Opäť sa pocikáva cez spanie. Čo s tým robiť?

jamik
25. máj 2007

Mam skoro uz 4 a 1/2 rocneho synceka a pocikava sa mi kazdy den v skolke a kazdu noc. Niekedy aj 2x. Minuly rok na jar sme s plienkami prestali, vsetko bolo v poriadku. A na konci augusta sa to zacalo vracat. No a teraz neviem, co s tym robit. Ci to nechat este tak, alebo navstivit odbornika. Moc bol vysetreny, je OK. Neviem, ci tak tuho spi, alebo ... .Mate niekto rovnaky problem? Dakujem za akukolvek radu.

edusik
29. jún 2012

@bosoriak ďakujem pekne, veľmi pekne si to napísala

zdenocka
18. okt 2012

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o nazor, radu...
Syncek je bez dennej plienocky od cca 2 a pol roka, sice mal caste nehody, ale z prichodom skolky sa naucil nepisnut si a leti na zachodik, alebo hocikde stiahne gate a cika 😅 . Teraz ma na vyse 4 rokov, do tych 4 rokov mal plienocku na spanie, asi som bola leniva vstavat, ked som bola tehotna, plus dojcenie druheho drobca ... 😒 . Ale ked uz dovrsil vek 4 rokov som si povedala a dost, cakat na suchu plienocku je asi zbytocne, myslela som si, ze on vstane a vtedy sa do nej vycika, lebo neverim, ze po celej noci by mu netrebalo rano cikat 😠 . Najprv sa pocikaval, davala som mu cas, nech si zvykne. Potom ma napadlo, ze asi este neudrzi celu noc, tak som ho zacala budit v noci raz na cikanie. Isto to fajn, myslim si raz za noc, to sa este da, ved stale dojcim, tak len odbehnem 😅 . No v poslednom mesiaci je to katastrofa. Pranie na dennom poriadku, davam ho cikat, ked idem spat ja, nieco po 23-tej hodine, potom o tej 4, ked dojcim druheho, ale to je uz pocurany. Tak dnes som vstala uz o 3-tej, a on bol uz pocurany, a take, ze sa zobudi nehrozi, jemu to zjavne nevadi, ma neskutocne tvrdy spanok. Nechapem to, nedokaze vydrzat 4 hodiny nepocurat sa??? Po 18-stej pije len cistu vodu, co nema rad, cize si len omoci pery, chodi spat nieco pred 21 hodinou, medzitym chodi cikat a tesne pred spanim opat ide na wc-ko.
Rada by som sa opytala, ako mam postupovat. U nas sa ani neda povedat, ze sa opat zacal pocikavat, lebo on sa to este ani nenaucil ☹ . Chcem vediet, ako casto ste budili deti, ako dlho, ci mam zajst za lekarom, ci ma suvis nadcha a prechladenie na cikanie, lebo cez den ziadna nehoda.......... Ja som mu kupila dve takeho plachty:
http://www.jysk.sk/4/294/1402700/a/catalog
davam mu to aj cez vankus, cize perem len obliecku z periny a tuto plachtu. No cena hovori za vsetko, mame ich len dve. Paplon vetram denne, raz mu kupime novy, ved to sa uz ani neda vyvetrat, mozno oprat, ale u nas to nema vyznam, lebo v noci opat nehoda...
No kricat po nom nema vyznam, podla mna on ani nevie co sa v noci deje 😔 . Este ma napadlo, ze by som mu mozno kupila tie treningove plienocky, ze vyzeraju ako slipky, aby som si usetrila robotu.Alebo aspon odsledovala, ze kedy ho mam davat cikat v noci. Alebo mu dat opat plienky???
Budem rada, ked zareagujete, dakujem 🙂 .

lalus
20. okt 2012

@zdenocka ahoj, ja ti síce nepomôžem ani neporadím, ale ťa povzbudím, že nie ste jediní 😝 môj starší má 4 a 3 mesiace a tiež má v noci plienku. a to sme boli už bez od 3,5 roka. takmer nikdy nevydržal celú noc, ale boli sme nastavení na jedno cikanie okolo 22.30-23.00. občas sa pocikal aj tak, ale bolo to možno 1-2x za dva týždne. takto to krásne fungovalo s menšími (pár dňovými, dvojtýždňovými) zádrheľmi, kedy sa mi pocikal častejšie....no koncom leta prišiel zlom a v septembri som mu tú plienku jednoducho vrátila. bol pocikaný takmer každú noc - napriek tomu, že sme ho stále dávali cikať, dokonca boli noci, keď sa mu zadarilo pocikať sa aj dvakrát.
ja som na to skutočne už nemala nervy, bola som na neho nazlostená, vystresovaná...tak som sa na to vybodla a dávam mu plienku. samozrejme ho stále dávam cikať a motivujem ho a odmeňujeme, nálepkujeme, cukríkujeme. no aj tak je takmer každú noc plienka pocikaná. dávam mu až keď zaspí, zaspáva bez nej.
u nás si myslím, že je problém príliš tuhý spánok. on sa nezobudí na pocikanie, nezobudí sa na to, že ho prezliekame, prekladáme do našej postele, meníme mu prádlo v posteli a prekladáme ho nazad 😅 keď mu treba cikať, tak sa iba mechrí viac, ale nezobudí sa natoľko, aby bol schopný sa vypýtať na ten záchod, resp. nočník, ktorý máme pre tieto prípady pod posteľou. a ja to jeho mechrenie nemám šancu ustriehnuť v noci.
verím, že to čoskoro prestane, ak nie tak pred 5timi narodeninami určite ideme niekam na vyšetrenie

zdenocka
20. okt 2012

@lalus, velmi pekne dakujem za reakciu a za povzbudenie 🙂.
Je mi luto, ze sa to u Vas pokazilo, a zacal sa opat pocikavat ☹ . Netusite nejaku pricinu? Drzim Vam palce, hlavne pevne nervy, aby sa to opat vratilo aspon do tych starych kolaji, a mohlo by aj viac, ze sa vycika a uz vydrzi 🙂 .
Ja som to tiez vzdala ☹ , sice som nedala plienocku, ale kupila som take treningove slipky/nohavicky, take nieco:
https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/byf5/tr...
dvoje sme uz mali, ked sa ucil cikat cez den, a jedny som dokupila, lebo neskutocne dlho to schne 😝.
Ja nerozumiem len jednej veci. Dam ho cikat o tej 11-stej, a uz o 3 je pocurany, minule som ho dala az o pol 1, lebo som boli prec, v pohode sa vycikal do nocnika, a uz o 3 bol pocikany ☹. Potom ho prezleciem, a vydrzi do rana. Tak nechapem, ci ked ho ja davam cikat ja, nie je to nic platne, lebo on to nepotrebuje, uz fakt nechapem. Tak nevydrzi dve a pol hodiny a potom od tej 3 vydrzi do pol 8 rana 😕. Dnes idem skus pockat do 2 hodiny a dam ho vtedy vycikat a uvidime co to spravi, ci vydrzi, ci sa pocika opat 😢. Pre mna je to velmi narocne to vstavanie, nie dost, ze mladsi papa v noci, casto sa budi, a presne sa minie ten cas ta 2 hodiny, cize o jedno vstavanie naviac 😝. Vstavam tak casto, ze niekedy mam pocit, ze uz nespim, len bdiem, som z toho vsetkeho taka unavena a samozrejme aj nervna.
Budem rada, ked napises, ako postupujete, ze ako casto ho davas cikat, ci vydrzal, ci ste mali uspesnu noc...

natalie77
20. okt 2012

Zdravím,
u nás bylo to stejné. Čekala jsem až syn bude mít jednu noc suchou plenu...Bohužel se nestalo do 4,5 let.
Byl často nemocný, tak jsem to neřešila, i pediatr mi říkal, ať ho nestresuju...že zase umí jiné věci, které neumí ani šestileté děti.
Jenže syn se přičůrával i přes den, tak jsem to začala řešit. Šli jsme na urologii, poslali nás na nefrologii. Měsíc jsme zapisovali a měřili kdy a kolik toho vyčůral a kolik toho vypil.
No a závěr? Syn měl dráždivý močový měchýř, takže upravit pitný režim. Každou půl hodinu posílat na záchod...
Zlepšení přišlo brzo, možná i psychicky to bylo pro něj nepříjemné, že běháme po lékařích, takže neprotestoval...a vše jsme dodržovali.
Večer se nesmí ani polévka, nic soleného...upravit jídelníček a také zjistit, zda nertpí dítě zácpou, jde to ruku v ruce s počůráváním.
V noci dávám syna čůrat cca 2 hodiny po spaní (chodí spát v 19.00), pak o půlnoci, když jdu spát já a pak někdy kolem 4.. Je to opruz, ale vím, že to do rána nevydrží...
Prý se to kolem šestého roku zlepší, mají tvrdý spánek.
Děti se nemají odměňovat, prý je pak mrzí, že se to nepodařilo, že zklamaly...nemá se na ně křičet ani hubovat, že jsou už veliké, i když si to myslíme....já si to říkala v duchu pořád... (mám ještě kolem sebe super děti, které nemají pleny od dvou let)...Mají se jen zapojit do převlékání postele....že si sundají povlak z polštáře...ale jen pokud je to nestresuje.
Lékařna nabízela léky, které zabrání tvorbě moči v noci...říkala, že je dává až tak od 6ti let...že je to humus, já ho domítla, protože syn jako astmatik, bere léků až až, takže raději vstanu v noci a vidím, že se to zlepšuje...jednu noc jsem nevstala a ještěv 6 byl suchý...ono se to zlepší, ale raději bych zašla na vyšetření, zda není nějaký zdravotní problém a pokud ne, tak klid, nic se neděje, hodně dětí se počůrává, jen se o tom nemluví, protože se raději říká, jak jsou děti úžasné a všechno umí než to, že něco neumí a mají nějaký problém.
Nekřičet, nehubovat a hlavně neříkat, že už jsou velcí...přejít to, ať se zbytečně nestresují, ono to nadáváaní stejně nepomůže.
Hodně štěstí.

lalus
20. okt 2012

@zdenocka neboj, ja mám mladšieho 9 mesačného, takže o nočnom vstávaní viem tiež svoje 😝 ja aktuálne jakubka (staršieho) mimo toho večerného vycikania okolo 22.00 nejak neriešim. ak by som si mala dávať budík ešte aj na neho a potom od šiestej rána fungovať (vtedy vstáva menší, niekedy aj skôr), tak by zo mňa bol celý deň len prízrak 😝
akurát keď som hore a mrví sa, tak ho dám vycikať, či ak má suchú plienku, tak vtedy ho dám. ak už je pocikaná, tak nedávam.

anjelicek26
20. okt 2012

@zdenocka - vrat mu naspät plienky, este nedozrel. U deti je nocne pomocovanie az do predskolskeho veku uplne normalne. Niektore deti sa nepocikaju ani ako 1,5 rocne v noci, inym to do 6 rokov trva. Je to o hormonoch. Toto dieta nenaucis. Uz vobec, ked ma tvrdy spanok. Pozri ked ho budis, tak sa nevyspis ani ty, ani dieta, ak sa docika, mas s toho robotu ty a depku dieta.. co je na tej plienke take zle? Ved o nej nikto nevie... a vecne ju mat nebude.. Problem s toho robis ty ako mama, lebo vsade pocuvas, ze deti su uz bez..ale kazde dieta je ine... zvolni tempo, vrat mu plienku a hotovo. Nic sa nestane, vobec nic, ked ju bude mat dlhsie...

stellamaris
20. okt 2012

@anjelicek26 nocne pomocovanie moze aj dlhsie trvat ako do predskolskeho veku,moja kamaratka ma 10-rocneho syna,ktory na noc ma plienky (nikdy som v drogerii nerozumela,preco predavaju väcsie plienky az do 15roku,myslela som,ze teenagerom plienky netreba),inak sa pomocuje do postele,pretoze tvrdo spi a nutkanie ho nezobudi.....detsky doktor mi to vysvetlil ako vravis,ze este nedozrel,nieco v mozgu nema prepojene,preto to nocne pomocovanie a moze to az do 15.roku trvat,potom to prestane,tak kamaratka kupuje chlapcovi tie plienkove nohavicky,kym to neprestane.

anjelicek26
20. okt 2012

@stellamaris - jj ale to uz je vynimka... len vravim, ze nerozumiem akosi maminam, co stresuju dieta, stresuju seba, budia v noci aj dva razy a v spanku nosia na zachod, ze na co je to dobre, ked vedia, ze tym nic neurychlia, dieta sa to tym rychlejsie nenauci, proste kym sa nespusti proces v mozgu a hormony nezapracuju spravne, pocikavat sa budu... Ako ked dieta nosia na zachod, potom si povedia, ze sa nepocikava? Ale pocikava, keby ho neodnesu... tak na co.. lepsi je kludny spanok... pre obe strany 🙂

stellamaris
20. okt 2012

@anjelicek26 suhlasim s tebou,detom treba dat cas a nestresovat seba ani dieta.kazde dieta je ine a ze dieta druhych je uz bez plienok,neznamena,ze aj vlastne uz nema nosit plienky........moja mama mna ako malu davala casto na nocnik a ako desatmesacna som bola bez nich,aj v noci,spala som ako drevo a nepocikala som sa,ale vravim,kazde dieta je ine a s plienkami treba sa podla dietata riadit,a nie podla okolia 🙂

zdenocka
22. okt 2012

@natalie77, doktora som chcela riesit az buduci rok v juli, ked uz bude mat 5 rokov.
@anjelicek26, pises presne tak ako to je, plienocky som mu zobrala z dovodu, lebo okolie sa ma uz pytalo, ze ci v je v noci bez plienok a mne bolo ozaj dost trapne, ze ma plienocky, tak aby som mala co povedat, vzala som mu ich v nadeji, ze sa to casom nauci 😒 . Ja fakt neviem, ako to funguje, myslela som, ze ked vezmem plienku, ze sa bude pocikavat, ale casom sa nauci, ze mu bude vadit, ze je mokry, ze mu je zima.... No do dnesneho dna sa tak nestalo ☹ . Takze po zvazeni, co ste mi tu pisali, budem mu davat tie treningove plienky, uz sme vsetci vystresovani, hlavne ja, v noci nespim, lebo vzdy ked druhy papa, tak davam cikat starsieho, a aj tak je kazdu noc pocikany. Neda sa to ani vystihnut, je to rozne, ci pridem o jednej, ci o druhej, ci o tretej..., vzdy je docurany 😖 .
Ja by som len chcela vediet, ako mam postupovat. Ci ho nechat v noci spat, vobec ho nebudit, alebo mam ist podla clankov, ze ho mam zobudit za dve hodiny a dat ho cikat a potom este raz, kolo 4, alebo ho nechat spat celu noc.... 😕. On spi vyse 12 hodin, dost pije, i ked od tej 18-stej ma upraveny pitny rezim, polievocky nenapa vecer. No napriek tomu sa mu v noci tvori vela mocu 😒 . Cez den pije vela, ide sa vycikat, pekne sa pyta, ale chodi dost casto na zachodik, asi preto, ze vela pije. Znamej dcerka chodi o dost menej cikat, ako nas, a vzdy to tak bolo. Uz mam obavy, ci nema mensi mocovy mechur, alebo co 😕 .
@lalus, takze ho davas len raz za noc cikat?
@stellamaris, my s muzom sme boli tiez velmi skoro odplienkovani, cize som to ocakavala aj od nasho syna, ale kazdy sme iny jedinec, tak asi fakt nedozrel jeho cas.
Este by som sa chcela opytat, aky je ten signal, ze uz mu na noc netreba plienocku?
Velka vdaka za reakcie. Je to chulostiva tema, nechcem sa o tom bavit s nikym zo znamych, lebo si viem predstavit ich vyvalene oci, ze on ma este plienku 🙄 ?

lalus
22. okt 2012

@zdenocka dávam ho stabilne okolo tej 22.00 (ak teda už nie je pocikaný aj vtedy - čo sa občas pritrafí) a potom v noci podľa chuti a nálady. ak som hore a som v stave kuknúť na neho a má suchú plienku, tak ho dám vycikať. ak už ju má pocikanú, tak nie. včerajšiu noc napríklad cikal okolo tej desiatej - to som bola akurát v izbe a videla som, že sa mechrí a prevaľuje. vycikal sa (to sa tiež nie vždy) a potom v noci okolo 3 som kojila a mal suchú plienku, tak som dala druhýkrát - znova sa vycikal a ráno vstal s nadšeným výskotom "mami a ja som sa nepocikal"...takže on to cíti či má tu plienku suchú alebo nie 😀

zdenocka
22. okt 2012

@lalus, super, tak mate za sebou uspesnu noc 🙂 .
Ako zistis, ci ma suchu plienku? Musis ju rozopnut, ci uz na dotyk je plna? On praveze nechce cikat tie dve hodiny po zaspati, vcera chudacik v spanku na nocniku daval prst na ustocka, ze psstt 😔 . No a uz o pol druhej bol pocikany ☹ . Prezliekla som ho, stiahla tu plachdu dole, vycikal sa a potom som ho pre istotu dala este cikat nieco po 5-tej 😝 . Nechapem, co on tolko cika 😖 .

lalus
22. okt 2012

@zdenocka cítim na dotyk aj cez pyžamu, či je nacikané...však suchá plienka je tenká a ohybná, ...neviem to vysvetliť, ale je to cítiť 😅

zdenocka
22. okt 2012

@lalus, dakujem za odpoved, jasne rozumiem, ved mam 13 mesacneho syna 😅 . Pride vecer manzel, tak urobime bojovy plan, a na googli som si nasla co to o pomocovani, tak pisali, ze aj homeopatika mozu pomoct, len treba navstivit homeopata, tak sa mozno na to dame 🙂 .

zdenocka
23. okt 2012

Musim Vam napisat, aby som sa trosku povzbudila 😅 . Dnes sme nemali nehodu, tak dobre mi to padlo, po tych nehodovych nociach 😝 . Rady som si vzala k srdcu, i ked som mu nedala opat plienocku, ale tie treningove nohavicky, dala som ho vycikat o 12-stej, pekne sa vycikal a aj dost toho vycikal, tak potom ze skusim este o 3 rano, lebo som davala malemu papat, a uz si len tak cvrkol, a do rana vydrzal a potom pekne rano po pol 8 isiel na zachodik. Takto som si to predstavovala aj na zaciatku oducania, zeby to tak malo fungovat. Lebo predsa ked uz k veceru pije len cistu vodu, co on nema rad, cize si len omoci usta, mozno zopar glgov, tak kde sa mu moze po vycikani sa medzi 22-23 vytvorit tolko mocu, ze uz o 3 bol komplet precikany 😕 .
No mozno len nahoda, ale potesilo ma to velmi, si nahovaram, ze mozno nastal zvrat a dozrel 🙂 .

ined
29. dec 2012

Ahojte,
mam dve dcerky (budu mat 3 a 5 rokov). Mensia ma stale na noc plienku (skusali sme ju budit 2 x v noci, ale nikdy sme nevystihli, kedy jej treba cikat a prat kazdu za kazdu noc 2x postelne pradlo... uz som na to nemala trpezlivost), starsia sa pocikava tiez (tak 2-3x do mesiaca). Obe nemali plienku cez den ked nemali este 2 roky, ale toho nocneho pocikavania sa nevieme zbavit... Trochu sa bojim u starsej, co bude dalej, ved ani sa nenazdame a pojde do skoly. Neviem, ako potom budeme riesit napr. taku skolu v prirode (deti by sa jej smiali a ak by na vylet nesla, tak by bola urcite smutna).
Moja mama mi hovori, ze to prejde a nech vydrzim. Lenze dcerka mojej svagrinej (8 rocna) sa este stale pocikava. Berie uz 3 roky nej. lieky, vyskusali aj feedback a kadeco ine a nic im nepomohlo...
Myslite si, ze to prejde? Pomohli naozaj niekomu lieky? Prip. bol niekto s dietatom u ludoveho liecitela???

vefi89
29. dec 2012

@ined manželov syn sa tiež dlho.. prešlo mu to nepoviem kravinu asi v 11-tich.. deti majú asi tvrdý spánok, že sa na to nezobudia, ale určite sa to časom napraví.. a myslím si, že lieky na toto nepomôžu (pokiaľ nejde o prechladnutie, alebo problém s moč. cestami). lebo liekom nedosiahneš, aby nemali tvrdý spánok, a ani to, aby ich tabletka zobudila a išli sa vyčúrať. chce to čas a trpezlivosť. myslím si, že keď pôjde o nejakú ŠvP, tak tam sa nepociká, nebude mať taký tvrdý spánok (súdim dľa seba) lebo tam ako deti sme boli stále na pozore, aby nám ostatní nerobili kraviny

elize
29. dec 2012

nas syncek sa tiez zvykne pocikat, tak 2-3x do mesiaca. Ale on sa na cikanie vobec nebudi. Takze ak do rana nepusti, tak nie je pocikany. A ak pusti, tak je v tom pocikanom az kym sa rano nezobudi 😒 Podla mna ma tvrdy spanok.
Zatial som to neriesila. Ked som toho mala plnu hlavu a po jeho pocikani som bola smutna, sklamana alebo som prejavila akykolvek svoj negativny pocit, zacal sa pocikavat castejsie. A vtedy to trapilo aj jeho. Takze som tomu nechala volny priebeh. Nasa pani ucitelka v skolke povedala, ze deti do 6 rokov maju narok raz za cas sa pocikat. Ja stale verim, ze kym pojde do skoly /co bude az o dva roky/ sa to upravi. Ak nie, potom to budeme riesit u dr. 😉

babymum
12. máj 2014

Dobre rano, teraz mi dcerka dovrsila 4r. A v noci sa mi pocikava kazdy den a niekedy aj rano sedi na postielke aked sa zobudi a pocika sa

sucha_postielka
27. máj 2014

Mile mamicky! Uvedomujeme si, ze boj s nocnym pomocovanim je tazky nielen pre deti samotne, ale aj pre vas. Musite im byt oporou, povzbudzovat ich a hlavne byt trpezlive. Aj v tomto pripade trpezlivost ruze prinasa. Kazde dieta je ine a ma svoje tempo vývoja. Ak vsak dieta dovrsi 5. rok zivota a stale problem s nocnym pomocovanim pretrvava, je potrebne navstivit lekara. Nasledne sa pod lekarskym dohladom mozete pustit do liecby tohto problemu. Na akekolvek vase zvedave otazky rad odpovie v nasej online poradni skuseny lekar, ktory sa denne stretava s detmi s rovnakym problemom. Drzime vam palce!