Povinnosť prijatia do škôlky

sonicc
5. feb 2009

Dobrý večer,
s manželom obaja pracujeme, ale máme problém s 3roč. synom, pretože pre nedostatok miesta ho nepríjmu do škôlky. Počula som, že škôlka je povinná zobrať dieťa ak rodičia pracujú.
Je na tom niečo pravdy?

mirko06
23. apr 2009

danu: ale jasné, niekto sa odsťahuje, tak sa uvoľní miesto a tak, treba skúšať a otravovať....
bohužiaľ, na Slovensku je to tak.... podporujeme mladé rodiny s ďeťmi 😉

tilly
23. apr 2009

u nás si nesadajú spolu... každá riaditeľka si urobí svoju selekciu, je pravda, že sa potom stretávajú na obecnom úrade, ales už vybratými deťmi...

možno keď si sadajú spolu a nájdu 8 prihlášok pre jedno dieťa, tak ho naschvál nezoberú... pre porušene podmienok... úprimne, tiež by som asi nezobrala dieťa, ktorého rodičia takto špekulujú... ja viem, že je to zúfalé riešenie, ale podľa mňa je najsamlepší osobný kontakt, nikdy nevieš ako budeš riaditeľke sympatická... kamoška bola aj s malou si pozrieť škôlku a riaditeľka si malú veľmi obľúbila, samozrejme, že ju zobrala, aj keď na tej škôlke brali 15 detí a 20 odmietli 😉

najjulinka
23. apr 2009

to nie je tým, že je vela detí s odloženou školskou dochádzkou.. .to je tým, že ked boli slabšie ročníky, tak rozdali budovy školok a jasiel... a je jasné, že raz je silnejší ročník a raz slabší a že to chýbať bude... dokonca je stále viac a viac ludí v mestách... takže tie ročníky aj ked lkolísaju, tak detí pribúda vo všeobecnosti...
Moja sestra ked boal školkárka, tka skolka bola taká plná, že prípravku presunuli na ZŠ - proste tam mala skolka jednu triedu ako detašované pracovisko a zas ked bratranec bol prvák, tak chodil do prvej triedy do školky, lebo zas škola bola plná, tka mala detašované pracovisko v školke... Je t uuuuplne normálne, že tie ročníku kolísaju.. .ale dnes som nepočula o tom, žeby si takto školy a školky vypomáhali triedami...

Niekot spomínal, že školka dokonca od dvoch rokov.. .tak od kedy sa zrušili jasle, tak školy sú od dvoch rokov podla zákona...
Vo väčšine školok vyžaduju aby dieťa vedelo chodiť na WC a aby sa samo najedlo, ale je to o ponuke a dopyte.. .viem o školke kde si stražia každeho školkara a nevadí im ani plienkované dieťa, lebo su na hrane s počtom detí aby ich nezrušili... a tak sa snažia o dušu a bojujú o každé dieťa 😉

mirko06
24. apr 2009

tilly: váž trošku slová, žiadne podmienky som neporušila, v škôlkách som bola aj osobne a v každej mi riaditeľka povedala, že si treba dať žiadosť do viacerých. a bolo mi to odporučené aj na miestnom úrade, na odbore školstva.
tento rok si nedávaš prihlášku, ale žiadosť a žiadostí môžeš podať koľko chceš a nie je to žiadna špekulácia, ani zúfalstvo.
proste som nič nenechala na náhodu...

magda22
26. apr 2009

danu dakujem za ten link 🙂

chcela som sa vas spytat.. ak chcem, aby syn chodil od septembra 2010 do skolky, tak kedy mam podavat tie ziadosti o prijatie?
dakujeem

anielik
26. apr 2009

tilly to ze budes na materskej nie je porusenie podmienok? VLastne si doma a dieta mas v skolke...ale neber to ako kritiku, viem presne o co ti ide, som v rovnakej /podobnej situacii, nas nikde nezobrali ☹
Podla mna by mali mat jedno zberne miesto na prihlasky a podla toho rozhodovat riaditelky. Ved potom platis aj u lekara ako sprosta za peciatku 😠 😠

mirko06
27. apr 2009

anielik: malo by to tak byť...
veď si zober, že je jedno riaditeľstvo škôlky a napr. 3 tzv. elokované triedy, ktoré spadajú pod jednu a tú istú riaditeľku, ale žiadosť si musíš dať do všetkých zvlášť..... a za každú samozrejme razítko od lekárky...
je to taký "šikan" rodičov, normálne rozmýšľam, že niekde o tom napíšem článok, aspoň sa mi uľaví 🙂
ale riaditeľky sú v tom fakt nevinne, niektoré plačú spolu s rodičmi, keď im nemôžu zobrať dieťatko....

mirko06
27. apr 2009

magda 22: žiadosť o prijatie si môžeš dať kedykoľvek počas roka, ak dieťatko spĺňa podmienky, ale jasné, že ti ho vezmú len v prípade, ak je dostatok miest...
inak na klasický školský rok (od septembra 2010) sa žiadosti podávajú v priebehu februára 2010 do 15.03.2010, presný termín vždy určí príslušný miesty úrad, resp. riaditeľka sama.
každý miestny úrad má odbor školstva, tam je najlepšie nejako v januári zavolať a informovať sa, resp. najlepšie je ísť za nejakou p.riaditeľkou priamo do škôlky...

tilly
27. apr 2009

anjelik, ja na materskej nebudem, ani som poriadne nebola ... môžem pracovať aj s dieťaťom, nepracujem 8-17,00... a byť na materskej nie je porušenie podmienok 😉 oni len majú pravidlá, koho uprednostňujú pri výbere, čiže ak by som teraz bola na materskej a chcela dostať dieťa do škôlky, tak by bolo znevýhodnené mojou materskou, ale on tam už je a ja na materskú pôjdem až druhý rok jeho pobytu v škôlke...

ja som vám len chcela poradiť, ako (by) som to riešila ja, aj mňa to čaká znova o tri roky... a tak isto to mám za sebou, aj som tu tiež mala takúto podobnú tému, tiež som bola z toho zúfalá, preto som len chcela poradiť, my sme teda dávali prihlášky a tam sme vyslovene podpisovali, že nedáme viac prihlášok...
aj tento rok sme s kamoškou dvom deťom "vybavili" prijatie do "našej" škôlky, prihovorili sme sa u riaditeľky, rodičia poslali 2%, čo by aj tak niekam posielali a bolo... u nás tiež neprijali kopec detí, bohužiaľ realita je taká... preto som vám aj radila, aby ste skúšali aj cez rok, lebo pár detí počas roka odíde, alebo to skúste len na doobedie, takto dostala kamoška syna do škôlky, že len na doobedie a potom neskôr zostal už celý deň... treba skrátka chodiť, pripomínať sa a tak 😉

mirko06
27. apr 2009

je to fakt sila s tými škôlkami....
a to je ešte diskriminácia jedináčikov, pretože aj keby bolo miesto, berú prednostne súrodencov, aby rodičia nemuseli behať do dvoch škôlok...
tak rozmýšľam, že mať dve deti nie je zlé 😉 😉 😉

pepuskaa
29. apr 2010

Maminky poradite, čo v pripade, ked som slobodna mamina, studentka dennej formy,na externu formu studia nemam peniazky a dcerku nema kto strazit. Je uz za 2roky takeho zaobchadzania riadne poznacena z toho ako ju kazdy den odkladam k nejakej inej kamaratke, ktora ma volno v praci. U kazdeho iny rezim, iny prisup a ked po nu vecer pridem, zistim ze ma vobec nepocuva a stracam pred nou respekt. cez vikend ho nadobudne a pocas tyzdna opat to iste. Moji rodicia mi s dcerou kvoli pracovnej vytazenosti nedokazu pomoct. Do skolky mi ju odmietli vziat. Jasle si nemozem dovolit platit, ved vyzivne mam 25€. kam ju mam dat? takto to uz dalej nejde. Mam mnoho povinnosti okrem toho denne dochadzam do skoly 60km uz o6tej rano. Na uradoch mi nepomozu. Neviem co dalej. Na koho sa mam prosim obratit?
Dakujem, Petra

diddi
29. apr 2010

petra,bud napises odvolanie na mestsky urad - dokladujes,ze si studentkou VS- denne studium /to je dolezite napisat/,rodicia su zamestnani a navyse si slovodna matka bez zarobkovej cinnosti - vsetky dovody musis uviest!....druha moznost je,ze v skole poziadas na dalsi sk.rok o individualny studijny plan - uvedies dovody!

pepuskaa
29. apr 2010

Dakujem diddi. a mesto by mi mohlo pomoct urobit nejaku vynimku? Aj napriek tomu, ze uprednostnuju deticky predskolskeho veku? moja bude mat v septembri 2r a 9mes. Individualny plan som skusala 1 semester ale bolo to priserne, asi je to na kazdej skole ine.

viernyka
26. máj 2010

ahojte. ..je povinna predskolska skolka ci mozem nechat dieta doma a pojde uz len do skoly??

lula26
26. máj 2010

Predškolská dochádzka do MŠ nie je povinná. Kľudne si môžeš dieťa nechať doma a dať ho až do školy.

viernyka
27. máj 2010

@lula26 mne stale tvrdia ze tam musi byt inak budem mat ja z toho zle.....tak uz ozaj neviem co mam robit

susi157
27. máj 2010

u nas je povinna predskolska dochadzka vraj nemusia dieta zobrat do skoly ak ju neabsolvovalo.

pedroma
27. máj 2010

necitala som vsetko, ale dľa mojich info nie je v našom štáte povinná predškolská dochádzka. Pripravenosť dieťaťa v takýchto prípadoch posudzuje pedag.-psych. poradna podľa spádu.

lula26
27. máj 2010

Predškolská dochádzka nie je povinná. Môžete mi veriť na 100%. Tak isto pripravenosť dieťaťa a testy školskej zrelosti nie sú povinné pre deti, ktoré nenavštevovali MŠ. Môže ich navrhnúť učiteľka ZŠ pri zápise dieťaťa do školy, ale rodič s tým musí súhlasiť. O testy môže požiadať aj rodič.

bets
31. máj 2010

minuly rok som hladala pre kamarata, ci je povinna alebo nie je povinna predskolska dochadzka. nie je. povodny navrh bol, ze bude povinna, ale nepresiel, tak sa realizuje takou formou, ze za dieta-predskolaka sa neplati prevadzkovy prispevok, aby bola vacsia motivacia to dieta do skolky dat... rovnako aj skolky musia uprednostnit prijatie predskolaka.

moja otazka je vsak taka - budem mat predskolacku, ale nechodi do skolky v nasom obvode a kedze doslo k zmenam na urovni riaditelky (skolka spada teraz pod skolu a o prijimani ziakov v konecnom dosledku rozhoduje riaditelka skoly, nie skolky). a tejto riaditelke skoly velmi kole oci nas trvaly pobyt mimo obvodu... moze nas teraz na poslednu chvilu vyradit?
uz by sme mali pekny problem, pretoze uz nas nezoberu ani v nasom obvode, kedze sme nepoziadali o prijatie v termine, kedy prebiehal zapis do skoliek.

leiinka
6. aug 2010

pepuskaa, čo tak prerušiť štúdium, keď, ako píšeš, je malá už "poznačená", nemá rituály, režim... každý deň trávi u niekoho iného...a ani do škôlky Ti ju nevzali? (ak teda nevezmú po tom písaní na úrad...)...

ada32
6. aug 2010

petra zo zakona si mala narok prerusit na tri roky studium..ja som to urobila.

leiinka
9. aug 2010

no a ešte by som možno poškuľovala po žiadosti o zvýšenie výživného? to čo je že 25e!!??!!

ewschen
4. okt 2010

Dievčatá..ja som si podávala prihlášku do škôlky rok dopredu...tohto roku hned začiatkom roka..a aj tak nas neprijali-kôly tomu že nebývame v meste, ale na dedine... u nás na dedine škôlku nemáme..iba na dedine, ktorá je opačným smerom-prácu som si našla v meste...-všetky škôlky sú preplnené..som slobodná mamina...dnes som znova obvolávala všetky škôlky v okrese..všetko plné..až na jednu-práve sa im uvolnilo miesto...tak som rýchlo utekala do škôlky osobne..prihovoriť sa...aaale..-bohužial..kôly tomu, že nemáme trvalý pobyt v meste nás nevezmu...............................................a tak sa v meste nachádza jedno nevyužité miesto v škôlke...a ja nemám kde dať dieťa....??????? nevidím v tom logiku...................................

renab
5. okt 2010

@ewschen Ak je mesto zriaďovateľ škôlky a teda na škôlku vynakladá prostriedky zo svojho rozpočtu, môže vo svojom všeobecne záväznom nariadení (VZN) stanoviť, že bude prednostne prijímať deti, ktoré majú trvalý pobyt v meste a len keď sa kapacita škôlky nenaplní, príjme aj iné deti. Alebo ich prijímať vôbec nebude. Ľudia s trvalým pobytom v meste prispievajú do rozpočtu mesta formou daní ... atď., takže je to logické. Tebe je však táto logika figu platná, lebo nemáš kde umiestniť dieťa. 😖 Skús sa informovať vo vašej dedine, či nemá nejakú dohodu s mestom, že by nejako prispievali na chod jednej škôlky v meste, ak máte v dedine viac detí predškolského veku a takéto zariadenie nemáte. Ale pri súčasnom stave financií v mestách a obciach je to tiež asi utópia.

ewschen
21. okt 2010

No áno, ja o tom viem, rozumiem..som s tým už dávno oboznámená-ale zabudla som napísať-že som pani riaditeľke povedala, že meníme trvalé bydlisko do mesta-(už ho aj máme)-ale aj tak nás nechcela zobrať...-to sa mi zdá nelogické od nej...☹ u nás v dedine škôlku nemáme, iba vo vedľajšej dedine-opačným smerom-ale ani tam nás nechceli zobrať, lebo sú preplnený...

winona24
7. jan 2011

ach akurát som Vás dočítala....a len sa prehĺbili moje obavy z prijatia do škôlky....narodení sme 14.9.....zamestnávateľ sa ma nevie dočkať.....a ja už vidím ako mi ju nikde nezoberú....čo ja budem robiť????moja mama 200km ďaleko...svokra....mno ... viem ja???

claudinka
7. jan 2011

musime najst mamicku, ktora nam bude vsetky deti strazit, spravi si zivnost a do januara vydrzi.. a kazda jej budete davat 300 eur od statu, hmh? 😀 😀

winona24
7. jan 2011

@claudinka ty si to ako poriešila 😀 😀 😀

metlonka
7. jan 2011

@winona24 nemusis sa bat...moja dcera je narodena 9.11. a zobrali ju minuly rok od septembra do skolky...cize este nemala ani tri roky...a to podotykam som ja nadalej zostala na materskej s mladsim synom...
aj ked do konca augusta som nevedela ci mi ju zoberu alebo nie...pretoze nam prislo zo skolky najskor ze ju nezoberu, pre velky pocet deti a potom som volala do skolky riaditelke a ta mi poradila aby som si napisala odvolanie, pretoze to potrebuju mat pisomne...a predpokladala ze sa mozno nejake to miesto uvolni...a ...zrejme sa uvolnilo 😀
a to som nebola jedina mamina na materskej...