ročníka bez rozmýšľania, proste mu stačil polrok a "dozrel" V menšom kolektíve /bolo ich 11/ sa vedel lepšie presadiť, získal viac sebavedomia, učiteľka ho neustále chválila, proste ja na nultý nedám dopustiť, nič lepšieho sme pre neho nemohli spraviť. Ostať ešte rok v škôlke si vôbec neviem predstaviť. Nultý ročník je super vec, spočiatku sa veľa hrali a hravo učili a učivo v období okolo apríla a mája môžem prirovnať prvým mesiacom v 1 ročníku. Začali viac písať a učili sa písmenká, mali koberec, vankúše, kde si mohli cez deň oddýchnuť, ale predsa to nebol povinný spánok ako v škôlke. Zvykli si na režim, na školu, učiteľov atď. a v 1. ročníku sa omnoho ľahšie prispôsobili povinnostiam, ako ich spolužiaci prichádzajúci zo škôlky.

tin007
12. mar 2016

Dievcata, nechce sa mi s vami dotahovat co je nulty a co pripravny rocnik; robte si co chcete. Drzim palce vasim detom, aby ste pre nich nasli take skoly, kde budu spokojne a stastne.