Oneskorený vývoj reči - špeciálna škôlka alebo bežná

zube
11. apr 2015

Môj syn bude mať v septembri tri roky, má oneskorený vývin reči, v podstate nehovorí vôbec, cca pred tromi mesiacmi sme našli logopedičku v BA, ktorá nás vzala, stretnutia s ňou sú však veľmi zriedkavé, prakticky ideme teraz na druhé, súkromné centrá majú čakacie doby tri mesiace, ale ani z jedného sa nám stále neozvali, a mňa synčekov stav frustruje.
Náhodou som sa dozvedela, že neďaleko nášho domu je špeciálna ZŠ/MŠ Hrdličkova, ktorá otvára triedu pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou od troch rokov, bola som sa tam pozrieť, urobili na mňa dobrý dojem, ak by mal niekto záujem, v piatok 17.4. budú mať deň otvorených dverí. Moja otázka - je lepšie dať nehovoriace dieťa bez iného narušnia do zariadenia, kde bude s deťmi, ktoré sú oneskorené v reči alebo do normálnej škôlky?
A druhá vec: keďže nemáme šťastie na odborníkov, zdá sa, že sú všetci veľmi zaneprázdnení, snažím sa aspoň laicky svojmu synovi pomôcť. Rada by som s vami zdieľala nápady, ako napomáhať rozvoju reči detí s problémom ako má môj syn. Mám k dispozícii Knihu o detskej reči v PDF formáte, keby mal niekto záujem. Za tipy, rady ďakujem! Ak náhodou v BA existuje miesto, kde sa mamičky s takýmito deťmi stretávajú, rada sa pridám.

bocianka123
11. apr 2015

@zube ja ti napíšem moju skúsenosť ... môj mladší syn - susp. NKSCH .. nerozpráva, o pár dní 4-ročný, tiež som dlho zvažovala kam ho dať..či do špecky či do normoš (tam bol tiež prijatý)... nakoniec sa dostal na poslednú chvíľu do špeci triedy s deťmi s NKSCH... u nás... tak bolo rozhodnuté... je tam teraz najmladší, ale zobrali ho.. podmienku mali od 4 rokov, ale môjho zobrali, hoci mal iba 3,4 roka (3r a 4 m.)... dokonca mi ho tam aj odplienkovali... a ide dopredu, hoci pomaly, ale ide.. okrem toho chodím s ním - zrejme rovnakej klinickej logopedičke ako ty... na Kramáre... - potom do Dialógu, kde ho už možno aj zoberú do ich školky... a aj doma...
a tiež mal vysokú chorobnosť hlavne v prvom roku svojho života, opakované hospitalizácie, od narodenia prvé 3 mesiace, potom opakovane ešte do jedného roka , časté zápaly pľúc a priedušiek... takže aj toto všetko sa zrejme podpísalo pod jeho terajší rečový problém (je predčasník, ale nie extrémny, v 34 tt)...
u tvojho je ešte nádej, že sa rozhovorí, ved to je ešte cca pol roka do jeho 3 rokov ...

bocianka123
11. apr 2015

@sesilia ten súbeh IDR a Kramáre.. a k tej poisťovni - teraz chodím už iba na Kramáre a do Dialógu (vymenila som s IDR... ) a je to tak, že nesmie sa to v jeden deň tuším, kvôli poisťovni, alebo v jeden týždeň.. ale Dialóg s tým problém nemá, oni si to vykážu v iný deň, len ich treba na to upozorniť.

zube
autor
11. apr 2015

@sesilia v IDR sme zatiaľ v poradovníku, tam sa platí, je to súkromné. Na Kramároch neplatíme. Myslím, že len jeden môže tvoje dieťa prihlásiť v poisťovni.

bocianka123
11. apr 2015

@zube a ešte pridám skúsenosť so starším synom ... ten mal tiež OVR .. ale miernejšiu ako mladší.. ten nástupom do "normo" školky (tesne pred 3-tími narodeninami) sa rozhovoril až tak, že sa začal zajakávať chvíľku, ale prešlo to. Samozrejme, že s logo sme potom riešili výslovnosť atd atd.. kedže bol aj hypotonik. Teraz je 8-mak a je to dobrý spoločník na rôzne rozhovory a témy... stále sa máme o čom rozprávať, tak verím, že sa časom pripojí i mladší syn.. Tak možno to bude i prípad tvojho syna... držím palce.

strociatka
11. apr 2015

@sesilia Ahoj, na Kramare chodime od necelych dvoch rokov k Dr. Kormanovej a ona robi na poistovnu, ako keby si chodila k lekarovi, je to zdravotnicke zariadenie, takze ak mas poistovnu s ktorou ma zmluvu, neplatis. Do IDR chodime od dvoch rokov a to je sukromne centrum, ktore ma aj statut poradne, podpisujes s nimi zmluvu, ze nechodis do inej poradne a platis 20e za sedenie, kebyze chodis aj do inej poradne, tak by s tebou nemohli podpisat takuto zmluvu a platis 30e za sedenie.

Ja, resp. my sme potrebovali takuto dvojkombinaciu, pretoze mala ma vyvinovu dysfaziu, nie len OVR a intenzita terapie musi byt vyssia, riesim to aj so psychologickou, kde pracujeme na motorike, lebo tento problem (VD) je komplexnejsi a postihuje nie len rec.

bonaqa2013
12. apr 2015

@zube moja má 5 a nerozpráva vôbec. A to špec. MŠ v MT zrušili, lebo je to pre mesto finančná záťaž. Takže je to problém, tiež chodíme od jedného lekára k druhému. O Hrdličkovej som počula - to je pre nepočujúce deti. nám by pomohla - dcéra nepočuje.
ale na tvoju otázku, syna daj do normálne MŠ však sa možno rozhovorí a ak nie, dáš ho na Hrdličkovú.

maminazba
10. mar 2016

@evinqua mozem sa opytat v akom zariadeni pracujete? 🙂 nasa dcerka ma zrejme NKS a hladame moznosti, nakolko v beznej skolke nenapreduje a nezapaja sa... velmi pekne dakujem!

martina27777
10. mar 2016
Používateľ martina27777 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od martina27777.

@maminazba drzte sa s dcerkou 🙂

maminazba
10. mar 2016

@martina27777 vdaka 🙂

evinqua
10. mar 2016

@maminazba aktualne nikde, mam pauzu zo zdrav.dovodov...ale pokojne napiste cez IP a ak budem vediet,poradim s vyberom

zube
autor
14. mar 2016

Hlásim sa po roku. Synček chodí od septembra do bežnej škôlky a bola to dobrá voľba. Zatiaľ to u neho vyzerá na vývinovú disfáziu podľa IDR, kam chodíme aj podľa vyhodnotenia v Dialógu. Na začiatku to bolo v škôlke trochu ťažké, ale skôr pre mňa ako pre neho. Ťažko som niesla poznámky detí v šatni na jeho adresu, ale on je tam šťastný. Snaží sa komunikovať, každý deň máme námet na pokus o interpretáciu toho, čo v škôlke robili, celkovo ho pobyt medzi hovoriacimi deťmi motivuje. Teraz ho beriem na obed a doma potom cvičíme a trénujeme, koľko sa do neho zmestí, znesie veľa, ale kredit pripisujem škôlke, lebo malý si uvedomuje, že je iný a chce komunikovať. Je plný nadšenia z kontaktu s deťmi a má potrebu vyjadriť, čo prežíva aj verbálne. Urobil od septembra kus práce a je to na ňom vidieť. Normálna škôlka veľmi pomohla v našom prípade. Tri mal začiatko septembra a som rada, že som ho nenechala ešte rok doma.

lavender84
14. mar 2016

@zube ahoj my sme mali podobny problem syn ma diagnostik expresivnu dysfaziu najprv sme ho dali do normalnej skolky s vierou,ze medzi "norm" detmi sa bude viac snazit rozhovorit, bude viac pocut a v kontakte s rovesnikmi... Dokonca sme vybavili individi pristup od uciteliek no poviem ti ziadny pokrok nic... Doma som s nim urcite viac komunikovala ako vsetci v skolke dokopy... Potom sme ho dali do MS/ZS pre deti s narusenou komunikac schpn a je to super uz je tretiak chodil aj do pripravky no usta sa mu nezavru furt rapoce aj s cudzimi ludmi, krasne vyslovuje som velmi spokojna aj ked to pre nas znamena denne 40km dochadzat, vydavky neporovnatelne vyssie ako kedy chodil do ZS co mame pod nosom urcite urcite to stoji zato 😊 drzim vam palce ✊

maminazba
14. mar 2016

@zube to je super, je velmi sikovny!!!! 🙂 🙂 🙂

maminazba
14. mar 2016

@lavender84 vydavky a starosti navyse to iste su..ale je skvele si takto precitat ze to vie aj stat za to!!! 🙂 🙂 🙂

mysga
14. mar 2016

Ahoj. Mám 25 rokov a 5 ročného brata, preto nehovorím ako mamička, ale tak skúsenosť to je. 🙂 Náš malý išiel do škôlky v septembri a v októbri oslavoval 3 roky. Nepovedal nič, okrem mama, mika, toto... Nechcelo sa mu. Až škôlka ho prinútila hovoriť. Za rok predbehol aj kopu ostatných detičiek v škôlke a teraz kecá až moc. 🙂 Pokial nemá skrátený jazyk alebo nejakú ozajstnú poruchu, tak netreba asi špekulovať. To je naša skúsenosť. 🙂

maminazba
15. mar 2016

@mysga presne tak, my sme dali nasu v sept tiez do klasickej, to len zacinala kvakat... teraz je smelsia, vydrzi medzi detmi ale rec nie je efektivna a stale je to taka "japoncina"... cize volaco to pomohlo ale nie zasadne.. navyse tam dost vyrusuje a hlavne sa nechce zapajat do spolocnych aktivit... je ich 24 deti na jednu ucitelku cize tam je naozaj len niekde v kute a ze by sa jej niekto mohol venovat a rozvijat nehrozi... preto ideme riesit nieco speci, lebo cas bezi...

mysga
15. mar 2016

@maminazba samozrejme, je to individualne. U niekoho kolektiv zaberie a u niekoho nie. 🙂

susminka
15. mar 2016

Súhlasím s príspevkami vyššie, je to individuálne... Niekomu pomôže individuálny prístup, niekoho "nakopne" kolektív. No s tými deťmi, ktoré nerozprávajú, je to ťažšie, lebo vám nepovedia. My sme tiež pobehali všetko možné, logopédiu, psychológiu (kde mu zistili ťažkú demenciu, lebo neodpovedal na otázky, no reprezentuje školu na okresnom kolo mat. a geogr. olympiády - nuž aj také je naše zdravotníctvo), ale vtedy ma to veľmi šokovalo. Boli sme aj u súdnej znalkyni z obl. detská psychológia, v Dialógu, v autist. centre, u Dr Jánošíkovej v Trnave... No veľa toho bolo.. Nakoniec zistili, že má selektívny mutizmus - teda rozpráva len s niektorými ľuďmi. V škole nekomunikuje vôbec, ani v škôlke nerozprával. Všade inde je to v poriadku. Bude to asi aj stresom, bojí sa, že začne koktať. Je piatak, má integráciu, aby mohol odpovedať písomne, je na klas. škole a je to v poriadku...

zube
autor
15. mar 2016

V prípade môjho syna ide tiež o expresívnu disfáziu, ale máme šťastie v tom, že sa dokáže v kolektíve dokonale prispôsobiť, prijať pravidlá, spolupracuje a učiteľka tvrdí, že zapadol a všetko je v poriadku. Samozrejme, že vymýšla, treba ho usmerňovať, ale v rámci normy. Našťastie nevyžaduje individuálny prístup a jediné, čo mu robí problémy je udržať dlhšie pozornosť pri aktivitách, kedy musí cielene na niečom pracovať. Keď sa hrá sám, dokáže sa sústrediť hodiny. Keď musí, po desiatich minútach ho už musím rôznymi spôsobmi udržovať, aby sme dokončili aktivitu. Veľmi pomáhajú rôzne motorické cvičenia, rozvoj jemnej motoriky a rôzne hry, ktoré precvičujú krátkodobú pamäť, s čím má asi najväčší problém momentálne. Čo sa týka samotnej reči, nespoliehala som sa na to, že škôlka ho nejako výrazne pohne, ani sa to nestalo. Vždy urobí veľký skok vpred, keď je týždeň chorý a komunikujeme jeden na jedného od rána do večera. Škôlka je však v jeho prípade obrovský motivátor k tomu, aby sa sám snažil niečo so sebou urobiť. Jemu sa páči byť s deťmi, hrať sa s nimi, byť súčasťou detského kolektívu. Toto jeho nadšenie a prahnutie po spoločnosti detí nám veľa vecí uľahčuje a som za to hrozne vďačná. Máme šťastie aj v tom, že hrubú motoriku má fajn a v škôlke má v tomto parťákov na rovnakej úrovni. Z vlastných skúseností by som asi neodporúčala očakávať od škôlky zázraky, čo sa týka rozvoja reči, skôr osobnosti, socializačných schopností. Ono to potom urobí veľa doma, pri individuálnej práci.

zube
autor
15. mar 2016

@lavender84 musí to byť náročné, obdivujem vás a veľmi držím palce!!!

zube
autor
15. mar 2016

@maminazba v takom prípade by som aj ja určite zvážila špeciálnu škôlku. Je iné, keď drobec zjavne potrebuje individuálny prístup. Držím palce! S odstupom času si uvedomujem, že je to naozaj hra o čas a keď nič iné, musíme s nimi aspoň doma trénovať, kým sa nepodarí nájsť niečo adekvátne (špec. škôlka, logopéd).

maminazba
15. mar 2016

@zube inak presne mam pocit, z ked je doma chora tyzden, vidim posun, ako ked je v skolke pol dna... ja som takisto rada za tenkolektiv, hlavne ze si zvykla ze nie vsade je mama.. hoci ona sa s tym vyrovanala po svojom, v zasade sa prbavi sama a ostatnych skor pozoruje.. 😅 doma si to potom vsetko vynahradza a neda nam vydychnut.. 😀 u nas je hruba aj jemna motorika uplne ok, dokonca by som povedala ze je sikovnejsia ako starsia sestra v jej veku... ta pozornost je horsia, na veci ktore chcem ja, inak takisto, po svojom by sa hrala aj hodiny!

zube
autor
15. mar 2016

@susminka To je skvelé! Vždy som strašne rada, keď si niečo takéto prečítam, ako sa drobci dokážu uchytiť a nájsť si niečo, v čom sú dobrí a čo ich motivuje. Držím tvojmu synovi palce! Verím, že to je parádny chalanisko a určite zohralo obrovskú rolu, že si to s ním nevzdala ty! Držte sa!

maminazba
15. mar 2016

@susminka no prosim aky sikovny chlapec! 😵 😵 😵 😵 ono ja mam pocit ze vsade nam hovoria volaco ine, akoby sami netusili co sa vlastne deje.. tiez sme sledovani vselikde mozne a ja len dufam ze sa to nejak zacne rysovat v nas prospech...

kacena4
15. mar 2016

@maminazba ahojko hlavne sa neboj specky moja chodila rok do triedy pre narusenu komunikacnu schopnost a bolo super neskutocne sa posunula dopredu v komunikacii aj motoricky v triede su 1/3 casu 2 ucitelky takze maju viac casu na nich a je tam len 10 deti takze sa im fak viac venuju logoped je stale pritomny speci pedagog sa im venuje do predskolskej isla uz do normo skolky a ucky zasnu aka je sikovna rec este viazne ale napr. na kruzkoch ani nechcu verit ze ma NKS a problemy ze ine deti su na tom "horsie" dobre to padne pocut od nezainteresovaneho cloveka ze mas sikovne dieta takze odporucam specku + praca s dietatom doma oplati sa makat na dietati kym je skolkar aby ked pojde do skoly uz to bolo lepsie
drzim palceky

maminazba
15. mar 2016

@zube
@susminka
@lavender84 ja som hlavne rada ze som nasla temu kde niekto aj chape o com hovorim... s nasimi problemami sme v okoli dost exoticki, fakt nepoznam nikoho kto toto riesi. 😅

maminazba
15. mar 2016

@kacena4 wau! az mam slzy v ociach, ved to je uzasne!!!! 😵 😵 😵 tesim sa s vami!

zube
autor
15. mar 2016

@maminazba ja sa často stretávam s tým, ako mi ľudia začnú vysvetľovať, že oni sa deťom v rannom veku venovali a rozprávali sa s nimi, preto sú ich deti ok. Keby niekto videl našu knižnicu, koľko tam má malý kníh a aké špecifické okruhy záujmov sme s ním už prebrali od útleho veku. Od dvoch rokov má preukaz do knižnice, lebo sa už nedalo vrážať toľko prachov do jeho literatúry, a tie knižky si neprezerá sám.. Vždy mi je do plaču, keď ma niekto považuje za matku, ktorá zanedbáva svoje dieťa. Ale načo niekomu vysvetľovať, že aj ja to svoje milujem a venujem sa mu, len je proste iné. A veľa krát to bolo aj tak, že som mala pocit, keď som ho učila niečo, čo si vyžadovalo použitie krátkodobej pamäte, že hádžem hrach na stenu a je to zbytočné. Časom sa ukázalo, že on si to do tej hlavičky uložil. Toto nepochopí niekto, kto má dieťa, ktorému v štyroch mesiacoch vyjdú zuby, v šiestich sedí, v dvanástich hovorí mama a v dvoch rokoch vie, čo je to včera, zajtra a povie kde býva a ako sa volá. Taký rodič si myslí, že to preháňaš, alebo ho zanedbávaš a ja to chápem.

kacena4
15. mar 2016

@maminazba ked mi volala ucka z tanecnej zo skolky ze nemam zaplateny druhy 1/2 rok a tak sme sa rozkecali musela som zastavit kedze som soferovala a volali sme 15 min ako mi ju vychvalovala az som revala a nechcela verit ze chodila do specky a ma problem s recou a priestorovou orientaciou.... 😵 😵

zube
autor
15. mar 2016

@kacena4 super!!!!!!!!