Poplatky za predškolákov v škôlke

Zienky ake mate poplatky v skôlkach u predskolakov?u nas platime stravu 1,12e na den + 5eur dar skole t.j.na interaktivnu cinnost,doklad nedavaju tak neviem.....dakujem za odpovede

magdalenatothova33
autor
4. nov 2015

@ivett1 neviem pytam sa ci je to aj v inych skôlkach,vraj to bolo minuly rok 3eur a teraz 5eur

magdalenatothova33
autor
4. nov 2015

@timikaj1 aj u nas je 50eur pre dieta do 3r,tiez si myslim je to nefer,len to ze ma priklad 2,5r je bez plienky,papka samo....ze 50e....prehnane

tin007
4. nov 2015

Za predskolakov sa skolne neplati, ine je, ak si rodicovske zdruzenie, pripadne rada skoly odsuhlasi poplatok, ten sa vztahuje na vsetky deti v skolke. K poplatkom za deti, ktore chodia do MS a este nemaju 3 roky: takteto deti su pocitane ako za 2, cize zaberaju dve miesta, ale obec dostatane peniaze z podielovych dani iba na 1 dieta, obci tie peniaze chybaju na prevadzku,, platy, opravy a preto moze pytat od rodicov vyssi poplatok ako pri detoch 3+. Nie je povinnostou MS prijimat deti mladsie ako 3 roky, resp. vzdy musi uprednostnit deti 5 a viacrocne, s odlozenou sk. dochadzkou a dodatocne odlozenou sk. dochadzkou.
Za predskolakov dostava MS peniaze priamo od statu, tato suma je vsak nizsia ako to, co dostava obec, avsak aj tak zvycajne obec doplaca z obecneho rozpoctu na fungovanie MS (jednoducho peniaze od statu ani z dani nestacia). Takze ti, ktori sa stazujete, ze platite napr. 15 eur/mesiac/dieta, vedzte, ze vasa obec este doplaca na kazde dieta, ktore ma v MS, ktora je pod jej spravou. Ta suma moze byt rozna (vyska nakladov), ale rocne to urobi v stredne velkom meste/obci niekolko stotisic eur (mozno aj viac). A to su naklady len na nevyhnutne veci - platy, energie, akonahle pride havaria, nahodou su planovane opravy, novy nabytok, pomocky, hracky, zvysenie platu ucitela, lebo si zvysil kvalifikaciu... tak je to samozrejme viac.

timikaj1
4. nov 2015

@magdalenatothova33 áno, dieťa ide hotové odplienkované do školky( nehoda sa pritrafí) je to veľký poplatok, ale z tých peňazí zostáva v školke minimum, skoro všetko ide mestu! A to na zač . roka kupujeme výkresy, pastelky, tavné pištole, obrusy, nožnice, skrátka čo treba a dokonca sme sa deťom skladali na žalúzie do triedy!!

cecil36
4. nov 2015

@magdalenatothova33 u nas je to takto: 27 € strava/ mesiac, 25 €/ mesiac poplatok za skolku, 50 €/ polrok triedny fond, 60 €/ polrok ZRPS, hygienicke potreby cca 10 €/ polrok (toto si kupujeme sami a patri sem toaletny papier, WC blok, servitky, vlhcene obrusky, hygienicke vreckovky a antibakterialne tekute mydlo dettol alebo protex). Podotykam statna skolka.

gabikkas
4. nov 2015

Neberte to zle, ale moj nazor je taky, ze 2.5rocne dieta do skolky nepatri, hlavne aj ked mama doma. A ked musi ist do prace stat prispieva do vysky cez 200e na jasle/skolku na tieto male deticky.

timikaj1
4. nov 2015

@tin007 záleží od uhla pohľadu, nepovedala by som ani slovo, keby som videla, že tie peniaze na škôlku sa niekde prejavia, ale poplatky sa zvyšujú a štandard ten istý... A nebuďme naivní, už hádam nik neverí, že by sa v rozpočte mesta peniaze nenašli, keď sa nájdu na iné oveľa nepodstatnejšie veci... To som len oči otvárala, keď nám povedali koľko peňazí je v meste( z dôveryhodného zdroja) a školky stagnujú ..,Česť výnimkám! j

tin007
4. nov 2015

@timikaj1 Pozri, neviem ako to funguje u vas (ked mas informacie, chod za poslancami, pytaj sa), v nasej MS mame velmi dobre fungujuce obcianske zdruzenie, rodicia su v maximalnej miere informovani o vstkom - co sa z akych penazi kupuje, kam pojdu deti na vylety, ake budu mat diavadielka a pod. Co bolo nakupene z 2 %, v akej vyske boli dotacie a granty atd a potom nemaju problem platit clenske prispevky, lebo si vedia overit do posledneho centa, ako su ich peniaze pouzite. A uprimne, neverim, ze by obec dokazala "ryzovat" na poplatkoch od rodicov vo vyske cca 15 eur/mesiac/dieta, pretoze naklady na platy ucitelov a nepedagog. zamestnancov su vsade rovnake (ci v BA alebo v Ruzomberku) - su tabulkove, naklady na energie su velmi podobne a toto su tie uplne nevyhnutne naklady, ktore su s prevadzkou skolok spojene. Podielove dane, ktore obce dostavaju na deti v MS su tiez rovake (percentualne), mozu sa velmi malicko lisit od toho, kolko deti je v tej ktorej skolke (cim vaic deti, tim o nejaky zlomok percenta je to viac), ale v priemere to vychadza okolo 108 eur/mesiac/dieta (nie su v tom predskolaci) a zas, rovnako to plati pre BA aj pre RU. No a co sa tyka predskolakov, tak na tych je zakonom dany normativ a ten je jedno cislo pre vsetkych (tusim okolo 750 eur/rok ale toto fakt teraz neviem, uz davno som to nepozerala). U nas, v nasej MS je poplatok 25 eur a obec stale doplaca. Cize ak je u vas (napriklad) 15 eur, ver mi, ze mesto doplaca taktiez a mozno aj viac ako BA - Dubravka.

timikaj1
4. nov 2015

@tin007 možno dopláca možno nie, samé mesto potom priznalo, že tie podielové dane sa im až tak neznížili ako predpokladali,...Ja sa tu nechcem hádať, ale už tiež neverím všetkému, čo sa povie, dávame tzv dar školke, Mikuláš pre deti zaplať, divadielka zaplať, pomôcky zaplať,čistiace prostriedky zaplať, toalet. papier dones, vreckovky, mydlo dones! Ešte sme sa mali skladať aj na farbu a maliara min. rok a žalúzie do triedy sme im zaplatili... Neviem , takto to má fungovať, či?

exupery
4. nov 2015

Strava cca 22eur mesiac,ZRPS 40eur rocne,na zaciatku roka nejake casopisi 15eur,a nakupit utierky,kapesniky,caj,toletny,mydlo...navlecky perieme doma .

tin007
4. nov 2015

@timikaj1 Je to o komunikacii; pisala som, ze platime skolne 25 eur (stanovene VZN), tusim sa to vola oficialne prispevok na vzdelavanie, platime za stravu (tiez VZN) cca 30 eur/mesiac ak chodi dieta stale a do OZ platime clenske 45 eur/pol rok, z ktoreho su hradene uplne vsetky activity, darceky, hygienicke potreby, divadielka, ovocie extra, pitny rezim extra, Mikulas, vylety, poniky... vsetko. Ziadne take, ze este 2 eura na vstupne do muzea, alebo doniest vlhcene vreckovy, ci dat dar po 30 eur, aby sa vymenili podlahy. OZ samotne ziskavaa peniaze z 2% rodicov, z grantov, dotacii darov a tie su investoane do didaktickych pomocok, obnovy budovy, arealu, na velke akcie - spolocny piknik a pod.

magdalenatothova33
autor
4. nov 2015

@cecil36 to je dost,my mame tiez statnu skôlku,je tam aj viac dalsich otazok....ale ked tam mate iny nazor ako riaditelka,tak mate problem,napr.2percenta nikto nezdokladoval kde boli pouzite,moja rodina dala osobne cca 300eur skôlke,no nevidim ziadne zmeny,a este pytaju 7eur ze darceky pod stromcek,moji aj tak na vianoce nebudu v skôlke,tak naco mam davat?a aj ten dar skole,dar je dobrovolne....ako mohli odsuhlasit ked v triede je 23ziakov a na rodicku bolo 7rodicov....dopisali mena ze z jednej rodiny bol aj otec aj matka a mali uz vacsinu....a su aj ine veci co su v tej skôlke,ale v dnesnej dobe kam sa pôjdete stazovat?vas len vysmeju

timikaj1
4. nov 2015

@tin007 takto by sa mi to páčilo🙂...Ale aj tak sa mi zdá , že sa toho financuje veľa z peňazí rodičov, na to, že sú to štátne školky...

timikaj1
4. nov 2015

U nás schvaľovali ZRPŠ, myslím, že z 5 na 8€ návrh.,, A jeden rodič vraví, dajme 10€, nech vidia, že na to máme🙂!Myslené ako žart, ale schválilo sa to...2€ sa nezdajú veľa ale poznám rodiny s 3,4 aj 5 deťmi a tam je to už zásah do rozpočtu...

miriam11
4. nov 2015

@magdalenatothova33 my platime v statnej skolke v BA 1,36 eur| deň strava, 50 eur na polrok triedny fond, 10 eur na polrok na pranie obliecok, zaroven nosime hygienicke potreby ako toalet.papier, servitky, vreckovky, zubnu pastu, mokre utierky. Za predskolacku 13,60 eur skolne na mesiac sa neplati.

lubina
4. nov 2015

@magdalenatothova33 my sme mali predskolacku vlani, platili sme samozrejme za stravu, skolka ako za pobyt sa u predskolakov u nas neplati, ale zato sme davali 20 euro na pol roka na rozne pomocky, papiere a hracky co sa kupovali, mai sme o vsetko vyuctovanie na nastenke..

myzma
4. nov 2015

Za predskolaka skolne neplatim, no prispevok do zrps je 10eur na mesiac x 10mesiacov, inak je skolne tusim 23 eur plus 5eur do zrps mesacne pre nizsie rocniky , plus strava samozrejme

cecil36
4. nov 2015

@magdalenatothova33 platime dost to je fakt, ale ja som zas v skolke max spokojna.Btw a to mame skolku iba do 12.00 hod (resp. nasa speci trieda je len do 12, inak skolka funguje normalne do 17).

lyzzy
4. nov 2015

Ale veď za predskolakov sa neplatí školné....zrps áno ale kazdomesacne školné nie

gabikkas
4. nov 2015

@lyzzy ako kde 🙂 u nas 15e/mesacne

pribinak
4. nov 2015

@magdalenatothova33 by si bola asi dost prekvapena! uvitelka, zdravotna sestra, predsvacka ci kucharka alebo pani na poste ma rovnaky plat ci je v ba ci v ke. aj rodicaky su rivnake ci si v ba ci v ke

lyzzy
4. nov 2015

@gabikkas... Divné....nie je na to náhodou zákon?

tin007
4. nov 2015

@timikaj1 Statne skolky su urcene na vzdelavanie deti v sulade so sk. vzd. programom. Ak chcu rodicia, aby mali ich deti aj "zabavne" aktivity, tak si ich musia (a chcu) priplatit (je to podobne ako so skolami, chcu deti kruzky, ok, ale priplatia si).

macamac
4. nov 2015

@tin007 deti v školách za krúžky neplatia 😉
na to slúži vzdelávací poukaz, ktorý dostane každé dieťa a ten odovzdá škole/zariadeniu, kde navštevuje krúžok
škola odovzdá vzdelávacie poukazy a podľa počtu dostane finančný príspevok na zriadenie a prevádzku krúžku

macamac
4. nov 2015

a inak tie, čo tu píšete, že 100 eur za rok na ZRPŠ v MŠ, tak to je des 😝

katy2
4. nov 2015

@macamac a veruze platia 😉 niektore kruzky sa platia, aj ked nan davas vzdelavaci poukaz.....

macamac
4. nov 2015

@katy2 to fakt? no ale určite nie na tie, ktoré vedú učiteľky z danej školy.
ak je to niekto mimo zamestnancov školy, je to možné...
ale platia u vás aj také krúžky, ktoré vedú učiteľky ZŠ, resp. MŠ?

tin007
4. nov 2015

@macamac Vzdelavaci poukaz ti plati na 1 kruzok a plati ho stat (cize aj ty zo svojich dani); ak chces viac kruzkov, za kazdy dalsi si platis. Ano, platis aj za tie, ktore vedu ucitelky ZS/MS, pretoze to musia robit po praci, hoci to robia v priestoroch skolky/skoly.

macamac
4. nov 2015

@tin007 prosím?
u nás stačí odovzdať poukaz a dieťa môže chodiť na viac krúžkov 😕

katy2
4. nov 2015

@macamac dcera maju kruzky, vedu ich ucitelky z kmenovej ZS a za kruzky platia.... 2eura mesacne a ked je druhy kruzok (tam sa uz neda uplatni poukaz) tak 11 eur mesacne....