Odložená školská dochádzka. Kam zaradia dcérku?

petrark
14. sep 2009

baby, chcem sa opýtať, mám dcéru, mala 4 roky a je narodená 24.augusta, chceli by sme jej odložiť školskú dochádzku o rok, a teraz neviem ked pôjde do škôlky, či ju zaradia k menším deťom alebo bude 2 roky v škôlke zaradená medzi predškolákmi, alebo to má každá škôlka individuálne?

anlu
24. sep 2009

oni ich tam vedia velmi dobre motivovat a ak vidia ze zaostava tak sa mu venuju a zistia v com a preco zaostava, je to o tom pristupe k detom ze ich tam beru kazdeho ako osobnost, urcite ho nenechaju len tak napospas osudu 😀

felixa
3. okt 2009

Anlu, dakujem za informacie, 🙂 chcela som aj skor pisat, len som potom zabudla. Montessori skola tak ako o nej pises vyzera dobre, paci sa mi , ze by tam deti nemali zazivat stres. Pisala si, ze ste v Kosiciach, no, my sme na zapadnom Slovensku, takze pozeram web stranky tohto typu skoly v nasej oblasti.

anlu
3. okt 2009

neviem kde este su, urcite v blave ale tam som pocula ze v skolke boli dost neprijemny, myslim ucitelky, tak neviem, urcite to zalezi aj od vedenia a ucitelov, tu je to naozaj super 🙂

anlu
3. okt 2009

felixa nemas za co 😉

lenka618
3. okt 2009

Ahoj Petrark,
nečítala som, čo ti odpísali ostatní, ale odpisujem ti preto, lebo aj my sme sa narodili 24.8., máme 5 rokov a riešila som presne tú istú dilemu ako ty. My máme tú smolu, že buď budú naše deti v triede najmladšie - to ak ich dáme tak ako im vychádzajú roky, alebo budú najstaršie - čiže o rok neskôr.
Na túto tému som debatovala s množstvom mamičiek, ale aj učiteliek a na 99 % sme sa zhodli v tom, že radšej neskôr ako skôr. Teda, ja som za to, aby šiel do školy o rok neskôr, to zn., že v deň nástupu bude mať 1 týždeň 7 rokov. Hlavne mi to potvrdili aj učiteľky prvého ročníka, že radšej neskôr ako skôr. Ale určite je to o dieťati a ak je veľmi šikovné, volila by som tú možnosť, aby šlo skôr. Náš malý je ale veľmi hravý, určite mu ten rok navyše v predškolskej neublíži.
A takto postupujeme: Momentálne sme nastúpili do predškolskej triedy. Teraz je tam najmladší, všetci už postupne dosahujú 6 rokov. Z tejto triedy pôjdu už všetci žiaci v marci na zápis, ktorý vraj musíme absolvovať, aj keď chceš požiadať o odklad. No a vtedy požiadame o odklad školskej dochádzky o rok. Nabudúci rok teda absolvuje ešte raz predškolskú, v našej škôlke sa volá 5ta trieda a chodia do nej žiaci, ktorý už mali byť v škole, ale s nejakých dôvodov majú odklad. V tejto triede sa už poobede nespáva, zatiaľ, čo tento rok ešte spinkáme.
Samozrejme ešte počkáme na zápis a ak by mi bolo výlučne odporučené na základe synových vedomostí, aby do školy nastúpil, nebudem namietať, ale s touto možnosťou moc nerátam.

anlu
3. okt 2009

lenka, ak budes ziadat o odklad na zapise tak ta budu prehovarat ze to nie je potrebne, nech to uz bude pravda alebo nie, ucitelom ide totiz o to aby mali co najviac deti 😒
my sme boli normalne na zapis co musite ist ci pojde do skoly alebo nie a potom sme boli na pohovor u psychologicky, ked budete mat od nej papier date ho v skolke, aspon u nas to tak bolo 😉 takze by som odporucala ist normalne na zapis, tam nemusis nic hovorit o tom ci pojde alebo nepojde do skoly a potom ist k psychologovi, mozu ti poradit v skolke ktory pracuje pre nich....
a este len tak na okraj, ta psychologicka u ktorej sme boli vravela to iste, radsej neskor ako skor mala totiz jednu triedu kde bol jeden chlapcek narodeny v lete a ktory nastupil normalne do skoly a bolo vidiet poriadne ten rozdiel, vsetkym islo ucenie lavou zadnou a on sa teda poriadne mordoval 😕 (bolo tam aj dost deti s odkladom, cize vekovy rozdiel bol dost velky)

kubankakubanka
24. okt 2009

Ahojte ja mám dcerku narodenú28 .7 ,,,teraz ,mala 5 rokov a tiež nás čaká zápis do škôlky
.
Tiež idem požiadať o odklad školskej dochádzky.A žiadné reči rodiny ma nezaujímaju,že prečo.....,lebo ja svoje dieťa poznám najlepšie,,anik iný hoci je šikovná ,,,ale je to detská povaha a hravá,,,, na školu nie je pripravená.
Ja sama som bola narodena 2.8 a takže som musela ,nastúpiť normálne do školy,,,a poviem Vám moj život bol doslova utrpením a naozaj som mala problémy čo sa prejavilo v dalších ročníkoch.
A najlepšie bolo na tom to že školsku latku som konečne začala ovládať až o rok neskôr čo sa prejavilo na opakovní učiva.
Podla zákona:
Dôvody na odklad školskej dochádzky
Rodič môže mať pocit, že dieťa ešte nedosahuje potrebnú zrelosť v niektorej zo štyroch hlavných vývojových oblastí vývinu dieťaťa - telesnej, mentálnej, sociálnej a emocionálnej. V takomto prípade musí svoju žiadosť o odklad oznámiť pri zápise do školy a písomne ju predložiť riaditeľovi.
Žiadosť môže, ale nemusí odôvodniť stanoviskom lekára, psychológa, logopéda či riaditeľky materskej škôlky. (Veľmi dôrazne sa však odporúča si tieto stanoviská zaobstarať)
Rodič môže požiadať o odklad dokonca aj vtedy, ak psychológovia rozhodnú, že dieťa je rozumovo a emocionálne spôsobilé začať školskú dochádzku - môže to byť napríklad z vážnych rodinných dôvodov. Riaditeľ školy rieši takúto žiadosť spolu s pedagogickou radou školy. Má však právo udané dôvody neakceptovať a žiadosť zamietnuť - v takomto prípade musí dieťa nastúpiť začiatkom septembra do školy.
Môže sa stať, že ani po ročnom odklade nie je dieťa na školu dostatočne zrelé. V takomto prípade by mal rodič s dieťaťom navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu, aby mohla byť určená preň vyhovujúca forma vzdelávania (špeciálna škola, nultý ročník).
Dôvody na odklad školskej dochádzky:
• dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi
• má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety
• nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu
• nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu
• nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať , obúvať, vyzliekať, nevie jesť príborom
• nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek)
• nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky
• je nezrelé, neposedné, netrpezlivé
• dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici

megg
22. júl 2011

ahojte,neviete mi poradit ci moze dieta vynechat urcitu cast v roku (napr. 5 mesiacov) z predskolskej dochadzky? Je to problem? ci potom vobec nemoze ist na predskolsku? dakujem.

titkovamiriam
22. júl 2011

@megg urcite ano ved nie vsetky deti chodia do skolky a potom idu do skoly.

syslica
22. júl 2011

@megg Môže vynechať, to sa vôbec tak prísne neposudzuje ako neskôr v škole, nemusíš sa obávať.

megg
22. júl 2011

@syslica
@titkovamiriam
jaj no tak super, to som rada, ze tam neni komplikacia. Dakujem kočky 🙂

titkovamiriam
22. júl 2011

@megg este ked mozem tak ti poradim,ak maly bude dlhsie doma vypytaj si tie pracovne zosity co maju v skolke aby si maly precvicoval co zameska.Jedna kamoska tak mala dlhsie doma syna a dalsej nechodil do skolky vobec-ucitelky su nastavene na skolkarske deti tak museli trosku viac doma potom ,do pol roka to vyrovnali a dnes sa ucia vyborne. 🙂

megg
22. júl 2011

@titkovamiriam aha, super, dik. No my by sme mali chybat iba v prvej polovici roka. tak hadam potom budeme dobiehat.