Plač trojročného škôlkara

kamitomi
13. okt 2014

maminky, babinky, učiteľky, psychologičky..... proste všetci zainteresovaný. Chcem poprosiť o vaše skúsenosti s nástupom detí do škôlky. Miško, v júni mal 3 roky, v septembri nastúpil do škôlky. Prvé 4 dni ako tak dal, hoci si poplačkal dalo sa to. Potom ostal chorý bol dva týždne doma a nástup do škôlky bol obdobný. Prvé dva dni to šlo no potom už mi začal plakať už po ceste, potom od činžiaku.... Skúšala som vysvetľovať , že musím do práce, ocko tiež a starší brat (je teraz prváčik) má tiež povinnosti v škole. Že potrebujeme peniažky aby sme mohli papať, sladkosti kupovať, do aquaparku či do zoo ísť, alebo vlakom do Bratislavy na električky. No a keď som v práci, nemá s kým byť doma. SKúšala som ho navnadiť na aktivity v škôlke, uplácala som, dohovárala... Nič nepomáha. Pani učiteľka hovorí že si chvíľu poplače a potom v pohode funguje ďalej. Toto isté sme mali aj so starším synom, ale trvalo to 3,5 roka a desím sa toho že sa to zopakuje. Máte nejaké osvedčené rady, triky? Nie je za tým ani prístup učiteliek (obe poznám už cez staršieho syna) ani mu deti nerobia zle, ani nič podobné. Viem že si to deti musia "odplakať" no kto to zažil vie o čom hovorím. Každé ráno plač, nervy, detské zúfalstvo.... skúsila som všetko čo mi napadlo a keďže nič nezaberá, skúsi rady od vás. Ďakujem

loliki
13. okt 2014

Nemozes tam zostat aj ty s nim na chvilku? Tzv. Adaptacny proces.

stefka33
13. okt 2014

@kamitomi Ja navrhujem, aby ho do škôlky vodila iná osoba ako ty napr. manžel, babka, kamarátka...

sue
13. okt 2014

@kamitomi popros pani učiteľku, aby ťa nechali za dverami ešte 10 minút a na vlastné uši sa presvedčíš, že synček je ok do 2-3 minút po tvojom odchode 😉
Nemohol by so synčekom chodiť manžel? Alebo niekto úplne iný? Stará mama, kamarátka? Nemáte spolužiaka zo škôlky, ktorý býva blízko Vás a chodili by ste spolu?

mamulienka30
13. okt 2014

@kamitomi - pises, ze po case sa ukludni a funguje a hra sa. Takze ma len problemy s lucenim, nie zo skolkou ako takou. Ak tam papa, spinka, hra sa tam, tak ho zo skolky rozhodne brat netreba, on si zvykne. Ani by som tak velmi nezachadzala do detailov, preco tam on chodit musi, jednoducho je pondelok a to je "skolkarsky" den a ide sa, rovnako ako jeho kamarati. Kludne mu prilep kalendar na dvere a nech si kazdy den zoskrtava dni do vikendu ;) Ci chce ostat doma radsej uplne sam ;) ? Este je len oktober, medzi tym bol chory, pokial vyslovene nema amoky, ze z placu zvracia, sedi tam cely den v kute, nezacal sa pomocovat, v noci budit, neje, nepije a podobne veci, ktore su skutocne zavazne - tak vydrzte.

lalinko2010
13. okt 2014

@kamitomi ahoj, skôr sa trápiš ty ako on. u nás bol plač 13 mesiacov, doslova prvé mesiace ručal 3-4 hodiny v škôlke, ale nepovolila som. musel do škôlky, teraz mu tiež nie je všetko jedno, ale ide, doslova ma má na háku ako zatvorím dvere na škôlke. sľúbim mu že prídem o 15tej preňho, ešteže nepozná hodinky, lebo do 15tej som v robote, v stredu idem na doraz, lebo to som do 16tej v robote, niekdy je sám s učiteľkou v triede, ale nerieši to už. bola som prekvapená cez leto ako akceptoval cudzie učiteľky, že pohoda, ale akonáhle bolo jeho učiteľky, tak zase plač, prečo musí byť v škôlke. ver tomu čo ti povie učiteľka, že keď odídeš tak je v pohode.
my máme plyšové hračky a on im každý večer sľúby že nebude plakať v škôlke a keď sa lúčime tak mu vravím že ten a ten volá či plačeš,tak mi povie ale ja neplačem a ide do triedy.
Nech nevidí na tebe že ty si viac rozrušená že ide do škôlky ako on. Bude ok!

kamitomi
autor
13. okt 2014

vodí ho aj ocko ak treba aj babka a vždy je to rovnaké. nemám v úmysle ho zo škôlky brať, viem že mu tam je dobre, viem že škôlku treba. v škôlke sa hrá, zapája sa do škôlkarských aktivít, papá aj spinká (hoci si poplače) ale je ťažké nechávať tam plačúce dieťa. Mám to za sebou aj so starším synom, trvalo to veľmi dlho, nepomáhalo nič. Najhoršie obdobie prišlo keď sa narodil mladší syn a starší musel do škôlky. To boli scény ktoré nikomu neprajem. Tiež sa mu tam páčilo, nemal problém s aktivitami no to ranné chodenie a lúčenie bolo strašné. Človeka to vyčerpáva, a maminy ktoré to zažili vedia..... viem že asi iné neostane, len vydržať ale možno niekto niečo podobné zažil a našiel nejaký recept 🙂

lucinka144
13. okt 2014

..no aj u nas je to tak ☹ stale place.. v noci zo sna hovori.. skolka je žavretaaa ... kazde rano aj vikend sa hned s placom po zobudeni pyta ci ideme do skolky. trha mi to sdrce. a to chodime len na doobedie. tiez vysvetlujem... ale bol chory a vsetko zaciname od znova...

kamitomi
autor
13. okt 2014

@lalinko2010 áno je pravda že je to pre mňa ťažké, no idem vždy s úsmevom hoci mi to trhá srde. tiež mu poviem že poňho poobede prídem (alebo ocko alebo babka). Viem že je v škôlke ok, asi vám príde čudné že čo potom riešim, no zažila som si to so starším a trvalo to fakt dlho. dúfala som že s mladším to bude ľahšie, keďže je spoločenskejší, má rád deti, spoločnosť.... No asi sa rozhodli že mi škôlku pekne osladia 😀

lalinko2010
13. okt 2014

@kamitomi keby si videla ako sme my chodili prvé mesiace do škôlky, on sa doslova zaprel do brány, že nejde do škôlky a hotovo. nejedna mi z okna kričala, že by ho preplieskala, reku fajn bi svoje deti nie moje dieťa. ja som ho musela ťahať do škôlky, viem kruté ale nepovolila som.
teraz keď je doma, tak je mu ľúto keď príde do škôlky a vidí čo všetko robili v škôlke keď on nebol.
len si zvyknúť, je to ťažké ale myslím že ešte ťažšie obdobia prídu...