Odmietnutie odkladu školskej dochádzky

nufanek
16. mar 2015

Ahojte, nenasla som podobnu temu, takze otvaram novu. Potrebovala by som radu od zienok, ktore riesili podobny problem. Dcerka bude mat tento tyzden 6 rokov. Samozrejme sme vo februari absolvovali zapis. Vzhladom na to, ze Paulinka je pri kontakte s novym prostredim a ludmi velmi hanbliva, dostali sme sa do situacie, kedy na zapise nedokazala otvorit usta. Sama som ucitelka, no zapis sme absolvovali v inej skole, ako pracujem. Preto sa stale nemozem zbavit pocitu, ze zapis bol celkovo cudny :( prisli sme o pol 4 a cakali sme do 5, kedy uz mal zapis koncit. Myslim, ze napatie z novej situacie dietatu neprida. Dalsia vec. Zapis prebiehal v 1 triede. Zapisovali sa naraz 2 deti. Takze v miestnosti som bola ja, dcerka, ucitelka, dalsi chlapec s matkou, ucitelkou plus otec chlapca s bratom a navrch este jedna ucitelka, ktora riesila papiere. Takze 7 cudzich ludi. Dcerka si mala vybrat ci ide pracovat na tabulu alebo papier. V milnej predstave, ze bude pisat kriedou na tabulu si ju vybrala. Ucitelka jej vsak strcila do ruky pero interaktivnej tabule a myslim, ze to bol posledny klinec. Nevedela ho drzat, kedze je lavacka, stale si tienila. Sama som jej navrhla, ze pojdeme na papier, no uz bola taka zdeptana, ze som s nou nepohla ani ja. Takto ju trapili pri tabuli 20 minut.
Potom ucitelka navrhla, ze to nechame tak a navrhla testy skolskej zrelosti a odklad, aby sa v skole netrapila. Zaroven mi dali podpisat ziadost, necitala som, co v nej presne bolo (moja chyba, ale bola som mierne na nervy, z toho, co sa udialo) definovali mi ju ako ziadost o testy skolskej zrelosti. K ziadosti sa vratim este neskor 🙂
Takze testy sme absolvovali, vedomosti v poriadku. Psychologicke sa nepacilo, ze dcera nepozdravila, ze po hodine uz zacala rozpravat, ze ako dlho to bude trvat a kedy uz pojdeme domov. Co sa mi zdalo pre dieta prirodzene, najskor uvodne papierovacky, potom ulohy. Dospely by toho mal tiez dost, len by to nepovedal nahlas.
Psychlogicka navrhla odklad pre socialnu a emocionalnu nevyzretost. Dohodli sme sa, ze testy zopakujeme v juni a potom sa my, rodicia, rozhodneme, ci pojde alebo nepojde do skoly, kedze rodic ma posledne slovo. Minuly tyzden mi v skolke odovzdali rozhodnutie o odklade sk. dochadzky. Odovodnenie psychologicky posudok plus ziadost matky. Ked som to citala cestou domov, ostala som v soku, ved som vedeniu ziadnu ziadost nepisala. Ked som im telefomovala, ci vobec citali posudok, ze testy sa este budu opakovat plus, ze ziadost som im nedala, vyviedli ma z omylu. Tu sa vraciam ku spominanej ziadosti, "ved ste ju podpisali priamo na zapise". Takze na jednej strane ucitelka pri zapise povie, "uvidite ako dopadnu testy a aj ked psychologicka neodporuci, vy mate posledne slovo" a na druhej strane mi daju podpisat ziadost o odklad. Na uvedene rozhodnutie som uz napisala odvolanie.
Takze uz mesiac riesime s muzom, ci dat alebo nedat dceru do skoly. Minuly tyzden som sa radila s kolegynami, odporucili mi dat. Vedomosti su v poriadku, ucitelky v skolke ju chvalia, je dosledna a pracu vzdy dokonci. Je tichsia, nebude s ucitelkami vykecavat cele hodiny, ale co potrebuje si odkomunikuje. U nej je vsetko o zvyku. Ked si zvykne na ucitelky, kolektiv, nema ziadny problem. Trapi ma aj to, ze je marcova, do septembra kopec casu. Ale ako povedala kolegyna, ak to ma v povahe, o rok situacia nebude ina.
Takze spat k teme 🙂 ak by psychologicka po testoch v juni navrhla odklad a ja s manzelom nesuhlasim s odkladom, aky bude postup? Podat ziadost v skole o odmietnutie odkladu a oni napisu rozhodnutie za ju prijimaju na ziadost rodicov?
Vdaka za rady

majkaa
18. jún 2018

@laska201 kiez by som to vedela skor, ze takto spolupracuju.

lipiancanka
18. jún 2018

@majkaa trvala by som.na odklade....ja som pred rokom dala odklad synovu s tym ze mal este lepsi posudok ako vy ale bol proste ovela pomalsi ako ine deti a pracoval pekne len ked nad nim niekyo stal ptoste individualne super ale v triede by zaostaval....neskutocny posun unho nastal teraz sa zaujima aj o pismenka je rychlejsi sustredenejsi a zaujima sa o skolu. Nasa psychologicka by ho tiez pusila do skoly ale tiez bola za to ze mu ten rok len prospeje....

laska201
18. jún 2018

@majkaa u nas to je takto.mame v meste 2 statne centra a ze vraj jedno sukromne.tento rok mi volala pani a pytala sa mi na najmensieho co som teda nechapala lebo v tom centre som v zivote zo ziadnym nebola.ale vyhovovalo mi to lebo som potrebovala pre stredneho takze mladsieho sme ani neriesili.urobili mu testy kde dodnes nemam vysledky sranda na tom je ze som to potrebovala do skoly.skola volala a oni im povedali ze ja som nedala suhlas som kukala jak puk.dalej riaditelka zo skolky mi hovori ze jej volali a ze ci im maju tie vysledky poslat co teda skolks uz s tym nic nema.islo im len o prebratie dietata z druheho centra.takze o com to cele je.nie o tom aby realne pomohli dietatu ale o tom aby co najviac zhabali od statu.

laska201
18. jún 2018

@majkaa a ako hovorim chodime so strednym sukromnej tej platime a vidime aj pokroky ktore su aj zaznamenane v jej pc kde tie krivky vidime ako pekne mozog napreduje.

pietra
18. jún 2018

@majkaa ved to je strasne, ako sa pod toto dokaze niekto podpisat? Ved cela sprava je o tom, ze dieta by odklad malo mat a konci to vetou, ze odporucaju nastup?
A co ta logopedicka a pediatricka?

pietra
18. jún 2018

@majkaa este sa mozes skusit obratit priamo na ministerstvo skolstva, tam ti musia minimalne zodpovedat otazku, kto ma pri odklade posledne slovo, ci riaditel alebo rodic.

arasidka11
18. jún 2018

@majkaa vieš, čo ja by som tam normálne nabehla, že by si bola rada, aby ti to vysvetlili, to ti dali ako papier a ani sa neporozprávali? to som teda nezažila, všetko mi vždy vysvetlili, ved o tom je psycholog, nie strčit papier ako úradník, ved aj tebe mali povedať, ako možeš pomocť ty, ako rodič, aby dieta napredovalo

majkaa
19. jún 2018

@pietra
@arasidka11
@laska201
este nieco riesime len nechcem o tom hovorit kym nebudem mat papier v ruke, potom vam napisem

wieruska1
19. jún 2018

Ja tejto mode odkladov nerozumiem. Potom jasne, ze nie su miesta v skolke ked 6,7 rocne deti do nej chodia 🙈

majkaa
19. jún 2018

@wieruska1 ked dieta neni vyvinute preco by som ho mala tlacit do skoly ked viem, ze by sa trapil on aj my. Je to logicke, ze ludia su rozny a aj kazde inaksie dospieva.

wieruska1
19. jún 2018

@majkaa narazala som na system ako taky a hlavne autorku prispevku. Ta ma marcove dieta o ktorom je presvecena, ze do skoly patri..... ake testy? Psychologicky? Kedysi to nebolo. Naozaj dnes kazde druhe potrebuje odklad?

wieruska1
19. jún 2018

@majkaa jaaaaj storocny prispevok 😂🙈 az teraz som si vsimla.

majkaa
19. jún 2018

@wieruska1 bohuzial teraz je nastaveny system tak, ze kazde dieta ma narok ked dovrsi 6 rokov ist do skoly. Cize ked vsetci odporucaju odklad logopedicky problem, mentalny....rodicia si postavia hlavu a dieta mozu dat do skoly. V opacnom pripade je to, ze musis mat na to papier ked dieta dovrsi 6 rokov nase bude mat buduci tyzden, tak ak chceme dat odklad musime mat papier, nemozme si my rodicia rozhodnut ze odklad. Hore je posudok som ho pisala, pise sa tam, ze nespolupracuje ak mu nieco nejde, je emocne nestabilny.... ale hlavne ze ma ist do skoly. Stale tvrdim, nieje hlupy, ale este musi dozriet a ten rok je dlha doba na to aby mal na to cas.

wieruska1
19. jún 2018

@majkaa hej verim, ze vo vasom pripade to ma zmysel a hlavne rodic to citi. V mojom okoli mam vsak paradoxne okolo seba deti ktorym nic neni a maju odklady pre pohodlnost rodicov pripadne preto, ze nevedia R. A to mi pride scestne. A potom urcite velky rozdiel je januarove, marcove dietatko a prazdninove. Tam je rozdiel aj pol roka, co vo vela pripadoch zavazi.

anjelicek26
19. jún 2018

@wieruska1 toto si nemyslim, ze je o mode. Maly je autista, nekresliaci lavak, dlho bol hluchy, ma len 103,5cm (5 rokov), strasne hravy, ma poruchu komunikacie, narodeny v juni (julove deti uz si mozu vybrat, ci do skoly pojdu a ci nie u nas)... kedysi by som tiez apelovala, ze co sa za ten rok zmeni, no ja dufam, ze sa zmeni vela. Sama vidim, ake neskutocne pokroky robi posledne mesiace. Ale na co to hrotit a poslat ho do skoly uz buduci rok, ked mal taketo handicapy v minulosti. Ked pojde ako cerstvo 7 rocny, ani si to nevsimnu, kedze bude stale jeden z najmensich....

wieruska1
19. jún 2018

@anjelicek26 ano len je rozdiel ked ma dieta relevantny problem ako tvoj maly a nevie napriklad R. Ako som uz spominala vyssie. Narazam na deti ktore primarne nemaju ziaden zdiagnostikovany problem. V mjom okoli je mnozstvo mam ktore nechali doma viac menej z pohodlnosti. A to vidim ako problem, lebo zrazu sa v triede ocitnu deti s 2 rocnym rozdielom a bude problem (opat nehovorim o detoch, ktore maju realne problemy) kamoskin maly ma odklad ze nehovori R, druhej zas preto, ze je hanblivy- nic vazne normalny chalan len namiesto lezenia na strom si pod tym stromom stavia hrad

angelinja
19. jún 2018

tak ja mam sice len 3 rocneho ale TY SAMA VIES co dokaze tvoje dieta..este ma pred sebou tri mesiace raz som bola v skolke a tam jedna dlhorocna ucitelka povedala na predskolakov teraz su este skolkari ale cez tie prázdniny sa z nich stanu skolaci. /tym myslela ze cez dva mesiace vacsina deti este dozrie/. ja som bola tiez tichsia v skole , bola osm druha najmladsia- narodila som sa tiez v juni a prospech som mala , vsetko som stihala ziadny problem absolutne nebol..teaz je taka moda davat deti neskor alebo vsetci si povymyslaju take a take tichsie, zivsie , nevie drzat ceruzku , atd..a cooo???????? ja si veru nepamatam ze by som nejako kreslila alebo co pred skolou alebo pisala. vtedy nas nikto neucil pismenka dopredu ani pocitat tak ako teraz uz vedia deti predskolaci.. . je skoolok malo , skol tiez a skusaju to ti odborníci takto ze nech radsej odklad/lebo skola je povinna ale skolka neni povinna/ale neni su miesta ani v skolach... ale toto neni riesenie toto sa len tahaju problemy pred sebou..

angelinja
19. jún 2018

@wieruska1 no a toto je tiez dalsi problem , kvokli tomu ze niekto nevie povedat R, kopec recovych problemom v oblo v minulosti nikto z toho nerobil problemy...niektori dospeli doteraz račkuju, nevedia povedat r a podobne a teraz sa vsetko len prehana

katrinka8
19. jún 2018

@angelinja - napríklad môj brat je júnový, a on by veru ten odklad zniesol (moja mama po rokoch to ľutuje, že dala na nátlak okolia a šiel do školy v normálnom termíne). Je to už cez 30 rokov. Proste nebol zrelý, poobede spával - my sme vtedy boli silné ročníky, takže vyučovanie aj poobede, keď tie deti v škôlke reálne ešte spávali (našťastie mali super učiteľku, fakt ich nechávala prvú hodinu driemať na lavici), bol hravý, hoci vedel čítať, písať... len by proste asi ten rok pomohol.
Dcéra má v triede chlapca o 2 roky staršieho. Má z toho profit - poznať to proste, že je starší, to učenie mu ide/išlo ľahšie (potvrdené pani učiteľkou). Dcéra je tiež júnová, ale najviac zo všetkého závisí od učiteľky. Naši mali šťastie, proste ona ich brala v tom prvom ročníku ako deti, ktoré prišli zo škôlky, naozaj mala k nim trpezlivý prístup, motivácia, pochvaly, proste systém, že deti, prváčikovia sa učia byť školákmi, učia sa učiť sa, mať povinnosti, byť sami v škole (bez stáleho dozoru škôlkárskej pani učiteľky), neudržia pozornosť viac ako 20 minút sústredene sa učiť niečo nové - a tomu prispôsobila všetko, učivo, minimálne DÚ atď. Brala do úvahy hanblivosť mojej dcéry, ktorá v škôlke prvé 2 roky nerozprávala, (v škole sa to zlepšilo), brala do úvahy deti, ktoré miesto písania pozerali zasnene 15 minút z okna.. Vďakabohu za našu pani učiteľku. Ale keď som si v skupine Prváčikovia 2016 čítala niektoré prístupy prváckych pani učiteliek, tak to by som si asi trieskala hlavu, že sme našej júnovej nedali odklad.

majkaa
25. jún 2018

@laska201
@pietra
@adula12
ahojte chcem vam len povedat ako to skoncilo. Nakoniec je vybaveny odklad. Boli sme za logopedickou a spytali sme sa ako je na tom, nepovedala som jej, ze nam neodklepli odklad a sama povedala, ze este rok by mu trebalo. Potom ked som jej povedala aky mame problem, povedala, ze mame ist do druheho centra a da nam aj spravu, ze z logopedickeho hladiska mu odporuca odklad. Zobrali si ho na testy a tiez usudili, ze je na hrane. Cize napisali mi papier, ze odporucaju odklad. A to som zaniesla do centra. Z toho prveho som to neodovzdala do skoly. Potom som sa rozpravala v skolke este jednou a ta mala ten isty problem, ale nesla po tom ako ja, cize ide do skoly a bude pevne verit, ze to maly zvladne.

laska201
25. jún 2018

@majkaa ten rok mu neublizi predlzi sa mu take to detstvo bez uloh a ty si tiez aspon este oddychnes.Ja uz som taka vycerpana ako keby som ja sama sedela v tej skole.vid dnes uz nemam len matersku ale aj skolsku demenciu.och

majkaa
25. jún 2018

@laska201 ono neslo ani o to, ze sa mu detstvo predlzi a ja si oddychnem, ale skor o to, ze neni tak na to ako prvaci co teraz nastupuju a vidim tie pokroky ze sa to zlepsuje, vobec to nieje povahou ako niekto tvrdi, ze je proste taky.

laska201
25. jún 2018

@majkaa my sme boli v piatok u dalsej psychologicky z prvakom.Pismo je cista katastrofa smer neurologia.Na to ako pise bola velmi prekvapena ako pekne cita.Tu su velke rozdiely.Spravanie robil vsetko preto aby siel spet do skolky aj sam to hovoril ale zvykol si a s pomocou psychiatricky sa velmi zlepsil a kazda ucitelka mi povie ze je zlate decko.Dnes akurat ideme riesit reparat v auguste.Rozmyslam nad doucovanim lebo aj to pismo resp.on si uz sam hovori pismenka a tak pise.Ja uz nemam nervy a mne by vykrikoval ze ma prazdniny a ja naozaj nechcem uz nic zle hovorit.Nas proste potrebuje tiez viac casu aj ked tiez mal odklad.Ale ked si spomeniem ako si nevedel ani spomenut na pismenka a opet plac ja nervy.och a teraz aj ked pise.Ale tiez aj smer logopedia lebo ako hovori tak aj pise.

veronikadany
26. mar 2024

@desszi krasne a pravdivo napisane👍