Povinnosť prijatia do škôlky

sonicc
5. feb 2009

Dobrý večer,
s manželom obaja pracujeme, ale máme problém s 3roč. synom, pretože pre nedostatok miesta ho nepríjmu do škôlky. Počula som, že škôlka je povinná zobrať dieťa ak rodičia pracujú.
Je na tom niečo pravdy?

winona24
7. jan 2011

@metlonka a môžem vedieť do akej škôlky??? teda ktorej??? 😉 😉 ja by som rada Lietavskú alebo Strečniansku...tie mám najbližšie

metlonka
7. jan 2011

@winona24 tak to je teda nahoda...moja dcera chodi na Lietavsku 😀

metlonka
7. jan 2011

@winona24 a na strecniansku chodi syn jednej maminy, ktora je tiez na materskej s malou dcerkou...cize nakoniec sa to miesto nejako najde 😉

winona24
7. jan 2011

@metlonka no nevraaaaav 😀 😀 😀 a si spokojná??? chodí tam aj susedina malá...pýtala som sa jej a je spokojná 🙂

winona24
7. jan 2011

@metlonka no a teraz pôjdem spať spokojnejšia 😀 😀

metlonka
7. jan 2011

vraj ta skolka nema velmi dobru povest...ale menila sa tam riaditelka..je mlada a velmi mila, je tam teraz prvy rok...tak dufam ze sa ta povest skolky zmeni...ja som zatial spokojna, ziadne problemy zatial neboli 😉

winona24
7. jan 2011

@metlonka no veď uvidíme...ale rozhodne ďakujem za info.... 😉 😉

metlonka
7. jan 2011

ale pocula som ze ta na strecnianskej je velmi dobra...inak najvacsiu pravdepodobnost ze vas prijmu mas v tej skolke...pod ktoru patris podla miesta bydliska...

winona24
8. jan 2011

@metlonka a podľa akého kľúča zistím pod ktorú by sme mali spadať??? bývame na Znievskej 21

metlonka
9. jan 2011

@winona24 fiiiha tak to netusim 😉 ale skus sa spytat nejakych maminiek, ktore maju skolkarov, mozno ti budu vediet povedat...ale tie obvody uz v podstate neplatia...je to ako u lekarky...maju svoje obvody, ale beru aj z ostatnych 😉

bubinko83
10. jan 2011

baby viete mi povedat ako zistim do ktorej školky podla bydliska patrime? 😉

renab
10. jan 2011

@bubinko83 Spýtaj sa na mestskom úrade na odbore školstva. Neviem však, či sú nejaké určené obvody pre škôlky, nakoľko dochádzka do škôlky nie je povinná.

bubinko83
10. jan 2011

@renab ,diky,no sice povinna nieje ,ale predškolska je tak asi podla toho.A už som stretla susedku tak viem kde patrime. 🙂

renab
14. jan 2011

@bubinko83 predškolská dochádzka do MŠ nie je povinná

bubinko83
14. jan 2011

@renab a školska dochadzka je povinna???

maznacik007
14. jan 2011

@bubinko83 ano skolska dochadzka je povinna ale predskolska dochadza povinna nie je akurat predskolaci su oslobodeni od platenia skolneho / to co sa odvadza obci/ a skolky musia uprednostnit predskolakov pri prijimani do skolky

atrami
14. feb 2011

u nás to vyzerá beznádejne. Malý je narodený 24.10. Pravidlá si dala školka nasledovné:
samozrejme deti predškolského veku, deti s odkladom školskej dochádzky, deti v náhradnej starostlivosti po dovršení 5. roku ak pestúni majú trvalý pobyt v našej obci, takže nám to výchádza tak, že niekto si naberie deti má to ako zárobkovú činnosť a moje dieťa bude chodiť niekde inde. vyslovene ma to vytáča.

lindulak
18. feb 2011

@atrami a mna vytacaju taketo reci o tom, ze pestuni si beru deti do pestunskej aby zarobili... to co je? ty osobne takych poznas vela? je ich vo vasej obci vela? ja som v tejto oblasti pracovala - a ano, su aj taki /hlavne medzi romami/, ale takto to verejne zovseobecnovat, to mi pride ako urazka institutu nahradnej starostlivosti.

renab
18. feb 2011

A okrem toho, tým pestúnom zoberú dieťa prednostne tiež len po dovŕšení 5 rokov, takže aká výhoda?

cairka
18. feb 2011

@atrami , takže podľa teba radšej majú prijať tvoje 2apolročné ako 5ročné v pestu? a nebodaj cigánča 😨

atrami
18. feb 2011

@lindulak
@cairka , ja vobec neurážam pestúnske rodiny, ani rómske deti. Ak tu moje dieťa vyrastá 3 roky, predpokladám, že tu bude chodiť aj do školky. Nakoniec si zoberie rodina 3 deti v predškolskom veku a moje dieťa má ostať doma, alebo si ho mám voziť do inej školky. Ja si zastávam len svoje dieťa.
Je tu rovnako dieťa, ktoré neprijali do školy len preto, že rodičia odmietli chodiť k logopédovi. Prečo by sme mali pykať za to, že niekto zanedbá starostlivosť o dieťa.
Moje dieťa by nastúpilo do školky ako 3 ročné a ja nastupujem do práce.

atrami
18. feb 2011

Inak tieto deti majú odloženú školskú dochádzku z dovodu, neovládania slovenčiny.

najjulinka
18. feb 2011

Desné.. .podla @atrami každa matka na RD má dieťa na zarobkovu činnosť??? však odmena pestuna je menej ako RD po novom.. čistý zisk..... fakt dobrá matika.... 😠 😠 😠 😠 desné také reči.. desné.. že sa nehambiš... 5 ročne dieťa ma byť prijate tak či tak... je predškolák........

Mne pestunsku dceru v troch rokoch nevzali do školky a 4ročnu ju vezmu na pol dna........ a to ju mame domka od miminka.....

kaktusik007
18. feb 2011

@atrami mozno to budes mat trosku od ruky, ale kusok od Mesta je vela dedin, kde maju skolky, a kde by neviem co dali za to, aby v tej skolke aj mali deti!!! takze.... ak chces dat 3 rocne do skolky a ty ides do prace, nebud leniva, vstan o cosi skor, a voz ho 7km - isto skolku najdes, a nie len jednu 😉
a k tomu o tych nahradnych rodinach --- ako sorry, ale sama pises ze dieta v pestunskej starostlivosti ak ma 5. rokov.... to ta tak vytaca??? sak keby aj hned to bolo tak ako pises, ze ta rodina ma deti ako zarobkovu cinnost ( co fakt je totalna hlupost - ak si myslis ze to tak je tak preco sa nestanes jednou z tych rodin, napriklad??? 😠 ) tak uprednostia len dieta ktore aj tak by uprednostnene byt malo!!!! pretoze ano, aj ked sa ja budem snazit dat do skolky 2 rocneho syna, plne chapem ze 5 rocne dieta ma v tomto prednost

atrami
18. feb 2011

@najjulinka , ja som vobec nenarážala, na 5-ročné deti, ani na pestúnsku starostlivosť. Tieto deti majú 7 rokov a neboli prijaté pre neovládanie slovenského jazyka. Nejde teda o predškolskú prípravu, ale učenie jazyka. Deti sú inak šikovné.
Ja sa ospravedlňujem ak si to niekto vysvetlil ako urážku pestúnskej starostlivosti.
Rovnako som uviedla, že je tu dieťa ktorého rodičia zanedbali návštevu logopéda. Sú tu deti, ktorých matky sú na MD s mladším dieťaťom, alebo deti z iných obcí. Ja chcem do školky umiestniť svoje 3 ročné dieťa s tým ,že nastupujem do práce.Nič viac. Za to hanbiť nemusím.

atrami
18. feb 2011

@kaktusik007 už som to vysvetlila dole. Nejde o 5- ročné deti, ale 7-ročné.
Rovnako ak Ti povie učiteľka, že ho mám dať do vedlajšej obce, a pri tom sem chodia deti, z iných obcí.

yukki
18. feb 2011

@atrami
"Nakoniec si zoberie rodina 3 deti v predškolskom veku a moje dieťa má ostať doma, alebo si ho mám voziť do inej školky."
....no, skutočne neslýchaná drzosť, že si niekto zoberie do pestúnstva tri deti v predškolskom veku, čo, to si teda dovolil dosť....... 😔 😔 😔 🙄 🙄 🙄 🙄

Pánabeka, keď si niekto zoberie tri deti v predškolskom veku, tri zranené duše, ktorých nesmierne náročná výchova musí byť zároveň terapiou, tak treba pred tými ľuďmi sňať klobúk a nie si o nich otierať ústa ako si to práve teraz dovolili, keď sa Tvoj syn chystá do škôlky a Ty do roboty!
Predpokladám, že sa jedná o súrodeneckú skupinu, v tom prípade by bola rarita keby všetky tieto deti mali 7 rokov, ale nech by aj rovno mali..
A že toto urobili kôli peniazom...no, na toto ani nemám slov. ☹ 😖 🤐 🤐 🤐

trixi
18. feb 2011

@atrami uz mas rozhodnutie, ze Tvoje dieta nezoberu do skolky? Ved len teraz budu davat prihlasky, teda aspon u nas v PN a kym dostanes rozhodnutie o prijati/neprijati dostanes cca do 1 mesiaca. Ak Ti dieta nevezmu do skolky tak sa mozes odvolat. Ja som pred rokom mala podobne nervy, pretoze hoci mi riaditelka skolky povedala, ze splname vsetky podmienky prijatia, ze syn je 17 v poradi, ze sa nemusim stresovat, som o 3 tyzdne od podania prihlasky dostala rozhodnutie o neprijati. A to som bola uz zamestnana, samozivitelka. Ja som sa nedala, odvolala sa, podala staznost. A vies co sa zistilo? Ze do skolok sa fiktivne prijali deti, ktore nemaju trvale bydlisko ani na Slovensku, nieto este v nasom meste (tak sa vytvorili miesta pre znamych), ze skolky v meste su obsadzovane detmi z okolitych dedin, dokonca tam boli prijate deti, ktore neexistovali. Na odvolanie a ked som na Mestskom urade vsetko presla s prednostkou sa nakoniec naslo miesto pre syna v jednej zo 4 skolok ktore mame v lokalite v ktorej byvame.
Na prijatie su dane vseobecne podmienky:
1. vek dietata 5 rokov-predskolska priprava
2. surodenec v skolke
3. zamestnana matka
4. Bydlisko v meste
Myslim si, ze prva podmienka (tak je to dane aj v skolskom zakone) jasne hovori, ake dieta musi byt do skolky prijate a ci ma o rok viac, ci je z takej alebo onakej rodiny by ta nemalo zaujimat.
Ja obdivujem ludi, ktori si vezmu deti do pestunskej starostlivosti.

atrami
19. feb 2011

@yukki , každá si budeme zastávať svoje deti, či sme ich porodili alebo sú z DD, prečo by som sa mala hanbiť za to, že chcem urobiť pre svoje dieťa to najlepšie a umiestniť ho do školky v mieste bydliska.
Prečo sa niekto naváža do mňa a vyberá vety z kontextu. Na to, že zobrali do školky dieťa z inej obce, dieťa matky, ktorá je na MD s mladším dieťaťom, alebo matka, ktorá zanedbáva svoje dieťa ani jedna nepoukáže.
Ani neverím, že na pestúnskej starostlivosti sa zarábajú veľké peniaze. Mne nikto neprispeje na dopravu.
Rovnako nemám jedno dieťa ani starých rodičov, ktorí by mi pomohli.

@trixi , u nás je len jedna školka, a škola vo vedlajšej obci, vedela som kolko deti prijali do školy. Nechcela som nič, len vedieť aká je šanca, že nás zoberú, aby som si vedela podať prihlášku do mesta. Ja si fakt nemožem dovoliť, voziť 2 deti na jednu stranu do školy, na druhú stranu do školky, a utekať do práce. Hlavne keď som vedela, že sú tam deti, ktoré by tam nemali byť/ matka je doma na MD a deti z iných obcí/ Rozhodnutie do konca mesiaca, kedy dostanú vyjadrenie škol.

cairka
19. feb 2011

@atrami , sorry, ale v prvom príspevku si nepísala nič o deťoch zanedbaných ani z inej obce, ale o tom, že pestúni si naberú deti pre peniaze a ešte ti aj zaberú miesto v škôlke 😠 A mimochodom ani pestúnom nik dopravu nepreplatí 😝 Ak dobre rátam, tak tvoj syn nebude mať v septembri 3 roky, takže áno, momentálne je situácia takmer všade taká, že je na poslednom mieste v rebríčku na prijatie...lebo 5a viac ročné deti škôlka musí zobrať. A že niektoré deti majú odklad...obzvlášť pokiaľ si ich vzali až v škôlkarskom veku je takmer isté, že je u nich vplyvom deprivácie potrebný ...