Opäť sa pocikáva cez spanie. Čo s tým robiť?

jamik
25. máj 2007

Mam skoro uz 4 a 1/2 rocneho synceka a pocikava sa mi kazdy den v skolke a kazdu noc. Niekedy aj 2x. Minuly rok na jar sme s plienkami prestali, vsetko bolo v poriadku. A na konci augusta sa to zacalo vracat. No a teraz neviem, co s tym robit. Ci to nechat este tak, alebo navstivit odbornika. Moc bol vysetreny, je OK. Neviem, ci tak tuho spi, alebo ... .Mate niekto rovnaky problem? Dakujem za akukolvek radu.

bubinko83
27. sep 2011

baby neviem čo mam robit.Syn sa mi začal pocikavat v školke skoro každy den. Učitelka mi povedala že sa moc napiju a spapaju aj polievku tak sa pocika.Pritom doma sme už boli bez plienky cez obed davno a v noci tiež a teraz mu musim davat plienku na noc.Neviem čo mam robit.Ci plienku na noc dat alebo nie? Ma trochu sople a bojim sa že ked sa docika bude celu noc v tom a to tiež neni sranda byt mokry. Ako ste riešili vy?

syslica
27. sep 2011

@bubinko83 Popros učiteľky, aby pred spánkom nedovolili veľa piť (polievka a pohárik nápoja k jedlu je ok, nemôžu predsa trápiť smädom), ale u nás majú vlastné čapovacie automaty na vodu a deťom sa to veľmi páči takže pijú a pijú - čo je na jednej strane dobre, no pred spánkom nie práve to najlepšie 😉 . Naše učiteľky to vedia, dozerajú na ne, pred zaľahnutím idú všetci POVINNE cikať a potom je to v pohode.
Keď je dieťa choré (aj nádcha, zvýšená teplota), často sa mu stáva, že sa pociká, či už cez denný alebo nočný spánok, hoci bolo predtým už odučené. To je normálne a zas sa dostane do normálu, keď bude dieťatko ok - mám odsledované na vlastných sysľoch.
Mladší syslík má na noc ešte plienku, neriešim to a dlho ešte nebudem, pretože evidentne nemá ešte plne funkčné to prepojenie medzi mozgom a vylučovacím ústrojenstvom (v noci sa nezobudí ani keď je mokrý, či už s plienkou alebo bez - no cez deň ho už vnútorný alarm preberie keď zacíti potrebu, takže sme niekde na pol ceste).
Nuž rada: daj plienku, teraz nie je evidentne vo svojej koži... keď budú plienky bývať zas v noci suché, môžeš vynechať 😉. Veľa zdaru!

@anniera Toto nie je dobrý spôsob motivácie 😕 Teš sa z každej suchej plienky, pokojne preháňaj, daj mu malú odmenu ak zostane suchý ak to inak nejde - ale nevyhrážaj sa mu, že bude dostával už len a len plienky. To nie je celkom pravda, že keď chce, tak vie ... proces vylučovania sa vôľou ovplyvňuje len veľmi ťažko, maximálne môže podržať, aby sa nepocikal skôr, ako dobehne na záchod .. no keď ešte nefunguje onen laicky nazvaný "vnútorný alarm", proste sa na cikanie ani nezobudí.
Môžeš mu pomôcť tak, že pred spaním obmedzíte pitie a ráno ho budeš budievať skôr, aby sa stihol vycikať. Nosenie detí v polospánku na WC má síce pozitívny motivačný efekt (hurá, plienka/posteľ ráno suchá !) no pri odúčaní veľmi nepomôže a rodčov veľmi vyčerpáva/stresuje (@gitarka). Deti musia na to jednoducho dozrieť.

marlenka1404
27. sep 2011

@bubinko83 hlavne sa nestresuj!!! Kludme to može byť aj počasím a že je trošku prechladnutý. Moja mladšia tiež už bola bez plienky ale stačilo, že jej v noci zostalo trosku chladnejšie a hned sa pocikala. Krátky rukav na pyžamku som zrušila a teraz je to už zase O.K.

elephant
28. sep 2011

pridávam sa "do klubu" ☹ mám 5,5 ročného syna, čo je pravidelne každú noc mokrý. Tiež som si vypočula hromadu rečí o tom, ako sme to zanedbali my, že sme mu nechávali príliš dlho plienku (od cca 1,5 roka je bez pleinky cez deň)... Tak či onak, našla som si toto: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/9015...
máte s tým niekto skúsenosť? chcem to dať pod plachtu...

lyongirl
28. sep 2011

@elephant ahoj, ja mám niečo podobné...
http://www.dormeo.sk/pre_deti/dormeo_detsky_vod...
pravdu povediac moc to nepoužívam, lebo ma nebaví prať aj plachtu aj tento poťah, nakoľko mi malý spáva aj cez obed, síce v týždni v škôlke, ale cez prázdniny bol doma a cez víkendy tiež, tak som to stále prala. Poriešila som to klasickým igelitom zo zdravotníckych potrieb a prala som len plachtu...príde mi to praktickejšie a o dosť lacnejšie 🙂, akurát igelit šuští, čo ale malému vôbec nevadí...

katmi
28. sep 2011

baby prosim vas neviete,kde v PO by som mohla kupit tu nepremokavu plachtu???? ale potrebujem vyslovene plachtu,lebo len ked som malej dala igelit,do rana bol podkopany

lyongirl
28. sep 2011

@katmi a nemala si taký igelit, čo sa navlečie na matrac ako plachta? S gumičkou...ja mám taký a nemá šancu ho nejakým spôsobom dostať dole...

katmi
28. sep 2011

@lyongirl a kde si ho kupila???? ja som nasla akurat jeden internetovy obchod s plachtami, stoja cca 18€ aj s postovnym...bo mi potrebujeme rozmer 160x70

lyongirl
28. sep 2011

@katmi no ja som ten igelit kúpila normálne v zdravotníckych potrebách, ale to je rozmer na klasickú posteľ, taký rozmer ako píšeš veru neviem kde zoženieš ☹, ja vlastne neviem ani koľko má rozmer klasická posteľ, hehe

katmi
28. sep 2011

@lyongirl no klasicka postel je bud pre jedného 90x200, 100x200 alebo potom manzelske a tie su rozmerovo 140x200, 160x200, 180x200, 200x200.
hento je rozmer malej postele.. neni to postielka.. a nasla som internetovu stranku,kde maju, len stoja pomaly 20€ :-/

lyongirl
28. sep 2011

@katmi tak malý má klasickú váľandu, nemerala som ju, ale asi má tých 90x200, ale zas ty potrebuješ menší rozmer, takže teoreticky ten igelit v pohode navlečieš aj na menšiu posteľ, má gumičky ako plachta, takže odspodu ho budú gumičky držať podľa mňa aj na menšej postieľke...je to obyčajný igelit, čo sa dáva na posteľ aj starším ľuďom, ktorých treba prebaľovať a stojí pár centov, nepremokavé plachty neviem kde zohnať, jedine asi na nete, ale asi nebudú lacné...

rikarr
28. okt 2011

ahojte,pridam sa aj ja, moja dcerka ma 4 roky, od roka apol bola bez plienky a ked mala 2,5 roka začala sa pocikavat.. najskor som myslela že je to reakcia na narodenie bratčeka avšak neprestalo to.

pocikava sa dodnes.
skušala som všetko, davam menej pit večer pije posld. krat o 19,00, o 20,,00 ide spat a o 23,00 ju dam ešte cikat. a do rana sa pocika. boli sme aj na vyšetreniach všetko v norme, moč ladviny, obličky, krv vraj mam probelm ja v hlave podla lekara. ale vobec nerozumiem prečo sa pocikava. prečo tak zrazu????????

klementina
28. okt 2011

to by aj mna zaujimalo, mame ten isty problem, co
@rikarr. mala sa pyta od 2rokov, teraz ma 2,8 r. a tento tyzden sa zacala pocikavat, som tiez najprv myslela, ze je prechladnuta, ale moc ma v poriadku. do skolky zacala chodit od septembra, je tam spokojna, neplace, tesi sa tam. ziadnu inu zmenu nemala teraz. je podla mna spokojne a stastne dieta. len sa pocikava ako ako babetko. normalne ma pod sebou mlacku, ziadne cvrknutie.
budem rada,ak mi niekto poradi, co s tym? v noci sa nepocika, kakat sa pyta.

rikarr
29. okt 2011

@klementina ja by som naozaj rada vedela odpoved lebo už mi vlasy stoja dupkom z toho. cez obedny spanok sa nepocika ale v noci ano. najskor sa to lepšilo mali sme možno 2 noci zo 7 mokre a teraz mame zo 7 noci 1 suchu .... 😒

k.a.t.k.a.
29. okt 2011

@elephant my pouzivame pod plachtu toto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4014... .. je to vodeodolne, nie je to sice na celu postel ale akurat tak pod chrbat a zadok, nastastie sa to pod plachtou " nepohybuje" a to je mala cestovatel
Inak dr. mi povedala ze nocne pomocovanie podla najnovsich studii je do 7 rokov normalne, ze to nemam riesit .. tak len pevne nervy 😝

matussara
29. okt 2011

@adelav ahoj. môj syn sa pocikával presne do 5 rokov. neajký čas pred tým sme šli na nefrologiu, dali nam mikčnu kartu a na nejaký termin sme mali prisť s vyplnenou. Ako plesnutim prutika syn sa prestal pocikávať a už mikčnu kartu sme nemali možnosť vyplniť.

rikarr
31. okt 2011

@matussara aj my ju mame, avšak na t nejak zabudam 😖

mishka9999
29. feb 2012

Dobrý den potrebovala by som poradit

Mam skoro 4 rocnu dcerku. Od septembra nastupila do skolky a vobec nemala nutkanie ist na wc. Ale ako presli vianoce a dalsie mesiac. Tak vo februari chodi stale cikat. AJ sme boli u nefrologicky ale povedala ze to je normalne. Neviem co moze z toho vyvolat ked ju nutka na wc ale malicko vycika. Poradte mi dakujem

edusik
22. jún 2012

Dievčatá oživujem tému !!!!!!!!! Máte nejaké pokroky? Moja má 3r. a pocikáva s každú noc už asi aj viac ako polroka, po odplienkovaní (na 2.roky) to bolo tak každú 3-4 noc, mali sme aj obdobie kedy sa v noci zobudila a zavolala nás a išli sme sa vycikať, ale teraz sme už asi 3-4mesiace na tom tak, že sa ani neprebudí, že je celá mokrá... Dávam pod ňu tie inkontinenčné podložky, čo to to stojí, ale to by až tak nevadilo, ako to že je permanentne na riťke a chrbátiku mokrá, odkopaná samozrejme - a nevravím o praní paplóna a vankúša ( je cestovateľ po postielke) niekoľkokrát do týždňa. Podľa doky je to normálne do 4 rokov - tak ďakujem pekne... U nás v rodine nenastala žiadna zmena - do jasí chodí od roka a 3 mesiacoch, spáva sama v izbe ešte keď nosila plienky a ani braček/sestrička nám nepribudol, nedávam jej piť po 19-20.00 hod, pred zaspatím ju ešte s krikom vyhánať vycikať... Ešte to zvládam, nekričím po nej, ale neviem dokedy na to budem mať nervy...

evaviki
26. jún 2012

@edusik skusila by som jej dat na noc plienku s tym, ze ak sa prebere, tak nech ta zavola.. radsej plienku, ako kazdu noc byt mokra, moze jej prechladnut mechur a bude sa pocikavat nadalej.. (ak ho uz nachladnuty nema) A este sa odporuca 3 hodiny po zaspani jemne prebrat, v polospanku odniest na zachod a potom do postele.. Maly ma 3,5 roka, bez plienok uz je tiez dlho, ale na noc ich mal ako poistku este pred par mesiacmi, pre istotu, aby nemal zly pocit, ked sa pocika.. Nedavno bol nachlazeny, tak sa pocikaval v skolke a doma v noci..

edusik
26. jún 2012

@evaviki no to určite nie, keď dáš dieťaťu naspäť plienočku, akurát ho popletieš. To už máme za sebou. Ked začala chodiť do jasiel a odnaúčali sme ju od plienok, tak tam bola jedna učiteľka expertka, ktorá jej dávala na von plienočku, a stávalo sa nám potom, že sme boli v meste bez plienočky a popišala sa nám na stred obchodu s tým,že povedala mamka pišam ale nevadí mám plienočku a plienočku nemala... a keby som jej dala plienočku, určite by som tým nič nevyriešila, keď jej nevadí spať úplne mokrá, tak plienkou jej to len spríjemním... s tým nočním prebúdzaním nám to tiež nezaberá, lebo ona má tvrdý spánok a keď sa mi ju podarí troška prebrať, tak sa zväčša veľmi preľakne a začne plakať, a tak sa vzpruží ako struna, že ju neohneš do sedu, tento trik som už tiež vzdala, párkrát sa nám to podarilo, ale asi po týždni tiež nastal zlom a odvtedy ked ju v spánku väzmem na ruky, strašne vrieska... ja som ozaj vyskúšala asi všetko a preto tu píšem, že tie bežné veci na nás neplatia...

luciferkax
26. jún 2012

@edusik nemyslím si, že ju plienkou popletieš... mna tiež prestalo baviť neustále dookola prať periny, paplon až smrdel, drobec dostal na noc svoju plienku - kúpila som jednu peknú kapsovú maskáčovú 🙂 🙂 aby si to nemýlil s pamperskou, vysvetlial som, že do takej plienočky sa neciká, ona len "hreje zadoček", aby nebola zima.. teraz má štyri roky, stále sa občas pociká, hlavne, ked sa večer viac napije, alebo ked je chorý... neriešim, zdravotne je v poriadku. Plienku stále nedávam, len pri chorobe alebo ked vidím, že jedol pred spaním polievku alebo pil....

edusik
26. jún 2012

no neviem. Máme také rozpravy o tom, že keď jej bude treba cikať, tak ma musí zavolať a pod. a hneď ráno keď je popiškaná a vstane skôr tak príde taká smutnučká, že sa zas popiškala a že ona nechcela a že to už nikdy neurobí... prosto má asi veľmi tvrdý spánok, a nevie to zatiaľ ovládať... a keď sa jej podarí nepopiškať tak príde ráno taká šťastná do mojej postele, že maminka vstávaj, ja som sa nepopiškala... Ja ju za nočné pocikávanie nikdy, nikdy nekarhám, len jej vysvetľujem, ale zatiaľ jej vôbec nevadí, keď je totálne scikaná a s tou plienočkou by som len pomohla sebe, aby som neprala, ale problém sa týmto určite u nás nevyrieši... musím vymyslieť niečo iné.

evaviki
26. jún 2012

@edusik no lepsie plienka na noc ako poistka, ako na nu kricat za to, ze sa pocas spánku pocika... Mimoto ma tvoja dr. pravdu, to 4 rokov je to normalne, aj keby nemala plienky od roka, tak moze nastat obdobie, ze sa bude nejaku dobu pocikavat a potom ju to zase prejde

evaviki
26. jún 2012

@edusik a podla toho, co píšeš, je z toho smutná, slíbí, ze to viac neurobi, ale pocika sa znova, pretoze to proste este neovplyvni.. To skor vyzera, ze z toho bude stresovana, ze sklamala..
Podla mna moc tu plienku riesis, ked bol maly chory, tak som mu ju na noc dala a pytal sa, preco mu ju dávám, ze on sa nepocika.. Tak som povedala, ze ma asi prechladnute brusko, takže ju ma pře istotu, ze to neznamená, ze do nej bude cikat, ale keby naaahodou, tak nech nespí v mokrom.. Pochopil.. A myslím, zeby to uz pochopila aj tvoja mala..

edusik
26. jún 2012

@evaviki ja práveže som na ňu za nočné pocikanie ani raz nekričala, len si ju raz za čas dám na kolienka a hovorím jej, že keď sa jej chce piškať, že má nočníček pri postielke, alebo nech na mňa zakričí, že ja pribehnem. No zatiaľ sa nám za ten polrok, čo sa začala popiškávať, podarilo asi len 3-4krát, že sa prebrala a vycikala, alebo na mňa zakričala - ja hneď letím k nej, keď sa hoc len zamrví, ale zväčša je to už neskoro a je celá mokrá... Trápi ma to, lebo cez deň to bolo také ľahké ju odnaučiť, a to nočné je už dosť namáhavé, stále sa budím a chodím ju kontrolovať, aby nespala dlho mokrá... a s tou plienočkou to ozaj je ťažké, lebo ona si vyžaduje plienočku v obdobiach keď im dôjde nové bábo do jaslí a učiteľky sa mu venujú viac ako jej, a ptom aj doma príde a povie, že potrebuje plienočku, krémik na riťku a pod. keď napr. žehlím,alebo varím a nehrám sa s ňou. Ale to je jej prejav cez deň, že nie je hlavná herečka... Preto sa bojím,že nočnou plienkou ju ešte viac rozmaznám a pokašleme aj to málo, že ráno keď sa preberie tak ide rovno na nočníček, či sa v noci pociká alebo nie..

bibio
26. jún 2012

@edusik, @evakiki čítala som o budíku pri pocikávaní v spánku http://www.tena.sk/deti/informacne-centrum/lieba/ Možno pomôže...

bosoriak
27. jún 2012

@edusik Odporucam ti ist v prvom rade navstivit lekara, nech jej spravi rozbor mocu, ci naozaj nahodou nema zdravotny problem. Len pre tvoj klud a cisto pre istotu.

A kedze bude urcite vsetko v poriadku, tak to prestan riesit. Nie je chora aj ked je pocikana, to len ty sa bojis, ze ochorie. Myslim, ze cim viac na nu (aj nevedome) tlacis, tym horsie to bude. Pocikana? No a co, nabuduce uz sa nepocika. Nebudila by som ju, nenahanala s krikom vecer na zachod (aj tak sa ako pises zakazdym pocika, tak naco?). Proste uplne zmenit strategiu. Ona je ako pises z toho smutna. Ked slubuje, ze uz to neurobi, tak to berie ako keby urobila nieco zle. To podla mna nie je prave OK.

Moja dcera ma 3 a pol a tiez sa sem-tam pocika. Zo zaciatku to bolo vselijake, ale cim viac som to riesila, tym to bolo horsie.

Neboj, nebude sa pocikavat donekonecna.
Drzim palce.

lamarika
27. jún 2012

@edusik mám 3- letého syna a noční počůrávání je u nás na dením pořádku. Je to už asi třičtvrtě roku zpět co se začal opět počůrávat. Na noc dávám plinu. Ze začátku jsem z toho měla těžkou hlavu, teď už to neřeším. Když se kvůli něčemu vzbudí, tak se jdem spolu vyčůrat, jinak ho nechávám být.
Tady ten krok zpět prý vyvolává hodně psychika a časem se to zase srovná 😉 Hoď to za hlavu, jsou i starší děti co se počůrávají a však ty naše ještě pořád na to mají nárok 😉

edusik
29. jún 2012

@bibio no toto je veľmi zaujímavé, mne by sa asi páčila tá podložka, len či by to nebolo u nás tak ako sa píše, že často sa stáva, že sa zobudí celá rodina, ale dieťatko jediné nie 🙂 Veľmi podnetný článok, ďakujem