Odkedy vie dieťa rozoznať a správne pomenovať farby?

cora73
13. feb 2012

Mám 3-ročného chlapca,a normálne začínam mať strach,či nie je farboslepý..Učím sa s ním v knižkách farby a vôbec ich nevie,názvy farieb pozná,ale nevie ich správne priradiť,strieľa odboka,momentálne je jeho najobľúbenejšia farba zelená a všetko je zelené..Manžel tvrdí,že si robí srandu,ale nejde mi do hlavy,aby si tú srandu robil už vyše polroka a stále.. ☹ Keď sa ho spýtam na farbu,tak znervóznie a buď odpovedá úplne od veci o niečom inom,ako keby to chcel zahovoriť,alebo povie že nepovie,alebo povie zlú farbu..Ešte aj semafore sa pomýli medzi červenou a zelenou..

lucik194
14. feb 2012

no nasa pozna farby o 2 rokov.... ale to je individualne..... moznoze si robi srandu a moznoze nie, ale pokial si pletie cervenu a zelenu treba s tym nieco robit, neviem kde byvate ale objednajte sa k detskemu ocnemu lekarovi.... vysetrenie neboli a aspon si budete na istom.....
pokial ste z BA a okolia tak detske ocne je na kramaroch, treba volat a objednat sa dopredu

gubcikova
14. feb 2012

@cora73 moja malá má 2 roky a 3 mes.tiež pozná farby,ale pre nu je všetko zelené a modré.obávam sa či mi ju vôbec vezmú do škôlky.dokonca aj čísla pozná,ale keď sa jej opýtam koľko má rokov tak mi povie 5 alebo 1.ale hlavne,že pozná svoje meno aj priezvisko

anjelicek26
14. feb 2012

@gubcikova - ehm, Saska v 2,5 roku rozpravala 5 slov a nieco, ci ju nevezmu do skolky kvoli farbam mi prijde trosku zbytocna obava, nemyslis? Dnes je to jedno velmi mudre dievcatko, co pise, cita, pocita dokonca uz aj nasobilku vie a aktivne pouziva... chodi s tretiakmi na matiku... a to ma 5,5 roka... co tym chcem povedat... chciet od 2 rocneho dietata aby vedelo cisla aktivne pouzivat 😕

@cora73 - podla mna si robis zbytocne starosti, vie prirovnat tu farbu niecomu? Skus ist na to takto. Pomenovat a rozoznat je velky rozdiel. Nasa doky vravela, ze farby by tieta malo rozlisovat a pomenovavat v 4 rokoch.

ivett1
14. feb 2012

@cora73 ahoj, náš synček sa správal podobne...keď som sa spýtala na farbu, tak na mňa pozrel, potmehútsky sa usmial a zahlásil niečo, čo ho práve napadlo...ale jeho nebavilo skôr to moje skúšanie 😀 ...lebo, keď som sa ho nenápadne spýtala, akú farbu má jeho obľúbený dinosaurus, alebo macko, tak mi pekne odpovedal...skús, aj ty takto nenápadne zistiť, akú hračku má rád a spýtaj sa na farbu, len nech nemá pocit, že ho skúšaš...či má naozaj problém s rozoznávaním farieb, si môžete overiť aj tak, že mu ukážeš predmety rôznych farieb, ale nazveš ich opisne napr. trávičková (zelená), slniečková (žltá) a pod. ... ak ti ani potom nepriradí správne "farby" ...skús sa poradiť ("pre pokoj v duši") s detskou lekárkou...za to nič nedáte...alebo, možno ešte nemá ten správny vek na "farby" ... 😉

gubcikova
14. feb 2012

@anjelicek26 ona pekne vedela povedať koľko má rokov,no a zrazu ako sa naučila iné čísla nevie povedať

kape
14. feb 2012

@cora73 - a ked ho v ramci hry poprosis aby Ti priniesol/podal modru, zelenu kocku atd.... To tiez nespravi dobre? Ale musi to byt fakt v ramci hry, aby nespozoroval, ze to robis zamerne,ked mate podozrenie,ze si z Vas robi srandu. Moj syn ovlada farby od cca 1 3/4 roka, ale co chodime teraz na AJ, ma spoluziakov co vobec nepoznaju farby a maju uz cez 3 roky.

jasminet
14. feb 2012

@cora73 nasa ma 2,5 a nieco a farby sice pozna,ze cervena, ruzova, zelena, ale ked poviem podaj mi zelenu cerezku poda cervenu (alebo aka sa jej prave pritrafi pod ruku), podaj modru, poda zelenu atd atd.
skusame aj ze podaj zltu ako slniecko, zelenu ako trava... aj tak nula bodov 😒

filomena
14. feb 2012

@cora73 moj trojrocny syn na kazdu farbu hovori, ze "modra" 🙂 niekedy sa aj trafi. Nemyslim si,ze je farboslepy. V skolke hraju taku hru, akoby pexeso, ze priraduju k sebe dvojice rovnakych farieb a to mu ide. Podla mna tito chalani nad tym vobec nerozmyslaju, ze co od nich chceme ked sa pytame na farbu... Oni tie farby rozoznavaju, len ich necedia pomenovat Nic si z toho nerob, chalan sa to nauci neboj. A s tym semaforom - cervena je vzdy hore 🙂 takze aj keby to nerozoznal, svet sa nezruti.

renab
14. feb 2012

@cora73 môj syn má osem rokov a je farboslepý. podľa mojich skúseností ti v troch rokoch žiadny lekár zodpovedne nepovie, či sa jedná o túto diagnózu, lebo sa predpokladá, že dieťa má poznať základné farby v piatich rokoch. a okrem toho to vyšetrenie pozostáva z hľadania farebných obrazcov (väčšinou čísel) na farebných podkladoch.
Ja som však bola presvedčená o tom, že farby nerozoznáva už v dvoch rokoch:
- môj otec bol farboslepý
- syn napr. nedokázal nájsť zrelú červenú jahodu, dlho vždy hľadal a aj tak odtrhol zelenú
- nedokázal farebne priradiť k sebe kocky (napr. som vytiahla zelenú kocku a povedala som mu, aby z kopy povyberal kocky rovnakej farby)
- nedokázal roztriediť na kôpky farby
- v dvoch rokoch rozoznal všetky písmená a čísla, ale farby nedokázal pomenovať
- bežne hovoril: zelený pes.....
Vyšetrili ho v štyroch rokoch, ale to si najskôr doktorka overila, že na 100% ovláda písmená a číslice. A to ešte napriek tomu, že má osem, doktorka nedokáže jednoznačne povedať, ako vlastne vidí farby. S istotou vieme, že vidí žltú.

cora73
autor
14. feb 2012

dakujem kocky..tak este pockam..ale to mi nejde do hlavy,ze on vie,ze travicka je zelena,slniecko zlte,atd,ale ked na to priamo ukazem,napr na travu a nepoviem,ze je to trava,ale opytam sa na aka je to farba,tak povie uplne inu..aj kocky mi nosi inej farby,ako chcem..Akurat teraz som sa ho -po dlhom case,lebo otazky o tom,aka to je farba ho rozculuju-ze akej farby je uhorka,co som prave drzala v ruke,tak povedal zelena,hned som sa opytala,akej farby mam mikinu (jasnozlta),on povedal zelena...Manzel bol v detstve operovany na strabizmus,ale to asi s farboslepostou nic nema..Uz dlhsie nad tym rozmyslam,lebo deti v okoli,aj mensie vedia spravne pomenovat farby,viem,ze sa nema porovnavat,ale cloveku to neda.. ☹

renab
14. feb 2012

@cora73 lepšie to zistíš, ak sa nebudeš pýtať na farby, len mu ich dáš roztriediť. ak ich rozdelí dobre (lentilky, kocky....), tak má len problém s priradením názvu farby a na to má ešte čas.

jaduska
14. feb 2012

@cora73 trojročné deti ešte ozaj nemusia poznať názov farby.... Skús ho s tým chvíľu "netrápiť", možno mu to naozaj iba ide na nervy a schválne hovorí zle.
Inak ja osobne ani neviem, kedy sa moje staršie deti naučili rozoznávať farby. Zrazu to vedeli 🙂 Najmenšia bude mať onedlho 3 roky a všetko je ružové alebo zelené. Ale ani by ma nenapadlo sa zamýšľať nad tým, že či nie je farboslepá....

sisaha
14. feb 2012

@cora73 je to individualne..ja som to malu v podstate nikdy neucila, ale pri hre som pomenovavala rovnake kocky z lega. Takze ich pozna od cca 2 rokoch.

ani3012
14. feb 2012

@cora73 mne tak Paťka zblba logopedička...než išiel do škôlky,tak vedel základné farby...v škôlke počul: slniečková,nebíčková...a začal ich tak aj používať...logopedička na neho pár krát vybehla,že :to nie je slniečková,ale žltá...to nie je krvičková ale červená
tak prestal hovoriť farby úplne ,mýlil ich,už aj môj otec vravel,že je farboslepí (ale napr. anglicky ich povedal správne)
Keď mal 5,5 roka,som ostala tehotná,vynechali sme pár sedení u logopoedičky (nakoniec sme tam neišli vôbec) a farby z ničoho nič začal rozprávať tak ako sa má.....
niekedy je lepšie nenásilne sa učiť tie farby..napr.podaj mi tú modrú loptičku(naokolo je len modrá,aby sa dieťa neplietlo) a tak to robiť aj s oblečení,autíčkom....podaj mi tú zelenú čiapku,čo je pod stoličkou....
aj malá sa tak naučila (a stále sa učí 😉 )

cora73
autor
14. feb 2012

ja som nanho praveze netlacila,len obcas som sa opytala a nevedel spravne,tak preto som sa uz zlakla,pretoze napr znacky aut si zapamata na prvu supu 😀 ,ale prave presiel testom pre rozdelenie kociek na kôpky podla farieb na 1*,takze dakujem velmi pekne vsetkym za napady.. 🙂 🙂 🙂 🙂

borkax
14. feb 2012

nasa mala este nerozpravala, mala iba rok a pol a casto sme davali na kopky gulicky rovnakej farby, a ked som jej povedala, dones cervenu kriedu, alebo zltu - vzdy vsetko vedela, okrem ciernej, hnedej a bielej- vsetci sa cudovali ze ako je to mozne ze uz pozna farby, na druhej strane v inych veciach sme vyrazne zaostavali... takze urcite aj u vas je to tak, ze v niecom ste napred a nieco potrva dlhsie...

mamavera
14. feb 2012

@cora73 To ma teší, práve som ti to chcela napísať, som učiteľka v MŠ, občas sa stáva, že dieťa pozná písmená, číslice a farby nie (asi preň nie sú dôležité). Treba začínať od rozlíšenia, klásť na kôpky, alebo ešte lepšie hrou, dieťa nesmie mať pocit, že sa jedná o rozlišovanie farieb, lebo určite už vycítilo nervozitu matky, keď pomenovalo farbu nesprávne. Napr. zobrať dve autá - zelené a červené - na zelené nakladáme kocky zelené, na červené červené. Alebo kŕmime zvieratká - žltej kačičke žlté kocky, zelenej žabe zelené....najskôr pomenovanie - trávičková, ako trávička, neskôr zelená ako trávička, nakoniec ostane len zelená.

olifcek
14. feb 2012

my pozname niektore farby asi od roka a pol.... dr., u ktorej sme boli na preventivke 1.2. sa smiala, ze mame cas, ze deticky spolahlivo farby zacinaju ovladat v 4 rockoch, ze dovtedy ziaden stres a panika 😉

cora73
autor
14. feb 2012

@mamavera ja moc tieto testy hrou neovladam,takze ma ani nanapadlo,takto ho vyskusat,a bola som vcera u dr,ale kedze som bola vystresovana kvoli maleho hospitalizacii,tak som sa na to zabudla opytat...Ale som strasne rada,ze je to ok..Prveho syna som vobec takto neriesila,a teraz,cim som starsia a aj cez ten net sa clovek dozvie neuveritelne veci,tak vidi miesto komara somara..No zase je lepsie sa zaujimat,ako na to kaslat..

vierkasteffi
14. feb 2012

@cora73 ak si myli červenu zo zelenou tak ma naruseny farbocit moj manzel to ma ...

sisaka
14. feb 2012

ja len na margo temy, ze farboslepost nie je ziadna tragedia i ked to ma samozrejme svoje nevyhody ☹ Moj manzel ma znizeny farbocit a nepripada si nejak postihnuty , 😉 cervenu a zelenu sice rozoznava, ale ma problem s roznymi odtienmi farieb, alebo ked su farby pri sebe, take hladanie dozretych jahod je niekedy sranda, zvacsa sa trafi 😀, duhu vidi len ako zlty pasik, na zelenu, ktora nie je cista je schopny tvrdit,z e ide o hnedu atp. Co sa tyka dedicnosti, je to dedicne, poruchu ziskavaju chlapci obgeneraciu, kym zeny su prenasaci. na vysvetlenie; Manzelov stary otec bol farboslepy, jeho syn je ok, ale jeho dcera tento gen preniesla na syna (mojho manzela, jeho bratia su ok), moja dcera je pravdepodobne opat prenasacom genu a jej syn to moze zdedit, kym moj syn je ok

cora73
autor
14. feb 2012

@vierkasteffi on si praveze myli vsetky farby,ale dnes presne rozdelil na kopky cervene,modre,zelene,zlte a fialove kocky,ani raz sa nepomylil..takze to asi bude v poriadku..

mamavera
14. feb 2012

@cora73 samozrejme, že je fajn, že sa o to zaujímaš a kľudne sa pýtaj čokoľvek, je tu kopa mamičiek, čo dokážu rozumne poradiť, kopa učiteliek, psychologičiek. Ty nie si povinná toto ovládať, na nete si môže ktokoľvek napísať čokoľvek (aj ja, ale snažím sa ti poradiť najlepšie ako viem), keby si niekedy bola v koncoch, návšteva psychológa je vždy dobrým riešením. Nie som psychológ a nerobím si tu reklamu, som mama a učiteľka, len som chcela, aby si sa viac pri problémoch orientovala na odborníka, lebo na nete niekedy nájdeš informácie, ktoré ťa zbytočne stresujú.

luciauk
14. feb 2012

@cora73 moje dcéry obe vedeli všetky farby ako dvojročné. syn bude mať skoro štyri roky a vôbec ho to nezaujíma, tak ako aj iné veci. vôbec sa nepýta. farby ho učíme, aj v škôlke sa učí, ale nevie ich. tiež sme rozmýšlali, či nie je farboslepý, ale podľa mňa nie je, len má iné tempo vývoja ako dievčatá. venuj sa mu tak ako doteraz a raz to príde 😉
a keby aj naši drobci boli farboslepí...poznám dvoch farboslepých ludí, jedným je dcérin učitel na základke. poznám ho niekolko rokov a len pred dvoma týždňami som sa to dozvedela. normálne sa s tým dá žiť 🙂

ani3012
14. feb 2012

@cora73 no vidíš 🙂

cora73
autor
14. feb 2012

@mamavera fajn,som rada..u psychologa som uz bola,so starsim,a po par razoch sme skonstatovali,ze je to vlastne ok,a ze tam uz nemusime chodit,ale aspon videl,ze mam onho naozaj zaujem a bojim sa onho..ale to bol taky komplikovany a zamotany pripad,zacala sa mu ozyvat rodina jeho zomreteho otca,s ktorou nemame a nechceme mat ziadny styk,ale ked tie decka na Facebook hodia vsetky svoje udaje 😠 😠 😠 😠 ,tak potom nech sa necuduju,ze ich hocikto najde.. 😠 Skoda,ze som svojim pristupom neucis v nasej skolke,moj maly chudacik len co nastupil,tak sa nanho ucitelka v kuse stazuje...Vykukava,kedy prenho dojdem a startuje ako raketa a zaluje a zaluje a take debiliny,ze rozum stoji... 😠

cora73
autor
14. feb 2012

@luciauk to mi je jasne,ze to nie je koniec sveta... 😀 😀 😀 😀 😀

ingusa
14. feb 2012

Tak tato otazka mi padla vhod;uz som to chcela hladat na nete ze kedy deti cca rozoznavaju farby.Nas sa ako tak trafi ale dost hada...ked nevie tak povie:FARBOVA🙂)))

mamavera
14. feb 2012

@cora73 pani učiteľke vysvetli, že nie si zvedavá, na to, čo ti chce nažalovať, ale že by ťa zaujímalo, ako tvoje dieťa reaguje, s čím sa hralo, za čo ho pochválila (veľmi dôležité) a že ani ty jej každé ráno nežaluješ, že ti doma rozbil pohár, pokreslil stenu a pod. Dúfam, že aspoň nežaluje pred ním, to je už potom maximálne pedagogické 😝 😝 A kľudne sa jej spýtaj, že by si potrebovala poradiť nejaké hry na rozlišovanie farieb, prípadne ukázať nejaké pomôcky, ktoré by si mohla aj doma vyrobiť

kamilka22
14. feb 2012

Toto je velmi individualne, dcerka rozoznala farby, ked mala 2 roky. Syn uz sa tiez chyta, ucime ho na kockach, ale v style - podaj mi slnieckovu - zltu farbu. A on poda. Obcas si pletie cervenu a modru. Manzelov brat o toto vobec ako dieta nejavil zaujem, naucil sa to tusim az ked mal 5 rokov, aj to len preto, ze si medzi kamosmi zacal pripadat menejcenny, lebo to nevedel. Jeho mama sa mu velmi venovala, len on proste dovtedy nemal zaujem. Potom sa to naucil behom par minut 😀 V skolke ho vsetky ucitelky zaskatulkovali ako nie velmi sikovneho. Kreslil len perokresby, farbicky ho nebavili, basnicky ho tiez nebavili a predstavte si vystudoval materialovo tech. fakultu pomaly s cervenym diplomom a teraz sa o neho firmy biju. Takze nevesajte hlavu!