Odplienkovanie 3,5 ročného

okinka
31. máj 2019

Ahojte zienky. Som zufala, uz vyse roka sa snazime odplienkovat a nula. Ked ho posadim na serblik, vypiska sa niekedy, ale ten navyk ho akosi nemotivuje k tomu, aby sa sam pytal. Nevadi mu byt pocurany a pokakany aj cele hodiny. Motivacia - gumeni mackovia zabera, len ked ho uz posadim a poviem aby pisal. Uz stracam trpezlivost lebo takto mi ho do statnej skolky nezoberu. Prosim, nepiste mi, ze to nevadi, ze to prejde raz. Uz potrebujemnejaky osun.

jenny257
21. júl 2019

@bellugia že dalo sa to aj skôr 😅 ty si vtipná . Mohla si prísť môjho odplienkovat keď ti to pri tvojich deťoch tak super slo 🤦🏽‍♀️

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
greenfrog
22. júl 2019

moj maly ma takmer 2 a pol a nocnik mu nic nehovori, plienku moze mat aj po kolena a je mu to jedno..ale aj keby sa nepytal ani ako 3 a pol rocny, NIKDY by som mu nepovedala, aka je to hanba, ze necika do nocnika, nebodaj ho za to viac hresila alebo bila..je to fyzicka potreba, ktoru treba pochopit, treba na nu dozriet..vsetkym vam, ktore to robite by som dozicila, aby vam niekto dokola hovoril, aka je hanba, ze to a to neviete/nechcete robit..sa zobudte pre boha..

candii
22. júl 2019

@greenfrog každého vec ako si svoje dieťa učí na nočník a čo mu vraví.

janulik2008
22. júl 2019

@candii to ano ale nvm ako sa asi citil chlapcek ... mala bola mensia no 2 roky dozadu cca a mala plienku na ihrisko bol asi tak stary chlapcek a pocikal sa a jeho mama fuuuuj hanba nehanbis sa? Na vyraz toho maleho nezabudnem .. bol smutny chudacik ☹

greenfrog
22. júl 2019

@candii je to prezitok z 89teho..deti sa akurat tak zablokuju a budu mat z toho haluze, ze su neschopne..deti sa motivuju pozitivne, nie takto...

candii
22. júl 2019

@greenfrog môj bol celý zablokovaný a pritom som takéto slová nepouzovala 😅😅

abeata
22. júl 2019

@markaterka - ale prečo že "dokonalých matiek" ? Nič v zlom, no ak správne predpokladám, tak mnohé mamičky tu na MK sú ešte generácia , ktorá išla v 1.roku do detských jaslí... A bez plienok. To bola jednoducho samozrejmosť. Jasné, nehody sa stali,
ale ročné deti skutočne už nosili plienky iba výnimočne.
Prečo to vtedy deti zvládli a teraz nie?

bellugia
22. júl 2019

@slnieckogirl No tak, kľud. Len som poznamenala, že sa to dalo aj skôr stihnúť. Takisto sa divím, keď vidím s cumľom dvoj, trojročné deeti a potom sa napodiv nevedia rozrozprávať 🙂 Keď majú vkuse v pusine dudel. Odplienkovať sa dá aj skôr, treba k tomu viesť, ustavične opakovať. je leto, treba ho nechať bez plienky behať po byte, nech ssa vyciká na podlahu, nech sa pokaká, ve´d sám už musí uznať, že prepána, toto sa nerobí! Asi mu už aj treba niečo povedať na to. Nechápem...
@okinka

bellugia
22. júl 2019

@jenny257 Kuk príspevok vyššie. Nerobila by som z toho drámu. Je teplo, treba dať plienku preč a dokola opakovať, čo treba. Moja susedka, má 2,5 roka dievčatko, aj s nočníkom k nám prišla na návštevu, všade behali s nočníkom, niekedy sa nepodarilo stihnúť, niekedy áno, jednoducho plienka nie je a bodka. Všetko sa dá, keď sa chce. viď príspevok vyššie. A držím palce Okinke, aj malému... Treba trvať na svojom.

bellugia
22. júl 2019

@okinka Tak teda konkrétne 🙂 Velmi držím palce a verím, že to už dlho nepotrvá. Treba dať plienku preč, je teplo, vydržať pár dní, týždeň, hoci aj dva, kým nepochopí, že robí zle, pokarhať, motivovať. Pochváliť za to, že sa vyciká kam má, vykaká... Nedávať žiadne gumené cukríky a volovinky, nedávať tablet, mobil, aby posedel... /inak z neho bude ako tí dnešní chlapi, polhodina na záchode s mobilom :D/... Chodiť všade s nočníkom. sám už je dosť velký, aby pochopil, že mu už treba, aj keď niekam pôjdete, musí sa už vedieť nastaviť, že je čas cikať, kakať, ozvať sa pri každej potrebe. Hoci by to bolo len trošiku, pochváliť. Ak sa to párkrát nepodarí, nepreháňať s karhaním,a le jasne opakovať, že to už mal povedať, dobehnúť! To je všetko 🙂

bellugia
22. júl 2019

@alenuska222 Presne tak, niekedy treba aj tvrdo a jasne povedať, že toto NIE

elizabeth175421
23. júl 2019

@okinka vlastnú skúsenosť zatiaľ nemám, ale kamoška mi hovorila, ako sa to podarilo jej. Takže jej dcéra mala niečo cez dva roky. Začali tým, že ju dali sedieť na detskú stoličku (plastovú). Či kreslila, jedla, pozerala rozprávku, hrala sa pri stole. Jednoducho sa ju snažili motivovať k tomu ( samozrejme, že nie celý deň). A keď sa pocikala alebo pokakala, nechali jej to tak. Lenže videli, že jej to jedno. Keď si chcela sadnúť na gauč, upozornili ju na to, že taká mokrá, pocikaná, pokakaná si tam nesmie sadnúť, lebo sa zašpiní gauč, bude mokrý a pokazí sa. Dbali na to, neustúpili. Keď sa stalo, že zostala podlaha mokrá alebo okalaná, priniesli handričku a dali jej to upratať. Samozrejme, nenútili silou mocou, ale ani neustúpili. Kým to neupratala "nemohla" sa ísť hrať. (jasné, že ju netrápili silou mocou, ale dali jej priestor, napr. 20 min. Zo začiatku nič, postupne to robila). Trvalo jej týždeň a dieťa bolo bez plienky. Dokonca keď sa stala nehoda, hneď šla pre handričku a umývala.. A keď sa pokakala do onľúbeného oblečenia tak vyprali a schovali, a ak si ho potom chcela obliecť, argumentovali tým, že je okakné a preto ho nemôže mať, lebo by zas bola špinavá 🙂... Ale kúsenosť mám s bratrancom, bude mať tri. Tiež taký, ako Váš, je mu jedno, že je pocikaný, pokakaný, ešte aj postielku natieral hovienkami nedávno.. Teta sa ma stále pýtala na rady, hovorila som bez plienky, no aj tak mu vždy nejakú za deň dala a to nerobí dobrotu do dnes. Takže určite moja rada, plienku nie 🙂 ale môj názor je, že akonáhle začne dieťa sedieť, treba ho pred papaním dávať na nočník, aby si vytváralo návyk. Viem, je to ťažké niektoré deti nechcú za nič, ale keď to fungovalo pred 20timi rokmi, keď som bola malá, v čase, keď boli malí moji rodičia, strýkovia a tety, tak myslím, že by to malo fungovať aj teraz 🙂 netvrdím, že všetci boli bez plienky v roku. Ale v troch ju nemal nikto.. Ale neberte to v zlom, neodsudzujem, chápem, že pri niektorých deťoch sq môžte aj "pokrájať" a nezaberie nič. Držím Vám palce a verím, že to čoskoro prejde 🙏☺️

slnieckogirl
23. júl 2019

@bellugia jasom kľudná. Len sú deti a deti, niektoré chcú a ide to a niektoré sa bránia a nechcú a TO je problém .. ty zbytočne budeš opakovať a vysvetľovať, dieťa chápe čo ty chceš ale to NECHCE. A nasilu sa nedá nič. Môžeš sa aj roztrhnúť. A viem o čom rozprávam, lebo také dieťa mám doma. Mohla som robiť čo som chcela, proste chytal hysaky. Preto má rozčuľuje, keď nejaká ženská začne rozprávať, že sa to dalo určite skôr, keď ma doma bezproblémové dieťa ale nie všetky sú také. Čím viacej som na môjho tlačila, tým viac nechcel. Nechať bez plienky? Držal pol dna .. potom sa skryl a počural. Bolo mu šum a fuk, všetko už som aj zvýšila hlas, priznám sa že dostal aj po riti v zúfalstve keď mi všetko očural .. nakoniec zabrala len škôlka a to mal po 3r. Cumel neviem, ani jedno moje dieťa nemalo. A myslím, že autorka hlavne chcela skúsenosti a nie počúvať reči ako sa to dalo stihnúť skôr od osôb, ktoré nemajú šajnu o tom aké to je s niektorými deťmi ťažké

leskovael
23. júl 2019

Moj malý bol tiež neskôr odplienkovany, cez den okolo 2, 5roka ale v noci stále mal plienku aj pol roka ešte, on ju chcel a veru naplnil poriadne aj na obednajsi spánok tak som čakala dlhšie.. Ale teda ja všetko vysvetľujem od malinkata, aj keď nie až tak nerozumel... uz mal 3, normálne som vysvetlila ze je uz veľký na plienku, že ked to zvládne cez den zvládne aj v noci, keby nie a pocika sa nic sa nedeje môže sa to stať. A on sam uz od rozhovoru plienku nechcel. Takže ako cez den, tak aj v noci trvalo u nas odnaučenie jeden rozhovor, žiadne stresy a nervy.. Ty si poznáš svoje dieťa, tak musíš vedieť aká forma na neho platí.

jenny257
23. júl 2019

@bellugia no pri mojom staršom to fakt nešlo . Keď videl nočník robil scény . Som to radšej vzdala po 2 týždňoch lebo by na mna zavolali socialku. Potom k tomu dozrel sám a bolo to oveľa jednoduchšie než to trápenie . Nula nehod, na nočník chodil sám - lebo si to už uvedomoval.

janulik2008
23. júl 2019

@slnieckogirl to sme mali aj my. Mala v juli 2 roky skusime ... HAHA mala nechapala co chceme pocukala sa mala v pazi ... hovorim segre nechaj nauci sa segra uz hysak ze dokedy bude mat plienku. Min rok jun do tyzdna bez plienky ale to vyzeralo ako komedia ked sme videli ze uz tak sup na nocnik a pocuvali sme ako cika a nocnik zahral postupne sama sla. Kakala asi do oktobra do plienky a ptm sa odhodlala do wc. Mala nehody hlavne vonku tusim 2x lebo zo zaciatku nechcrla do travy a raz doma lebo mala na teplakoch zaviazane snurky ... inak stale stihla ... teda chodila na poslednu chvilu 😁 predtym sme sa mohli posrat a nevedela. Mala nieco po roku a uz a ty mas plienku? A nas vilko nemal 🤦‍♀️ som sa nasrala hovorim MY kupujeme plienky kazdemu je HOVNO do toho kedy odplienkuje sa odvtedy pokoj 😁

0silvia0
23. júl 2019

@janulik2008 fuha, aka nasrdená teta si ty 😅

janulik2008
23. júl 2019

@0silvia0 len ked malo dieta rok a pocuvala som 7x do tyzdna com ma mala plienku 😁😁😁 mala vtedy rok aj par dni 😁 momentalne sa ukludnujem zehlenim 😁😁😁

simcatko17
23. júl 2019

@okinka ahoj 🙂 synček je síce odplienovany od cca 22m, ale tiež mu nevadilo keď bol mokrý takze tadiaľ cesta neviedla. Skúsila som mu cikanie spojiť s inou činnosťou aby sa mu to páčilo. Takze žiaden nočník a ani žiadna redukcia na wc. Proste mu raz tati ukázal ako sa cika a sli sme to skúsiť. Postavím ho na dosku a on sa vypiska najväčšia radosť bola keď mohol spláchnuť. Síce začínali sme s nocnikom a vždy keď sa vypiskal, mohol ho vziať vyliať a spláchnuť. No to ho po čase omrzelo, po stojacky na wc nie 🙂 Neskôr sme mali problém s kakanim - kakal raz za týždeň. Potom sme skúsili púšťať na wc rozprávky alebo pesničky a keď urobil kako zamavame mu a splachne 🙂 Takze takáto bola nasa cesta, trvalo to asi cca 2 týždne, ale už som mu plienku nedala! Len na spánok. Ak sa raz vezme nemala by sa davat spat. Von sme vždy nosili náhradné oblecko, 2x nechtiac pustil ale inak do týždňa to bolo úplne bez nehôd 😊 držím palce 👍🏻

okinka
autor
24. júl 2019

Dievcata, sa to tu rozprudilo. Len este chcem uviest par veci na pravu mieru. Isto bola chyba aj u mna, aj to suviselo s povahou. Moj syn v roku kakal a cikal par dni do serblila, v skutocnosti to uz odvtedy skusam. Potom sa zatal, a takmer rok to vpbec neslo. Vzdala som to na chvilu a znova zacala. Minule leto chodil casto nahy, nepomohlo. Prehovarala som, motivovala, nakupila knizky o hovienkach a serbloch.. Nic. On sa jednoducho az teraz sam rozhodol. Mama mi povedala, ze som bola taka ista. A uz dnes viem preco. Kvoli mojmu pristupu k nemu ako celok. Prepnuta matka, co vsetko robila za svoje dieta lebo po narodeni bol hypotrofik, oneskoreny vyvoj a doteraz oneskorenu jemnu motoriku. Proste, ked aom videla, aky je gramblosko, tak som ho krmila (este donedavna!!!), obliekala... No a v skolke mi vycistili zaludok, ze dieta je nesamostatne. A je. Kvoli mne. A pekne to vyuziva. Je chytry, vie, ze maminka urobi... Toto je skutocna pricina, teraz mi to docvaklo. Snad to niekomu pomoze nespravit tu istu chybu...

slnieckogirl
25. júl 2019

@okinka ja som taká istá 🤦🤦🤦🤦