O čo podľa vás prišlo vaše 3r. dieťa tým, že nenastúpilo do škôlky?

10. júl 2020

Neplánujem dať moje 3r. dieťa do škôlky,pretože ho nevzali kam som chcela.. Rada by som vedela vaše postrehy, co také sa naučilo vaše dieťa v škôlke, čo by som mu ja neposkytla doma, alebo na záujmových krúžkoch na ktoré plánujem s nim chodiť.. Ďakujem za každý relevantný názor.

mogaa
11. júl 2020

@luuubik tak ako som písala, záleží od konkrétnej mamičky ako aj od konkrétnej učiteľky....nie každá mama má tvorivého ducha aby s dieťaťom stále niečo vytvárala, väčšina mamičiek ide s deťmi dopoludnia na prechádzku či na ihrisko a cestou urobia nákup, doma mu dajú nanajvýš farbičky aby si kreslilo alebo sa s ním zahrajú....naša začala chodiť do tej škôlky po 2.narodeninách - škôlku aj deti miluje, nikdy tam neplakala, ráno sa tam teší....ale má rada aj samotné učiteľky, riaditeľka má 40, učiteľky sú mladé baby s veľmi pekným prístupom k deťom - aj popestujú aj poláskajú ak je treba.....ak sa hrajú na dvore nikdy to nie je že dajú im lopty a hrajte sa, ale hrajú sa s nimi, na prechádzke po meste im pekne všetko vysvetlujú......každý deň od tej 8-mej s nimi niečo vytvárajú, či už malovanie rukami, lepenie.....a hlavne tým že sú tam deti , učia sa aj jedno od druhého, naša sa tam do týždňa naučila sama jesť polievku - doma to bolo nanjvýš 2-3lyžice sama a ostatné mama lebo by už sama nejedla, doma odmietala nočník tam sa naučila chodiť na záchod.....a ano je vidieť že dieťa sa viac osamostatnilo a oťukalo, na ihrisku nemá problém ani s deťmi a ani s dospelými, dokonca ak sa mamička hrá s nejakým dieťaťom nemá problém ísť k nim a hrať sa s nimi hoci ich nepozná.....ale záleží to samozrejme aj od dieťaťa, lebo naozaj sú aj také čo nie sú pripravené na škôlku ani v 4-5rokoch a aj v takom veku tam plačú.....

marca12
11. júl 2020

Kazda mama si mysli,ze o nic neprislo. Ale ked porovnas dieta,ktore chodi do skolky a dieta,ktore je doma,vidis rozdiel. Jasne,ze z neho neubudne,nebude "hlupejsie" ale skolka z neho vybuduje samostatneho cloveka,ktory sa nauci riesit konflikty medzi detmi,bude skusenejsie..predsa v skolke,kde je cely den,je to ine ako na nejakom kruzku alebo podobne. Ucitelky su studovane,aby vedeli rozvijat deti,viest a ucit ich a zaclenovat do kolektivu. Na druhej strane,ak si s dietatom aktivna,venujes sa jej,ucis ju basnicky,piesne,kreslite,tvorite,tak sa nic nestane,ak by aj nesla. Horsie je to s detmi,ktore vyrastaju ako samorasty,rodicia sa im nevenuju a take deti maju potom problem sa zaclenit.

luccija
11. júl 2020

Vôbec o nič nepríde.To je len výhovorka mamin, ktoré to doma nebaví, nemajú fantáziu, nechce sa im tvoriť, chodiť do lesa na krúžky.Este sa socializuje veľa rokov až celý život😀

luccija
11. júl 2020

@heleninamama 3-4 r dieťa nechápe, že ľudia sú rozni😊či nenaučí sa povedať svoj názor na to príde čas až neskôr.Aj v škôlke sa žije s davom a práve introverti to majú za trest.neviem odkiaľ to máš, že nefnukaju, nie sú precitliveli, priebojni vlastne škôlka vychova ideálne deti😜kto sú potom tie čo ráno revu, že tam nejdú, tie čo si začnú okusovat nechty, znova sa pocikavat?Tie čo od kamarátov pochytia všetky zlozvyky?
Dovolím si tvrdiť, že polka deti nemá čo v škôlke robiť z emocionálneho hľadiska.Deti, ktoré sa ťahajú za deťmi, potrebujú aktivitu, druznost tie tam patria.
Potom sú tie, ktoré chcú s mamou piecť koláč, čítať knižku, ísť si hádzať kamienky do vody a iba tak byť so svojou rodinou.len malo deti do 4-5 r nutne potrebuje škôlku deti pod 2,5 r takmer žiadne

cecilia29
11. júl 2020

...iba dodatok k tomu co tu bolo napisane. Osobnost cloveka sa tvori a da sa ovplyvniť najma prvých 6 rokov života. Nechcem aby ten cas (teda jeho vacsnu) moje deti trávili s cudzimi osobami - jasle, skolka, kruzky...

1gabriela13
11. júl 2020

Dieťa dám do škôlky keď naň bude pripravene. To je cele. Netreba žiadne knihy, žiadne názory iných ludi. V prvom rade ty si matka, ty poznáš najlepšie svoje dieťa, ty vieš co je pre neho najlepšie. Rob tak ako to cítiš ty, a nie tak ako to cítia ostatní.

heleninamama
12. júl 2020

@luccija Zdravé, primerane socializované dieťa z normálneho rodinného prostredia nemá zo škôlky nijakú traumu. A ani zlozvyky, skôr naopak, moji sa napr. naučili jesť určité jedlá. Áno, sú aj deti plačlivé, neurotické a také sú potom žiaľ aj v škole a neskôr (dcéra mala spolužiačku, ktorá v 1.ročníku plakala skoro každý deň a pre všetko a to nastupovala skoro 7ročná).
A ja naozaj chcem vychovať priebojné deti, žiadnych ustrašených mamičkárov, budúce obete šikany a pod. Chcem vychovať detí, ktoré nemajú problém s tým, že sú aj mimo rodinu a vedia si riešiť drobné konflikty v kolektíve bez mojej asistencie.
A neviem si predstaviť mať doma dennodenne 5 ročné dieťa, stačila mi korona a najmladší syn už o pár dní nevedel, čo so sebou (cez koronu mal 5).A veru ho nebavilo iba tak byť s nami a pomáhať mi v kuchyni, nudil sa...
Inde vo svete už 4,5 ročné deti zvládajú školu a školské povinnosti a nemyslím si, že tie naše, slovenské sú nejaké oneskorené, to len matky ich tak často vnímajú. Iste je nejaké percento detí, ktoré majú vývoj pomalší a problémový, na to je v škôlke adaptačné obdobie, ale väčšina detí škôlku zvláda a netrpí v nej. Druhá vec je, že u nás je trend byť doma 3 roky, mnohé ženy by privítali aj ďalšie 3 roky a znie lepšie, ak sa to odôvodní potrebami dieťaťa, akovy matka povedala, že nemá dobrú kvalifikáciu, nevie si nájsť vhodnú prácu, nebaví ju pracovať, dieťa je vlastne jej jediná životná náplň a dáva zmysel jej životu, lebo iný nemá.

babatkoo
12. júl 2020

Moj nastupil ako 3 a pol rocny, nakazili ho tam hned prvy adaptacny mesiac, tazkym kmenom zlateho stafylokoka, tak ze skoncil na operacii pluc, a ja po 3 odpracovanych tyzdnoch spat na predlzeny rodicak. Syn vdaka tomu dostal STOP skolke na 2 roky. Teraz ide v 5 a pol roku opat akoby prvy krat. A poviem ti deti mu absolutne nechybali, myslim kolektiv zo skolky. Pretoze sa stretavame denne vonku s kamaratmi, kazdy den spolu tvorime, strihame, kreslime, pocitame atd. vsetko co ine deticky v skolke. Mam kopec materialu pre predskolakov. Neprisiel o NIC. Akurat v skolke o zdravie 😔

nickpick
12. júl 2020

@heleninamama zdielam vas nazor, najma posledny odstavec, kde spominate slovensky trend zostat s dietatom doma kym nenastupi do skoly....

cecilia29
12. júl 2020

@heleninamama ja som do skolky nechodila, bola som pri starych rodicoch. A teda som dost sikovna a priebojna si myslim. Mala som a mam dobre vztahy z ludmi, som spolocenska a mam rada ludi
Mam vsak aj vyborny vztah z rpdinou.Vystudovala som VS s cervenym diplomom. Teraz mam deti a skor ako v 5. rokoch do skolky nepojdu. Nie zeby som nechcela pracova. ala som ponuky ci na pracu ci na doktorat. Ale moje deti su male len raz. Praca mi vsak neutecie, no ich detstvo a moznost ovplyvniť ich co najviac ano. A preco nema byt zena doma? Deti su na 1. mieste, nie praca. Ak musi pracpvat jasne, ale ak nie? Je narocne byt z detmi doma ale doma sa naucia najviac. Popri rodicovskej chovam kozy, mala mi asistuje, Chodime na ihrisko, na navstevy. Ma bratranca, sesternice rovesnikov, maleho braceka. Je sikovna a posledne co jej teraz treba je skolka.

heleninamama
12. júl 2020

@cecilia29 Dať dieťa na starosť starým rodičom je v súčasnej dobe pre väčšinu ľudí nereálne a ani toto riešenie neuznávam. Pomoc starých rodičov áno, ale dennodenne je už moc. Ani ja sama by som nikdy na toto nepristúpila, mať vnúča na krku niekoľko rokov, lebo rodičia ho odmietnu dať do škôlky.
VŠ dnes vyštuduje hocikto, nie je to merítko úspechu. Ide skôr o to, ako sa uchytí človek v realite. Ja osobne som študovala preto, aby som sa mala dobre, to pre mňa znamená pestrý život, dostatok financií a možností. Pocit, že mám/dostanem/kúpim si, čo chcem a na nikom nie som závislá. A s jedlom rastie chuť. Som proste iný typ ako ty a k tomu vediem aj deti. Chcem, aby študovali, cestovali, poznávali svet, zarábali na svoje sny a ak raz budú mať svoje deti, tie sa prispôsobia im. Žiadna obeta, stereotyp, žiadne roky doma, proste dieťa sa začlení do rodiny a rodičia si žijú aj naďalej svoje. Nielenže by som napr. nechovala kozy, ale ani by som nešla žiť na dedinu.
Deti sú síce malé len raz, ale do škôlky nechodia na celé mesiace (hoci niekedy o tejto alternatíve snívam) a bežný život s rodinou, príbuznými, ihriskami, výletmi... zažívajú prakticky stále. Navyše sú veľmi temperamentní a pobyt len so mnou im vyhovoval tak cca do 1 a pol roka. Keď sa rozchodili a rozhovorili, nastúpila nespokojnosť. Doteraz je to tak. Aj v súčasnej situácii riešim tábory, pobyty...lebo im to chýba. Pritom máme chalupu, dvor, bazén, ale už po pár dňoch sa tam nudia a chcú zmenu.
Tvojej dcére škôlka zatiaľ nechýba, lebo ju nepozná. Možno jej bude vyhovovať život, aký vedieš Ty a možno Ťa prekvapí a bude chcieť presný opak.

stanislavicenka
12. júl 2020

@heleninamama Toto vsetko zazije dieta aj mimo skolky. Ale je to tiez nazor, a pozorovali vasich deti

heleninamama
12. júl 2020

@stanislavicenka Mimo škôlky a mimo kolektívu rovesníkov, len s rodičmi/rodinou je to práveže iné.

cecilia29
12. júl 2020

@heleninamama preto nemozeme plosne hovorit ci dieta škôlku potrebuje ci nie ...Ja chcem svoje deti naučiť ine veci - to co chyba v dnešnom svete. Zdravy sedliacky rozum, emocnu inteligenciu, lasku k ludom, empatiu , aby mali spravne hodnoty. Aby ked pride "korona xy" neboli stratene ako ludia dnesnej generacie. Aby deti vedeli sadnúť za traktor a jedlo si vypestovat. Aby poznali hospodarske zvierata a vedeli sa o ne starat a aby si vedeli zivot uzivat ale zit aj v sulade s prirodou.

luuubik
12. júl 2020

@heleninamama mnohe generacie pred nami skolku nepoznali a su to normalne socializovani ludia, to je ale cudne, vsak? Vseobecne plati, ze ludia/clovek zvladne vsetko, tak aj deti - ked vidia, ze musia, jednoducho sa "zlomia" a jedneho dna prestanu plakat, zmieria sa so skolkou. Ale skutocne tam CHCE chodit minimum z nich, ked im das vybrat, tesia sa, ked mozu zostat doma. Moje dieta je napriklad velky introvert, rado sa hra v tichosti, jemne a pokojne, doslova je v strese, ked okolo neho cely den hulaka kopec deti mnohe divoke az hroza. Ver, ze by som bola nesmierne stastna, keby to bolo take jednoduche a v skolke sa naucilo priebojnosti, avsak nejde to. Ked je raz niekto introvert, nema rado velky uvrestany kolektiv a nema v povahe sa v nom drsne presadit, alebo co i len razantne branit, ziadna skolka ho k tomu nevychova. Ako ty, keby si milovala spolocnost, bola aktivna, extrovertna, zmenila by si sa na samotarskeho pustovnika, keby som ta nasilu zavrela na samotu do lesa? Nie, ba by si tento sposob zivota, ktory s tvojim vnutrom nekoresponduje este viac znenavidela. Viem, ze zivot je raz taky, kontaktu s ludmi sa nevyhneme, ale naco stresovat dieta, ked to nie je nutne? Praca je v mojom hodnotovom rebricku veeelmi daleko za detmi, to na margo tvojho, ze mnohe by radsej zostali doma s detmi, ako ist do prace, vyznelo to dost vysmesne. Venovat sa svojmu dietatu - teraz nemyslim ho doma rozmaznavat, ale dosledne laskavo aj primerane prisne sa nim zaoberat je to NAJzmysluplnejsi, co si myslim, ze mozem urobit. V praci je nahraditelny hned kazdy, ako rodic - nikto. A ten dostatocny cas straveny s dietatom po skolke... Jasne, od rana dajme tomu do stvrtej v skolke - osem hodin, kym ide spat je doma mozno styri hodiny - nepomer velky. Ja samozrejme uznavam, ze su mamy, ktore maju iny zmysel zivota ako deti, aj chapem, ze su drobci, ktori si socializaciu uzivaju, bud rada, ak take deti mas... Ale zdaleka taki nie su vsetci. A nie su ich matky ziadne lenive mrochy, co sa im nechce robit, ani tie deti nie su cudne. Ja som si skolku poctivo odtrpela, moje prve spomienky na detstvo su osuchave, spinave skrinky, nezamenitelny smrad skolskej jedalne a jedla, z ktorych sa mi dodnes zdviha zaludok, ked si spomeniem, ako ich tam do mna nasilu tlacili, strasny smutok za mamou, plac, dievca, co ma stale tlklo kockami do hlavy a zabavalo sa na tom a mnohe ine "perlicky". A isto nebudem sama z dospelych, kto ma podobne skolskarske super spomienky. Zeby som pre tuto uzasnu socializaciu nastupila do skoly uz ostrielana, suverenna a tesiaca sa - to sa neda povedat ani nahodou, skor naopak.

katren
12. júl 2020

O nic...najstarsia isla rovno do skoly...stredny bol v skolke 2 roky a najmladsia 3...vobec som nebadala rozdiely medzi nimi

babi81
12. júl 2020

tak ako kazde dieta je ine aj skolky su rozne, niektore ti daku viac niektore menej.nasa chodi do skolky a neviem si predstavit zivot bez nej.tesi sa rano sa zobudi keby sa dalonisla by aj cez vikend, je velmi spolocenska vyzaduje byt v detsk kolektive.aj led sa jej doma venujeme je tk ine, teraz pocas korony co jej najviac chybalo bola skolka, kamarati a cestovanie, takze zalezi od dietata.

zuzuliennka1
12. júl 2020

@mon_drink az tak jednoznacne to byt nemusi, ja som do skolky isla az do toho posledneho rocnika, mamina bola so mnou doma, kedze sa po mne potom narodili este moji surodenci a teda o nic som neprisla - socializovala som sa v pohode vzdy, vychadzala som v skole so spoluziakmi, na zakladnej skole som bola kazdy rok vyznamenana, neskor na gymku som aj reprezentovala v sporte,.... rodina je zaklad, tam sa ma dieta naucit socializovat sa, vychadzat s ludmi, detmi (suhlasim ze s jedinacikmi je to ine ale nie nemozne, aj jedinacik isto nie je jedine dieta v celej sirsej rodine), a ucitelka v skolke nikdy nebude mat na dieta jednotlivo tolko casu a priestoru ako mama. Ak sa samozrejme mama, ktora s takym dietatom ostane doma - dietatu venuje a neposadza ho pred telku alebo s partiami von..

nickpick
13. júl 2020

odbocim od povodneho autorkinho prispevku a ospravedlnujem sa jej zato, ale neda mi polozit si jednu otazku, ked citam prispevky, cca 90% zien tu tvrdi, ze jasle, skolka je zbytocna, ani oni nechodili do skolky, boli s mamami doma az kym nesli do skoly, rodina je zaklad a detom sa najlepsie venuju ich maminy, a len oni ich dokazu najlepsie pripravit na zivot, naucit potrebne, viest k hodnotam, tak potom preco je tato krajina nonstop v problemoch (politickych, ekonomickych atd),, preco je nase skolstvo v troskach a deti maju pri celoplosnych testovaniach ubohe vedomosti, preco tu bujnie netolerantna spolocnost ktora sa vybija na Romoch, homosexualoch, cudzincoch? tak potom asi ani ta domaca vychova nie je to prave orechove....

luuubik
13. júl 2020

@nickpick fuha, prepac, ale podla mna je tato tvoja uvaha tak mimo, ze az. Cize - podla tvojej logiky - odovzdajme vlastne dieta hned po narodeni nejakej institucii, najlepsie uz vobec nepridme s nimi do kontaktu, lebo ho nevieme vychovat. A ked budu v jasliach, skolke od nevidim do nevidim, tak bude spolocnost zit na ruzovom oblaciku. Lebo takata nejaka logika vyplyva asi z tvojho prispevku. Akoze, co ma skolka s tymto celym spolocne??? Asi tolko ako internet s fernetom. Alebo iny extrem - mozem teraz povedat, ze prave tie deti, ktore mamy odlozia hned do institucie su tie netolerantne, budu z nich buduci korupcnici, budu mat ubohe vedomosti a pod. No a tie, co su super, tolerantne, mudre, mile, poslusne - to su tie, co s nimi boli mamy dlho doma. Samozrejme, je to tiez hlupost, ako je mimo tvoja uvaha. Vzdy, v celej historii ludstva, boli ludia dobri aj zli, sikovni i ti menej, diali sa rozne dobre aj zle veci a vzdy to tak bude. A ked uz teda medzi tym hladas suvislost a zda sa ti, ze teraz je cela spolocnost nejako extra naprd tak si uvedom, ze tu dospelu spolocnost terajsiu tvoria ludia, ktory ako jedna z prvych generacii boli masovo v jasliach, skolkach vychovavani - cize si priamo protirecis. Spolocensky pokrok, nastup socialnych sieti a s nim nezdrave porovnavanie sa, chudoba, nutnost mat pomaly tri roboty, aby clovek mohol slusne zit, uvolenene mravy, to ze najvyssi predstavitelia co maju byt akoze vzorom su na moralnom dne (ci uz politici alebo rozne celebrity) - to cele je vina rodinnej vychovy???? Praveze ak nieco este drzi v ludoch dobro, je to prave ta rodinna vychova (hovorime o normalnych, slusnych rodinach, ktorych je, stale este verim vacsina), lebo vsade naokolo je toho zla az az... A ked sme uz pri tom, mozem ja hociako decko vychovat k spravnym hodnotam - casto prave v skole (kde uz nie je dobrovolne chodit, ako do skolky, ale povinne), sa casto prvy raz v zivote stretne s ublizovanim a zosmiesnovanim slabsich jedincov, tam sa prvykrat stretne s tym, ze ked sa poctivo uci, je sprt a lezie ucke do zadku, tam sa stretne s tym, ze ked nema znackove oblecko, nik sa s nim nebude bavit... Cize, aj ked doma som ho inak vychovala, musi sa prisposobit stadu, inak bude sikanovane... Cela spolocnost funguje na istych zlych principoch, a preto sme tam, kde sme... Taky priklad: Co za to moze rodinna vychova, ze spolocnost funguje tak , ze napriklad nejaky tupy futbalista, co nevie povedat suvislu vetu, zaraba miliony a sestri, lekari, co zachranuju zivoty pracuju v plesnivych nemocniciach? Jasne, ze kazda normalna mama vysvetluje dietatu, ze ten lekar je pre spolocnost tisickrat uzitocnejsi ako futbalista, ale okrem tej mamy, otca, cela spolocnost a jej fungovanie na kazdom kroku presviedca to dieta, ze je to prave naopak? To bol len jeden priklad za vsetky, je toho neurekom... Ja ako mama presviedcam dieta, ze peniaze, krasa povrchnost, nie su vsetko, ale vsade naokolo vidi opak... Nemas peniaze - ani len zdravy uz nie si - pretoze zdrave potraviny, kvatlitna zdravotna starostlivost, aj to - co uz by mala byt samozrejmnost - aj to je uz otazka penazi, zial... Ved dieta nie je slepe, hluche, vidi ako su spolocenske pravidla, normy... Proste tvoju uvahu nechapem. Suvislost asi taka chaba, keby som povedala: Nasa macka nema jednu nohu. Je to macka. Sused nema jednu nohu. Sused je tiez macka.

zuzuliennka1
13. júl 2020

@nickpick to s tym absolutne nesuvisi... to suvisi ked uz s mentalitou nasou ako takou - socializmus je tu este zakoreneny, jeho myslenie, generacia sa odvtedy este nevymenila a skolstvo v troskach - no pozri si vek. priemer ucitelov - generacia o ktorej pisem, 80% pripadov.. a mladi ucitelia - odchadzaju, lebo ucit v tomto skostnatelom prostredi, kde sa akakolvek aktivita odbije, vsetko navyse je zbytocne a na akcnych a aktivnych ziakov sa hladi ako na biflosov, trojkari a priemer “su naj”... no a samozrejme financie, ucitelia su stale ti “podradni” (studujes na pedagogickej - chces ucit - to vazne? chces zit o almuzne?.. tak preto....preto je to cele tak, ako si to napisala a to ale vobec nesuvisi so skolkami

zuzuliennka1
13. júl 2020

este dodam, ze je to praveze naopak... lebo ta skolka uz uci male deti ist s davom, pocuvat autority, a robit veci, ako sa povedia... doma sa mama s dietatom realizuje, jeden den su na vylete od svitu do mrku, dalsi len lehnia pred tv, a je to okej, jeden den si citaju, idu do muzea, ... na toto skolka nikdy nebude mat a rodic/matka, ktora sa doma dietatu naplno venuje, bude vzdy viac, ako skolka... ale to by opat musel pochopit najprv stat a nehladiet na matky doma s detmi 20r ako na osoby, s ktorymi sa v pracov. procese neda uz nic robit.... naopak....

z institucii vychadzaju len uniformovani ludia nauceni ist vo vybehanych kolajach - a je jedno. ci sa bavime o skolke, zakladke alebo strednej.. na vyskach sa to uz akotak zlepsuje

shee11
27. júl 2020

Niiiič. Ak sa dá mamine ostať doma, je to podľa mňa ešte lepšie ako ísť do škôlky. Môj išiel ako 4r. a podľa učiteliek patril od začiatku medzi najšikovnejšie deti. Ale chvíľu mu trvalo, kým sa zaradil. Deti v triede už mali všeliaké skupinky a "partie" a zo začiatku sa s ním nechceli hrať a môj nevedel ako na nich, vždy hlava dole a odišiel. Našťastie on je dosť extrovert a komunikatívny, tak to prekonal a teraz úplná pohoda. V sept. ide už do školy a to mal nedávno 6.