Odmietnutie odkladu školskej dochádzky

nufanek
16. mar 2015

Ahojte, nenasla som podobnu temu, takze otvaram novu. Potrebovala by som radu od zienok, ktore riesili podobny problem. Dcerka bude mat tento tyzden 6 rokov. Samozrejme sme vo februari absolvovali zapis. Vzhladom na to, ze Paulinka je pri kontakte s novym prostredim a ludmi velmi hanbliva, dostali sme sa do situacie, kedy na zapise nedokazala otvorit usta. Sama som ucitelka, no zapis sme absolvovali v inej skole, ako pracujem. Preto sa stale nemozem zbavit pocitu, ze zapis bol celkovo cudny :( prisli sme o pol 4 a cakali sme do 5, kedy uz mal zapis koncit. Myslim, ze napatie z novej situacie dietatu neprida. Dalsia vec. Zapis prebiehal v 1 triede. Zapisovali sa naraz 2 deti. Takze v miestnosti som bola ja, dcerka, ucitelka, dalsi chlapec s matkou, ucitelkou plus otec chlapca s bratom a navrch este jedna ucitelka, ktora riesila papiere. Takze 7 cudzich ludi. Dcerka si mala vybrat ci ide pracovat na tabulu alebo papier. V milnej predstave, ze bude pisat kriedou na tabulu si ju vybrala. Ucitelka jej vsak strcila do ruky pero interaktivnej tabule a myslim, ze to bol posledny klinec. Nevedela ho drzat, kedze je lavacka, stale si tienila. Sama som jej navrhla, ze pojdeme na papier, no uz bola taka zdeptana, ze som s nou nepohla ani ja. Takto ju trapili pri tabuli 20 minut.
Potom ucitelka navrhla, ze to nechame tak a navrhla testy skolskej zrelosti a odklad, aby sa v skole netrapila. Zaroven mi dali podpisat ziadost, necitala som, co v nej presne bolo (moja chyba, ale bola som mierne na nervy, z toho, co sa udialo) definovali mi ju ako ziadost o testy skolskej zrelosti. K ziadosti sa vratim este neskor 🙂
Takze testy sme absolvovali, vedomosti v poriadku. Psychologicke sa nepacilo, ze dcera nepozdravila, ze po hodine uz zacala rozpravat, ze ako dlho to bude trvat a kedy uz pojdeme domov. Co sa mi zdalo pre dieta prirodzene, najskor uvodne papierovacky, potom ulohy. Dospely by toho mal tiez dost, len by to nepovedal nahlas.
Psychlogicka navrhla odklad pre socialnu a emocionalnu nevyzretost. Dohodli sme sa, ze testy zopakujeme v juni a potom sa my, rodicia, rozhodneme, ci pojde alebo nepojde do skoly, kedze rodic ma posledne slovo. Minuly tyzden mi v skolke odovzdali rozhodnutie o odklade sk. dochadzky. Odovodnenie psychologicky posudok plus ziadost matky. Ked som to citala cestou domov, ostala som v soku, ved som vedeniu ziadnu ziadost nepisala. Ked som im telefomovala, ci vobec citali posudok, ze testy sa este budu opakovat plus, ze ziadost som im nedala, vyviedli ma z omylu. Tu sa vraciam ku spominanej ziadosti, "ved ste ju podpisali priamo na zapise". Takze na jednej strane ucitelka pri zapise povie, "uvidite ako dopadnu testy a aj ked psychologicka neodporuci, vy mate posledne slovo" a na druhej strane mi daju podpisat ziadost o odklad. Na uvedene rozhodnutie som uz napisala odvolanie.
Takze uz mesiac riesime s muzom, ci dat alebo nedat dceru do skoly. Minuly tyzden som sa radila s kolegynami, odporucili mi dat. Vedomosti su v poriadku, ucitelky v skolke ju chvalia, je dosledna a pracu vzdy dokonci. Je tichsia, nebude s ucitelkami vykecavat cele hodiny, ale co potrebuje si odkomunikuje. U nej je vsetko o zvyku. Ked si zvykne na ucitelky, kolektiv, nema ziadny problem. Trapi ma aj to, ze je marcova, do septembra kopec casu. Ale ako povedala kolegyna, ak to ma v povahe, o rok situacia nebude ina.
Takze spat k teme 🙂 ak by psychologicka po testoch v juni navrhla odklad a ja s manzelom nesuhlasim s odkladom, aky bude postup? Podat ziadost v skole o odmietnutie odkladu a oni napisu rozhodnutie za ju prijimaju na ziadost rodicov?
Vdaka za rady

sorciera24
16. mar 2015

@nufanek skola postupovala normalne, lebo jednak mali podpisanu ziadost (pre istotu) ....proste kopu rodicov dava ziadost "len tak" a poslu im vyjadrenie, aby boli spokojni.....proste radsej mat to vyjadrenie, kym sa uplne rozhodnes....na skolu sa preto nehnevaj, praveze hladaj v tom plus......lebo si zober, ze nedas odklad a tvoja fakt neodzreje, budes ho chciet a potom sa to neda a nedajboze by ju vratil spat do skolky....to je asi ta najhorsia moznost, co by sa mohla stat...takze stale sa mozes rozhodnut do augusta.... 😉

roxana280
16. mar 2015

@nufanek skúste ešte jedného psychológa...ale je pravda, že správanie dieťaťa nie je bežné ako sa očakáva na zápise, ale keďže každé dieťa je iné, bude potrebovať vaše určite aspoň na začiatku individuálny prístup zo strany učiteľky. Skúste sa poradiť aj s riaditeľkou školy, osobne. Ak je to len hanblivosť a stres z nových priestorov a ľudí, určite by som ju do prvej triedy dala...

nufanek
autor
16. mar 2015

@sorciera24 a nie je nutne pisat odvolanie, maju to tak uvedene. Ak nesuhlasim s rozhodnutim o odklade asi by som ho mala podat, ci? Tiez mali priamo povedat, ze podpisujem ziadost o odklad. Na skole kde pracujem takyto postup nie je, ze priamo na zapise podsunu rodicovi ziadost o odklad.

bocianka123
16. mar 2015

@nufanek nečítala som predchádzajúce komentáre, ale ja Ti napíšem môj názor - podľa toho, čo som si prečítala v Tvojom úvodnom príspevku. určite odklad nedávaj... Už len z praktického hľadiska - vieš si predstaviť takmer 7-ročné dieťa v prvom ročníku? Tvoja dcérka bude mať už 6,5 roka a nemusí to ani psychicky už dobre znášať. Všetky jej kamarátky budú už veľké školáčky a ona? "iba" školkárka, v lepšom prípade bude chodiť akoby do "prírpavného" 0-tého ročníka (ak máte takú možnosť)....

V každom prípade - daj písomne, že nesúhlasíš s odkladom šk. dochádzky..

Ďalšia vec - je laváčka, mám brata ľaváka, tak viem ako to prebieha... U nich trvá dlhšie, kým dostanú ten správny cvik do ruky...

sorciera24
16. mar 2015

@nufanek tak asi zalezi od skoly....ale u ans je to tak ako u avs...co som pisala......ak treba pisat odvolanie (to by som si ale zistila, normalne tam zavolaj), tak by som tak urobila az ekd budem ozaj rozhodnuta (napr. po testoch sk. zrelosti)...skoly vedia, ze tie testy su neskor a rataju s tym...

bocianka123
16. mar 2015

a okrem toho, zápis sa robí v januári/februári a do školy sa nastupuje kedy? V septembri.. a dovtedy je kopec času, dieťa môže dozrieť a urobiť taký pokrok, že pani učtieľky budú stáť v pozore...

Inak zvláštny zápis naozaj... Pri mojom staršom synovi ... sme boli vnútri, poukazoval písmenká, ktoré vedel, napísal svoje meno ako vedel tak vedel, aby zistili, ako drží ceruzku.. tuším počítal do 10 a aj nejaké farby tam mal hovoriť... lenže to bolo pred 8--mi rokmi... a čojaviem, taká "zábavka" to bola pre neho i pre učiteľky.. ani slovkom sa nezmienili o nejakom odklade...

Mne osobne sa zdá, že odklad šk. dochádzky sa u nás v posledných rokoch stáva akýmsi "národným športom" ... ja osobne sa s ním nestotožňujem, až na výnimky...kedy je potrebný ...

monro
16. mar 2015

@bocianka123 nie je nic neobvykle,ked je 7rocne dieta v prvom rocniku...skor by som povedala,ze bezne...asi ste to mysleli tak,ze 7rocna bude v skolke 🙂...keby mala odklad..sla by do skoly ako 7,5rocna...

desszi
16. mar 2015

@nufanek to co citam v Tvojom uvodnom prispevku je ako by som citala nas pribeh, len v modrom, kedze mam synceka. Je sikovny, dychti po vedomostiach, v skolke plni ulohy, zadania, podla uciteliek je plne zrely do skoly. Ja som uvazovala o odklade z dovodu, ze je augustovy, ale nakoniec odklad nedavam. Potrebuje dlhsi adaptacny cas a potom sa osmely - jednoducho musi spoznat prostredie, ludi, nema rad vela ludi, nema rad vystupovanie na verejnosti a s tym nic nenarobim, ma to v povahe a bude to mat v povahe aj o rok, o dva, o tri. Vzhladom na tuto jeho povahu sme sli do vybranej skoly na den otvorenych dveri, kde co to spravil, trosku sa zoznamil s prostredim, ale nepovedal ani slovo, vyskusal si nejake ulohy. Nasledne sme sli za specialnou pedagogickou danej skoly - nepovedal ani slovo, nespravil ani jednu ulohu, tak som povedala spec. ped. nech zavola riaditelke skolky a nech sa opyta, aka je tam zrelost, lebo jednoducho on je taky. Ona povedala, ze toto ani nemoze a nebude hodnotit, nakolko je v novom prostredi, ona je pre neho cudzi clovek, a to je normalna reakcia, to by chcelo este zopar stretnuti. Okrem toho povedala, ze oni davaju detom 3 mesiace na adaptaciu a nasledne sa hodnoti, ci je dietatko dostatocke zrele, ci ostava, preradi sa do nulteho rocnika alebo vrati do skolky. Na zapis sme isli s tym, ze uz spec. ped. mala info a vedela akej je syncek povahy, ale nastastie to, ze sme v danej skole boli uz predtym 2x pomohlo pri zapise - vyplnil vsetky ulohy, len nechcel rozpravat, nepovedal ani slovo. Prijali nas a dufam, ze v septembri bude vsetko ok.
Nerozumiem, ako ti mohli dat podpisat takyto papier. Pride mi to neseriozne a zavadzajuce. Neviem, ci by som po tychto skusenostiach svoje dieta na takuto skolu naozaj dala.

martuska75
16. mar 2015

U nás robili testy školskej zrelosti už v školke (aspoň zvykli) , podľa mňa sú deti uvolnenejšie v známom prostredí.
čo sa týka odkladu - počkala by som na opakované testy v tom júli + by som sa poradila v školke ak máš dôveru k učitelkám, lebo oni to už majú "v oku" a vedia ako dieťa reaguje bez stresu v bežnom prostredí.
Ale ak by si sa rozhodla že ju zapíšeš tak ja by som istotne vybrala inú škola (ak máš tú možnosť)

monro
16. mar 2015

@desszi myslim, ze je lepsie dieta nechat v skolke o rok dlhsie ako by potom malo byt preradene po case do nulteho rocnika, ci nebodaj do skolky....samozrejme v pripade pochybnosti 🙂

jeennyv
16. mar 2015

aj ja v poslednom obdobi sledujem, ze odkladanie nastupu do skoly je dnes niekedy neopodstatne...nehovorim niekto to potrebuje, ale inak niektore skoly a ucitelia odsuvaju svoje povinnosti inde, aby sa s dietatom ktore potrebuje viac casu ci iny pristup nemuseli zaoberat... urcite ziadaj aj iny pohlad a hlavne by som zvazila aj skolu...nasa znama, ktora mala minuly rok prvacku mala napr zoznam od skoly, ako bude prebiehat zapis, co budu robit co by mali deti vediet, hned to bol iny pristup...

mojmacik
16. mar 2015

ja mam trojicky baby uplne OK ,synator komunikacny problem,elektivny mutizmus...logopedka zasadne proti skole aj proti pripravnemu rocniku pre deti s komunik.problemami (no to len z dovodu ako sa vyjadrila,ze ona sa trapi 3 roky a niekto iny zlizne smotanu ☹ )......absolvovali sme vsetci traja skolsku zrelost, vsetci presli...a po konzultacii s psychologickou v centre ako aj nasou ....dokonca aj s psychiatrickou sme zatial dospeli k nazoru ,ze kaslat na pripravny rocnik (tam aj z ineho dovodu....tyka sa to hlavne vyjadrenia samotneho p. riaditela z tej skoly...o tom radsej pomlcim) a dat ho do skoly ako dieta s komunik.problemom (tu rok odklad nic nezmeni...podla mna sa to bude s nim tahat doooooost dlho) ...dalsou vecou je,ze na baby ziarli a jednoducho ak by zostal v skolke ...ani si nechcem predstavit co by to s nim spravilo...v skolke ucitelky tiez doporucuju skolu +asistent .....a mozem povedat,ze za posledny polrok su u nas pomerne dost velke pokroky...tiez proste potrebuje dlhsi adaptacny cas a mat okolo seba aj ludi,decka ktore pozna,co by v prvom rocniku mal,pretoze zo skolky idu decka az na par vynimiek do rovnakej skoly...papier na odklad nukali aj mne ale ja som na zapis isla povodne s tym,ze sice nas zapisu ale nastupime do inej skoly ....ale zatial maju pri nas len "bodku" p. zastupca povedal,ze mozeme kedykolkvek prist a doriesit to. ...Takze cakame na pisomne vyjadrenie s pedag. centra a ..........

desszi
16. mar 2015

@monro to ano, s tym urcite suhlasim, je to mensi stres, ako preradovanie hore dole, ale niekedy rodic nevie odhadnut, aka bude zataz v skole. Dieta moze byt zrele, ale ked musi doma robit kadejake projekty od prvej triedy, sediet este po skole dve hodiny nad ulohami, nemusi to zvladat....

mojmacik
16. mar 2015

v podstate u nas nieco take ako pise @desszi

olifcek
16. mar 2015

@bocianka123 jejdanenko... ze uz bude velkacka? moja Olivka je decembrova... je tretiacka v skolke... o rok ide opat do skolky... to uz bude mat 6,9 roka... urcite nebude riesit, ze je starsia, nez ine deticky ;D deti to takto nevnimaju... a az vtedy pojde do skoly. uz teraz vie robit veci pekne sustredene, ma neskutocny slovnik, vie citat jednoduche slova, pisat, pocitat... :D no nemyslim si, ze sa v skole bude nudit, ci cosi podobne. osobne si myslim, ze ak sa dietatko nevie sustredit, tak do skoly nemoze... vyrusovalo by ostatne deticky a jedna ucitelka sa nemoze venovat extra jednemu dietatku...

@nufanek ja by som skusila este ineho psychloga a keby sa zhodli, urcite by som skolu nesilila... 🙂 o nic nepride, ver mi 🙂 a vlastne... Ty to vies... a ja nehcem zbytocne mudrovat... len Ti povedat, ze je to ok... 🙂 ale i to vies... nestresuj sa... bude to ok ak pojde az o rok do skoly 🙂 bude sustredenejsia, bude ju to viac bavit, bude o ok... 🙂

katarinamarkova
16. mar 2015

@nufanek dieta na zapise ani necekne......a co ze je v novom prostredi? a co ze je medzi ostatnymi ludmi, ktorych mozno nepozna.....ved v skole to bude rovnake - v triede nebudu len dvaja ziaci ako na zapise....bude ich tam 20, mozno viac....jedna ucitelka.....mozno 5.....plus nejaka vychovavatelka....upratovacky, riaditelka.....stovky dalsich cudzich ziakov na chodbach......
to ze sa dieta pri zapise v novom prostredi, medzi cudzimi ludmi zahanbi....trosku zastreckuje.....ok....to vedia aj ucitelky....preto vam dali na zapise tolko casu...ze sa snad mala prejavi....pokial som spravne pochopila - ona nespravila - nic?
u psychologicky - jasne ze 6r. dieta sa musi vediet pozdravit - aj cudzim ludom.....a aspon na zakladne otazky vediet odpovedat.....komunikovat.....primerane veku, nervozite z noveho prostredia.....

chapem preco vam vsetci odporucaju odklad.....a ja by som ho na tvojom mieste malej dopriala.....neviem ci tieto dve situacie boli vynimkou, ci sa takto chova bezne, ak ma bezne taketo problemy v neznamom prostredi tak to rieste - inak bude chudatko v skole totalne stratena :(

gretocka
16. mar 2015

ahojte, necitala som celu diskusiu... my prave tiez riesime odklad. U nas zapis prebiehal uplne v pohode, dosli sme pred triedu, hned nas vzali dnu, boli sme tam len my - ako rodina plus ucitelky. Manzel sa staral o malu, pani ucitelka si vzala Adrianka k lavici a ja som pri ucitelskom stole s druhou pani ucitelkou riesila papiere. U nas naopak sa ucitelky v skole divili ked som povedala ze si prosim aj ziadost o odklad.
Moj synator je sikovne dieta na to co chce 🙂 V novom prostredi sa zapaja velmi striedmo. Napr. v skolke, kam nastupil v septembri prvy krat odmietal cvicit od septembra az do januara a aj teraz este cvici len niektore cviky 🙂 Ucitelky v skolke mi odklad odporucaju a tiez aj psychologicke testy ktore robili v skolke vysli s odporucanim odkladu. V aprili ideme este na pedagogicko-psychologicku poradnu ale predpokladam, ze aj tie vysledky budu odporucat odklad.
Aj ked je velmi sikovny v niektorych smeroch, v inych veciach je naozaj nie uplne vyzrety. Chodime aj na logopediu, nejde nam R, nerozoznava cislice ani pismenka, aj ked napocita do desat a aj niektore jednoduche scitanie zvladne.
Viem, ze niektore povahove crty ostanu asi nezmenene este par rokov, ale verim, ze ten rok odkladu mu prospeje. Nemame sa kam ponahlat, nic pokojnejsie ako skolka ho uz necaka 🙂

mojmacik
16. mar 2015

zenyyyyy...ale tu neplette deti ktorym zle vychadzaju roky...kolko deti ma komunikacny problem dlheeeee roky...tak pojde do skoly kedy?????......ano je to na posudeni ale aj o dobrom odhade aj psychologov,pretoze pre niekoho je to nerozprava,lebo sa hanbi,pre niekeho ako 6 rocny sa uz ma vediet pozdravit, pre ineho diagnoza elektivny mutizmus s ktorym sa dieta nevysporiada len tak mihnutim carovneho prutika ale ide to kus po kuse a moze si to niest az do dospelosti....to akoze preto nenastupit do skoly?....mne hned ponukli moznost asistenta a casom sa uvidi,ci ho vobec bude potrebovat...teda este ani v mojom pripade to nie je definitiva ale sme v pocese riesenia nie jedneho psychologa,ci lekara...ale hlavne medzi sebou komunikujeme,co je lepsie vsetci

nufanek
autor
16. mar 2015

@mojmacik nacitala som uz co to aj o mutizme, v prvom momente sme sa s muzom zlakli, ze ho ma aj dcerka, no socialna pedagogicka mi pisala, ze ked ho ma, tak len velmi slabucky, skor ide o extremnu hanblivost. Mna mrzi, ze ucitelka v skolke navrhuje odklad a pritom na druhej strane povie, ze ona nikdy nebude extrovert, skor ticha. Tak na jednej strane uzna, ze je to v nej, na druhej strane mam dat odklad :(

desszi
16. mar 2015

No moj syncek nema ziadnu diagnozu ale sa napriklad nepozdravi - nepozdravil sa ani ked vstupil na zapise do triedy, nepozdravi sa ani ked sa stretneme so znamymi na ulici - mojimi znamymi - a na otazku preco? mi povedal - Mami, ale ja ich nepoznam. A nie je preto ani hlupy, ani menej inteligentny, ani menej zrely. Ma PRAVDU 🙂 ja tieto veci vobec neriesim. Tiez odmieta v skolke cvicit. Ked nastupil do skolky ako 3-rocny, riaditelka mi po prvych par tyzdnoch povedala - toto je ten pripad kedy to chce cas. A chcelo to takmer jeden cely skolsky rok adaptacie. Pri dalsej zmene skolky stacil adaptacny cas uz len nejaky ten mesiac-dva. Verim ze v skole to za tie 3 mesiace zvladne tiez. Pedagog by mal byt natolko skuseny a mal by byt natolko aj psychologom, ze taketo spravanie by mal pochopit. Aspon pedagogovia I. stupna, ved preto si to povolanie zvolili. Ja viem, ze nie je jednoduche mat v triede 30 deti, ale ucit deti na I. stupni nie je povolanie ale poslanie. Vlastne vzdy to stoji a pada na ucitelovi. A na margo celej skolskej zrelosti - neviem, ale ja mam pocit, ze dnesne deti nie su nezrele, len system ich takymi robi - dnesni skolkari musia vediet pri zapise to, co sme sa my (teda ja som z tych skorsich rocnikov) ucili mozno koncom prveho rocnika. Pytam sa naco? Kde sa ponahlame? O co sme prisli? Ved pomaly kazde druhe dieta je nezrele. A ja ako mama augustoveho dietata mam pocit z toho prirodzeneho odkladania augustovych deti, ze mu idem vyrobit celozivotnu traumu. Tak to len taka uvaha..... 🙂

tin007
16. mar 2015

@nufanek Jednou z moznosti, ako riesit vasu situaciu, je nastup dcery do prvého rocnika v septembri s asistentom. To by znamenalo, ze by ste si vy sami museli niekoho najst, kto by plnil funkciu asistenta ziaka a taktiez by ste ho aj hradili. Mozno uz po par mesiacoch, do roka, by dcera ziskala istotu, stratila cast hanblivosti. Skola nemoze namietat proti tomu, aby mal ziak asistenta, ak by to ta vasa urobila, tak potom by som to vnimala ako doslova davanie ruk prec od "nestandardnych" deti, len aby nemuseli nic riesit. Skus si trochu pogooglit, aj tu na MK su temy, kde sa o asistentoch ziaka pise (pozor, existuje aj osobny asistent a asistent ucitela). Mimochodom, asistentom ziaka moze byt aj rodic, pribuzny, ale aj uplne cudzia osoba a nepotrebuje na to ziadne vzdelanie.

nufanek
autor
16. mar 2015

@katarinamarkova dakujem za reakciu. Aj to je pohlad na vec. Niekde v diskusii som uz pisala. Reakcie su rozne a netusim od coho zavisia. Tento problem si vsimam asi tristvrte roka. Ukazalo sa to pri navstevach lekarov, u ktorych sme boli prvykrat. Pohotovost, ocne, zubne, logopedka... Moje postrehy: problem komunikovat so zenami (netusim preco), lekarov (muzov) akceptuje odpoveda, spolupracuje. Dalsia vec 1. Navsteva na logopedii ani slovo za pol hodinu, druha opakovala slova, tretia odpovedala uz aj na otazky.
Zial niektore deti sa hanbia viac ako ine a nove prostredie, ludia ich jednoducho zablokuju a hoci by chceli komunikovat, nieco vo vnutri im to nedovoli. Aj ja som ako decko bola hanbliva, sem tam aj dnes. Nemala som ziadny odklad. Jednoducho to tak bolo.
Skolka je bezproblemova, nastupila do novej v septembri. Adaptacny proces trval mozno 2 mesiace, ale je v pohode, zvykla si.
Neviem do akej miery je to problem, lebo lekari naokolo sa tvaria, ze o nic nejde. Detska to neriesila, ked som to s nou konzultovala, tak sa pobavila a povedala, aby sme sa ozvali ako sme dopadli na zapise. Psychologicka napisala posudok, ale vazny problem to podla nej nie, dala mi tri vseobecne rady a vec vybavena.

nufanek
autor
16. mar 2015

@desszi toto zdravenie, vecny problem. Ci znamy, ci neznamy :( dcera ma problem pozdravit aj starych rodicov, ked ideme na navstevu po mesiaci. No ludom je to tazko vysvetlit.

gretocka
16. mar 2015

moj takmer sestrocny tiez zdravi az ked ho upozornim.... ☹

mojmacik
16. mar 2015

@desszi v skolke s nasim bola problem,ze nesiel povinne cikat,ked sli von..mal pravdu naco ma ist cikat,ked mu netreba? ....a v skolke sa pocikal len jediny raz aj to pocas spanku....alebo ked mali ist dnu,tak on si povedal nejdem a basta...ucitelky,ze co maju s nim robit...nevsimat zajst za roh a pojde za vami sam...aj tak bolo....no a tento sk. rok si ho nejdu vynachvalit,ze idealny ziak 🙂

desszi
16. mar 2015

@gretocka moj nepozdravi, ani ked ho upozornim, on mi opakovane odpovie, ze toho cloveka nepozna a pozrie na mna ci som nechapava 😀

rutie
16. mar 2015

Viem, ze si bola v strese z malej, ale naozaj si treba vzdy ctit zakladne pravidlo a NIC nepodpisovat bez precitania. Aspon hruby sken. A ist v to prikladom aj detom. Ak na citanie nie je vhodna chvila (dieta je v strese), normalne si vyziadat ten papier domov. Napriklad ked v praci vidim, ze niekto podpise nieco bez toho, aby to predtym precital (mozno dava najavo, ze mi doveruje) tak trochu narusi moju doveru k nemu - v jeho usudok a spolahlivost. A pokial sa ma niekto snazi dostat pod casovy tlak a miesto toho, aby mi nachal cas, si precitat to co podpisujem, mi zacne vysvetlovat co v tom papieri je, okamzite spozorniem. Nechcem byt za mudru, ale to je zakladne pravidlo, ktore sme ucili na taboroch deti, ktore odchadzali z decaku, pravidlo, ktore by sa mali ucit ziaci na NOS-ke a tak.

Dnes je taky alibisticky priklon k odkladom - pokial odklad nedoporucia a dieta sa vrati zo skoly do skolky - zodpovedni (ucitelky v skolke, psychologovia) z toho maju problemy. Pokial ma dieta odklad zbytocne a ide do skoly prezrete, "odserinka" si to to dieta, pripadne jeho ucitelka v prvej triede - dieta sa nudi, vystraja, ono je tam za zle, vyrusujuce a neposlusne, chuda je pripravene o dobrodruzstbo poznania, veci mu idu lahko, neuci sa od zaciatku pracovat na sebe, lebo to ide same. Ked uz treba zacat makat, niekedy je neskoro. Ale autority, co poslali dieta doo skoly prezrete uz na zodpovednot nevola nik.

Mojmu najstarsiemu psychologicka na zapise odporucila vysetrenie skolskej zrelosti + odklad po 1 min. co ho videla, lebo nakreslil postavu ako z KRAFTu - samy pravy uhol a mal logopedicky problem. Uz nevidela, ze 2 metre od nej scitaval trojciferne cisla a diskutoval s ucitelkami o atentate na Heydricha. Dieta do skoly islo a problemy malo. Ale to su tie iste problemy, ktore vyplyvaju z jeho povahy a ADD diagnozy. Pretrvavali aj ked mal 7 rokov, aj 8 rokov aj 9 rokov. Stale straca veci, do kresieb pridal aj rovnoramenny trojuholnik a presny kruh, presniva celu hodinu ak si ho nikto nevsimne, tasku do skoly mu balia mladsie sestry, lebo on to ani pri najlepsej voli nedokaze. Ak by som mala cakat, kym splni niektore parametre, ktore sa testuju ped nastupom do skoly, nenastupil by asi ani do puberty. Dieta ma skolu rado, neustale sa posuva dopredu, ma kamaratov, citi sa tam dobre.

Treba odlisovat medzi povahovou crtou a nezrelostou. Riadit sa vlastnym zdravym rozumom a pripravit sa na to, ze u deti, ktore sa trochu vymykaju zo standardu idealneho prvaka bude treba vacsiu spolupracu rodicov.
@nufanek ty si dokonca na to kvalifikovana, tak daj hlavne na svoj pocit.

gretocka
16. mar 2015

@desszi 🙂 maly je mudrlant... ja som to uz tiez vysvetlovala, ze akonahle pocuju mna, ze zdravim, musia zdravit aj oni... no nie vzdy to funguje

desszi
16. mar 2015

@mojmacik je to cele o pristupe, o nicom inom 🙂 samozrejme uplakane vobec nespolupracujuce, nepozorne, odbehujuce dietatko atd. potrebuje dozriet, to je jasne, ale ja na tom mojom nevidim potrebu dozriet v tomto smere a ze nechce cvicit, no co s tym spravim? - cielene som vyberala skolu, ktora nie je sportovo zamerana. Moj je vseobecne typ, ktory nema rad obmedzenia typu nakresli taketo velke koleso alebo taketo male pismeno. Na jednom z uloh mal nakreslit do obrazca adekvatny pocet bodiek k poctu okien na obrazku domceka - zasadne nakreslil do kazdeho obrazca o jednu bodku menej - na otazku kolko je okien na domceku, odpovedal spravne, na otazku tak preco si nakreslil o jednu bodku menej povedal: Lebo ja som to tak chcel. 😀 On zadanie vie, rozumie mu, ale nesuhlasi s nim, tak si to spravi po svojom. Je mojou ulohou za ten polrok mu vysvetlit, ze zial nie vzdy sa moze robit to co chceme. Ale on to vie. Len rebeluje 😀

mojmacik
16. mar 2015

a este tak vseobecne.....vravite tu, ze rok skolky neublizi...no ak je problem s adaptaciou ci komunikaciou (alebo nazyvajte si to ako chcete),tak ten nastane aj v skolke,ked dieta zisti,ze vsetci spoluziaci sli do skoly (u nas este horsie,kedze baby by sli do skoly a chlapec nie) a ono zostane mozno s dvomi tromi v skolke ...a este horsie ak sa s tymi co zostanu,nejako extra "nekamosilo" ...opat to porovnavam s nami...odklad maju mat 3 chlapci...z toho jeden nazvem to extremne zivy,druhy,treti mili ale nas Kubislav ich za cele 3 roky doma ani len nespomenul,proste nehrava sa s nimi ...teda myslim,ze nepride za nimi pod sa hrat atd....ma iny okruh "kamosov "