Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Odklad školskej dochádzky

nebbia
16. jan 2012

Ahojte maminy.Moja dcera absolvuje v najblizsich dnoch test skolskej zrelosti.Prosim vas o napisanie vasich skusenosti,ak bolo vasemu dietatu odporucene odlozenie dochadzky,ci ste respektovali posudok psychologa.A ak nie,aky dopad to malo na vase dieta.

kvojtanikova
21. jan 2012

aj my sme uz boli vcera na zapise, ucitelky sa na neho pozreli tri, vsetky sa zhodli ze je mimoriadne sikovny a radi by ho mali vo svojej triede, uz len kontaktovat tu psychologicku a presvedcit ju, ze chceme aby tam siel. Jedna ucitelka ma hned chcela odhovarat, ze naco ho chcem predcasne zaskolit ze bude mat problemy, a potom sa spytala ci sa na neho moze ist pozriet, vratila sa o 5 minut totalne presvedcena ze na to ma, vraj to zvladne lavou zadnou. Tak ja uz fakt neviem.

michalag
21. jan 2012

My mame zapis buduci tyzden piatok - sobota.
ako to tam prebieha? chodili ste aj s drobcami ci ste ich cakali vonku? Ony vam potom povedali ci ano alebo nie? Vobec nemam predstavu

nebbia
autor
22. jan 2012

@lubina ja uz som si povedala,ze pockam na vysledky testov.A podla toho sa rozhodneme.Mala je sikovna,vie vsetko co by mala vediet az na tu grafomotoriku.Ako som uz pisala,nechce vyfarbovat.V stredu maju v skolke vysetrenie.

maryama
22. jan 2012

Je to trochu cudne, ked ucitelka, ktora vidi dieta prvykrat a par minut, vam bude tvrdit, ze dieta je schopne ist do skoly. Dieta musi byt zrele po vsetkych strankach, co sa neda zistit za tu chvilku. Tym som nechcela povedat, ze vase deti nie su zrele na predcasne zaskolenie, len si to treba overit aj inde.

lubina
22. jan 2012

@nebbia aj ja by som tak urobila. Ved rodic najlespie pozna svoje dieta a vie ho aj najlepsie posudit, aspon podla mna. My sme starsiu do skoly sali aj ked je az z konca augusta a nelutujem 🙂

atiatko
22. jan 2012

ahojte dievčatá, som veľmi rada, že je tu táto témička 😉 aj my máme doma predškoláka, narodený sme 25.8. takže drobec bude mať 6 rokov tesne pred začiatkom školského roka ..... tak ako píše @michalag aj my máme zápis 27.-28.1. .... robili nám v škôlke depistáž, no som z nej v celku rozhodená, lebo sme dali súhlas s testovaním koncom septembra ´11, že nás budú testovať začiatkom tohto roku, a deti už boli testované 11.11.11 o čom nám akosi zabudli povedať .... len minulý týždeń nám učiteľky v škôlke povedali, že už sú výsledky .... náš Peťulko je podľa toho vyšetrenia šk.zrelý akurát že má nesprávny úchop - to bola jediná pripomienka k malému .... no v piatok na rodičovskom nám učiteľka povedala, že psychologička odporúča ešte raz pretestovať. Keďže my sme nedostali nejakú správu, či hodnotenie do ruky, majú to formou tabuľky len v škôlke .... učiteľka tiež sama povedala, že nevie prečo pred týždňom psychol. povedala, že v poriadku a teraz min. štrvtok, že navrhuje pretestovať ☹ nemyslím, že úchop, ktorý bol jediný u Peťula vytknutý je neriešiteľný problém .... jemná motorika sa dá krásne docvičiť .... a ja som sa v živote stretla s x ľuďmi, ktorí nemali dobrý úchop a existujú 🙂 Tie ma zarazilo ako CPPaP zneužilo súhlas rodiča o depistáži, ktorú uvádzali na začiatok tohto roka a testovali už v novembri 😠 veď je to celých 10 mesiacov pred školským rokom ☹ prečo sa nemôže vykonať zápis v januári, februári a testovať v máji, aby sa v prípade potreby stihol rodič voči rozhodnutiu o prijatí do škôly (škola ho má vydať do 31.5.) odvolať a na základe v správnom čase zrealizovanej depistáže požiadať o odklad dochádzky svojho dieťaťa? No nie ?

syslica
22. jan 2012

@atiatko Ahoj, o nácviku správneho úchopu nájdeš čosi tu: https://www.modrykonik.sk/forum/predskolacik/ako-rozvijat-grafomotoriku-a-nacvik-spravneho-uchopu-pisadla/ - tému som založila ja, tiež som to so synom riešila. Ak ste v súhlase s testami uvádzali aj presný dátum, mali ho dodržať... ale čo sa mi vo vašom prípade nezdá viac, je, že po otestovaní zvyčajne nasleduje pohovor rodiča priamo s testujúcou psychologičkou - a u vás tlmočila výsledky učiteľka. Toto nie je správne. 😖 Jednoznačne zavolaj do CPPPaP a požiadaj o dodatočné testovanie. Na zápise môžeš pokojne povedať, že synček ešte bude testovaný a na základe toho sa vy rodičia definitívne rozhodnete.

atiatko
22. jan 2012

@syslica mojka ďakujem za link 😉 u nás je to vôbec akési čudné s tou škôlkou .... minulý týždeň aj v telke dávali niekedy na obed, že po pretestovaní by malo CPPaP vydať správu, hodnotenie, z ktorej by boli rodičia vyrozumení v čom je dieťa v poriadku, kde má nedostatky a tak .... no u nás v jeden deň mi učiteľka len na moje opýtanie, že kedy budú deti testovať povedala, že veď výsledky sú už tu .... mala na dvoch A4 tabuľku ktorú neskôr zlepilia spolu po riadkoch a od CPPaP dostali k jednotlivým bodom testovania vysvetlenie čo znamenajú .... sila ... presne moja ako píšeš s mm sme čakali nejakú správu, or pohovor s psychologičkou a my ani len jej meno nevieme ☹ zajtra chcem volať do centra, lebo ten súhlas bol na začiatok roka 2012 a nie 11/11 😠 a ešte je zaujímavé, že niektoré deti ešte vôbec z rôznych dôvodov neprítomnosti neboli testované .... takže to majú ešte len pred sebou .... takže rozdiel v testovaní jednotlivých detí je x-mesiacov 😒

michalag
22. jan 2012

@atiatko ako pises presne to prebehlo aj u nas tak, predpokladam ze to robila presne ta ista psychologicka.
My sme mali s nou aj rodicovske kde sa hovorilo o zrelosti/ nezrelosti predskolaka, ale to bolo len take vseobecne. Vobec nie ze nam vysvetlila o kazdom jednom dietati. Az den po tomto rodicovskom nam nasa ucitelka povedala ze tam kde mame kriziky treba dotrenovat. Inak vraj vsetky deticky su zrele do skoly co s ami tiez nepacilo 😠 , aj ked ucitelky za to nemozu. Tiez tam idem zajtra volat a ziadat o pretestovanie, mne sa to tiez vidi skoro a celkovo aj zapis. Deti za tych par mesiacov este o dost dozreju

atiatko
22. jan 2012

@michalag mojka tiež si myslím, že to robila tá istá psychologička .... no keby som ju mala na rodičku určite by neodišla bez vysvetlenia výsledkov testovania .... neviem či sa to pretestovanie už platí (ke´d to prvé v rámci spoločného testovania bolo bezplatné) a že či si nejako nenaháňajú v CPPaP peniaze, ale zajtra tam budem volať .... u nás boli v rámci "rajónu" na rodičku len učiteľky zo 7.ZŠ ale prišla aj pani, ktorá nám prezentovala tú novootváranú súkromnú ZŠ "Heuréka" - mali by mať priestory pod mostom v Hlbinách ... no len teraz začínajú, a prezentáciou nejako nevzbudila extra záujem ☹

michalag
22. jan 2012

@atiatko aj u nas boli z tej sukromnej školy. Riaditelka je moja kamaratka 🙂
No ja dufam ze sa mi zajtra podari tam dovolat. Ak nahodou by si zistila blizsie info od nich tak mohla by si mi dat vediet? kludne aj do IP

atiatko
22. jan 2012

@michalag OK mojka čo vytelefonujem hodím do IP 😉

michalag
22. jan 2012

@atiatko ty si mysliš že uz je zrely na školu? alebo by si bola racsej za odklad?
Neviem ale ja si myslim ze to hlbsie otestovanie bude stat par € 😅
A co sa tyka tej sukromnej školy, kebyže mam paniaze tak dam racsej dieta k nim, ale bohuzial ... a myslim ze 50€ mesacne na skolu je dost, ale zase za kvalitu sa plati

atiatko
22. jan 2012

@michalag áno myslíme, že je zrelý na školu .... ja si myslím, že okrem toho úchopu máme ešte zdravotný problém so srdiečkom ale to je na dlhšie obdobie a ročný odklad to neporieši .... bežný život Peťulko žije v pohode 😉 náš dorbec chodí aj na tanečnú - rytmika mu pomôže pri slabikovaní, tanec pri rozvíjaní hrubej motoriky .... a tiež už 2 roky chodí na angličtinu .... minulý rok to nebolo až také intenzívne no tento rok majú v škôlke externe inú pani učiteľku a tá s detičkami krásne "spíkuje" 🙂 Ja mám kamošku síce psychiatričku, poznáme sa už 20rokov, boli sme u nich na návšteve, a ona ho trošku odpozorovala, a vraj nemám absolútne rozmýšľať nad odkladom, vraj Peťulko má predpoklady na 1.ročník 🙂
no a čo sa týka tej súkromnej školy - myšlienka je to výborná, no ke´ďže zatiaľ riešia len 1.stupeň a bude to trošku volnejší spôsob učenia oproti štátnej ZŠ, a na 2.stupeň by zrejme pokračovali deti tam, ako to zvládnu prechod od jednej metódy výučby na druhú .... a tiež sa mi nepáči miesto kde tá škola bude ... dosť frekventovaná ulica ☹

nebbia
autor
28. jan 2012

Ahojte,tak uz mame vysledok.Psychologicka povedala,ze nie je vyslovene nezrela,ze mala hranicny vysledok.Prejavuju sa u nej niektore znaky nezrelosti,ako davanie si prstov do ust v stresovej situacii.A este ma slabsie obrazove a zrakove vnimanie.Mali ste niektora podobne vysledky ako my?Lebo aj tak sa nevieme rozhodnut,co spravime.Do septambra je to este 8 mesiacov.Chystam sa s nou robit nejake ulohy na zlepsenie obrazoveho a zrakoveho vnimania.Zuzka velmi tuzi ist do skoly.Dnes,ked zaspavala sa ma spytala,ci je hlupa,ked ju s ockom nechceme dat do skoly.Uz pred absolvovanim testu som jej vysvetlovala,ze aj ked nebude mat dobre vysledky,tak to neznamena,ze je hlupa,ale ze je nezrela.Povedala som jej,ze to je ako s nezrelym jablcom.Ze ked je nezrele,tak je este kysle a neda sa papat,a musi este chvilu dozriet,aby bolo sladucke a zrele.Mala som pocit,ze to pochopila.Ako pocitovali vase deti,ked ste im dali odklad?Nemali pocit menejcennosti?A ako ste im to vysvetlili?

nebbia
autor
29. jan 2012

Maminky,prosim vas o radu.Precitajte si moj vcerajsi prispevok...

michalag
29. jan 2012

@nebbia a co vam odporucila psychologicka?

nebbia
autor
29. jan 2012

@michalag Povedala,ze je to na nas,mame sa sami rozhodnut.Mala dosiahla vysledok slabsi priemer.Bude sa jej treba viac venovat,pretoze su na prvakov kladene vyssie naroky ako v minulosti.Vraj aj s horsim vysledkom davaju deti do skoly.Tak teraz nevieme...Aj mala tuzi po nastupe do skoly,ale ona este ani netusi,co ju tam caka,aj ked som jej to uz vysvetlovala

michalag
29. jan 2012

@nebbia ja si myslim ze len tesenie sa do skoly nie je vsetko, aj moj sa tesi ale drobci este popravde moc netusia ako to tam bude a ze budu musiet davat pozor 45 minut ... ja by som ju este v skolke nechala, inak nechapem pristup, lebo nam psychologicka na rodicovskom povedala ze bud odporucia alebo neodporucia ale aj tak rozhoduju rodicia

jolinka
30. jan 2012

@nebbia ahoj moja dcerka mala odklad pre psychicku nezrelost plus slabe matematicke predstavy a nezrela kresba [prsty do ust pri napati si dava doteraz 😉 } je narodena koncom augusta a ucitelky v ms ma upozornili ze Johanka skolu na cerstvych 6 zrejme nezvladne... 😒

boli sme na testoch sk. zrelosti...psychologicka sa vyjadrila ze je to hranicne, v niektorych oblastiach velmi sikovna, vyborne zrakove vnimanie a pamat, v geometrickych tvaroch zvladla take veci ze som sama zirala 😅 ale ze je hrava nesustredena, robi pomaly a s velkych dorazom....bohuzial toto ma v povahe, teraz je prvacka a ucitelka mi povedala, ze ju vidi ako sa jej ruka trasie pri pisani z obavy aby to mala dobre... 😒

napriek tomu...dali sme odklad a vobec, vobec nelutujem...dcera za rok velmi vyzrela, stala sa smelsia priebojnejsia...teraz patri medzi najlepsich ziakov v triede,ucitelka ju velmi chvali. 🙂

jolinka
30. jan 2012

@nebbia okrem toho bola aj velmi drobna na 6 rokov mala len 107 cm a ani teraz ako 7 rocna rozhodne nevycnieva 😉

michalag
30. jan 2012

Ja som dnes volala na CPPPaP a som zvedava kedy nam zavolaju ohladom terminu.

nebbia
autor
3. feb 2012

Tak uz sme doma zo zapisu.Zuzka bola zlata,pekne rozpravala,recitovala,pocitala.Vsetko bezchybne.Ucitelka sa vyjadrila,ze je mudra a sikovna.Len ta vyslovnost nebola stopercentna.A vraj je este dost bezprostredna.Vykecala ucitelke aj to co nemusela 😀 Tak neviem...Este si to premyslime.

timea4
17. sep 2012

ja dávam malú o rok neskoršie,je narodená 30 septembra..rozumovo už mohla ísť ale nech si ešte užije škôlku,ja som tiež septembrová a išla som tiež o rok neskoršie a o nič som neprišla.. 😀

daka122
30. dec 2012

Ahojte, my sa tiež nevieme rozhodnúť či dať odklad, alebo nie. Máme dvojičky narodené v máji ,jeden je šikovnejší, druhý sa viac hra .Rozdeliť ich určite nechcem sú jednovaječné. Viem že odkladom nič nepokazím, ale stále rozmýšlam dať či nedať. Starší syn bude 5tak, keď si predstavím tu prvú triedu 2krát 😠 tak neviem neviem, ako by som to zvládla.O rok budú predsa len rozumnejší.Ale ďakujem za každú radu. 😉

martinkah
11. jan 2013

ahojte, aj my rozmýšľame o odklade.. od p. riaditeľky MŠ sme sa však dozvedeli, že pre deti, ktoré budú mať odklad šk. dochádzky, si musíme nájsť inú MŠ, lebo táto pre ne nemá miesto (trieda s budúcimi prípravkármi je podľa všetkého plná a hlási sa veľa malých detí, aj náš mladší medzi nimi).. neviete, má právo "vyhodiť" dieťa s odkladom z MŠ?? veď predškoláci a deti s odkladom by podľa mojich vedomostí mali byť uprednostnené... nepatríme do "obvodu" tejto MŠ, neviem, či na tom záleží, ak sme už raz boli prijatí a škôlku sme navštevovali

veroduan
11. jan 2013

Ahojte,
aj ja rozmýšľam o odklade...Syn je júnový...krásne a rád kreslí, začína čítať nápisy v časopisoch, na billboardoch, píše tlačené písmená, aj keď nie vždy úplne správne. Len sa zajakáva. Neviem, či o rok bude tá reč lepšia...chodíme na logopédiu, ale málo doma cvičíme, on je proste taká povaha, že keď sa mu nechce, tak sa mu nechce. Je dosť lenivý a pomalý. Neviem, čo mám robiť, aby som urobila pre neho to najlepšie...V škôlke sa mu zatiaľ nikto neposmieva.
Nemáte s tým niekto skúsenosti?

veroduan
11. jan 2013

@martinkah myslím, že nemá právo Vás vyhodiť, ak ste už raz škôlku navštevovali... predškoláci a deti s odkladom majú prednosť.

denisabi
11. jan 2013

Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili vek 5 rokov, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou alebo s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou.

nebbia
autor
16. jan 2013

Ahojte,Píšem vám po vyše roku.Zuzku sme teda do školy dali aj napriek odporučenému odkladu.Zatiaľ sa jej darí,pekne číta,píše, počíta.Takmer bez problémov.Prajem vám správne a ľahké rozhodovanie.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli